Mecze towarzyskie międzynarodowe 2008/2009 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Superpuchar Puchar Ekstraklasy
Liga Mistrzów Puchar UEFA Mecze towarzyskie Mecze towarzyskie międzynarodowe Młoda Ekstraklasa
Juniorzy starsi Juniorzy młodsi Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Mecze międzynarodowe
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
TM 2008.07.03 wyjazd Austria Wiedeń 1:3 (1:1) Tomas Jirsak 30’.
TM 2008.07.05 wyjazd Hapoel Tel-Awiw 2:0 (2:0) Wojciech Łobodziński 32’, Cleber 39’.
TM 2008.07.08 wyjazd FC Kopenhaga 1:1 (1:1) Cleber 25’ k.
TM 2008.07.10 wyjazd NK Koper 1:1 (1:1) Tomasz Dawidowski 4’.
TM 2008.07.19 wyjazd Liverpool FC 1:1 (1:1) Tomas Jirsak 12’.
TM 2009.01.22 wyjazd CD Denia 0:0 (0:0)
TM 2009.01.25 N FC Basel 1:1 (0:1) Cleber 50'
TM 2009.01.27 N Szachtar Donieck 2:2 (2:2) Junior Diaz 18', Paweł Brożek 43'
TM 2009.01.29 N FC Brasov 1:0 (1:0) Patryk Małecki 45'
TM 2009.02.07 dom MFK Ružomberok 1:1 (1:0) Piotr Ćwielong 38'
TM 2009.02.12 N Spartak Moskwa 1:1 (1:1) Piotr Ćwielong 45'
TM 2009.02.14 N Odense BK 2:4 (1:3) Rafał Boguski 11', Cleber (k) 65'
TM 2009.02.17 N Metalurg Zaporoże 1:1 (0:0) Patryk Małecki 66'


Artykuły. Wywiady

Podsumowujemy pierwsze zgrupowanie

Data publikacji: 31-01-2009 09:20


Do końca dobiegło pierwsze zgrupowanie Wisły przed rundą wiosenną. Czas więc na podsumowanie obozu w Olivie.

Ten materiał ukazał się w 74. numerze newslettera Białej Gwiazdy.

W trakcie zgrupowania w Olivie piłkarze Białej Gwiazdy odbyli szesnaście treningów, w tym kilka przy porywistym wietrze, który utrudniał realizację założonych celów. Zagrali też cztery mecze sparingowe, w których wystąpiło 26 zawodników. Tylko Radosław Sobolewski, który znalazł się w kadrze na zgrupowanie, nie zagrał ani minuty, ponieważ ze względu na kontuzję wyjechał z Hiszpanii jeszcze przed pierwszym meczem. Wśród piłkarzy, którzy grali w sparingach, znalazło się trzech zawodników, którzy byli testowani przez Wisłę – dwóch bramkarzy i jeden pomocnik. Już wiadomo, że żaden z nich nie znalazł uznania w oczach sztabu szkoleniowego Białej Gwiazdy i Wisła nie podpisze umowy ani ze Zdravkoviciem, ani z Handersonem, ani z Ilizi.

Najlepszym sprawdzianem formy dla drużyny były mecze sparingowe. Trzy z nich Wisła zremisowała (0:0 z Denią, 1:1 z FC Basel i 2:2 z Szachtarem Donieck), a jeden wygrała (1:0 z FC Brasov). Gole dla Białej Gwiazdy zdobywali Cleber, Junior Diaz, Paweł Brożek i Patryk Małecki. Dzięki zwycięstwu w ostatnim meczu sparingowym bilans bramek Wisły wyszedł na plus – cztery gole strzelone, trzy stracone.

