Klub Honorowych Dawców Krwi

Z Historia Wisły

"KIBICOWSKA KREW, TO BRATERSTWA ZEW"

Spis treści

O HDK Wisła Kraków

Logo KHDK Wisła Kraków
Logo KHDK Wisła Kraków
Klub Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków powstał 12 stycznia 2007 roku. Nie był pierwszym tego typu klubem na terenie Krakowa. Pierwsi bowiem z inicjatywą wyszli kibice Cracovii, potem swój klub założyli fani Hutnika, a w następnej kolejności Wiślacy. Te trzy kluby HDK są pierwszymi tego typu w Polsce.

Od początku swego istnienia, klub bierze udział w licznych akcjach, mających na celu zbiórkę krwi oraz osocza. Tak było w marcu 2007 w Wierzy Ratuszowej, gdzie wspólnymi siłami klubów HDK Wisły, Cracovii oraz Hutnika zebrano 27 litrów krwi od 60 dawców. Tak też było 22 września 2007 w Myślenicach, z okazji urodzin Starej Cegielni. Uroczystość zaszczyciły siatkarki Wisły, zachwycający pokaz dały najmłodsze gimnastyczki "Białej Gwiazdy", a obchody uwieńczył koncert Andrzeja Sikorowskiego. Podczas akcji zebrano 7,7 litra krwi. Wiślacy wzięli również udział w zbiórce krwi na rzecz Ś.P. Agaty Mróz. W sobotę 15 grudnia 2007 roku, w akcji trwającej jedynie 5 godzin, zebrano 24 litry krwi.

Rok 2008 przyniósł szereg kolejnych akcji. Między innymi w Myślenicach, 6 czerwca, krew oddało jedynie 11 osób (niespełna 5 litrów krwi), jednak to i tak spory sukces. 21 sierpnia natomiast, na Małym Rynku akcja krwiodawstwa zakończyła się ogromnym sukcesem, zebrano bowiem aż 56,7 litra krwi od 128 osób. Akcje odbyły się jeszcze w podziemiach Wieży Ratuszowej (27 - 28 września 2008r), na Placu Wolnica (7 września 2008r) oraz w Dzień Niepodległości 11 listopada w klubie "Faust" na Rynku Głównym.

Kto może zostać Krwiodawcą?

Do punktu pobierania krwi może udać się każdy człowiek w wieku 18-65 lat (osoby młodsze muszą mieć zgodą rodziców lub opiekuna prawnego). Jedynym ograniczeniem jest zdrowie dawcy. Przed każdym pobieraniem odbywają się badania. Szczegółowe kryteria kwalifikacyjne do zostania krwiodawcą znajdują się tutaj. Na każdego, kto ofiaruje swoją krew, czekają posiłki regeneracyjne serwowane przez restauracje "Babci Maliny".

Kontakt z HDK

Jan Ostroga, prezes KHDK PCK Wisła Kraków (2010)
Jan Ostroga, prezes KHDK PCK Wisła Kraków (2010)
KLUB HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK

WISŁA KRAKÓW

ul. Reymonta 22

30-059 Kraków

tel. (12) 630 45 09

Strona HDK


Zarząd KHDK Wisła Kraków
Prezes Zarządu: Jan Ostroga
Wiceprezes Zarządu: Dariusz Zastawny
Skarbnik: Mariusz Rogóż
Sekretarz:
pckwisla@op.pl
Marek Opyrchał

HDK w mediach

  • Cracovia Pasy wygrała II Turniej Piłkarski Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK, który odbył się w hali balonowej na Suchych Stawach w Krakowie. Na obiektach Hutnika Kraków rywalizowało pięć ekip: Hutnik, Wisła, Cracovia, Philip Morris i Krakowska Szkoła Wyższa. Wyniki: Hutnik - Krakowska Szkoła Wyższa 1-3, Philip Morris - Wisła 3-0, Cracovia Pasy - Krakowska Szkoła Wyższa 3-1, Philip Morris - Hutnik 2-0, Wisła - Cracovia Pasy 1-5, Philip Morris - Krakowska Szkoła Wyższa 2-3, Hutnik - Wisła 0-4, Philip Morris - Cracovia Pasy...zobacz

Zwycięscy Krwiodawcy

4. kwietnia 2007, 15:45

Drużyny klubów krwiodawstwa Wisły i Cracovii
Drużyny klubów krwiodawstwa Wisły i Cracovii
Akcja krwiodawców przed budynkiem TS Wisła
Akcja krwiodawców przed budynkiem TS Wisła
11 sierpnia 2007
11 sierpnia 2007
23 października 2010
23 października 2010

Takiego zainteresowania nie spodziewał się nikt. Sześćdziesięciu krwiodawców w Wieży Ratuszowej, dwudziestu sześciu w Galerii Centrum w Nowej Hucie, łącznie 38,7 litra oddanej krwi - takie są efekty akcji krwiodawstwa przeprowadzonej przez krakowskich kibiców w dniach 31 marca i 2 kwietnia. Gdyby tak jeszcze nie odwołana w ostatniej chwili - nie z winy krwiodawców - akcja w Rynku Podgórskim, wynik byłby jeszcze lepszy.

