Karel Kolský

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 11:59, 9 maj 2019; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Karel Kolsky urodził się 21 września 1914 w Kročehlavach niedaleko Kladna (Czechy). Zmarł 17 lutego 1984 w Pilznie.



Spis treści

Karel Kolsky w Wiśle

Niestety, dla Wisły okazał się tym, który potwierdził, że nawet utytułowany trener nie zawsze osiąga sukcesy. Co więcej, to właśnie w Krakowie, mając do dyspozycji generalnie niezłych piłkarzy, doznał jednej z największych zawodowych porażek, zapisując się w wiślackiej czarnej kronice. Zespół Białej Gwiazdy objął w połowie sezonu 1962/1963 (na początku 1963 roku), po Mieczysławie Graczu. Miał już wtedy na koncie pracę z czeskimi zespołami, w tym z drużyną narodową ówczesnej Czechosłowacji. Był typem trenera lubiącego wiele mówić o piłkarskiej teorii, schematach gry i sposobie ustawiania się zawodników na boisku Jak małe miało to odzwierciedlenie w rzeczywistości boleśnie okazało się w kolejnym sezonie, w którym prowadzona przez niego Wisła częściej remisowała niż schodziła z boiska zwycięska zwykle, niestety, przegrywając. Taka gra musiała odbić się na miejscu w tabeli. Mimo to, jeszcze przed ostatnią ligową kolejką sezonu 1963/1964, Wisła miała szansę na uniknięcie pierwszej w historii klubu degradacji. Należało pokonać u siebie mocnego Górnika Zabrze i liczyć na zwycięstwo Zagłębia Sosnowiec z Pogonią Szczecin. Przed decydującym o utrzymaniu meczem postanowiono jednak nie liczyć już na umiejętności Czecha. Być może zrobiono to odrobinę za późno. Wiślacy prowadząc 3-2 w samej końcówce stracili bramkę i status pierwszoligowca 1964.06.07 Wisła Kraków - Górnik Zabrze 3:3

Karel Kolsky w Czechach

W swojej ojczyźnie uchodzi za jednego z lepszych trenerów w historii tamtejszego piłkarstwa. Grać w piłkę zaczął w rodzinnych Kročehlavach, by jeszcze jako junior przenieść się do SK Kladno, a stamtąd do czeskiej futbolowej potęgi - Sparty Praga, pięciokrotnie zdobywając z nią tytuł mistrza kraju oraz dwa krajowe puchary. Gdyby nie lata wojny osiągnąłby zapewne jeszcze więcej. Mimo to zagrał w reprezentacji Czechosłowacji i był członkiem kadry na Mistrzostwa Świata 1938 we Francji (w turnieju jedynie jako rezerwowy). U schyłku piłkarskiej kariery został grającym trenerem Sparty Úpice, ale prawdziwą trenerkę rozpoczął w praskiej Dukli przyczyniając się do rozpoczęcia hegemonii tego wojskowego klubu w latach następnych. Miał świetną rękę w wyszukiwaniu młodych talentów. To on odkrył talent Josefa Masopusta, uznanego piłkarzem roku 1962 przez France Football, i ściągnął go do Dukli. Kolsky nie był wojskowym, a mimo to z jego zdaniem liczono się nie tylko w resortowej Dukli - miał nawet swobodny dostęp do Ministra Obrony Czechosłowacji. Po powrocie z Krakowa trenował jeszcze m.in. Zbrojovkę Brno i Spartę Praga. Zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku - w czasie zimowego ślizgania się na zamarzniętym jeziorku załamał się lód, spod którego nie wyszedł już żywy.


