Mecze towarzyskie międzynarodowe 1921 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze A klasa 1921 Mecze towarzyskie międzynarodowe Mecze towarzyskie z rywalami krajowymi Wisła jako reprezentacja Krakowa
Rezerwa
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Mecze międzynarodowe
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
TM 1921.07.05 dom Ujpesti Budapeszt 0:4 (0:1)
TM 1921.08.15 dom TTC Budapeszt 3:0 (2:0) Władysław Kowalski 4’, Marian Szpórna 35 i 74’.
TM 1921.09.03 wyjazd Dragosch Woda 5:3
TM 1921.09.04 wyjazd Polonia Czerniowce 2:1
TM 1921.09.06 wyjazd Jahn Czerniowce 8:3
TM 1921.09.08 wyjazd Polonia Czerniowce 7:0
TM 1921.09.10 wyjazd Jahn Czerniowce 9:0 Wilhelm Cepurski 62'
TM 1921.09.11 wyjazd Dragosch Woda 4:0


Spis treści

Doniesienia prasowe

Przegląd Sportowy : 1921, nr 9

1921.07.16

Ujpesti T. E.—Kombinowana drużyna (Cracovia, Makkabi, Wisła) 3:1 (1:1).

Kraków, 7 lipca. Skład drużyny krakowskiej: Popiel, Fryc (Cr.), Schneider II., Tislowitz (M.), Śliwa (W.), Styczeń (Cr.), Danz, Kowalski Wł., Reyman (W.), Kogut (Cr.), Schneider I. (M.).

Drużyna krakowska, w której znajdowało się tylko 4 graczy z drużyny reprezentatywnej Krakowa przeciw Lwowowi, stawiła Węgrom dzielny opór i nie uległa łatwo. Niestety, niedyspozycja sędziego, który wskutek popełnienia z początku paru błędów nastroił wrogo przeciw sobie zarówno graczy, zwłaszcza węgierskich, jak i niestety widzów, zepsuła całą grę. Pod wpływem ustawicznych protestów i drwiących śmiechów graczy węgierskich — w tym kierunku wyróżniał się zwłaszcza lewy łącznik Schaller — a bardziej jeszcze wskutek gwizdań i głośnych, niesmacznych docinków pod adresem sędziego, dolatujących z miejsc stojących, p. dr. Wojakowski stracił zupełnie zimną krew i wypuścił kierownictwo gry z ręki, pozwalając graczom na różne wybryki i porachunki z sobą. Skorzystali z tej swobody sowicie Węgrzy, górujący nad krakowianami i siłą fizyczną i rutyną w robieniu „foulów“. Gracze krakowscy odpłacali się, ale na sposób iście „krakowski“. Wykluczenie 3 graczy z boiska (Rosenberga z Ujpesti przed pauzą, oraz Reymana i Koguta po przerwie) okazało się tylko półśrodkiem, który jedynie pogorszył sytuację. Wzajemny wrogi nastrój między graczami wzmagał się i znalazł punkt kuluminacyjny przy końcu gry.

Moment zakończenia gry był najfatalniejszy, gdyż zaraz po nim rozegrały się wypadki, jakich jeszcze Kraków nie oglądał, a do których dali impuls bracia Fogle. Węgrzy pozostawili po sobie wrażenie jak najgorsze wskutek swojej brutalnej gry i zupełnego braku dyscypliny na boisku. Drużyny nasze miały naoczny przykład, do czego prowadzi taka gra i folgowanie nie już nerwom, lecz dzikim instynktom.

Zawody powyższe poprzedziło spotkanie Cr a c o vi i II. ze S p a r t ą, która w tym roku zawiązała się w Krakowie. W składzie Sparty widzieliśmy 6 byłych graczy Cracovii II. i Albina, do niedawna gracza Wisły I. Nic dziwnego, że Sparta przedstawia się jako drużyna bardzo silna, która niewątpliwie zdobędzie mistrzostwo klasy C. Gra otwarta, poprawna, zakończyła się zwycięstwem Cracovii II. w stosunku 3:1. Sędzia p. Konkiewicz.


Przegląd Sportowy : 1921, nr 15

T. S. Wisła, wyjeżdża na tournee do Rumunji. Między innemi rozegra matche w Czerniowcach z Polonią i Makkabi, oraz kilka innych w Bukareszcie. Jak nam doniesiono, jubileusz T. S. Wisły został przesunięty na czas późniejszy. Termin nie został jeszcze ustalony. Wisła odniosła w ciągu ostatnich 3 tygodni cztery zwycięstwa nad silnymi przeciwnikami (Wartą w Poznaniu, 31 p. s. kan. w Lodzi, T. T. C. i Makkabi), co wskazuje na to, że okres słabości u niej mija i co pozwala mieć nadzieję, że w Rumunji potrafi godnie bronić honoru polskiego sportu.



Tygodnik Sportowy

ROK I. KRAKÓW DNIA 10. W R Z E Ś N IA 1921 ROKU. NR. 18

Z Czerniowiec,

W dniach od I go do 12-go IX. b. r. krakowska „Wisła” gościła w Rumunji w Czerniowcach, gdzie w tym to czasie rozegrała 6 zawodów, wychodząc z wszystkich zwycięsko. Ogółem Wisła rozgrywała z trzem a klubami po dwa matche, które dały następujące wyniki:

Wisła — Dragosch-Woda 5 : 3 i 4 : 0 (z powodu zmroku 20 min. nie dokończono).

Wisła — Jahn 8 :3 i 9 : 0 „ — Polonia 2=1 i 7 : 0

Razem zdobyła Wisła bramek 35, tracąc 7. Bramki dla Wisły zdobyli: Kowalski II. 12, Reyman 12, Szpurna 5, Danz 5, oraz Cepurski (lewy obrońca) 1-dną. Cepurski przez czas swej gry w piłkę nożną t. j. przez lat 14, zdobył ze stanowiska obrońcy drugą bramkę, (pierwszą zdobył przed dziesięciu laty, w tym samym dniu z ówczesnym R. K. S. w Krakowie).

Goście krakowscy pokazali tam wysoką klasę gry, czego dowodem były nadzwyczaj pochlebne krytyki zamieszczane na łamach pism niemieckich. — Z drużyn czerniowieckich na pierwszy plan wybija się „Polonia”, która dzierży nietylko mistrzostw o Czerniowiec, ale także mistrzostw o Rumunji. Za nadzwyczaj serdeczne i gościnne podejmowanie przez czas pobytu, składa tą drogą „T. S. Wisła” Zarządom „K. S. Polonii”, „Jahn” i „Dragosch W oda” najgorętsze podziękowanie, w szczególności tamtejszej Kolonji Polskiej, która nie szczędziła trudów i kosztów, by pobyt gości uprzyjemnić. M. K .