Mieczysław Chrostek

Z Historia Wisły

Mieczysław Chrostek, trener pięściarzy Wisły, urodził się 1 stycznia 1912 roku w Krakowie, gdzie też zmarł 26 listopada 1992 roku. Spoczywa na Salwatorze.

Mieczysław Chrostek był zawodnikiem Wawelu Kraków, Czarnych Lwów i Wisły Kraków, dwukrotnie został Mistrzem Polski w (1936 i 1937), czterokrotnym wicemistrzem Polski (1932, 1934, 1938 i 1939), oraz brązowym medalistą w (1933) w kategoriach, koguciej, piórkowej i lekkiej. W Wiśle nie tylko trenował, ale też udzielał się w kierownictwie sekcji.

W czasie II wojny światowej walczył m.in pod Tobrukiem i Monte Cassino.

Spis treści

Kronika sportowa (boks)

1947

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1947, nr 70 (11 III) nr 361

Chrostek wraca do kraju! Doskonały bokser krakowski —mistrz okręgu krakowskiego i b. mistrz Polski w wadze lekkiej —Chrostek, przebywający obecnie "W Anglii — nadesłał do swych krewnych list, w którym obszernie donosi o swych sukcesach i zwycięstwach nad szeregiem bokserów zagranicznych w Egipcie, Palestynie, Włoszech i Anglii.

W końcu listu Chrostek donosi, że w najbliższych czasach powraca do' kraju z żoną — Angielką.

Chrostek ma zamiar dalej uprawiać boks — w jednym z krakowskich klubów

Sport. 1947, nr 57

1947.07.21

KRAKÓW (tel. wł.) W ubiegłym tygodniu powrócił z obczyzny do kraju znany bokser, dwukrotny mistrz Polski wagi piórkowej w latach 1936 i 37 Mieczysław Chrostek. W czasie wojny Chrostek wstąpił w szeregi armii polskiej.

Przebył niemal wszystkie kampanie wojenne, m. in. walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino, zdobył wiele odznaczeń bojowych i dosłużył się szarży wachmistrza artylerii.

W rozmowie z naszym korespondentem, Chrostek opowiedział również o swoich sukcesach bokserskich w czasie wojny. Ogółem stoczył 53 walki, z których 52 wygrał, a jedną tylko zremisował.

Walczył na Węgrzech, w Jugosławii w Zagrzebiu, w porcie tureckim Merlina, na pokładzie okrętu, zwyciężając mistrza Turcji Abdailo Machmeta w czwartej rundzie przez k. o.

Następnie w Tel-Awiwie z zawodnikami tamtejszej Makkabi, w Aleksandrii w Kairze z egipskimi bokserami, a we Włoszech w Arossie, gdzie pokonał mistrza Vittorio po 4-ch ciężkich rundach.

Do największych sukcesów zalicza Chrostek walkę w parku króla Faruka w dniu 15 sierpnia 1942 roku, z byłym mistrzem Londynu, którego pokonał po 5 rundach.

Radość Egipcjan nie miała granic z powodu zwycięstwa Polaka. Na tym meczu poznał Chrostek piękną córkę egipskiego bogacza z Kairu Abdallaha Beya, która się w nam zakochała i ten wielki romans, jak opowiada Chrostek, omal nie zakończył się małżeństwem i powiększeniem grona wyznawców Allaha o jednego wiernego.

Niespodziewany wyjazd przeszkodził temu egzotycznemu małżeństwu. Gdy po roku Chrostek powrócił w tamte strony na drodze życia jego stanęła już inna kobieta, sanitariuszka Polka, która go dwukrotnie uratowała od śmierci, jego obecna małżonka i matka rozkosznego 10-miesięcznego bobasa, którego chrzciny odbędą się za dwa miesiące w Krakowie.

wrócił do kraju Po powrocie do kraju Chrostek zamierza poświęcić się pracy instruktorskiej, a bogatą swoją karierę bokserską chciałby zakończyć walką z Kolczyńskim.

Obecnie Chrostek ma wagę średnią, rozrósł się, zmężniał, a jak przed wojną, nie używa alkoholu i nie pali. Pozostał nadal przemiłym i bezpośrednim oraz szczerym chłopakiem ze Zwierzyńca


Echo Krakowa. 1947, nr 253 (14 IX) nr 544

Chrostek trenuje . bokserów Wisły Przed okręgowymi mistrzostwami bokserskimi zawodnicy Wisły odbywają pilnie treningi. Pięściarzy drużyny krakowskiej przygotowuje do walki na ringu eksmistrz polski Mieczysław Chrostek.

