Leszek Dyja

Z Historia Wisły

Leszek Dyja
Leszek Dyja

Leszek Dyja (ur. 30 czerwca 1978 r.) - trener przygotowania fizycznego od sezonu 2019/20.

Spis treści

Artykuły. Wywiady

Leszek Dyja dołącza do sztabu pierwszej drużyny Wisły

Sztab pierwszej drużyny został wzmocniony przez kolejne ogniwo. W piątek jego grono zasilił Leszek Dyja, który - obok Wojciecha Żuchowicza - będzie pełnił funkcję trenera przygotowania fizycznego.


21.06.2019r.

Redakcja

W bogatym CV Leszka Dyji znaleźć można takie pozycje, jak współpraca z Wisłą Płock, GKS-em Katowice, Piastem Gliwice czy Ruchem Chorzów, z którym aż trzykrotnie stawał na podium.


Praca nowego członka sztabu, uważanego za jednego z najlepszych trenerów przygotowania fizycznego w Polsce, została doceniona przez ówczesnego opiekuna kadry narodowej Waldemara Fornalika, który w sierpniu 2012 roku włączył go do swojego sztabu szkoleniowego. W kadrze narodowej znalazł się ponownie w momencie przejęcia jej przez selekcjonera Jerzego Brzęczka w lipcu 2018 roku.


Pod okiem Dyji, który przed rozpoczęciem kariery trenerskiej odnosił sukcesy w biegach sprinterskich, do zdrowia wracali także po kontuzjach zarówno byli, jak i obecni piłkarze Wisły Kraków. Wśród nich znaleźli się Arkadiusz Głowacki czy Jakub Błaszczykowski.


Witamy na pokładzie!

Źródło: wisla.krakow.pl

Zmiany w sztabie trenerskim Białej Gwiazdy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modyfikacjom ulega skład sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. W większości przypadków nastąpią przesunięcia na stanowiskach, a kilka decyzji zostanie podjętych w przyszłości.


27.11.2019r.

Redakcja


Mariusz Jop zostanie szkoleniowcem rezerw Białej Gwiazdy, zastępując Adriana Filipka, który przejmie drużynę CLJ U-18. Obaj trenerzy wciąż będą ściśle współpracować z pierwszym zespołem Wisły, pracując nad rozwojem młodzieży. Dalsza praca Marcina Pluty w krakowskim Klubie, dotychczasowego opiekuna juniorów, zależeć będzie od wyników prac strategicznych nad Akademią.

Dotychczasowy trener bramkarzy pierwszego zespołu Artur Łaciak będzie odpowiadać za szkolenie golkiperów w CLJ U-18. Obok pracy z występującymi na tej pozycji zawodnikami juniorów starszych, współtworzyć będzie także dział skautingu krakowskiego Klubu.

Od pełnienia obowiązków w klubie z Reymonta odsunięty został Wojciech Żuchowicz, który nie będzie dłużej piastować funkcji trenera przygotowania fizycznego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Całkowitą odpowiedzialność za ten obszar przejmie Leszek Dyja. Przyszłość trenera Żuchowicza zostanie określona wkrótce.


Źródło: wisla.krakow.pl

Dyja: Sytuacja wymaga wyjątkowej mobilizacji

Pandemia Koronawirusa stanowi wyzwanie dla całego społeczeństwa, w tym dla drużyn piłkarskich, które zmuszone zostały do pracy w niecodziennych warunkach. O tym trudnym dla futbolu czasie, indywidualizacji pracy drużyny czy skutkach ewentualnej przerwy w rozgrywkach porozmawialiśmy z trenerem przygotowania fizycznego Wisły Kraków - Leszkiem Dyją.


27.03.2020r.

K. Biedrzycka

400mm.pl


Wiemy już, że piłkarze przynajmniej do końca kwietnia nie wrócą na boisko. Proszę powiedzieć, czy sztab szkoleniowy ma plan na cały ten czas czy układa działania na bieżąco?

