Juniorzy 1982/1983 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje, Rezerwy, Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Podsumowanie

Klasa międzywojewódzka juniorówMistrzostwa Polski

Ćwierćfinały MP:


Wisła w tym roku awansowała do półfinałów tych rozgrywek. Turniej półfinałowy odbywał się w Aleksandrowie z udziałem tych samych drużyn co rok wcześniej, z tym, że Łodziankę zastąpiła tym razem drużyna ŁKS i to ona właśnie okazała się najlepsza.

Wyniki:

    • 21.07. - 1. kolejka: Wisła Kraków - Stal Rzeszów 2:2 (0:1); ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 3:0.
    • 22.07. - 2. kolejka: Stal Rzeszów - ŁKS Łódź 0:1; Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:1
    • 24.07. - 3 kolejka: Wisła Kraków - ŁKS Łódź 1:4; Stal Rzeszów - Jagiellonia Białystok 3:1


Wisła zakończyła rywalizację na 3. miejscu.


Mistrzostwa Polski Juniorów
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Turniej półfinałowy 1983.07.21 Aleksandrów Stal Rzeszów 2:2 (0:1)
Turniej półfinałowy 1983.07.22 Aleksandrów Jagiellonia Białystok 1:1
Turniej półfinałowy 1983.07.24 Aleksandrów ŁKS Łódź 1:4


Tabela turnieju półfinałowego

Miejsce Nazwa klubu Punkty Bramki Z-R-P
1.ŁKS Łódź6:08:13-0-0
2.Stal Rzeszów3:35:41-1-1
3.Wisła Kraków2:44:70-2-1
4.Jagiellonia Białystok1:52:70-1-2

Spartakiada Młodzieży

O miejsca 5-8:

Turnieje

Międzynarodowy turniej juniorów GTS Wisła

Finał:


Turniej juniorów o puchar „Wyzwolenia Krakowa”


Turniej juniorów o „Puchar orlich gniazd”


Halowy turniej juniorów KOZPN

Turniej juniorów o puchar Gwardyjskiego Pionu Sportowego

Trampkarze

Echo Krakowa. 1983, nr 55 (18/20 III) nr 11338

HALOWY turniej piłkarski trampkarzy przyniósł w grupie drużyn młodszych wygraną Wiśle przed Krakusem i Gościbią a w grupie drużyn starszych Hutnikowi przed Garbarnią i Wisłą. W zawodach uczestniczyły 52 zespoły

Turniej piłkarski trampkarzy o puchar im. Józefa Kohuta

Echo Krakowa. 1983, nr 117 (16 VI) nr 11400

Nadwiślan i WISŁA zorganizowały tradycyjny turniej piłkarski trampkarzy o puchar im. Józefa Kohuta, wychowanka Nadwiślanu, potem znanego napastnika „Białej gwiazdy”, w latach czterdziestych i pięćdziesiątych reprezentanta Polski. W imprezie uczestniczyły 4 zespoły. W eliminacjach Wisła zremisowała z Nadwiślanem 1:1, lecz okazała się skuteczniejsza w strzelaniu karnych (3:2), a reprezentacja Krakowa pokonana Hutnika 2:0. W finale Wisła wygrała z reprezentacją Krakowa 2:1, zdobywając trofeum, natomiast w meczu o 3. miejsce Hutnik odniósł zwycięstwo nad Nadwiślanem 4:2.

Memoriał Michała Matyasa

Echo Krakowa. 1983, nr 124 (27 VI) nr 11407

BYTOM Trampkarze Wisły uplasowali się na 4 miejscu w memoriale Michała Matyasa, wy. grali młodzi piłkarze Stali Mielec.Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1982, nr 125 (3 VIII) nr 10461

— Gratuluję zdobycia przez Pana podopiecznych tytułu mistrza Polski. Czy spodziewał się Pan tego sukcesu? — pytani trenera piłkarskiego zespołu juniorów Wisły Kraków — ANDRZEJA TURCZYNSKIEGO.

— Tak, liczyłem na dobrą postawę moich podopiecznych w finałach mistrzostw Polski. Drużyna była bowiem mocna, wyrównana. Z tymi zawodnikami pracowaliśmy w klubie już od sześciu lat. Pierwszej selekcji dokonał/ trener Grabka, później z trenerem Smoterem prowadziłem tych chłopców w trampkarzach. Najlepsi trafili w końcu do juniorów.

