Memoriał Józefa Moszczaka 1985/1986 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Memoriał Józefa Moszczaka
Turniej o srebrną siatkę Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów


„Dziennik Polski” nr 124, 127. Od 30.05 w hali Wisły rozpoczyna się Memoriał Moszczaka. Wygrała Repr. Polski przed Wisłą.

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1986, nr 103 (28/29 V) nr 12149

DWIE interesujące imprezy odbędą się pod koniec tego tygodnia w nowej hali Wisły. Już w piątek rozpocznie się IV memoriał Józefa Moszczaka w siatkówce juniorek. Do rywalizacji przystąpi 8 zespołów. Oprócz gospodyń, triumfatorek tegorocznej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży zobaczymy inne czołowe zespoły naszego kraju w tej kategorii wiekowej: Czarnych Słupsk, MOS Wola Warszawa, BKS Stal Bielsko, ChKS Łódź Płomień Milowice, oraz krakowską Koronę i kadrę Polski.

Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek. Będą więc nagrody zespołowe i indywidualne. Wśród fundatorów znalazły się czołowe zawodniczki Migowej Wisły.

Tuż po zakończeniu memoriału J. Moszczaka w niedzielne południe na boisko wybiegną drużyny siatkarskich sław z lat minionych. Wielokrotna reprezentantka Polski Józefa Ledwigowa rzuciła bowiem pomysł, by z okazji jubileuszu 80-lecia Wisły doszło w Krakowie do towarzyskiego spotkania. Krystyna Wleciałowa, Krystyna Rawska-Czajkowska, Barbara Niemczyk. Danuta Wagnerowa, Krystyna Krupa, Jadwiga Marko-Książek, Halina Wojno i jeszcze kilka nie mniej znanych siatkarek, przyjęły zaproszenie koleżanki.

W sobotę zawitają do podwawelskiego grodu, a w niedzielę wystąpią w meczu „Reszty Polski” z Wisłą, w której obok wspomnianej już J. Ledwigowej grać będą m. in.: Barbara Szpyt, Elżbieta Porzec-Nowak. Wanda Tumidajewicz, Romana Karolczyk, Krystyna Maculewicz, Wanda Wiecha-Wanot. Emocji na pewno nie zabraknie! (sas)


Echo Krakowa. 1986, nr 107 (4 VI) nr 12153

Z JEDNEJ strony siatki „Reszta Polski”, czyli: Krystyna Rawska, Barbara Niemczyk, Krystyna Krupa, Jadwiga Książek, Halina Wojno, Krystyna Wleciałowa, Lidia Żmuda-Obłączek, Krystyna Jakubowska, Zofia Szczęśniewska, Maria Chrzanowska-Latek, Halina Lenkiewicz, z drugiej zaś — dawna Wisła z Józefą Ledwig, Elżbietą Porzec- Nowak, Wandą Wiechą-Wanot, Romaną Karolczyk, Ewą Zabajewską-Musiał, Teresą Zając-Jakubczyk, Grażyną Uzar, Krystyną Maszek.

Tylu sław polskiej żeńskiej siatkówki dawno nie oglądaliśmy w Krakowie. Dlatego pomysł Józefy Ledwigowej, by z okazji jubileuszu 80-lecia „Białej gwiazdy” zorganizować taki mecz bardzo przypadł nam do gustu.

Zespoły prowadzone przez Danutę Wagnerową i Wandę Tumidajewicz stoczyły niezwykle zacięty pojedynek. Imponowały ambicją i umiejętnościami. Minimalnie lepsza okazała się Wisła, wygrywając 2:1 (15:11, 11:15, 16:14), ale wynik nie był akurat najważniejszy.

Zanim na parkiet nowej hali, przy ul. Reymonta, wyszły b. reprezentantki kraju, uczestniczki igrzysk olimpijskich, toczyła się tam rywalizacja o 1. miejsce w IV Memoriale Józefa Moszczaka w kategorii juniorek. Co cieszy, także te najmłodsze zawodniczki grały z dużym zaangażowaniem.

Triumfowała kadra Polski wyprzedzając lepszym stosunkiem setów mistrzynie ostatniej Spartakiady Młodzieży — wiślaczki i drużynę Stali Bielsko. Dalsze lokaty zajęły zespoły: Płomienia Milowice, Czarnych Słupsk, Dalinu Myślenice, Korony Kraków i ChKS-u Łódź. Oprócz tradycyjnych już nagród — pucharów, ufundowanych przez Wisłę, „Pewex” i naszą redakcję, były upominki od czołowych zawodniczek Lucyny Kwaśniewskiej dla najlepiej atakującej Katarzyny Zubel (Stal Bielsko), Lidii Pozłutko dla rozgrywającej Magdaleny Szryniawskiej (Wisła) i Lidii Krawczyk dla najwszechstronniejszej Zdzisławy Sendor (Wisła). Zresztą żadna z uczestniczek turnieju nie wyjechała z Krakowa bez jakiegoś prezentu.

(jer)