Trener Skorża w trakcie czterech spotkań sparingowych często zmieniał ustawienie. Drużyna ani raz nie zaczęła meczu w takim samym składzie. Szkoleniowiec Białej Gwiazdy podkreślał, że dla niego najważniejszy w trakcie obozu w Olivie był sparing z Szachtarem Donieck. Wyjściową jedenastkę z tego meczu łatwo sprawdzić. A jak wyglądałaby jedenastka złożona z piłkarzy, którzy grali najczęściej? Oczywiście jej kapitanem byłby Cleber. Chyba nikogo nie zdziwi, że to właśnie Brazylijczyk zagrał najwięcej minut w trakcie czterech sparingów. Na boisku spędził 315 minut. Oto cała jedenastka tych, którzy grali najczęściej:

Pawełek – Singlar, Głowacki, Cleber, Piotr Brożek – Łobodziński, Marcelo, Diaz, Zieńczuk – Beto, Małecki

Z tej drużyny tylko Mariusz Pawełek spędził na boisku mniej niż 200 minut. "Mario" w trakcie sparingów przebywał na murawie dokładnie 180 minut i było to jedenastym wynikiem wśród zawodników Wisły.

Inaczej przedstawia się jedenastka złożona z piłkarzy, którzy najczęściej wychodzili w pierwszej jedenastce. Każdy z tych zawodników trzy razy pojawiał się w sparingach rozegranych w Hiszpanii od pierwszej minuty. Oto ten skład:

Pawełek – Singlar, Cleber, Głowacki, Piotr Brożek – Łobodziński, Jirsak, Diaz, Zieńczuk – Beto, Paweł Brożek

Przy tych wszystkich zestawieniach należy wziąć pod uwagę, że kilku zawodników występowało na więcej niż jeden pozycji, co na pewno ułatwiało im zadanie. Inni natomiast z powodu kontuzji nie mogli wystąpić w niektórych meczach. Tak naprawdę więc najważniejsza jedenastka to ta, którą w głowie ma trener Skorża.


M. Górski

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA



Źródło: wisla.krakow.pl

Okres przygotowawczy do sezonu

Cleber, Singlar, Zieńczuk, Małecki oraz Beto są zawodnikami, którzy wzięli udział we wszystkich meczach kontrolnych w przygotowaniach Wisły do rundy wiosennej. Drużyna Białej Gwiazdy rozegrała w tym czasie 9 sparingów, z których aż 6 zremisowała, a 2 wygrała. Wiślacy strzelili 13 bramek, stracili zaś 10.

Podobnie jak przed rokiem, w pierwszym tygodniu zimowych przygotowań Wisła trenowała w Krakowie, później udała się go Hiszpanii. W Olivie ekipa Macieja Skorży rozegrała cztery mecze - z hiszpańskim trzecioligowcem CD Denia (0:0), szwajcarskim FC Basel (1:1), ukraińskim Szachtarem Donieck (2:2) i rumuńskim FC Brasov (1:0). Tylko z Rumunami udało się wygrać, wcześniejsze konfrontacje kończyły się remisem.

Z końcem stycznia Wisła wróciła do Krakowa, gdzie dzień przed wyjazdem na drugi obóz zmierzyła się ze słowackim Rużomberokiem (1:1). Drugie zgrupowanie odbyło się na samym południu Hiszpanii. Wiślacy sprawdzali swą formę w trzech meczach z wymagającymi rywalami - Spartakiem Moskwa (1:1), Odense BK (2:4) i Metalurgiem Zaporoże (1:1). Na ostatnie dni przed startem rundy rewanżowej Wisła wróciła pod Wawel, gdzie dokładnie tydzień przed pierwszym meczem ligowym rozgromiła zespół Piasta Gliwice (4:0).

W opisanym okresie Wisła testowała czterech bramkarzy, z których trzej otrzymali okazję zaprezentowania swych umiejętności w meczach. Serb Velimir Zdravkovic szybko opuścił zgrupowanie Wisły, ale już Słowak Lubos Ilizi rozegrał 45 minut przeciw Basel, nie wpuścił w tym czasie bramki, ale też nie sprostał oczekiwaniom naszego sztabu szkoleniowego. Po dłużącym się czasie oczekiwania na rozwój wypadków, na drugie zgrupowanie dojechał Jess Vanstrattan, a trzy dni później także zapowiadany wcześniej Henri Sillanpaa. Fin wyszedł w wyjściowym składzie na mecz z Odense i w pierwszej połowie wpuścił aż trzy bramki. Wyglądał na przywiązanego do linii bramkowej i bardzo szybko opuścił ekipę Wisły. Australijczyk dostał szansę rozegrania 1,5 meczu i zdołał zrobić wrażenie na Macieju Skorży. Menedżer golkipera oraz Jacek Bednarz twierdzili, że jest to wolny zawodnik, okazało się jednak, że trzeba za niego płacić i to stanęło na przeszkodzie pozyskania tego bramkarza.

