Marian Łańko

Z Historia Wisły

Marian Łańko - ur. 26 stycznia 1906 w Krakowie, zm. 19 kwietnia 1971 w Krakowie, piłkarz, napastnik. Znany głównie z występów w Legii Warszawa, choć był także piłkarzem Cracovii, WKS 1 pp Wilno, Czarnych Lwów i Polonii Warszawa.

W Wiśle wystąpił gościnnie w dwóch towarzyskich meczach w 1929 roku w Niemczech. W spotkaniu z Guts Muts Drezno zdobył nawet zwycięską bramkę.

Lista spotkań w barwach Wisły

Informacja prasowa o gościnnych występach:

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1929, nr 172 (26 VI)

[...]

Pod niezbyt dobremi auspicjami nastąpił zapowiedziany od dawna wyjazd mistrza Polski w piłce nożnej do Niemiec, celem zmierzenia swych sil z drużynami, stanowiącemi elitę tamtejszego piłkarstwa, jak V. f. B., wielokrotny mistrz Niemiec, oraz znajdujący się ostatnio w świetnej formie SportVerein „Guts Muts” z Drezna. Z jednej bowiem strony ostatnie porażki „Wisły” w spotkaniach o mistrzostwo z Cracovią i Wartą świadczyły o poważnym spadku w jej formie, z drugiej zaś strony na przeszkodzie stanęła niemożność wyjazdu ze strony drużyny jej czterech graczy, stanowiących jej główną podporą. i tak ze względów czy to służbowych, czy też przeważnie zawodowych nie było niestety możliwem graczom Wisły, jak kpt Reymannowi, Pychowskiemu, Makowskiemu i Kowalskiemu bronienie prestigeu sportu polskiego na terenie zagranicznym. Dlatego też Związek zmuszony był odpowiednio uzupełnić braki w drużynie „Wisły“ i zezwolił jej na uzupełnienie swego zespołu graczami warszawskiej „Legji”, która odda la do dyspozycji mistrza Polski swych doskonałych graczy: Martynę, Ziemiana, Łańkę i Nawrota. Tak uzupełniony zespól Wisły wystąpił do zawodów na ziemi niemieckiej, dwukrotnie odnosząc zwycięstwa, które dla propagandy sportu polskiego zrobiły niemało i ugruntowały w ogromnym stopniu pozycję polskiego piłkarstwa na tamt. terenie.

[...]