Lidia Szczerbińska

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
'''Lidia Szczerbińska-Król :''' ur. 30 kwietnia 1934 roku w Warszawie, gimnastyczka i akrobatka Wisły Kraków, reprezentantka Polski, olimpijka.
'''Lidia Szczerbińska-Król :''' ur. 30 kwietnia 1934 roku w Warszawie, gimnastyczka i akrobatka Wisły Kraków, reprezentantka Polski, olimpijka.
-
Lidia Szczerbińska poślubiła zawodnika AZS Gliwice, urodzonego w Drohobyczu płotkarza, Wiesława Króla, olimpijczyka z Rzymu. W roku 1957 przeniosła się na stałe do Australii i tam zajęła się nauczaniem gimnastyki.
+
Lidia Szczerbińska poślubiła zawodnika AZS Gliwice, urodzonego w Drohobyczu płotkarza, Wiesława Króla, olimpijczyka z Rzymu. W roku 1957 przeniosła się na stałe do Australii i tam zajęła się nauczaniem gimnastyki. Tak o tym wydarzeniu wspominała po latach [[Barbara Ślizowska-Wilk]]: ''Ciekawe były losy Lidii Szczerbińskiej z Wisły. Podczas igrzysk w Melbourne zalecali się do polskich sportsmenek mieszkający w Australii Polacy. Nasze panny miały wielkie powodzenie. Niemniej formy oświadczyn nieco zaskakiwały, bowiem nie szermowano miłosnymi słowami, tylko przedstawiano dziewczynom konkretne oferty, pokazywano książeczki czekowe, panowie opowiadali, że mają dom, samochód, potrafią utrzymać rodzinę, byli konkretni… Nasza Lidka zaś uległa czarowi Jerzego Króla, wróciła wprawdzie do Polski, ale bodaj wzięła ślub per procura i po roku otrzymała zgodę na wyjazd do Australii, gdzie mieszka''.
==Sukcesy==
==Sukcesy==
*1956: Brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne (drużynowe ćwiczenia z przyborem).
*1956: Brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne (drużynowe ćwiczenia z przyborem).

Wersja z dnia 13:23, 23 gru 2011

Lidia Szczerbińska-Król : ur. 30 kwietnia 1934 roku w Warszawie, gimnastyczka i akrobatka Wisły Kraków, reprezentantka Polski, olimpijka.

Lidia Szczerbińska poślubiła zawodnika AZS Gliwice, urodzonego w Drohobyczu płotkarza, Wiesława Króla, olimpijczyka z Rzymu. W roku 1957 przeniosła się na stałe do Australii i tam zajęła się nauczaniem gimnastyki. Tak o tym wydarzeniu wspominała po latach Barbara Ślizowska-Wilk: Ciekawe były losy Lidii Szczerbińskiej z Wisły. Podczas igrzysk w Melbourne zalecali się do polskich sportsmenek mieszkający w Australii Polacy. Nasze panny miały wielkie powodzenie. Niemniej formy oświadczyn nieco zaskakiwały, bowiem nie szermowano miłosnymi słowami, tylko przedstawiano dziewczynom konkretne oferty, pokazywano książeczki czekowe, panowie opowiadali, że mają dom, samochód, potrafią utrzymać rodzinę, byli konkretni… Nasza Lidka zaś uległa czarowi Jerzego Króla, wróciła wprawdzie do Polski, ale bodaj wzięła ślub per procura i po roku otrzymała zgodę na wyjazd do Australii, gdzie mieszka.

Sukcesy

  • 1956: Brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne (drużynowe ćwiczenia z przyborem).
  • wicemistrzyni Polski w akrobatyce sportowej.