Mariusz Kondak

Z Historia Wisły

Mariusz Kondak.
Mariusz Kondak.

Mariusz Kondak (ur. 8 listopada 1991 r.) - analityk w sztabie I drużyny piłki nożnej od października 2016 roku.

Spis treści

Artykuły. Wywiady

Mariusz Kondak: - Wisła Kraków to nie jest przypadkowy klub

- Nie ukrywam, że jest to dla mnie duże wyróżnienie, żeby być w tym miejscu i rozpocząć pracę dla "Białej Gwiazdy". Jeśli chodzi o mnie, to mam wspomóc sztab szkoleniowy, jako trener analityk - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Mariusz Kondak, który od dwóch dni wzmocnił sztab szkoleniowy naszego klubu.

- Poprzednio pracowałem w Chojniczance, w przeszłości także dla innych klubów na poziomie I i II ligi w Polsce. Współpracowałem poprzez firmę InStat z FSV Mainz z Bundesligi. Wszystko to, to moje doświadczenie analityczne. Swój rozwój będę kontynuował tutaj i mam nadzieję, że pomogę - jako mały trybik w maszynie sztabu szkoleniowego - żeby się ona coraz bardziej rozpędzała - dodał nowy pracownik Wisły.

O zatrudnieniu Mariusza Kondaka wypowiedział się także trener Wisły Kraków, Dariusz Wdowczyk.

- Analiza każdego spotkania, czy to pomeczowa, czy przedmeczowa, jest bardzo ważna. Mariusz miał już swój debiut, bo jesteśmy po analizie meczu z Wisłą Płock. Wcześniej nie mieliśmy na to okazji, bo kilku zawodników wyjechało na zgrupowania różnych reprezentacji i czekaliśmy aż wszyscy będziemy razem, jednocześnie analizując Lecha Poznań - mówił Wdowczyk. - Z kilku kandydatów, z którymi mieliśmy okazję się spotkać, Mariusz wypadł bardzo korzystnie i najlepiej z tych wszystkich, z którymi się spotkaliśmy. W tym od strony stricte piłkarskich niuansów i ich dostrzegania, a co jest trudne do dostrzeżenia dla normalnego widza, który ogląda ładny mecz, ale taktyczne rozwiązania, czy sytuacje - widać było w prezentacji, jaką nam pokazał. Wypadł w tym najlepiej, wyłapując niuanse taktyczne, które są nam przydatne do tego, aby lepiej poznać przeciwnika. Jakie ma on szablony, jak się zachowuje, czy to w obronie, czy też w ataku. Cieszymy się, że mamy Mariusza ze sobą. Będzie to też dla niego dobre doświadczenie, pracując w klubie z Ekstraklasy i mam nadzieję, że wniesie tę cząstkę właśnie takiego analitycznego spostrzegania i oceny przeciwnika, z którym przychodzi nam się spotkać - dodał trener Wisły.

- Wiem w jakim jesteśmy miejscu. Jestem z Małopolski, a Wisła Kraków to nie jest przypadkowy klub. Ekstraklasa, Wisła Kraków - tylko tyle i aż tyle - tymi słowami swoją kolejną wypowiedź zakończył natomiast nowy analityk w sztabie "Białej Gwiazdy".


Źródło: wislaportal.pl

Scouts for Football - poznaj specjalistów szkolenia skautingowego

Data publikacji: 06-08-2017 20:30


Już 26 i 27 sierpnia na stadionie Wisły Kraków odbędzie się kurs Scouts for Football, którego patronem i współorganizatorem jest Biała Gwiazda. Na gości szkolenia czeka możliwość niepowtarzalnego stażu w strukturach sportowych Białej Gwiazdy. Trzech z uczestników będzie miało okazję przyglądać się z bliska zajęciom prowadzonym przez trenera Kiko Ramíreza i jego sztab oraz uczyć się skautingu w praktyce, przygotowując raporty pod opieką Manuela Junco. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, gwarantujący uczestnikom tak bogatą ofertę piłkarskich praktyk. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z sylwetkami specjalistów sierpniowego kursu, których możecie kojarzyć z meczów Lotto Ekstraklasy.


Gonçalo Feio

Pochodzący z Portugalii szkoleniowiec rozpoczął pracę trenerską w wieku 18 lat od prowadzenia najmłodszych roczników w Benfice Lizbona. Praca trenera, w słynącym z doskonałego szkolenia juniorów klubie, jest o tyle specyficzna, że każdy z pracowników akademii jest jednocześnie jej skautem. To doświadczenie pomogło Feio w zdobyciu bogatej wiedzy z analizy potencjału zawodników, dając możliwość dostrzeżenia nie tylko aktualnych umiejętności danego gracza, ale również i drzemiących w nim możliwości. Dzięki temu trener Feio mógł przekonać się, jak wielki talent posiadają w sobie piłkarze, których polscy kibice obserwowali w młodzieżowej reprezentacji Portugalii podczas niedawnych Mistrzostw Europy U-21. Czołowym graczem tego zespołu jest obecny piłkarz Bayernu Monachium - Renato Sanches, którego Gonçalo Feio spotkał u progu przygody z futbolem. Obecny asystent Kiko Ramíreza warsztat szkoleniowy rozwijał podczas stażów w AS Roma i Arsenalu Londyn. Z Wisłą Kraków związany jest od ponad roku. W lipcu 2016 roku objął rocznik U-17 w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, skąd przeszedł do pierwszego zespołu po przejęciu drużyny przez trenera Ramireza.


