Maciej Kuziemka

Z Historia Wisły

Maciej Kuziemka - zawodnik Wisły Kraków, występujący w drużynie CLJ U-17.

Artykuły. Wywiady

Maciej Kuziemka z profesjonalnym kontraktem

Skrzydłowy Wisły Kraków Maciej Kuziemka - który na co dzień występuje w drużynie CLJ U-17 - może pochwalić się pierwszym profesjonalnym kontraktem. Umowa obowiązywać będzie do 30 czerwca 2025 roku.


23.05.2023r.

Redakcja


Maciej Kuziemka na R22 trafił w sezonie 2021/2022 z drużyny KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Szybko stał się podstawowym zawodnikiem, zaliczając od momentu zmiany barw klubowych łącznie 2831 minut i zdobywając 10 bramek.

„Maciek to utalentowany skrzydłowy, który systematycznie czyni postępy. Zależy nam na tym, aby dalej go szlifować, pomagając w pokonywaniu kolejnych piłkarskich kroków. Cieszymy się, że rozpoczął właśnie kolejny etap, podpisując swój pierwszy kontrakt o charakterze profesjonalnym. Teraz przed nim dalsza praca - półkę wyżej - w CLJ U-19" - powiedział Krzysztof Kołaczyk, Dyrektor Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Źródło: wisla.krakow.pl


KUZIEMKA: WIEM, ŻE MUSZĘ PRACOWAĆ I NIE MOGĘ ZADOWALAĆ SIĘ TYM, CO JUŻ MAM

2 tygodnie temu | 02.11.2023, 10:18

W sobotę drużyna rezerw po raz kolejny w tym sezonie dopisała komplet oczek, wygrywając tym razem na wyjeździe z Lubaniem Maniowy 1:0. Zwycięstwo w tym spotkaniu zagwarantował krakowianom gol zdobyty przez 17-letniego Macieja Kuziemkę, który stopniowo wyrasta na jedną z bardzo ważnych postaci w drużynie trenera Mariusza Jopa. Młody zawodnik opowiedział o swoich początkach w klubie przy Reymonta, rywalizacji na szczeblu CLJ oraz JAKO IV Ligi, a także pierwszym zetknięciu z pracą w zespole Radosława Sobolewskiego.

Maciej Kuziemka na Reymonta trafił w sezonie 2021/22, przenosząc się do krakowskiego klubu z KSZO Ostrowiec, a w 2023 roku, za sprawą pierwszego profesjonalnego kontraktu, zdecydował się kontynuować piłkarską karierę właśnie w Wiśle Kraków. Młody piłkarz dotychczas miał okazję prezentować swój talent, reprezentując wiślackie barwy chociażby na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów w zespołach U-17, U-19, czy też w rozgrywkach JAKO IV Ligi, jako zawodnik drużyny rezerw Białej Gwiazdy.

Dobra forma oraz umiejętności pozostające na bardzo wysokim poziomie zostały docenione również przez trenerów pierwszego zespołu Wisły, wskutek czego Maciej Kuziemka otrzymał w ostatnim czasie możliwość uczestniczenia w zajęciach wspólnie z zawodnikami Radosława Sobolewskiego.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Wisłą i dlaczego zdecydowałeś się związać swoją przyszłość właśnie z Wisłą?

W przeszłości, gdy grałem jeszcze w KSZO Ostrowiec byłem często zapraszany przez Wisłę na testy, turnieje i sparingi. Poznałem trenerów i chłopaków z drużyny, przez co czułem się w klubie i w szatni komfortowo. Ze względu na to stwierdziłem, że Wisła, z którą odczuwałem już swego rodzaju przywiązanie, będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

W sobotę pojawiłeś się w pierwszym składzie rezerw i strzeliłeś w tym meczu bramkę, dzięki której sięgnęliście po zwycięstwo. Wcześniej częściej rozpoczynałeś spotkania na ławce rezerwowych, natomiast teraz dostałeś szansę występu od początku spotkania. Czy odczuwasz, że Twoja pozycja w zespole trenera Jopa staje się coraz bardziej stabilna?

Uważam, że moja pozycja staje się coraz bardziej stabilna, ale dzieje się tak za sprawą mojej dobrej formy. W związku z tym, wiem, że wciąż muszę pracować i nie mogę zadowalać się tym, co już mam. Staram się przy tym robić wszystko, co tylko mogę, aby utrzymać tę pozycję.

W obecnym sezonie masz okazję występować zarówno w zespole U-19, jak i w rezerwach. Pozostawanie równolegle zawodnikiem tych dwóch drużyn oraz związany z tym przeskok pomiędzy piłką młodzieżową oraz seniorską postrzegasz jako szansę na rozwój czy wiąże się to też z pewnymi obciążeniami i zmęczeniem?

I to, i to. Uważam, że takie naprzemienne granie w dwóch drużynach jest dobre dla mojego rozwoju. CLJ różni się od IV Ligi, ponieważ tempo gry jest szybsze i możemy rywalizować z najlepszym akademiami w Polsce. W IV lidze natomiast mogę ograć się w piłce seniorskiej, która jest bardziej fizyczna. Z drugiej strony ciężko jest przestawić się z jednego systemu gry na drugi i wykonywać nieco inne założenia taktyczne, ale wiem, że muszę się tego uczyć.

W ostatnim czasie zostałeś dostrzeżony przez sztab dowodzony przez trenera Radosława Sobolewskiego, dzięki czemu mogłeś uczestniczyć w treningach z pierwszą drużyną. W jaki sposób zareagowałeś, kiedy dowiedziałeś się o zaproszeniu na treningi do pierwszego zespołu Wisły? Jakie są Twoje odczucia po tych treningach?

Oczywiście byłem bardzo podekscytowany. Cieszyłem się, że zostałem doceniony i będę miał szanse pokazać się w pierwszej drużynie. Co do treningów, również jestem bardzo zadowolony. Atmosfera w zespole jest przyjemna, a koledzy dobrze mnie przyjęli. Gdy wyszedłem na boisko stres, jaki we mnie siedział, odpuścił i mogłem już cieszyć się grą.

Źródło: akademia.wisla.krakow.pl