Marian Kaszycki

Z Historia Wisły

Marian Kaszycki
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Maryan
urodzony 14.12.1895, Mikuszowice
zmarł 14.10.1941, KL Auschwitz
pozycja napastnik
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1912-1920 Wisła Kraków
1926 Lewart Lubartów
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Marian Kaszycki (ur. 14 grudnia 1895 w Mikuszowicach, Bielsko-Biała, zm. 14 października 1941 w KL Auschwitz, Oświęcim ) - piłkarz, napastnik/pomocnik, zawodnik Wisły.

Syn Jana i Anny z Kożuchów.

W Krakowie uczęszczał do szkoły powszechnej oraz do gimnazjum św. Jacka, gdzie pobierał nauki do czerwca 1914. W latach szkolnych należał do „organizacji ideowo-niepodległościowej” Zjednoczenie oraz do Związku Strzeleckiego, za co miały go spotykać nieprzyjemności ze strony dyrektora gimnazjum.

4 września 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Został przydzielony do 2 pułku piechoty 8 kompanii II Brygady. Brał udział w kampanii karpackiej i bukowińskiej wspólnie z bratem Tadeuszem, który zginął w bitwie pod Mołotkowem. 30 kwietnia 1915 dostał się do niewoli rosyjskiej, w której przebywał do kwietnia 1918. Wiosną 1918 roku brał udział w akcjach dywersyjnych POW w okolicach Lublina i Chełma. Po powrocie do Krakowa ukrywał się przed wojskiem austriackim do czasu odzyskania niepodległości. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

O swojej służbie wojskowej pisał „spełniłem obowiązek, jaki do mnie należał”. Odznaczony Krzyżem Niepodległości.

W 1921 roku objął posadę nauczyciela w szkole powszechnej w Radzyniu Podlaskim i pracował tam przez cały okres II RP. Po wybuchu II wojny światowej, za prowadzenie wbrew zakazom okupanta tajnych kompletów (tajne nauczanie) w tejże szkole, został wywieziony wraz z pięcioma innymi nauczycielami do obozów koncentracyjnych. Zginął 14 października 1941 w KL Auschwitz.

Niewiele wiadomo o jego piłkarskiej przygodzie. W składzie Wisły był w latach 1912-20 (naturalnie z przerwą na okres wojenny 1914-18, gdy i Towarzystwo Sportowe zawiesiło działalność). Jego potwierdzone występy w pierwszej drużynie przypadają jedynie na rok 1912, wtedy też miał wystąpić w reprezentacji Krakowa. W anonsach przedstawiany jest jako "Maryan" - było powszechną praktyką, że piłkarze-uczniowie używali pseudonimów, wiązało się to z formalnym zakazem ich przynależności do stowarzyszeń sportowych.

Źródło danych: kartoteka osobowa ze zbiorów Wojskowego Biura Historycznego

autograf
autograf