Akcja w Wieży Ratuszowej miała bardzo uroczystą oprawę. Na jej otwarcie wystąpiła orkiestra wojskowa, po południu zaś odbyło się wspólne posiedzenie Rad Seniorów Cracovii i Wisły. Należy bowiem pamiętać, że akcje krwiodawstwa, oprócz podstawowego celu, mają także krzewić ideę pojednania sympatyków krakowskich klubów sportowych. Zgodnie z tym przesłaniem seniorzy obu klubów podjęli uchwałę, aby swym autorytetem wspierać w przyszłości podobne przedsięwzięcia krwiodawców.

Wśród gości specjalnych krwiodawcy przyjmowali na Rynku: prezesa Towarzystwa Sportowego Wisła Ludwika Miętta-Mikołajewicza, dyrektor Towarzystwa Celinę Sokołowską oraz kapitan drużyny koszykarek Dorotę Gburczyk. Gośćmi szczególnego rodzaju byli wychowankowie Domu Dziecka z ul. Krupniczej. Zarówno oni, jak i wszyscy, którzy oddali swą krew, otrzymali upominki w postaci pamiątek klubowych.

Niezwykle cenną myśl przekazał krwiodawcom kapelan Cracovii ks. Henryk Surma. Cytując wypowiedź honorowego patrona akcji, księdza kardynała Stanisława Dziwisza, powiedział on: - Niech wspólna akcja oddawania krwi przez kibiców Wisły i Cracovii będzie wynagrodzeniem za krew przelaną w bijatykach, a nawet zabójstwach. Dziękuję Wam za próby pojednania.

Klub Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków pragnie gorąco podziękować wszystkim instytucjom, które wspomogły Akcję. Są to: Sarantis, Medi-Sept, Kuchnia Staropolska u Babci Maliny, Pizza Hut, KFC, Wisła Kraków S.S.A.

Szczególne podziękowania kierowane są do Towarzystwa Sportowego Wisła, które wspomogło akcję pamiątkami klubowymi.

Równocześnie Zarząd Klubu pragnie poinformować, że wszelkich informacji na temat jego działalności można zasięgnąć pod numerem telefonu (12) 630 45 09.

Źródło: wislakrakow.com
(K. H. D. K. Wisła Kraków)

Wiślaccy krwiodawcy pokonali pasiastych

13. maja 2007, 13:11

Kilka godzin przed pierwszoligową derbową konfrontacją na boisku centrum J&J Sport w Skotnikach pojawili się przedstawiciele kół krwiodawstwa Wisły i Cracovii. Nasza drużyna zwyciężyła w rzutach karnych 6:5!

W regulaminowym czasie gry (2 razy 25 minut, grano po siedmiu zawodników) padł remis 2:2, przy czym nasi krwiodawcy dwukrotnie prowadzili (1:0 i 2:1), a drugiego gola stracili w samej końcówce spotkania. W dodatku wiślacy stworzyli sobie wiele sytuacji podbramkowych, zaś nieoficjalne statystyki podają posiadanie piłki na 70 do 30 procent, oczywiście na korzyść Wisły :)

Gole dla Klubu Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków zdobyli Mariusz Bochenek, Paweł Kałuża. Drużyna wystąpiła w składzie: Robert Babiarski (bramkarz), Bogdan Bochenek, Mariusz Bochenek, Mirosław Job, Paweł Kałuża, Rafał Korneluk, Sławomir Maj, Piotr Morys, Grzegorz Orzechowski, Dariusz Partyka i Piotr Sulejewski.

Atmosfera tego meczu miała być dobrym prognostykiem przez wieczornym spotkaniem pierwszych drużyn Cracovii i Wisły. Niestety, znów się nie udało...

Źródło: tswisla.pl

Wiślacy! Jesteście Wielcy!

12. sierpnia 2007, 14:47

Kibice "Białej Gwiazdy" po raz kolejny udowodnili, jak wielka siła tkwi w wiślackim rodzie. W piątek stworzyli niepowtarzalną atmosferę podczas meczu z Koroną Kielce, w czwartek zaś i w sobotę pokazali, że posiadają coś, co powinien mieć każdy homo sapiens. Tym czymś jest altruizm.