Sytuacja zmienia się dynamicznie i na dobrą sprawę nie wiedzieliśmy jeszcze do niedawna, jak się rozwinie. W pierwszym tygodniu przerwy staraliśmy się działać z dnia na dzień, reagując na subiektywne odczucia zawodników na podstawie skali BORGA. Staraliśmy się odpowiednio dobierać obciążenia tak, aby zawodnicy trenowali z odpowiednią intensywnością. Na ten tydzień zawodnicy dostali już tzw. „rozpiski” z góry na każdy dzień tygodnia.

Mija drugi tydzień pracy indywidualnej. Kluczem jest zatem próba podtrzymania formy czy maksymalna minimalizacja „strat”?

Na początku tej wymuszonej przerwy priorytetem było utrzymanie dobrej dyspozycji zawodników, gdyż nie wiedzieliśmy, kiedy zaczniemy treningi z drużyną lub chociażby w mniej licznych grupach. Mieliśmy nadzieję, że po upływie tygodnia, maksymalnie dwóch, sytuacja się wyjaśni i będziemy mogli trenować normalnie. Jednak to, z czym mamy do czynienia wymaga podjęcia środków nadzwyczajnej ostrożności i w związku z tym musimy do tej sytuacji się odpowiednio dostosować.

W jaki sposób sztab modyfikuje założenia i obciążenia treningowe? Jako trenerzy macie niełatwe zadanie, ponieważ musicie zadziałać tak, aby zawodnicy byli przygotowani na powrót na boisko niemalże „z marszu”.

W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. Jedynym plusem jest to, iż wiemy, że na pewno rozgrywki nie zostaną wznowione przed 1 maja, gdyż taką decyzję podjęły władze ESA i przedstawiciele klubów. Zatem mamy sytuację podobną do tej, z którą mierzymy się każdego roku pomiędzy rundami, a więc można powiedzieć, że mamy dodatkowy okres przygotowawczy. Oczywiście pod warunkiem, że sytuacja się ustabilizuje i będziemy mieli możliwość przeprowadzania normalnych treningów. Wtedy zawodnicy nie będą wracać z „marszu”. Będą po dodatkowym okresie przygotowawczym, co uchroni ich przed kontuzjami.



Jak przerwa ta może wpłynąć na formę Wiślaków, którzy świetnie weszli w 2020 rok?

Jeśli będziemy mieli możliwość trenowania w normalnej formie i będziemy znać termin wznowienia rozgrywek, to mam nadzieję, że ta przerwa nie wpłynie negatywnie na formę zawodników. Wszyscy zawodnicy wykonują zalecenia i jestem spokojny, że jak wrócimy do zajęć, to przygotujemy drużynę do dalszej części sezonu nie gorzej niż w przerwie zimowej. Wtedy zawodnicy wykonali ogromną pracę, byli zaangażowani nie w 100, ale 200 procentach i to było widać na boisku. Do tego mamy wspaniałych kibiców, którzy swoim dopingiem i zaangażowaniem w akcje organizowane przez Klub pokazują, że jesteśmy jedną Wiślacką Rodziną i gramy wszyscy razem.

Jakie mogą być najgorsze skutki tak długiej przerwy?

Najgorszy scenariusz, jaki może się przydarzyć to taki, w którym nie będziemy mieli możliwości rozegrania pozostałej liczby meczów. Wtedy, prócz skutków ekonomicznych, będziemy mierzyć się z różną formą zawodników. Jeśli przerwa w rozgrywkach potrwa do lipca, jeśli nie będziemy mogli dokończyć sezonu, wtedy zawodnicy przez długi okras czasu będą trenować indywidualnie. Wiadomo, że w krótkim okresie czasu, gdy zawodnik trenuje sam w domu, łatwo jest utrzymać motywację, wtedy żyje się nadzieją, że rozgrywki zostaną wznowione i że treningi w grupach rozpoczną się niebawem. Co w momencie, gdy obecna sytuacja się przedłuży? Wtedy spada motywacja, chęć do trenowania w odosobnieniu, człowiek popada w monotonię. To bardzo niebezpieczne. Piłkarze większość czasu na treningach spędzają w grupie. Trudno jest utrzymać motywację, trenując indywidualnie, wiem o tym doskonale, ponieważ uprawiałem przez 18 lat sport indywidualny. Trzeba mocno się pilnować.


