Kazimierz Kozłowski

Z Historia Wisły

Kazimierz Kozłowski
Kazimierz Kozłowski

Zapraszamy do uzupełnienia biogramu. Kontakt: redakcja@historiawisly.pl

Kazimierz Kozłowski (ur.4.01.1916 w Skawinie, zm. 14.05.2008 roku w Krakowie) - wychowanek Skawinki, zawodnik juniorskich i rezerwowych zespołów Wisły. Grał również w drużynie wiślackich Oldbojów.

Kierownik sekcji boksu Białej Gwiazdy w latach 1958-1972. (?)

Członek Rady Seniorów i Honorowy Członek TS Wisła.

Przewodniczący Społecznego Komitetu dla Pomocy Byłym Więźniom KL Płaszów.

Spis treści

Wojenne losy

"W trakcie odbywania służby wojskowej brał udział w akcji zajęcia Zaolzia w 1938 roku. Latem 1939 ukończył szkołę podchorążych w Modlinie, a we wrześniu 1939 uczestniczył w walkach zbrojnych w stopniu kaprala. W okupowanym Krakowie pracował najpierw jako kierowca w szpitalu PCK dla jeńców i żołnierzy polskich, potem jako mechanik w warsztatach niemieckiej policji. Przez pewien okres w czasie okupacji był kierowcą Oscara Schindlera. Wstąpił do konspiracji w ramach ZWZ, a następnie służył w Samodzielnej Jednostce AK do Spraw Poszkodowanych Polaków i Żydów. W marcu 1943 został aresztowany przez gestapo i po trzymiesięcznym areszcie został osadzony na 9 miesięcy w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Od marca 1944 przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie, gdzie pracował w warsztatach samochodowych. W sierpniu 1944 uciekł z obozu i ukrywał się aż do zimy 1944."

Źródło: dsh.waw.pl

"Przyczyny aresztowania, uwięzienie i transport do obozu / Kazimierz Kozłowski"

"Zajmowałem się też działalnością konspiracyjną - byłem w organizacji AK. Brałem udział w wielu akcjach. Dowództwo nasze mieściło się w Krakowie, w kapuściani, w fabryce kapusty. Niestety, pewnego dnia poszedłem po rozkaz na ulicę Kolberga. Po drodze kupiłem "Goniec" - "Podogoniec" nazywali to za okupacji - "Goniec krakowski" i tak czytam: "Sprzedaż opony", a wiedziałem, że mój znajomy potrzebował tego typu opony. I tak tym zainteresowany doszedłem do tej kamienicy, gdzie miałem odebrać raporty, a tu: "Hände hoch!" i pod ścianę. I od tego czasu moja wolność się skończyła. Przewieziono mnie na gestapo, z gestapo na Montelupich, z Montelupich do Płaszowa."

Źródło: dsh.waw.pl

Zdjęcia, video

Galeria

Ciekawostki

  • W latach 60-tych Kazimierz Kozłowski został pozbawiony prawa do posiadania własnej firmy przewozowej. Wówczas przekazał Wiśle swój autobus, powszechnie zwany "Srebrną Strzałą".
  • Kazimierz Kozłowski ufundował tablicę pamiątkową w miejscu śmierci swojego przyjaciela, Walentego Badylaka. 21 marca 1980 Badylak dokonał na krakowskim Rynku samospalenia w proteście przeciwko systemowi komunistycznemu (miał przy sobie napis: "Za Katyń, za demoralizację młodzieży, za zniszczenie rzemiosła"). Pamiątkową tabliczkę odsłonięto w 1990 roku. Kozłowski był przewodniczącym Komitetu Uczczenia Pamięci Tragicznej Śmierci Samospalenia Walentego Badylaka. O śmierci Badylaka mówił:

Walenty Badylak na stałe wpisał się w patriotyczną historię i legendę Krakowa. Protest przeciwko komunistycznej tyranii, demoralizacji i deprawacji młodzieży, a także zniszczeniu polskiego rzemiosła przysłużył się sprawie niepodległości Rzeczpospolitej. Nie był on biernym obserwatorem zniewolonej Ojczyzny. Nie chciał "wolności" przyniesionej na bolszewickich bagnetach. Nie mógł znieść obłudy, jaką karmiła nas moskiewska propaganda. Wybrał tragiczną i męczeńską śmierć. Wolał umrzeć za prawdę, niż żyć w zakłamaniu.

źródło: Protest sprzed 20 lat, Dziennik Polski 22/03/2000, dostęp online

Requiescat in pace

Grób Kazimierza Kozłowskiego na Cmentarzu Rakowickim (Prandoty).
Zdjęcia z 3 listopada 2018