Sygnał do wykazania się tą bezcenną cechą ludzkiego charakteru dali żołnierze 5 Pułku Dowodzenia z Rząski. W jednostce tej kibice Wisły stanowią przygniatającą większość, dlatego też - na apel dowództwa - stawili się oni w miniony czwartek gremialnie przed stanowiskami stacji krwiodawstwa. Ponieważ było ich tak wielu, że nie wszyscy zostali obsłużeni, część z nich ponowiła próbę w sobotę. Tym razem przybyli do siedziby naszego klubu przy ul. Reymonta, gdzie krew oddawali "cywilni" kibice Wisełki.

A na Reymonta, jak to na Reymonta. Na wszystkich czekały dodatkowe atrakcje. Oto bowiem Akcję Krwiodawstwa postanowili wesprzeć wiślaccy sportowcy. Zjawiły się więc nasze siatkarki, piłkarzy zaś reprezentowali Rafał Boguski, Piotr Ćwielong oraz Mariusz Pawełek. Co prawda, nie mogli oni - mimo szczerych chęci - wziąć czynnego udziału w akcji (siatkarki mają przed sobą ciężki obóz przygotowawczy, piłkarze we wtorek grają mecz z Górnikiem), lecz ich wsparcie duchowe było dla wszystkich niezwykle cenne. Potem z wizytą przybyli trenerzy Maciej Skorża i Andrzej Blacha. Trener Skorża obiecał krwiodawcom, że po zakończeniu rundy jesiennej Sportowa Spółka Akcyjna zorganizuje akcję, w której udział weźmie cała drużyna piłkarska. Postawa ta pokazuje, że idea honorowego krwiodawstwa zatacza coraz szersze kręgi.

Kiedy krwiodawcy ochłonęli już nieco po spotkaniu z tymi, którzy reprezentują nasz klub na arenach sportowych, do akcji wkroczył przedstawiciel światka artystycznego. Jerzy Fedorowicz, bo o nim właśnie mowa, z oddania krwi został wyeliminowany ze względu na kontuzję nogi. Nie przeszkodziło mu to jednak w umileniu krwiodawcom czasu swymi niezwykle barwnymi opowieściami. Było więc przyjemnie, żeby nie rzec - rodzinnie. Doprawdy, niech żałują ci, którzy nie zdecydowali się na swe przybycie.

Wyniki dwudniowej akcji kibiców spod znaku Białej Gwiazdy są ze wszech miar budujące. Łącznie wzięły w niej udział 82 osoby, które ofiarowały 36,9 litra swej krwi. Liczymy, że w następnej akcji będzie jeszcze lepiej i bariera stu uczestników zostanie złamana. Wszak "Wisła to jest potęga, Wisła najlepsza jest".

(KHDK Wisła Kraków / Dariusz Zastawny)

Zbiórka krwi dla Agaty Mróz

14 grudnia 2007

Klub Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków organizuje w dniu 15 grudnia akcję krwiodawstwa na rzecz naszej byłej reprezentacyjnej siatkarki, dwukrotnej mistrzyni Europy Agaty Mróz. Odbędzie się ona w Hali Głównej naszego klubu w godzinach 11-16.

Wszyscy, którzy oddadzą swoją krew, zostaną obdarowani bezpłatnymi wejściówkami na mecz siatkarek Wisły z PZPS Sosnowiec (15 grudnia, godz. 17.30). Dodatkowo, nasze siatkarki będą obecne na akcji i każdy, kto zechce uzyskać od nich autografy, na pewno się nie rozczaruje. Warto podkreślić, że jedną z zawodniczek Białej Gwiazdy jest siostra Agaty Mróz, Katarzyna. Z tego powodu chyba tym bardziej powinniśmy wykazać naszą solidarność.

Każdy uczestnik akcji otrzyma bezpłatny ciepły posiłek, fundowany przez Restaurację u Babci Maliny. Swoją obecność zapowiedzieli znani kibice Wisły Jerzy Fedorowicz i Tomasz Schimscheiner.

Kibice Białej Gwiazdy zawsze byli otwarci na udzielanie pomocy innym. Wierzymy, że teraz będzie podobnie. Agata Mróz dała nam swoją grą wiele radości. Zrewanżujmy się Jej za to. Nasza krew może uratować Jej zdrowie, może ocalić Jej życie.

Przypominamy – zbiórka krwi dla Agaty Mróz-Olszewskiej odbędzie się w sobotę 15 grudnia w hali TS Wisła w godz. 11-16. Czekamy również na kibiców innych klubów.

Źródło: wislacanpack.pl

Sukces Wiślackich Krwiodawców

27. stycznia 2008, 01:24

Wszyscy doskonale wiedzą, że w Krakowie rządzi Biała Gwiazda, jednakże każdy dodatkowy argument potwierdzający tę regułę, jest zawsze mile widziany. W dniu dzisiejszym dostarczyli takowego krwiodawcy Wisły.

Podczas Turnieju Krakowskich Krwiodawców, który odbył się w obiekcie Hutnika Kraków, zajęli bowiem doskonałe drugie miejsce. Po zwycięstwach w grupie eliminacyjnej z Hutnikiem 3:0, Tonianką 3:1, Stowarzyszeniem „U Siemachy” 5:1 oraz remisie z faworytem zawodów, drużyną Philip Morrisa 3:3, awansowali oni do półfinału. Stoczyli w nim heroiczny bój z Wieczystą. Przegrywając 0:2, potrafili wyrównać na 2:2. W rzutach karnych, na dwie kolejki przed końcem zasadniczej serii, przegrywali 2:3, by ostatecznie wygrać tę rozgrywkę 4:3. Warto w tym miejscu zauważyć, że zespół Wieczystej we wcześniejszym meczu grupowym zdemolował Cracovię 6:1. Fakt ten świadczy dobitnie, jaka w tym momencie jest różnica między krwiodawcami Białej Gwiazdy a Pasów.

Mecz finałowy, w którym nasi zawodnicy ponownie spotkali się z Philip Morrisem, miał bardzo dramatyczny przebieg. Po pięciu minutach gry (wszystkie spotkania trwały 15 minut) Wisła prowadziła 2:0, strzelając bramki po pięknych, zespołowych akcjach. Dwie chwile zawahania w obronie doprowadziły do utraty głupich, żeby nie rzec, kuriozalnych goli. Po chwili Philips Morris zdobył trzecią bramkę i sytuacja wiślaków stała się nie do pozazdroszczenia. Nasi zaatakowali jednak z werwą, doprowadzając na trzy minuty przed końcem do wyrównania. Minutę później problematyczny rzut wolny z okolic naszego pola karnego Philips Morris zamienia na gola. Jeszcze raz rzucamy się do boju. Ostatnia minuta. Piłka krąży między naszymi jak po sznurku, trafia na drugi metr od pustej bramki rywali, lecz strzał jednego z naszych napastników ląduje – o zgrozo – na poprzeczce. Jeszcze próbujemy grać "na aferę" – bez skutku. Przegrywamy 3:4, ale z boiska schodzimy z podniesionym czołem. Tym bardziej, że królem strzelców turnieju zostaje nasz zawodnik, Piotr Ziółko.

Podsumowując, wypada zwrócić uwagę na świetną organizację imprezy, ze szczególnym uwzględnieniem pracy, jaką w jej przygotowanie i przeprowadzenie włożył prezes KHDK Hutnik Kraków, Ryszard Janiczek. Patrząc zaś na stronę sportową zawodów, cieszy coraz lepsze zgranie naszych krwiodawców oraz fakt, że w "cichej" rywalizacji z Hutnikiem i Cracovią okazali się najlepsi.

KHDK Wisła Kraków / wislakrakow.com
(Dariusz Zastawny)

Akcja Krwiodawstwa w Dzień Niepodległości

6. listopada 2008, 15:33

Fundacja „Kibicujemy Życiu” oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków zapraszają na akcję krwiodawstwa organizowaną z okazji Dnia Niepodległości. Wszystkich chętnych zapraszamy 11*listopada w godz. 15-20 do klubu muzycznego Faust mieszczącego się w Szarej Kamienicy na rogu Rynku Głównego i ulicy Siennej.

Wszyscy krwiodawcy otrzymają karty rabatowe do klubu Faust oraz bony konsumpcyjne do realizacji w sieci restauracji U Babci Maliny.

Pomóżmy potrzebującym, oddajmy krew.

11 listopada, godzina 15-20, Rynek Główny w Krakowie, Szara Kamienica.

Źródło: wislakrakow.com

14 litrów krwi

7. marca 2009, 19:57 (aktual. 9. marca 2009, 23:38)

W ostatnią sobotę w sali konferencyjnej w Hali Głównej TS Wisła odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przez KHDK PCK Wisła Kraków oraz Fundację „Kibicujemy Życiu”. Zebrana w czasie akcji krew przeznaczona została dla Jakuba Ławeckiego, chorego na białaczkę byłego piłkarza rezerw Wisły.