— Poprzedni tytuł mistrzowski juniorzy Wisły zdobyli 6 lat temu. Z tamtego zespołu do pierwszoligowej drużyny dość szybko trafili m. In. Lipka, Kawałka, Budka. Czy w obecnym zespole są też talenty na miarę wymienionych piłkarzy? — Tamta drużyna miała na pewno więcej indywidualności, ale i w gronie moich podopiecznych jest kilka talentów na dużą miarę. Wymienię przede wszystkim Roberta Pucharę oraz Wojtka Gorgonia, Roberta Planetę, Jacka Wiśniewskiego, Krzysztofa Palczewskiego. Z wyjątkiem Planety wszyscy oni są już w kadrze pierwszej drużyny seniorów.

— Czy mają szanse szybko wejść na boiska pierwszoligowe? — Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Zależy to przecież od wielu okoliczności, czasami także od przypadku. Gdyby taką szansę im stworzono, myślę, że nie zawiedliby.

— Czterech Pana podopiecznych jest w kadrze drużyny seniorów, a co z resztą zespołu? — Ośmiu przeszło do kadry drużyny rezerwowej, która będzie grała w tym sezonie w III lidze. Dla tych młodych zawodników będzie bo dobry sprawdzian ich umiejętności.

— Proszę podać nazwiska juniorów, którzy zdobyli dla Wisły w tym roku tytuł mistrzowski.

— K. Palczewski, R. Zieliński, R. Planeta, J. Szczech, A. Szafraniec, R. Markowski, M. Kania, A. Czułowski, A. Duszyk, R. Gawlik, M. Krzan, R. Krzywda, J. Marchewka, J. Wiśniewski, R. Puchara, D. Bujak, A.

Bożek, R. Witek. i — Od kiedy prowadzi Pan drużynę juniorów Wisły? — Od dwóch lat. W Wiśle rozpocząłem pracę tuż po ukończeniu krakowskiej AWF w 1973 roku. Szkoliłem trampkarzy, a także rezerwę pierwszego zespołu seniorów.

— Co dalej? — Kolejny etap mojej pracy został zakończony właśnie zdobyciem tytułu mistrza Polski.

Teraz kompletuję nową drużynę juniorów, która, być może, spisze się w przyszłym roku równie dobrze.

(T.G.)
W drużynie Wisły, co warto podkreślić, występuje 5 wychowanków popularnego „Dziadka”

Echo Krakowa. 1982, nr 101 (4 VIII) nr 11177

W drużynie Wisły, co warto podkreślić, występuje 5 wychowanków popularnego „Dziadka” czyli p. Grabki. Są to: Gorgoń, Puchara, Krzan, Markowski, Bujak. Na odniesiony sukces złożyła się także praca trenerów Jerzego Smotera i Stanisława Goneta, Pomocy medycznej udzielał przez cały sezon dr Jerzy Jasieński. Zespołem opiekowali się także: płk Bronisław Michaliszyn oraz kier, zespołu Mieczysław Grela. Oczywiście droga po mistrzowskie laury nie była usłana różami. Szwankowało zaopatrzenie w sprzęt, były kłopoty z wyżywieniem. A co najważniejsze, nie było odpowiednich warunków do treningu. Prawie przez cały sezon trenowano na kortach żużlowych. Najbliższe plany to wyjazd na zgrupowanie do Nowego Sącza mające przygotować drużynę do finałów gwardyjskiego pionu sportowego. Z obecnego mistrzowskiego zespołu 4 zawodników trenuje już z I drużyną (Puchara, Gorgoń, Palczewski i Wiśniewski), a 8 grać będzie w zespole rezerwowym „Białej gwiazdy”. Jak więc widać, praca z młodzieżą przebiega wręcz modelowo. Zanosi się, że w najbliższych latach wiślacy nie będą mogli narzekać na brak młodych talentów. Ze zmianą warty nie powinno być kłopotów, a jeśli już, to kłopoty bogactwa

Uroczyste zakończenie sezonu 1981/82 o mistrzostwo Polski juniorów

Echo Krakowa. 1982, nr 128 (10/12 IX) nr 11204

BARDZO sympatyczny przebieg miało wczorajsze, uroczyste zakończenie sezonu 1981/82 o mistrzostwo Polski juniorów w piłce nożnej, które odbyło się w klubowej kawiarence Wisły. Spotkanie zarządu i kierownictwa klubu z rodzinami mistrzowskiej drużyny rozpoczęło się od odegrania wiślackiego hymnu i referatu płk Michaliszyna. Były także gratulacje dla trenerów, kierownictwa sekcji i rodziców młodych piłkarzy. Atrakcyjne nagrody dla futbolistów ufundował klub i WFS.

Gęsto padały sportowe życzenia dla wiślaków. „Być może, już w najbliższą sobotę, któryś z Was będzie miał możliwość założenia koszulki z białą gwiazdą na piersi — powiedział wiceprezes Wisły, prof. JANOWSKI. Podobna sytuacja wydarzyła się w 1938 r., kiedy to na skutek dyskwalifikacji ze strony klubu, na mecz z Ruchem nie wyszło 5 podstawowych graczy, a ich miejsca zajęli juniorzy. W ten sposób zabłysły gwiazdy Gracza, Giergiela, Legutki i Serafina”.

