Kolarstwo 1954

Z Historia Wisły

*29. maja. Łódź. I eliminacja krótkodystansowych zawodów kolarskich na torze.


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1954, nr 82 (6 IV)

‎‎

Pierwsze w sezonie zwody kolarskie

W ub. niedzielę rozpoczęli sezon letni krakowscy kolarze. Po oficjalnym rozpoczęciu sezonu i przemówieniu przew. sekcji kolarskiej Sawaryna kolarze przejechali przez miasto do Bronowie, po czym odbyły się pierwsze w sezonie zawody kolarskie.

Start znajdował się na Pasterniku.

W klasie I i II na dystansie 50 km zwyciężył Morawski Włókniarz w czasie 1,30,34 godz. przed Waligórskim Włókniarz 1,30,53 i Motyczyńskim Gwardia 1,31,15.

Klasa III (dystans 25 km) J. Włókniarz 42,10 min., 2.

Włókniarz 42,35 , 3. Włodek klasa młodzieżowa (dystans 1. Stemal Włókniarz 23,50, Włókniarz 23,51, 3. Bochenek Włókniarz 23,58 min.

Echo Krakowskie. 1954, nr 111 (11 V) nr 2603

‎‎

W UB. NIEDZIELĘ rozegrano na bocheńskiej szosie zawody kolarskie na dystansie 100. 50, 25 km.

Wyścig na 100 km rozegrany był na trasie Kraków — Bochnia — Kraków.

Na 30 km od startu odrywają się od czołówki dwaj kolarze Gwardii Żelazny i Backer. Uzyskują om nad pozostałą grupą ok. 1,5 km przewagi.

Na metę w Krakowie pierwszy przybywa Żelazny z Gwardii wyprzedzając opół koła swego kolegę klubowego Backera. Zwycięzca wyścigu uzyskał czas 2,58.30 godz. Backer — 2,58.31. Jako trzeci na metę przybył Morawski z Włókniarza w czasie 3.00.20. Czwarty był Motyl z Gwardii w czasie 3.00.29.

W wyścigu na 50km na trasie Kraków — Gdów — Kraków zwyciężył Wiecheć z Włókniarza w czasie 1,48,30 przed Włodkiem z Gwardii 1.52,00 godz. i Dyrasiem Włókniarz 1.52,02.

W wyścigu na 25 km na trasie Kraków — Wieliczka — Kraków zwyciężył Rozwadowski z Włókniarza w czasie 53 min. przed swymi kolegami klubowym i Lupą i Sternalem. (wyr.)


Echo Krakowskie. 1954, nr 138 (11 VI) nr 2630

‎‎

Pierwsze w Krakowie wyścigi kolarskie na żużlu

JUŻ po raz drugi w spotkaniu z J Częstochową, reprezentanci naszego miasta musieli uznać wyższość swoich kolegów z Częstochowy. Przegrali z nimi już w ubiegłym roku, a obecnie ulegli ponownie. W ogólnej punktacji częstochowianie zwyciężyli 62:49. Kolarze krakowscy wygrali jedynie ostatnią konkurencję — bieg drużynowy na średnim dystansie oraz zremisowali w wyścigu australijskim. Najlepszym był tu krakowianin Żelazny. W biegach sprinterskich (2 okr. toru — 800 m) zwyciężyła Częstochowa, gromadząc 53 pkt., podczas gdy Kraków zdobył ich tylko 36. Najlepszy czas osiągnął w ostatnim biegu Kompert (Częst.) — 2,34.0 min., z kolarzy krakowskich Żelazny — 2,47,8.

A oto pozostałe wyniki: I bieg średniodystansowy (8 okrążeń), w konk. krakowskiej: Lupa 5,17,08. 2) Kozdeba, 3) Broz, II bieg: 1) Kozdeba 5 pkt., 2) Lupa 5 pkt., 3) Wiecheć, 4) Broz.

Bieg australijski Kraków — Częstochowa 5:5. 1) Żelazny (Kr) 5,34,5 — 4 pkt.. 2) Białas (Częst) — 3 pkt., 3) Kompert (Częst) — 2 pkt., 4) Motyczyński (Kr) — 1 pkt. Wyścig druż. na 10 okrążeń: 1) Kraków (Żelazny. Motyczyński. Baecker, Morawski) — 6,37,6 min., 2) Częstochowa 6,45,0.

Sprawnym organizatorem imprezy była Sekcja Kolarska Włókniarza.

Pierwsza w Krakowie kolarska impreza na żużlu ściągnęła sporo widzów. Czekamy, która następnie sekcja kolarska zorganizuje podobną imprezę.


Echo Krakowskie. 1954, nr 142 (16 VI) nr 2634

‎‎
‎‎

KOLARSKIE mistrzostwa woj. krakowskiego rozegrano w ub. niedzielę dla zawodników klasy mistrzowskiej I i II na dystansie 100 km, dla klasy III — na 75 km, dla młodzieżowej — 30 km.