Dokładnie w południe zaczęli się pojawiać pierwsi dawcy, a do woreczków spływać zaczęły pierwsze krople krwi. Wszystkim chyba udzieliła się specjalna atmosfera. Miejsce akcji to bowiem nie tylko zwykła sala konferencyjna, to swoiste sanktuarium, w którym ze ścian patrzą wiślackie sławy minionych lat. Gabloty wypełnione są pucharami oraz trofeami przypominającymi dawne i obecne triumfy sportowców spod znaku „Białej Gwiazdy”.

Warty odnotowania jest fakt, że chęć pomocy wyrazili przedstawiciele pierwszej drużyny piłkarskiej Wisły Konrad Gołoś i Norbert Varga oraz kierownik zespołu Ryszard Czerwiec. Krew chciał oddać także nasz były znakomity obrońca Bogdan Zając. Niestety, ze względów zdrowotnych i*proceduralnych okazało się to niemożliwe. Kolejnym znakomitym gościem był młodzieżowy mistrz świata w boksie federacji WBC w wadze junior średniej Damian Jonak.

Po pięciogodzinnej pracy, jak zwykle sprawnie działająca ekipa medyczna z*Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu mogła podsumować efekty akcji – 31 dawców oddało 13,95 l krwi. Jak widać, nasze działania przynoszą zamierzone cele. Oprócz zebranej krwi umacniana jest bowiem więź w środowisku sportowców i kibiców sportowych, a*rosnąca tolerancja oraz chęć niesienia pomocy innym widoczna jest gołym okiem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu sobotniej akcji, a*szczególności krwiodawcom, bo to oni są najważniejsi.

wislakrakow.com
(KHDK PCK Wisła Kraków)

Pomoc mistrza świata

18. marca 2009, 23:08

Ostatni poniedziałek krwiodawcy z Fundacji "Kibicujemy Życiu" zapamiętają na długo. Tego dnia w akcji krwiodawstwa, zorganizowanej przez Fundację z pomocą KHDK PCK Wisła Kraków w Piwnicy pod Baranami, wziął udział mistrz świata w wadze junior ciężkiej federacji IBF Tomasz Adamek.

Pięściarz przybył pod „Barany” w asyście przyjaciół, otoczony gęstym szpalerem fotoreporterów oraz licznie przybyłych sympatyków jego talentu. Potem nastąpiła prezentacja mistrzowskich pasów oraz sesja zdjęciowa. Tomasz Adamek, cierpliwie znosząc brzemię popularności, dotarł w końcu do miejsca akcji, gdzie zadośćuczyniwszy formalnym procedurom, którym poddawany jest każdy krwiodawca, zasiadł na stanowisku do poboru krwi. Tylko nieliczni zauważyli lekkie napięcie malujące się na jego twarzy, wszak była to - jak przyznał - jego inicjacja w roli krwiodawcy. Pełna fachowość i krzepiące słowa personelu medycznego spowodowały jednak, że wszystko przebiegło sprawnie, a kamery zarejestrowały pierwszy strumyk krwi spływającej do specjalnego woreczka.

Po około 10 minutach Tomasz wstał uboższy o 450 ml krwi, którą zadedykował wszystkim potrzebującym, stwierdzając jednocześnie, że każdy zdrowy człowiek powinien się swoim zdrowiem podzielić, a doskonałą do tego okazją jest honorowe krwiodawstwo.

Podobna idea przyświecała zapewne funkcjonariuszom krakowskiej Straży Miejskiej, którzy bardzo liczną grupą zjawili się na akcji. Krzepiąca jest również ilość ludzi bardzo młodych, pierwszy raz oddających krew. Jest to dobry prognostyk na przyszłość, a nas umacnia w naszych dążeniach i dopinguje do dalszej pracy.

Zarząd KHDK PCK Wisła Kraków dziękuje wszystkim 53 dawcom, jak również tym, którzy chcieli oddać krew, lecz bardzo ostre kryteria, czy to zdrowotne czy proceduralne, tym razem na to nie pozwolimy. Podziękowania należą się także także prezesowi Fundacji „Kibicujemy Życiu”, właścicielowi sieci restauracji „U Babci Maliny” Robertowi Wąsowiczowi, który zorganizował pobyt Tomasza Adamka w Krakowie. Wyrazy wdzięczności kierujemy także pod adresem impresariatu „Piwnicy pod Baranami” za udzieloną gościnę, a także Komendantowi Straży Miejskiej Miasta Krakowa za tak liczny udział jego podkomendnych. Słowa uznania należą się też oczywiście ekipie medycznej z Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu, która pracowała jak zwykle z pełnym profesjonalizmem, oraz wolontariuszom, którzy sprawnie kierowali „ruchem”.