Ze swej strony, życzymy aktualnym mistrzom Polski, udanego debiutu I-ligowego.


Gazeta Krakowska. 1983, nr 125 (28/29 V) nr 10694

XIX Turniej Drużyn Niezrzeszonych

GTS Wisła organizuje XIX piłkarski Turniej Drużyn Niezrzeszonych, któremu patronuje nasza redakcja. Zawody rozpoczną się 4 czerwca.

W turnieju mogą wziąć udział chłopcy urodzeni w 1970 roku i młodsi, mający miejsce zamieszkania w granicach administracyjnych miasta Krakowa i niezrzeszeni w jakimkolwiek klubie. Organizator zaprasza drużyny szkolne, osiedlowe, podwórkowe. Każdy zespół musi mieć swojego opiekuna.

Czas trwania turnieju uzależniony będzie od ilości zgłoszonych drużyn. Dla najlepszych zawodników i zespołów przewidziano nagrody rzeczowe. Wyróżniający się młodzi piłkarze będą mogli wziąć udział w półkolonii letniej.

Warto przypomnieć, ż« w turniejach drużyn niezrzeszonych rozpoczynało kariery sportowa wielu czołowych piłkarzy Wisły. Warto więc spróbować swych sił i umiejętności. Wszystkie mecze pilnie obserwować będą szkoleniowcy „Białej Gwiazdy”.

Zgłoszenia przyjmuje oraz udziela bliższych informacji sekretariat Wisły, Kraków, ul. Reymonta 22 w godz. 10 — 15.


Zakończyły się rozgrywki piłkarskiej klasy międzywojewódzkiej juniorów

Echo Krakowa. 1983, nr 127 (30 VI) nr 11410

TRZY dni temu zakończyły się rozgrywki piłkarskiej klasy międzywojewódzkiej juniorów, w których 1. miejsce wywalczył zespół krakowskiej Wisły.

Sukces nie przyszedł łatwo podopiecznym Andrzeja Turczyńskie go. Do ostatniej kolejki spotkań, deptał im po piętach rywal zza miedzy — Hutnik.

Ostatecznie jednak młodzi wiślacy wygrali rywalizację różnicą 2 punktów i uzyskali prawo startu w mistrzostwach Polski. Będą więc mogli bronić tulu, zdobytego w ub. roku, jutro, stoczą w Lublinie pierwszy ćwierćfinałowy pojedynek z Motorem, zaś w przyszłą sobotę dojdzie do rewanżu w Krakowie.

Jesienią 1982 roku z zespołu Wisły odeszło aż 10 zawodników.

Z podstawowej jedenastki, która wywalczyła mistrzostwo Polski juniorów, pozostało tylko trzech graczy — obrońca Robert Markowski, pomocnik Dariusz Bujak i napastnik Robert Krzywda. Oni też należeli w tym sezonie do czołowych zawodników. Oprócz nich w rozgrywkach uczestniczyli: bramkarze — Ryszard Zieliński i Wojciech Sularz obrońcy — Artur Bożek. Andrzej Kaczówka.

Grzegorz Kadula, Andrzej Czułowski, pomocnicy — Zbigniew Klaja, Jacek Komenda, Andrzej Kołek, Kazimierz Moskal i Paweł Dziewoński, napastnicy — Robert Witek, Robert Bartoszewicz, Jacek Żelazko, Piotr Duc, Stanisław Greger i Marek Świerczewski.

„Podstawowym moim zadaniem — mówi trener ANDRZEJ TURCZYŃSKI — jest oczywiście przygotowanie piłkarzy dla pierwszoligowej drużyny. Nie ukrywam jednak, że każdy sukces, taki jak zdobycie mistrzostwa Polski czy choćby 1. miejsce w klasie międzywojewódzkiej, przynosi mi dużą satysfakcję”.

Andrzej Turczyński pracuje z I drużyną juniorów już 3,5 roku.

Na co dzień, w załatwianiu spraw organizacyjnych, pomagają mu dwaj działacze — Mieczysław Grelak i Mieczysław Zborowski.

I jeszcze na zakończenie kilka słów o zawodnikach. Większość z nich to wychowankowie Wisły, jedynie Piotr Duc uczył się piłkarskiego abecadła w Jadowniczance, a Marek Świerczewski w Sandecji Nowy Sącz.

Na razie do kadry pierwszoligowego zespołu trafił tylko Robert Krzywda, ale trener A. Turczyński liczy na to, że już w nadchodzącym sezonie dołączy do niego kilku innych.