Echo Krakowa. 1947, nr 275 (6 X) nr 566

DOTYCHCZASOWY MISTRZ KRAKOWA—to drużyna Wisły

Przypuszczam— mówi kierownik sekcji dyr. Biliński — że tytuł utrzymamy.

Będzie ciężka przeprawa z Cracovią i Groblami, mamy jednak dobrze przygotowaną ósemkę.

W skład jej wejdą prawdopodobnie: Szczurek, Giergiel, Gromala, Dudzik. Chrostek. Natkaniec, Kolut i Żbik.

Przyglądamy się trenującym za wodnikom. Jest ich na sali około 30-tu. Zarówno starsi rutyniarze, jak i ci najmłodsi, którzy przygotowują się dopiero do pierwszego występu na ringu, wszyscy chętnie korzystają z rad doskonale prowadzącego treningi b. mistrza Polski, M. Chrostka.

Chrostek, który po tułaczce wojennej .powrócił do kraju, i zasilił obecnie szeregi Wisły, stoczył^ w czasie swego pobytu za granicą 53 walki z zawodnikami różnych narodowości, wygrywając 52 a jedną remisując.

O formie innych pięściarzy Wisły przekonamy się już w niedzielę w spotkaniu z Koroną.

Echo Krakowa. 1947, nr 322 (23 XI) nr 613

Sylwetki sportowe Krakowa

0 włos, a zostałbym Mahometaninem—opowiada Nazwisko M. Chrostka znane jest szerokiemu ogółowi sportowców ten odnosił na ringach po takich wielokrotnie cenne sukcesy, zdobywając czterokrotnie wicemistrzostwo, a w roku1936i1937—mistrzostwo Polski w wadze piórkowej.

We wrześniu 1939 roku M. Chrostek przekracza granicę i rozpoczyna tułaczkę wojenną, o której sam opowiada.— Nie zaprzestałem boksu. W czasie pobytu w obozie internowanych w Sarvar na Węgrzech, za obrazę wezwałem do walki całą drużynę węgierską „Lorenti”. W jeden wieczór stoczyłem wtedy 10 jednorundowych walk, Zwyciężając we wszystkich.

Walczę następnie w Zagrzebiu, a potem w porcie Mersina, gdzie pokonałem mistrza Turcji Abdallah Mahmeta.

Wiąże się z tym romantyczna historia: bowiem zakochała się we mnie córka Mahmeta. Omal nie doszło do małżeństwa, kto wie czy wtedy nie powiększyłbym liczby wyznawców Proroka o swoją osobę.

Następnie walczę w Palestynie, w Bombaju i w Kairze, w obecności króla Egiptu Panika.

Ogółem stoczyłem w czasie mego pobytu za granicą 53 wałki, z czego 52 wygrałem, a jedną, z Duordannem, zremisowałem.

Jako żołnierz biorę udział w walkach Karpackiego Pułku Ułanów, bijąc się pod Tobrukiem i Monte Cassino. W walkach pod Szegla-Canticeno z całej placówki zostałem przy życiu tylko ja, podczas gdy wszyscy koledzy polegli.

W r. 1944 poznałem we Włoszech sanitariuszkę polską, która dwukrotnie ocaliła mi życie. Zakochałem się, ożeniłem, no i obecnie mam już 14miesięcznego synka.

Na wiosnę br. powróciłem do kraju i pracuję jako trener w sekcji bokserskiej Wisły.— Co pan sądzi o poziomie boksu w Krakowie?— W stosunku do czasów przedwojennych boks krakowski, a szczególnie młodzież wykazuje ożywioną działalność i podciąga się—Czy będzie, pan występował jako zawodnik?— Owszem, w tegorocznych, indywidualnych mistrzostwach Polski wezmę udział. Chciałbym zmierzyć się z Kalczyńskim. Dotychczas stoczyłem w moim życiu 244 walki, z których 14 przegrałem, a 11 zremisowałem.

Karierę moją zakończę na 250-tej walce. Potem poświęcę się pracy trenerskiej. w drużynie Wisły.—Jesteśmy pewni, że praca tak doświadczonego pięściarza przyczyni się wiele do podniesienia boksu krakowskiego


Galeria

Requiescat in pace

Grób Mieczysława Chrostka na Cmentarzu Salwatorskim, kwatera SC2, rząd 6, grób 1.