Wyścig na dyst. 100 km wygrał Waligórski (Wł. Kr.) 2:47,16 godz. przed Morawskim (Wł. Kr.) 2:47,42, Żelaznym (Gw Kr), Tlałką (Gw Kr) i Rzepką (Wł. Kr).

W klasie III (75 km) startowało 21 zawodników — ukończyło 14. Wyniki: 1) Słomczak (Gw Kr) 2:03,12; 2) Włodek (Gw Kr) 2:03,12; 3) Bernacik (LZS Brzezinka) 2:03,12, 4) Buzdygan (Gw Kr) 2:03,13.

W klasie młodzieżowej (30 km) zwyciężył Ronedort (Wł. Kr) 51,26 min. przed Gajadem (Gw Kr) 51:26, Haladynem (Gw Kr) 53,00 i Gożdzierskim (Górnik Kr) 53,00.

Zawody odbywały się na szosie stalinogrodzkiej.

Echo Krakowskie. 1954, nr 170 (18/19 VII)

‎‎

VV DNIACH od 20 — 22 lipca br. odbędzie się III Wyścig Kolarski Doliną Popradu i Dunajca

Trasa trzyetapowego wyścigu w powiecie nowosądeckim przebiegać będzie z Limanowej przez Krzyżówkę, Przyboszową, Łącko do Nowego Sącza (I etap), z Nowego Sącza przez Grybów do Krynicy (II etap) oraz z Krynicy przez Muszynę do Nowego Sącza (III etap).

Łączna długość trasy wynosi 199 km.

Powiat nowosądecki reprezentowany będzie w wyścigu przez 4 drużyny.

Zgłosiły się już także dwie drużyny LZS z powiatu wadowickiego oraz cztery drużyny ZS Gwardia Kraków z zawodnikami Żelaznym, Broszem i Tlałką na czele.

Przewiduje się klasyfikację wyścigu w kategorii zarówno wyścigowej, jak i turystycznej.

Echo Krakowskie. 1954, nr 172 (21 VII)

‎‎

W pełni przygotowań do wielkiego wyścigu kolarskiego na żużlu

JAKKOLWIEK w tej chwili wszyscy miłośnicy sportu w całym kraju

interesują się przede wszystkim Ogólnopolską Spartakiadą, jednak w Krakowie wiele mówi się już o bliskich zawodach kolarskich na torze żużlowym z udziałem najlepszych zawodników z reprezentantami na czele.

JAK wiadomo, wielkie wyścigi kolarskie na żużlu organizuje TKS Włókniarz w Krakowie i Redakcja „Echa Krakowskiego". W związku z tym zapytywano nas już wielokrotnie, kto będzie brał udział w wyścigu — nazwiska czołowych kolarzy podaliśmy w piątkowym „Echu", dalsze meldunki będziemy zamieszczać w miarę napływania zgłoszeń.

Zainteresowanie zawodników wyścigiem kolarskim na żużlu jest duże, dlatego też należy liczyć się ze startem sporej liczby kolarzy. Wielu z nich startować będzie na II Ogólnopolskiej Spartakiadzie w Warszawie w wyścigach szosowych.

NAZWISKA Królaka, Grabowskiego, Hadasika, czy Lasaka lub Ulika .znane są miłośnikom sportu kolarskiego w całym kraju. Nie wszyscy jednak krakowianie dobrze znają czołowych kolarzy, naszego miasta, którzy startować będą we współorganizowanych przez nas zawodach kolarskich na żużlu. Dzisiaj przedstawiamy jednego z czołowych kolarzy Krakowa— zawodnika Gwardii Henryka Baeckera.

Już od kilku dni Baecker trenuje na torze żużlowym na stadionie Włókniarza w Podgórzu.

— Trzeba się do wyścigu dobrze przygotować — mówi sympatyczny kolarz Gwardii — w takiej obsadzie jeszcze na torze nie startowałem, a nie myślę wcale zająć ostatniego miejsca. Dlatego też solidnie przygotowuję się do wyścigu na żużlu.

Tak silna konkurencja zdopinguje z pewnością innych krakowskich kolarzy do maksymalnego wysiłku.

Baecker startuję w wyścigach. kolarskich już trzeci sezon, a w rb. w II klasie.

W ub. roku młody kolarz Gwardii wygrał dwa wyścigi Kolarskie (na dyst. 50 km. Kraków — Gdów i Kraków — Słomniki — Kraków), brał udział w wyścigu doliną Dunajca i Popradu oraz we wszystkich centralnych mistrzostwach kolarskich ZS Gwardia, zawsze plasując się w czołówce wyścigu.