Gdy już piłkarze wrócą na boisko, zajęcia będą wyglądały podobnie do tych z okresu przygotowawczego? Na co będziecie trzeba położyć nacisk?

Tak, będziemy podchodzić do sprawy podobnie, jak w okresie przygotowawczym. Na początku tak, jak chociażby zimą wykonamy testy, aby poznać stan wytrenowania organizmów, co pozwoli nam odpowiednio dobrać obciążenia.

Ewentualna intensyfikacja meczów i konieczność gry co parę dni może spowodować spustoszenie w organizmach zawodników czy przygotowanie fizyczne zakłada taki awaryjny plan?

Nie wiemy w jakiej formie, a przede wszystkim, kiedy rozgrywki zostaną wznowione. Okres przygotowawczy trzeba przepracować odpowiednio, aby organizmy wytrzymały intensyfikację rozgrywek. Na pewno w lepszej sytuacji będą drużyny, które mają długą i ławkę rezerwowych, którzy podtrzymają tę jakość. Wtedy mogą dokonać zmian, które nie obniżą jakości gry. Na pewno obecna sytuacja nie jest łatwa dla nikogo. Jest to coś, z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia i wymaga zarówno od zawodników, jak i sztabów szkoleniowych oraz osób zarządzających Klubem wyjątkowej mobilizacji. Będzie liczył się każdy szczegół, ale jestem przekonany, że wszyscy razem podołamy. Wszystkim życzę dużo zdrowia i wiem, że wrócimy silniejsi.

Dziękuję za rozmowę!


Źródło: wisla.krakow.pl

DYJA: UTRZYMAĆ MOTYWACJĘ ZAWODNIKÓW I WYSOKĄ JAKOŚĆ TRENINGÓW

7 kwietnia 2021

Niełatwy okres pandemii koronawirusa i wynikających z niego obostrzeń spowodował zawieszenie rozgrywek młodzieżowych w całej Polsce. Z obecną sytuacją radzić sobie muszą również trenerzy i zawodnicy zespołów wiślackiej Akademii, którzy przeszli na tryb treningów zdalnych. O tym, jak obecnie wygląda codzienny proces treningowy młodych Wiślaków opowiedział Koordynator przygotowania motorycznego – Leszek Dyja.

Można powiedzieć, że przeżywamy déjà vu sprzed roku, kiedy to wszystkie rozgrywki zostały zatrzymane, a zawodnicy przygotowywali się w domach. Teraz jedyna różnica polega na tym, że lockdown dotknął tylko piłkę młodzieżową i w tym miejscu pytanie – jak obecnie wyglądają jednostki treningowe młodych Wiślaków?

Okres lockdownu zarówno przed rokiem, jak i teraz nie jest łatwy dla nikogo. Dotyczy to również sportowców. Mamy do czynienia z sytuacją, którą my jako trenerzy przeżywamy po raz drugi w naszej karierze. Ubiegły rok traktowaliśmy jako swego rodzaju poligon doświadczalny, w tym roku bazujemy na zdobytym doświadczeniu, staramy się wyciągnąć wnioski i w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości, jakie posiadamy. Zawodnicy Akademii pracują w domach, lecz w odróżnieniu od sytuacji, która miała miejsce rok temu, nie ma zakazu wychodzenia na zewnątrz, w związku z czym mamy możliwość przeprowadzania treningów na świeżym powietrzu. Staramy się działać dwutorowo. Część pracy wykonujemy z zawodnikami online, czyli każdy z zawodników ma obowiązek połączenia się z trenerem i przed ekranem komputera wykonuje ćwiczenia wraz z rówieśnikami. Chcemy przy okazji tych treningów zachować relacje między zawodnikami, dlatego też zajęcia odbywają się o określonej godzinie i obowiązek udziału mają jednocześnie wszyscy zawodnicy z drużyny. Trening ma charakter siłowy i wytrzymałościowy. Chcemy w ten sposób utrzymać dyspozycję zawodników i zadziałać profilaktycznie, aby zabezpieczyć zawodników przed urazami, które mogłyby się pojawić tuż po powrocie do treningów stacjonarnych. Drugi rodzaj zajęć, to trening wykonywany przez zawodników indywidualnie, na podstawie przesłanych przez trenera planów treningów. Odbywa się on w terenie i ma charakter biegowy.