Wisła sprawdzała również dwóch zawodników z pola. 19-letni ofensywny pomocnik rodem z Brazylii, Handerson, opuścił pierwsze zgrupowanie po rozegraniu zaledwie 21 minut w dwóch pierwszych sparingach. Na drugim obozie zjawił się Felix Dja Ettien. Biografia niemal 30-letniego pomocnika mogła imponować. Na testy przywiózł go jego menedżer, reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej zaprezentował się poprawnie, ale postawił wysokie wymagania finansowe i najpewniej nie zasili mistrzów Polski.

Ponadto na zgrupowaniach szansę pokazania się miał włączony do składu pierwszej drużyny Łukasz Burliga, trzej młodzi zawodnicy - Michał Chrapek (z juniorów), Sebastian Leszczak (jesienią ocierający się o Młodą Ekstraklasę) oraz Sebastian Janik (regularnie występujący w ME), a także Tomasz Dawidowski, który po powrocie do Krakowa zagrał w sparingu młodego zespołu, nie zjawił się nawet na sesji zdjęciowej seniorów, więc można wnioskować, że wypadnie z kadry.

Trener Maciej Skorża miał okazję przyjrzeć się 32 zawodnikom, z których dziesięciu nie znajdowało się w kadrze zespołu w rundzie jesiennej. Najlepszym z nich okazał się powracający z wypożyczenia Piotr Ćwielong, który prezentuje wysoką formę, strzelił najwięcej bramek w sparingach. "Pepe" jest autorem trzech goli. Po dwie bramki zdobyli Junior Diaz, Patryk Małecki i Cleber (w tym jedna z karnego). Jedno trafienie ma na koncie Paweł Brożek, Rafał Boguski i Marcelo. Po dwie asysty przypisujemy Diazowi, Małeckiemu i Beto. Po jednej Głowackiemu, Piotrowi Brożkowi, Jirsakowi, Zieńczukowi, Sobolewskiemu, Boguskiemu i Pawłowi Brożkowi, który wraz z Boguskim i Łobodzińskim, a także Diazem przebywali również na obozach reprezentacji.

Wśród ważnych wydarzeń tego okresu przygotowawczego należy zaakcentować poważną kontuzję pachwiny Radosława Sobolewskiego i bardzo szybki powrót do zdrowia pomocnika Wisły, zaznaczony powyżej powrót do zespołu Piotra Ćwielonga, a także udział w przygotowaniach pozyskanego w styczniu napastnika Beto.

Właśnie Beto, a także Cleber, Singlar, Zieńczuk i Małecki, są zawodnikami, którzy uczestniczyli we wszystkich meczach cyklu przygotowawczego. Standardowo, najwięcej czasu na boisku spędził Cleber - aż 675 minut. Patryk Małecki grał przez 532 minuty, Peter Siglar 513, Beto 506, Marek Zieńczuk 495. Aż 598 minut rozegrał Marcelo, który nie zagrał w pierwszym sparingu, ale wraz z Cleberem przoduje w liczbie meczów w pełnym wymiarze czasowym - obaj mają ich po 6.

Mariusz Pawełek stracił możliwość wystąpienia w kilku sparingach na rzecz testowania jego potencjalnych konkurentów. Wiele wskazuje jednak na to, że w wyniku tych zawirowań nic się nie zmieni i "Mario" będzie miał wiosną pewne miejsce między słupkami wiślackiej bramki. Po piętach będzie deptał mu jedynie 22-letni Ilie Cebanu, a trzecim bramkarzem będzie jeszcze młodszy Dariusz Trela.