Piłkarska kariera

Klub Lata Kraj Il. wys. il. goli)
SK Kročehlavy - juniorzy Czechy
SK Kladno 1935-1937 Czechy
Sparta Praga 1937-1948 Czechy
Sparta Úpice 1948-1951 Czechy
W sumie:


Trenerska kariera

Klub Lata Kraj
Sparta Úpice 1950-1951 Czechy
Dukla Praga 1951-1959 Czechy
Reprezentacja Czechosłowacji 1956-1959 Czechy
Sparta Praga 1959-1963 Czechy
Wisła Kraków 1963-1964 Polska
Zbrojovka Brno 1965-1967 Czechy
LIAZ Jablonec 1967-1969 Czechy
Škoda Plzeň 1969-1970 Czechy
Sparta Praga 1970-1971 Czechy
SK Kladno 1972-1975 Czechy
RH Cheb 1976-1978 Czechy

Sukcesy

Piłkarskie:

  • 1938, 1939, 1944, 1946, 1948: Mistrzostwo Czechosłowacji ze Spartą Praga
  • 1943, 1944: Puchar Czechosłowacji ze Spartą Praga
  • 13 meczy w reprezentacji Czechosłowacji
  • 2 mecze w reprezentacji Czech i Moraw
  • udział w Mistrzostwach Świata 1938 we Francji

Trenerskie:

  • 1952: Puchar Czechosłowacji z Duklą Praga
  • 1956, 1958: Mistrzostwo Czechosłowacji z Duklą Praga
  • 1956: asystent trenera reprezentacji Czechosłowacji
  • 1958: trener reprezentacji Czechosłowacji na Mistrzostwach Świata w Szwecji
  • 1959: asystent trenera reprezentacji Czechosłowacji


Na podstawie: "Nekropolie i biogramy działaczy, zawodników i trenerów Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków", Roman Pyjos (2001) oraz stron internetowych czeskich klubów piłkarskich i Czesko-Morawskiego Związku Piłki Nożnej

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1963, nr 24 (29 I) nr 5455

‎‎‎

TS Wisła od pewnego czasu pertraktowało z władzami piłkarskimi CSRS o wytypowanie dobrego fachowca-trenera do pracy z jedenastką ligową Wisły. Jak się okazuje, kandydatem na to stanowisko jest wieloletni opiekun i współtwórca sukcesów praskiej Dukli — Karel Kolsky. W pewnym okresie czasu trenował on reprezentację CSRS a ostatnio Spartaka-Sokolovo z Pragi.

Przed kilkoma dniami trener K. Kolsky przyjechał do Krakowa. ale pracy z piłkarzami Wisły jeszcze nie rozpoczął.

Podpisanie umowy może nastąpić dopiero po wyrażeniu zgody przez GKKFiT.


Echo Krakowa. 1963, nr 26 (31 I) nr 5457

‎‎‎

W nowym sezonie piłkarskim bez większych rewelacji

Pierwszy marszobieg piłkarzy Wisły pod wodzą nowego trenera

Czy Rusinek poprowadzi atak „czerwonych” w wiosennych bojach ekstraklasy?

BLISKO 2 miesiące temu pożegnaliśmy piłkarzy Wisły po zakończeniu pierwszej, jesiennej rundy rozgrywek mistrzowskich. Od tego czasu nad działalnością sekcji piłkarskiej „czerwonych” rozciągnięta była gruba zasłona. Nie przeniknęły przez nią żadne wieści, chociaż reporterzy wielu pism próbowali indagować działaczy i zawodników.

Przez kilka ostatnich dni obserwowaliśmy zatem piłkarzy, którzy pierwsze treningi na wolnym powietrzu przeprowadzili na trasie: Dom Sportu — Lasek Wolski. Towarzyszyliśmy im podczas marszobiegów i gimnastyki, ale żadnych nowych twarzy nie było. I wreszcie we wtorek, zajęcia z piłkarzami po raz pierwszy poprowadził nowy nabytek — trener KAREL KOLSKY.

Ten średniego wzrostu, krępy, o krzaczastych brwiach mężczyzna ma 49 lat. W czynnej, karierze piłkarskiej należał do najbardziej utalentowanych zawodników w swym kraju, występując w praskiej „Sparcie” zarówno w ataku jak i w pomocy.

Był też wielokrotnym reprezentantem Czechosłowacji. Również na niwie trenerskiej ma spore sukcesy. M. In. prowadził Duklę Pragą w okresie jej świetności.

Co zrobi teraz w Wiśle? Czy przyczyni się do poprawy gry drużyny, która od dziesięciu lat (z małymi przerwami), nie notuje na swym koncie większych i trwalszych sukcesów? — zobaczymy. Być może K. Kolsky znajdzie sposób na poprawę gry ataku. „Piętą Achillesową” napastników jest słaba dyspozycja strzałowa i brak szybkości.