Jest to na pewno niełatwy i mało komfortowy okres dla zawodników, którzy z niecierpliwością wyczekują powrotu do stacjonarnych zajęć na boisku. Czy dotyczy to również trenerów?

Okres, w którym przyszło nam funkcjonować, jest niekomfortowy zarówno dla trenerów, jak i dla zawodników. Każdy z nas pragnie wrócić do pracy z drużyną na boisku. Relacje między zawodnikiem a trenerem są bardzo ważne z punktu widzenia zgrania zespołu i motywacji. Pamiętajmy, że piłka nożna jest dyscypliną drużynową, w której relacje trener-zawodnik, trener-drużyna i relacje między zawodnikami są istotnym elementem mającym wpływ na wynik. Każdy trener chce jak najszybszego powrotu na boisko.

Co stanowi największe wyzwanie w trakcie treningów zdalnych?

Największym wyzwaniem jest w tym okresie utrzymanie motywacji oraz wysokiej jakości treningu. Zawodnicy trenują w innych warunkach niż klubowe, na mniejszej przestrzeni, przez co jakość wykonywania ćwiczeń nie zawsze jest najwyższa, a trener ma ograniczony widok i wpływ na ich jakość.

Na czym skupiacie największą uwagę w tym czasie i co chcecie przez to osiągnąć?

Celem zajęć zdalnych oraz planów treningowych jest co najmniej utrzymanie dotychczasowej dyspozycji zawodników lub jej podniesienie do poziomu, który pozwoli bez obaw wrócić do pełnych obciążeń treningowych oraz do czekających nas po wznowieniu rozgrywek meczów.

Jak duża jest różnica pomiędzy treningiem zdalnym a tym przeprowadzanym stacjonarnie pod względem efektywności? Czy poprzez ćwiczenia w domu można w jakimś stopniu nawiązać i zbliżyć się do efektywności i intensywności z boiska?

Oczywiście, wszystko zależy od doborów środków treningowych, stosowania odpowiedniej ilości powtórzeń oraz odpowiednio dobranych przerw wypoczynkowych. Nasi trenerzy mają duże doświadczenie w tej kwestii. Mówimy tu oczywiście o aspekcie motorycznym. Gorzej sprawa wygląda z umiejętnościami technicznymi piłkarskimi i taktycznymi, ale na ich doskonalenie musimy poczekać do końca obostrzeń.

Źródło: akademia.wisla.krakow.pl

Leszek Dyja odchodzi z Wisły Kraków

Wraz z rozpoczęciem przez drużynę przerwy świąteczno-noworocznej (2 grudnia 2022 roku) szeregi sztabu szkoleniowego Wisły Kraków opuści Leszek Dyja, który odpowiadał za przygotowanie fizyczne zawodników pierwszego zespołu Białej Gwiazdy. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.


29.11.2022r.

Redakcja

Leszek Dyja do sztabu szkoleniowego Białej Gwiazdy po raz pierwszy dołączył w czerwcu 2019 roku, obejmując stanowisko trenera przygotowania fizycznego. Wcześniej współpracował między innymi z takimi zespołami, jak Wisła Płock, GKS Katowice, Piast Gliwice czy Ruch Chorzów. Ponadto cenne doświadczenie zbierał w sztabie reprezentacji Polski dowodzonej przez selekcjonera Waldemara Fornalika, a później także Jerzego Brzęczka.

Przy Reymonta Leszek Dyja współpracował również z młodymi piłkarzami, pełniąc funkcję Koordynatora przygotowania motorycznego w wiślackiej Akademii. W lutym 2022 roku po raz kolejny miał okazję współpracować z pierwszą drużyną, współtworząc sztaby szkoleniowe trenerów Jerzego Brzęczka oraz Radosława Sobolewskiego.

Dziękujemy i życzymy powodzenia!


Źródło: wisla.krakow.pl