Ludwik Hubl

Z Historia Wisły

Ludwik Hubl
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 02.03.1891, Sądowa Wisznia
zmarł 01.07.1961, Warszawa
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1907 Wisła Kraków
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.
Autograf Hubla
Autograf Hubla

Ludwik Hubl (wł. Hübl, w niektórych dokumentach Hubel, ur. 2 marca 1891 w Sądowej Wiszni, obw. lwowski, zm. 1 lipca 1961 w Warszawie ) - piłkarz, zawodnik Wisły, inżynier.

Biogram

Ludwik Hubl urodził się w 1891 roku w Sądowej Wiszni (obecnie Судова Вишня na Ukrainie, przy granicy z Polską), w rodzinie rzymsko-katolickiej, jako syn Emila i Adeli. Naukę pobierał w Krakowie, w 1907 roku był uczniem klasy VI B w C.K. II Szkole Realnej w Krakowie. W tej placówce zdał maturę w 1908 roku. W czasach szkolnych grał w piłkę nożną, był zawodnikiem Czerwonych Kraków (klubu Jenknera). Piłkarzem Wisły został jesienią 1907 roku w wyniku fuzji obu zespołów.

Po maturze Hubl wyjechał do Wiednia na studia na tamtejszej Politechnice (wydział inżynierii). Jego przypadek był więc charakterystyczny dla sytuacji kadrowej Wisły w pierwszych latach istnienia - klub bazował na uczniach szkół średnich, oni jednak często kontynuowali naukę poza Krakowem, siłą rzeczy opuszczając szeregi drużyny.

Hubl studiował w Wiedniu do 1914 roku. 15 marca 1915 roku rozpoczął służbę w wojsku, początkowo w 13 pułku piechoty jako jednoroczny ochotnik. We wrześniu 1915 roku został skierowany do Dyrekcji Inżynierii w Krakowie, gdzie pozostawał do marca 1917. Następnie do listopada 1919 roku pracował w fabryce prochu i materiałów wybuchowych (prawdopodobnie w zakładach Škoda w Moosbierbaum koło Tulln w Austrii). Od 1 listopada 1919 roku był zatrudniony w Dyrekcji Budowy Kanałów Żeglugi w Krakowie, w 1922 roku pracował (w dalszym ciągu jako urzędnik państwowy) w Wilnie. Brak informacji o dalszych losach.

Podporucznik. W Wojsku Polskim nie służył. Młodszy brat Adolfa (1889-1965), piłkarza Cracovii.

Źródła:

  • Teczka personalna w zbiorach Wojskowego Biura Historycznego.

W internecie można odnaleźć informacje o książkach i artykułach autorstwa "inż. Ludwika Hubla". Zbieżność tematyki tych prac (roboty żelbetowe, kurs żelbetnictwa) ze ścieżką zawodową piłkarza Wisły sugeruje, że autor tych wydawnictw jest tym samym Ludwikiem Hublem. W takim przypadku rok jego śmierci to 1961.

Materiały źródłowe

Księga Wisły z 1931 roku

W końcu 1907 roku rozwiązuje się drużyna »Czerwonych« i zasila swemi graczami szeregi »Wisły”«. jest to raczej fuzja obu klubów, przyczem »Wisła”« przejmuje barwy klubowe Czerwonych, t. j. koszulki czerwone początkowo z niebieską, a później z białą gwiazdą, a »Czerwoni« zmieniają nazwę klubu na »Wisła”«. Był to bardzo szczęśliwy moment dla »Wisły”«, która traciła wtedy gros Wiślaków, udających się na studja wyższe do Lwowa. Szeregi »Wisły”« zostały tem samem uzupełnione graczami »Czerwonych«, tej miary, jak Cepurski Wilhelm, Hubl, Marszałek oraz samym głównym filarem »Czerwonych« Weyssenhoffem Janem

Księga TS Wisła z 1931 roku