Podsumowanie występów piłkarzy Wisły w sparingach:
liczba występów (pełnych), liczba minut

Bramkarze:
Mariusz Pawełek 6 (3), 430
Ilie Cebanu 4 (0), 155
Jess Vanstrattan (test) 2 (1), 135
Lubos Ilizi (test) 1 (0), 45
Henri Sillanpaa (test) 1 (0), 45


Obrońcy:
Cleber 9 (6), 675 (na środku najczęściej z Głowackim), 2 gole (1 głową, 1 z karnego)
Marcelo 8 (6), 598 (na środku najczęściej z Cleberem, próbowany też w środku pomocy), 1 gol
Arkadiusz Głowacki 8 (4), 531 (na środku najczęściej z Cleberem), 1 asysta
Peter Singlar 9 (1), 513 (najczęściej na prawej, ale też i na lewej stronie)
Marcin Baszczyński 8 (2), 450 (najczęściej na prawej stronie)
Junior Diaz 7 (2), 448 (na lewej stronie obrony lub pomocy), 2 gole, 2 asysty
Piotr Brożek 8 (1), 426 (na lewej stronie obrony lub pomocy), 1 asysta
Łukasz Burliga 4 (0), 152 (próbowany też na prawej pomocy; kontuzja na II obozie)


Pomocnicy:
Patryk Małecki 9 (0), 532 (na skrzydłach lub w ataku), 2 gole, 2 asysty
Marek Zieńczuk 9 (0), 495 (na lewej stronie), 1 asysta
Tomas Jirsak 8 (0), 377 (najczęściej z Marcelo na środku), 1 asysta
Mauro Cantoro 8 (0), 297 (najczęściej z Jirsakiem na środku)
Wojciech Łobodziński 5 (0), 266 (na prawej stronie; kontuzja na II obozie)
Konrad Gołoś 5 (0), 177 (na środku lub prawej pomocy)
Krzysztof Mączyński 6 (0), 144 (najczęściej z Cantoro na środku)
Felix Dja Ettien (test) 2 (1), 135 (na środku lub prawym boku pomocy)
Radosław Sobolewski 2 (0), 123 (na środku z Marcelo, Ettien, Diazem, Cantoro), 1 asysta
Sebastian Janik 3 (0), 46 (na lewej stronie pomocy lub obrony)
Michał Chrapek 2 (0), 34 (raczej po prawej stronie pomocy)
Sebastian Leszczak 2 (0), 16 (raczej po prawej stronie pomocy)


Napastnicy:
Beto 9 (1), 506 (najczęściej w parze z Brożkiem lub Ćwielongiem), 2 asysty
Paweł Brożek 6 (0), 346 (najczęściej z Beto lub Boguskim), 1 gol, 1 asysta
Piotr Ćwielong 7 (0), 321 (w ataku z Beto lub na skrzydłach), 3 gole (2 głową)
Rafał Boguski 5 (0), 263 (w ataku lub na skrzydłach), 1 gol, 1 asysta
Tomasz Dawidowski 6 (0), 114 (próbowany z przodu i w pomocy)
Andrzej Niedzielan 2 (0), 90 (z powodu kontuzji nie pojechał na II obóz)
Handerson (test) 2 (0), 21


Sparingi rozegrane przez Wisłę:
22 stycznia Wisła - CD Denia 0:0
25 stycznia Wisła - FC Basel 1:1 (gol Cleber G <- asysta Jirsak)
27 stycznia Wisła - Szachtar Donieck 2:2 (Diaz <- Piotr Brożek, Paweł Brożek <- Beto)
29 stycznia Wisła - FC Brasov 1:0 (Małecki <-Boguski)
07 lutego Wisła - Rużomberok 1:1 (Ćwielong G <- Małecki)
12 lutego Wisła - Spartak Moskwa 1:1 (Ćwielong G <- Małecki)
14 lutego Wisła - Odense BK 2:4 (Boguski <- Głowacki, Cleber K <- Beto)
17 lutego Wisła - Metalurg Zaporoże 1:1 (Małecki <- Diaz)
20 lutego Wisła - Piast Gliwice 4:0 (Gamla sam. <- Diaz, Diaz <- Paweł Brożek, Ćwielong <- Sobolewski, Marcelo <- Zieńczuk)


(nikol)
Źródło: The White Star Division