Poniedziałkową akcję należy uznać za niezwykle udaną, gdyż tak ilość zebranej krwi, jak i wymiar propagandowy były dużym sukcesem. O działaniach Fundacji "Kibicujemy Życiu" mogli się dowiedzieć odbiorcy w całej Polsce, bowiem relacje telewizyjne i radiowe z naszej akcji wyemitowano w głównych serwisach informacyjnych i wejściach „na żywo”. Daje to asumpt do dalszej pracy, do pozyskiwania nowych sympatyków i krwiodawców, czego - mamy nadzieję - efektem będzie, iż każdy potrzebujący otrzyma potrzebną do leczenia ilość krwi, a alarmistyczne doniesienia o jej brakach staną się czasem przeszłym.

wislakrakow.com
(KHDK PCK Wisła Kraków)

DERBOWA PRZYGRYWKA DLA WISŁY

22 listopada 2009

W sobotnie popołudnie 21 listopada na boisku SMS przy ulicy Szablowskiego stanęły naprzeciw siebie drużyny krwiodawców Wisły i Cracovii. Zgodnie z tradycją mecze te są swego rodzaju przygrywką do właściwych, ligowych derbów Krakowa.

Piękna pogoda oraz dobry stan boiska sprawiły, że widzowie obejrzeli ciekawy mecz. Drużyna Białej Gwiazdy, którą wzmocnili nowi członkowie naszego KHDK Artur Sarnat, Mirosław Szymkowiak i Marek Konieczny, szybko przejęła inicjatywę i po dwóch golach Tomasza Polowca pewnie prowadziła. Gdy wydawało się, że lada moment zdobędziemy kolejne bramki, jeden z nielicznych w tym okresie ataków Cracovii przyniósł jej kontaktowego gola. Tuż przed przerwą wszystko wróciło jednak do normy. Po bramce uzyskanej bezpośrednio z rzutu rożnego przez Darka Igielskiego Wisła prowadziła 3:1.

Po przerwie układ sił na boisku nie zmienił się – gra toczyła się pod dyktando wiślaków. Efektem tej przewagi był czwarty gol. W składnej akcji brało udział kilku zawodników, a wykończył ją płaskim strzałem Darek Partyka. Chwilę potem ładne, toczone – co godne podkreślenia – w sportowej atmosferze widowisko zostało zakłócone przez niektóre decyzje arbitra. Kilka jego, eufemistycznie mówiąc, kontrowersyjnych orzeczeń wzbudziło gorące protesty graczy Wisły. Rozjemca skrzętnie to wykorzystał redukując stan liczebny naszej drużyny do dziesięciu. Chwilę potem poszedł za przysłowiowym ciosem i po niezbyt groźnym faulu jednego z naszych zawodników, nakazał mu opuszczenie boiska. Tak więc na placu gry zostało nas już tylko dziewięciu.

Na szczęście werdykty sędziego nie wpłynęły na postawę zawodników obu drużyn i gra w dalszym ciągu toczyła się w poszanowaniu zasad fair play. Zmniejszony stan liczebny wyzwolił w wiślakach dodatkowe pokłady sił i ambicji. Nie dość, że bronili się bardzo dzielnie, to jeszcze groźnie atakowali, dwukrotnie będąc bardzo blisko strzelenia piątej bramki. Nie pozwolili sobie odebrać wygranej, i mimo, że przeciwnicy zdołali strzelić gola na 4:3, unieśli ręce w geście zwycięstwa. W ten sposób puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego powędrował na Reymonta. Liczymy, że daliśmy dobry początek i w niedzielę w Sosnowcu passa zwycięstw drużyn spod znaku Białej Gwiazdy będzie kontynuowana.

KHDK PCK Wisła Kraków – KHDK PCK Cracovia 4:3 (3:1)

Skład drużyny Wisły:

Artur Sarnat

Daniel Krusinowski

Piotr Morys

Tomasz Polowiec

Dariusz Partyka

Roman Gaudyn

Krzysztof Plata

Mirosław Szymkowiak

Marek Konieczny

Waldemar Capiga

Sławomir Maj

Sebastian Stachura

Grzegorz Kutrzeba

Dariusz Igielski

Źródło: tswisla.pl

Braterstwo krwi

W sobotnie popołudnie, 23 października, na parkingu przed Halą Wisły stanął czerwony autobus, a w nim ekipa wyjazdowa RCKiK w Krakowie. Wszystko to za sprawą akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez Kluby Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków i „U Babci Maliny”. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie przed meczem ligowym na stadionie przy ul. Reymonta. Obawy, co do jego rezultatów, szybko się rozwiały. Już bowiem na godzinę przed rozpoczęciem akcji ustawiła się spora kolejka dawców. I tak było aż do końca pracy zespołu pobierającego tj. do godziny 16. Wynik sobotniej „braterskiej” akcji okazał się imponujący – do banku krwi wpłynęło ponad 16 litrów życiodajnego płynu, którego tak oczekują potrzebujący.