Podczas kursu podzieli się z uczestnikami bogatym doświadczeniem z ponad dwuletniej pracy w Benfice Lizbona oraz wiedzą zdobytą w Rzymie i Londynie. Nie zabraknie przykładów z funkcjonowania skautingu w Benfice i innych portugalskich klubach. Trener Feio specjalizuje się w zagadnieniu profilowania zawodników - czyli analizie ich umiejętności pod kątem doboru piłkarza do odpowiedniej pozycji i rozwijaniu jego możliwości w różnych sytuacjach meczowych.

Mariusz Kondak

Trener pochodzący z Wadowic, pierwsze kroki w roli szkoleniowca stawiał w lokalnym klubie, prowadząc roczniki młodzieżowe. Szerszej społeczności piłkarskiej przedstawił się jako założyciel popularnej strony Czytam Grę, gdzie dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi analizy piłkarskiej. Jego ogromna wiedza i rozumienie futbolu zostały bardzo szybko docenione przez środowisko piłkarskie. Mariusz Kondak współpracował między innymi jako skaut z FSV Mainz i rosyjską firmą Instat Sport, która dostarcza analizy najlepszym klubom świata. Był również członkiem sztabu Macieja Bartoszka w Chojniczance Chojnice, odpowiadając za analizę rywali. Do Wisły Kraków trafił w czasie, gdy szkoleniowcem Białej Gwiazdy był Dariusz Wdowczyk. Dziś z powodzeniem wspiera zespół Kiko Ramireza, rozpracowując rywali i przedstawiając wnioski piłkarzom podczas indywidualnych analiz.

A czym podczas kursu Scouts for Football podzieli się Mariusz Kondak? W jego wystąpieniu z pewnością nie zabraknie wprowadzenia w specyfikę pracy analityka piłkarskiego. W swojej prezentacji zademonstruje również sposób rozpracowywania zespołu i rozumieniu taktyki przeciwnika. Trener Kondak sporo miejsca zostawi również na pokazanie znaczenia umiejętności indywidualnych piłkarza i przełożenia ich na jakość gry całej drużyny.

Prezentacja trenera Mariusza Kondaka będzie ciekawie uzupełniać się z modułem poprowadzonym przez Daniela Myśliwca, który odwiedzi szkolenie podczas jego sobotniej części. Trener Myśliwiec był analitykiem Legii Warszawa w zeszłym sezonie, rozpracowując rywali między innymi w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Jak zatrzymać Cristiano Ronaldo? Jak strzelać bramki Borussii Dortmund i rozpracować Sporting Lizbona? Takich informacji z pewnością nie zabraknie podczas sierpniowego szkolenia. Daniel Myśliwiec od niedawna pełni funkcję asystenta trenera w Górniku Łęczna.

Zapisz się!

Już dziś zapisz się na szkolenie skautingowe przygotowane przez Scouts for Football i Wisłę Kraków. Wystarczy napisać na adres contact@footballscouting.pl Cena kursu wynosi 1490 złotych. Pamiętaj, że kurs nie kończy się jedynie na weekendowym spotkaniu! W ramach szkolenia otrzymasz możliwość spotkania z wybitnymi specjalistami z dziedziny skautingu i piłkarskiej analizy, a nabyte umiejętności będziesz szlifował podczas wspólnej obserwacji spotkania Wisły z Lechią Gdańsk. Dla najbardziej aktywnych uczestników czeka niepowtarzalna szansa na rozpoczęcie kariery w piłce nożnej, od zdobycia cennego doświadczenia w Wiśle Kraków!

Scouts For Football


Źródło: wisla.krakow.pl

Mariusz Kondak kończy współpracę ze sztabem szkoleniowym Wisły

Mariusz Kondak podjął decyzję o odejściu ze sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny. 28-latek otrzymał jednak propozycję pozostania w klubie w innym charakterze.


20.05.2019r.

Redakcja

Kondak do sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Wisły dołączył w październiku 2016 roku, w którym pełnił rolę trenera-analityka. „Nie ukrywam, że jest to dla mnie duże wyróżnienie, możliwość pracy dla Białej Gwiazdy to wyzwanie i nobilitacja” - mówił tuż po podpisaniu umowy z krakowskim klubem.

Przed rozpoczęciem pracy w Wiśle Kraków Kondak zbierał cenne doświadczenie, współpracując m.in. z FSV Mainz czy z Chojniczanką Chojnice.

Dziękujemy za zaangażowanie!Źródło: wisla.krakow.pl