Kategoria:Wisła kombinowana (piłka nożna)

Z Historia Wisły

Kategorię takich meczów sama wprowadziła Wisła w okresie II RP. W prasie oznaczano tak mecze Wisły występującej w mocno rezerwowym składzie. Czasami w takich drużynach oprócz graczy rezerwowych występowali też old-boye. Stąd by nie psuć statystyk i opinii pierwszej drużynie występy takie firmowano nazwą drużyny: „Wisła kombinowana”. I też wyniki przez tę drużynę osiągane z rywalami z reguły o wiele niższej klasie sportowej do wybitnych nie należały.

Postanowiliśmy poszerzyć tę kategorię na inne mecze Wisły. Spotkania, w których Wisła rywalizowała w meczach z zagranicznymi rywalami. W obawie o wynik takich konfrontacji, a także w trosce o dobre imię polskiego futbolu władze piłkarskie wyrażały wówczas zgodę na jednorazowe występy w brawach Wisły graczy z innych polskich klubów.

W takim też charakterze wzmocnili drużynę Wisły podczas tournee po Niemczech w 1929 roku gracze warszawskiej Legii. Gracze wysokiej klasy: Martyna, Nawrot i Łańko.

Po drugiej wojnie światowej najbardziej znanym przypadkiem podpadającym pod tą kategorię była prestiżowa rywalizacja Wisły z Armią Renu (18 czerwca 1946, 2:2). Drużyna występująca pod szyldem Wisły wspomagana była dużym zaciągiem graczy Cracovii.

W kategorii drużyn kombinowanych umieściliśmy też mecze drużyn mieszanych: np. Wisła/Garbarnia Kraków (31 sierpnia 1947 z SK Lieben, 6:1), czy Wisła/Tarnovia w derbach Małopolski z mieszaną drużyną Garbarnia Kraków/Cracovia (18 grudnia 1948).

W czasach stalinowskich reprezentacja Gwardii, oparta w ogromnej mierze na graczach Wisły rozgrywała spotkania z krajowymi i zagranicznymi rywalami. Stąd umieściliśmy je również w tej kategorii.

Ostatnim meczem który zamieściliśmy w tych statystykach jest pojedynek kombinowanej drużyny Wisły i Hutnika z 7 czerwca 1966 roku z Dynamem Kijów. Choć gospodarzem tego meczu była drużyna z Nowej Huty.

Artykuły w kategorii "Wisła kombinowana (piłka nożna)"

W tej kategorii jest 58 artykułów.

1

1 c.d.

1 c.d.