Na rezultat ten „zapracowało” 36 dawców. Krwi zebrałoby się dużo więcej, ale z różnych powodów nie mogło jej oddać dalszych 24 chętnych. Wszyscy, którym ta sztuka się powiodła, otrzymali – oprócz standardowych paczek żywnościowych – drobne upominki w postaci wiślackich kubków, płytek DVD ukazujących sukcesy Białej Gwiazdy oraz bonów konsumpcyjnych do wykorzystania w restauracjach sieci U Babci Maliny. Pierwszych dziesięć osób otrzymało gratisowe wejściówki na sobotni mecz, a kilkanaście innych stało się posiadaczami okolicznościowych czapek w kolorach Wisły i Lechii, którymi obdarowali dawców przedstawiciele Lwów Północy.

Wszystkim tym, którzy wzięli czynny udział w naszej akcji serdecznie dziękujemy. Liczymy, że także w przyszłości będziecie wspierać szczytną ideę honorowego krwiodawstwa.

Akcja przeprowadzona przed meczem Wisła-Lechia

Remis w derbach krwiodawców

Kolejne już derby krwiodawców Wisły i Cracovii odbyły się na boisku Piłkarza Podłęże. Po zaciętym, jak na derby przystało meczu, padł remis 3-3 (3-1).

Spotkanie miało dwa oblicza, po pierwszej połowie, w której drużyna Wisły zdominowała swoich przeciwników prowadząc 3-1, miała jeszcze co najmniej cztery stuprocentowe okazje, by prowadzić w bardziej okazałym stosunku.

Druga połowa pokazała natomiast, że długość "ławki" jest bardzo istotna w amatorskich zmaganiach. Dłuższą dysponowała Cracovia i strzelając w końcówce dwa gole zdołała doprowadzić do wyrównania. Warto jednocześnie odnotować hat-trick, który dla wiślackiej ekipy zanotował Tomasz Gniadek.

Skład Krwiodawców Wisły: Dawid Lubera, Jan Ostroga, Piotr Morys, Norbert Górecki, Piotr Mączeński, Oskar Preczinger, Tomasz Wójcik, Adam Kapuściński, Tomasz Gniadek, Dawid Korcala, Adam Koprowski, Waldemar Capiga, Bartosz Wójcik i Andrzej Gadowski.


Dodał: Jan Ostroga, Redakcja

Źródło: wislaportal.pl

Krwiodawcze reminiscencje

Czwartek, 20 czerwca 2019 r.


36°C na zewnątrz, żar z nieba leje się strumieniami, w sali konferencyjnej w Hali Wisły trochę lepiej, ale prawie 30°C też nie sprzyja oddawaniu krwi. Z tymi iście piekielnymi warunkami zmierzyli się ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w ostatniej, wiślackiej akcji krwiodawstwa.

Wszystkim krwiodawcom, którzy w liczbie ponad 30 - odpowiadając na apel KHDK Wisła Kraków i Socios Wisła - zjawili się się przy Reymonta 22, należy się najwyższy szacunek. Z tego grona 19 osób oddało prawie 9 litrów krwi, reszta z różnych powodów czynnego udziału w akcji wziąć nie mogła.

Również ekipie medycznej z RCKiK w Krakowie, której przyszło pracować w bardzo trudnych warunkach, należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania.

Tak więc wiślacka krew znowu płynie do potrzebujących. Odniosłem wrażenie, że z obrazu Vlastimila Hofmana z dumą spoglądał na to wszystko Henryk Reyman. Ale może mi się tylko tak wydawało, tropikalna aura robi wszak swoje.

Jan Ostroga

Prezes KHDK PCK Wisła Kraków


Dodał: Redakcja


Źródło: wislaportal.pl

Akcja krwiodawstwa przed meczem z Lechią

1 grudnia 2019 roku, przed meczem z Lechią Gdańsk w godzinach od 12:00 do 16:00, przy Strefie Kibica przed Stadionem im. Henryka Reymana odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa organizowana przez KHDK PCK Wisła Kraków i Fundację Kibicujemy Życiu. Niedługo 6 grudnia, tradycyjne Mikołajki, zostańmy Świętymi Mikołajami, dajmy chorym szansę na zdrowie, dając im najcenniejszy dar w postaci własnej krwi.

Dla każdego z krwiodawców będzie czekała mikołajowa niespodzianka.


Źródło: wislaportal.pl

Krwiodawcy z medalem

66,6 litrów krwi oddali w roku 2019 krwiodawcy Wisły. Wynik ten został osiągnięty podczas kilku akcji krwiodawstwa, zorganizowanych przy okazji meczów piłkarzy "Białej Gwiazdy". Wzięło w nich udział blisko stu pięćdziesięciu krwiodawców, którzy niekiedy musieli oczekiwać w długich kolejkach, aby dokonać donacji. A że za dobre uczynki otrzymuje się nieraz nagrody...

"W dowód uznania wraz z podziękowaniami za zaangażowanie na rzecz rozwoju działalności PCK w Małopolsce" - można przeczytać w uzasadnieniu do nadania Klubowi Honorowych Dawców Krwi Wisła Kraków Medalu Pamiątkowego 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. To spore wyróżnienie dla tych wszystkich, którzy przez trzynaście lat działalności wiślackiego krwiodawstwa przyczynili się do ratowania zdrowia i życia innych.

Dziękując, liczymy, że w latach następnych będziecie równie aktywnie uczestniczyć w naszych akcjach, a ilość krwi przez nas zebranej będzie z roku na rok coraz większa.

Zarząd KHDK PCK Wisła Kraków


Apel do wiślackich krwiodawców!

Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Wisła Kraków zwraca się z apelem o oddawanie krwi. W obecnej sytuacji dramatycznie spadła ilość donacji, zapasy krwi kurczą się w zastraszającym tempie. Odpowiadając na apel RCKiK w Krakowie prosimy tą drogą osoby które mogą, by zgłaszały się do stacji krwiodawstwa.

Planowane akcje przed meczami z wiadomych powodów nie będą mogły się odbyć, zatem tylko w stacji będzie możliwość oddania krwi. Ten trudny czas niech będzie próbą naszej solidarności z potrzebującymi.

Wiślaccy krwiodawcy wiele razy udowodnili, że można na nich liczyć, na pewno tym razem nie będzie inaczej. W stacji krwiodawstwa, przy rejestracji, dawca może zadeklarować swoją donację na rzecz określonego klubu.

Jan Ostroga

Prezes KHDK PCK Wisła Kraków


2020.05.14 Wisła włącza się w akcję krwiodawstwa

2020.05.17 Udany weekend kibiców - krwiodawców

2020.06.13 Magia liczb - podsumowanie akcji krwiodawstwa

Ważny link - strona HDK

Strona HDK

Galeria: 14-15 sierpnia 2010 - Mały Rynek

Podczas trwającej dwa dni akcji pobierano krew w klimatyzowanym autokarze ustawionym po jednej ze stron Małego Rynku, gdzie akurat miało miejsce Święto Pierogów:-) Panie pielęgniarki pobierające krew nie miały ani chwili odpoczynku, a często zdarzało się, że pod autokarem ustawiała się kolejka chętnych. Wśród dawców krwi przeważały młode kobiety. Akcja przeprowadzona została pod sztandarem Fundacji "Kibicujemy Życiu", w której aktywnie działają krwiodawcy Wisły.


Przelej krew za Wisłę - 110 litrów na 110 lat

20 marca 2016

Wiślaccy Patrioci przy współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Wisły Kraków i Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków, ogłaszają wielką akcję oddawania krwi.

Akcja rozpoczyna się od najbliższego poniedziałku i potrwa do końca sezonu piłkarskiego. Celem akcji jest zebranie 110 litrów krwi symbolizujących 110 lat istnienia najwspanialszego klubu jakim jest nasza Wisła Kraków. Krew będzie można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przy ul. Rzeźniczej 11 w Krakowie, koniecznie podając hasło akcji „Wisła”, ponieważ na bieżąco będziemy monitorować stan ilości oddanej krwi i podawać informację na naszym facebooku.

Wszystkich chętnych do oddania krwi prosimy o odbiór specjalnie przygotowanych karteczek w sklepie R22, którą należy okazać w stacji krwiodawstwa po oddaniu krwi w celu podbicia pieczątką i podpisania. Z taką podbitą i podpisaną karteczką można przed każdym meczem piłkarskim Wisły podejść do stolika Wiślackich Patriotów na starej hali Wisły i odebrać specjalnie przygotowaną i niepowtarzalną smyczkę.

Źródło: skwk.pl

 >>> Więcej w artykule jubileuszowym