Czy można te błędy wyrugować? Tych „czy" nasuwa się zresztą więcej...

Należy więc uzbroić się w cierpliwość i czekać.

A propos wszystkich plotek, to obecnie pewne jest tylko to, że Wisła pozyskała dwóch piłkarzy.

Jednym z nich jest b. zawodnik Hutnika, a jeszcze wcześniej Unii Tarnów — W. Rusinek. (Sfinalizowanie przejścia do Wisły nastąpi lada dzień.) Napastnik ten cieszył się w Ii-ligowej Unii sławą najlepszego Strzelca i w pewnym okresie był brany pod uwagę do gry w reprezentacji młodzieżowej. Ostatni sezon nie przy niósł mu jednak rozgłosu, Niemniej b. trener. Hutnika M. Jabłoński przed paroma dniami wyraził się, że Rusinek nie miał z kim grać w nowohuckie) drużynie, ale jego zdaniem w Wiśle zaprezentuje się jak najlepiej. Ponoć cechuje go duży zmysł taktyczny i potrafi pokierować poczynaniami „kwintetu ofensywnego". Oby... Druga nowa twarz, to zawodnik z niższej klasy, który najprawdopodobniej nie awansuje do ligowej jedenastki w pierwszym etapie.

Ponadto Towarzystwo czyni starania o pozyskanie utalentowanego bramkarza reprezentacji juniorów — Suszka. Zawodnik ten grał w ubiegłym sezonie, w jednej z drużyn lubelskich, obecnie zamieszkuje w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak nam jednak wiadomo PZPN jest skłonny dać mu „zwolnienie z urzędu" do Wisły.

Jeśli chodzi o pierwszy zespół wiślaków, to do końca lutego trenować będzie w Krakowie. W tym celu przez ostatnie dwa dni na murawie bocznego boiska pracowały spychacze, usuwając grubą warstwę śniegu. W tym czasie planowane jest rozegranie kilku spotkań towarzyskich z drużynami A-klasowymi 1 ligi okręgowej. Dopiero w pierwszym tygodniu marca kadra I-ligowa pojedzie do Kobyle-Gródka, a po powrocie zmierzy swe siły z 2 zespołami I bądź II ligi.

Z tego co zaobserwowaliśmy, 26-osobową kadrę ligową Wisły stanowią m. in. obecnie: BRAMKARZE — Karczewski, Leśniak i Dąbroś, OBROŃCY — Monica, Kawula, Budka, Rodak i Putek, POMOCNICY — Michel, Wójcik, Warmus, Zalman, NAPASTNICY — Machowski, Sykta, Śmiałek, Rusinek, Studnicki, Pstruś, Lach, Gajewski, Horba i Bogacz, plus kilku zawodników Z rezerwy, bądź z drużyny juniorów. Ponadto dojdzie jeszcze wspomniany bramkarz — Suszek oraz być może jeden ze znanych już zawodników ligowych. Nie chcemy uprzedzać faktów, ale wiemy, że Wisła pertraktuje już w tej sprawie.

W sumie nie ma jednak rewelacji. Kierownictwo krakowskiego klubu nie czyni bowiem specjalnych wysiłków w celu ściągnięcia pod swe skrzydła „armii zaciężnej”. Liczy natomiast na efekty pracy z młodzieżą. W tym też celu mimo pozyskania K. Kolskyego, wszyscy pozostali wychowawcy z Graczem i Skoraczyńskim na czele pozostają w Wiśle i wspólnie czuwać będą nad podniesieniem poziomu piłkarstwa.

TYLE — jak na razie — wieści z obozu „wiślaków”. Należy jednak przypuszczać, że nic nowego nie zajdzie. Oczywiście o koncepcjach składu ligowej jedenastki poinformujemy w miarę zbliżającego się sezonu.

FRANDOFERT



Poprzednik Okres pracy:
1963 - 7.06.1964
Następca
. .Mieczysław Gracz Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Czesław Skoraczyński. .