Ostatnio Baecker startował w 6-etapowym wyścigu dookoła Śląska (organizowanym przez „Trybunę Robotniczą") zajmując w ogólnej klasyfikacji 6 miejsce. Jeszcze do piątego etapu młody krakowianin był trzeci — nie dopisało mu jednak szczęście na ostatnim etapie.

Z tegorocznych osiągnięć należy jeszcze wymienić zajęcie dziewiątego . miejsca na Spartakiadzie ZS Gwardia i drugiego na zawodach organizowanych z okazji Wyścigu Pokoju — Kraków — Bochnia — Kraków.

Baecker jest z zawodu technikiem mechanikiem i pracuje w zakładzie koksochemii w Hucie im. Lenina.

Przed startem w organizowanych przez TKS Włókniarz i Redakcję „Echa Krakowskiego" zawodach, krakowianin startować jeszcze będzie w trzyetapowym wyścigu kolarskim doliną Dunajca i Popradu.


Echo Krakowskie. 1954, nr 175 (24 VII) nr 2667

Najlepsi kolarze walczą dziś na torze Włókniarza

KRÓLAK, Drążkowski, Hadasik, Lasak, Chwiendacz, Ulik, Jarzyna, Wiśniewski, z Krakowa Baecker, Wasiuczyński, Żelazny, Sułko, Rzepka, Morawski, Wiecheć, Dyras, Kromka, Waligórski, Kozdęba — oto nazwiska czołowych kolarzy startujących w naszym wyścigu.

Cieszy nas to, że zobaczymy w Krakowie Tadeusza Drążkowskiego, mistrza Spartakiady, który zachwycił swoim przekonującym zwycięstwem odniesionym ubiegłej niedzieli na Spartakiadzie w Warszawie.

Zawodnicy krakowscy solidnie przygotowali się do startu w tej imprezie, dlatego też przypuszczamy, że nie wiele będą oni ustępować swoim renomowanym kolegom z kadry narodowej. Czołowy kolarz krakowski, Otto Wasiuczyński z Gwardii ma pełne szanse, aby dziś pokazać swoją wysoką klasę jako torowiec.

Jednym z najszybszych kolarzy krakowskich, który również startować będzie w naszym wyścigu, jest Adam Wiśniewski, obecnie odbywający służbę wojskową.

Na uwagę wśród zawodników krakowskich zasługuje także gwardzista Żelazny oraz Jarzyna.

Tak więc, już dziś całą tę stawkę kolarzy, z trzema reprezentantami Polski na Wyścig Pokoju oraz zwycięzcą Spartakiady — Drążkowskim, zobaczymy na stadionie Włókniarza w Podgórzu o godz. 17.

Dla przypomnienia podajemy konkurencje, w jakich wyścig się odbędzie: sprinty (rozegrane systemem meczowym), bieg drużynowy (4 tys. m), bieg drużynowy z odpadaniem, (konkurencja ta rozegrana będzie w Krakowie po raz pierwszy), bieg australijski oraz wyścig z finiszami.


Echo Krakowskie. 1954, nr 183 (3 VIII) nr 2674

‎‎

NA pierwszym etapie prowadzącym z Limanowej do Nowego Sącza najlepszym kolarzem w kat. wyścigowej był Musialski z GKS Szczecin, a w kat, turystycznej Wiecheć z Włókniarza Kraków.

Drużynowo pierwszy etap wygrał KS Szczecin, a w kat. turystycznej Kolejarz Poznań.

Drugi etap z Nowego Sącza do Kry nicy wygrali ponownie Musialski i Wiecheć. Na trzecim miejscu w kat. wyścigowej znalazł się Kozdęba z Włókniarza Kraków, a w kat. turystycznej Gajtka z Gwardii Kraków.

Najgorszy odcinek mieli kolarze do pokonania na ostatnim etapie wyścigu Krynica — Nowy Sącz. Zniszczona droga i ciężka trasa sprawiły, że co kilka kilometrów spotykało się na trasie „defektowiczów" i grupy maruderów. Trzeci etap w kat. wyścigowej wygrał Rozwadowski z Włókniarza Kraków, w kat. turystycznej Pecz z poznańskiego Kolejarza.

Po trzech etanach zwyciężyli w kat.

wyścigowej: 1. Musialski (GKS Szczecin) 5,27,62 godz. 2. Klawki (GKS Szczecin) 5,34,32, 3. Kozdęba (Włókniarz Kraków) 5,37,13.

W kat. turystycznej najlepszym był Wiecheć (Włókniarz Kraków) 6,94,35 godz., przed Peczem (Kol. Poznań) 6,08,46 i Gajtką (Gw. Kraków) 6,19,20.

Drużynowo w kat. wyścigowej zwyciężył GKS Szczecin 17,07,22 przed Włókniarzem Niemodlin i AZS Poznań. W kat. turystycznej zwyciężył Kolejarz Poznań18,56,02 przed Gwardią Kraków I i Ogniwem Kraków


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon