Misja i Statut Stowarzyszenia

Z Historia Wisły

Misja SKWK:

1. Organizowanie systematycznych spotkań sympatyków i kibiców na zebraniach oraz podczas meczów „Wisły Kraków"

2. Inspirowanie współdziałania z instytucjami państwowymi, klubami, organizacjami sportowymi i kulturalnymi poprzez rozpowszechnianie pamiątek, programów i wydawnictw sportowych

3. Organizowanie prelekcji, odczytów, spotkań na tematy związane ze sportem, w szczególności z działalnością Klubu „Wisła Kraków"

4. Urządzanie okolicznościowych wystaw obrazujących dorobek Klubu „Wisła Kraków" z okazji jubileuszy oraz innych okolicznościowych imprez i spotkań

5. Wydawanie periodycznego informatora obrazującego działalność i zamierzenia Stowarzyszenia, a także okazjonalnych ulotek i broszur

6. Współdziałanie z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym profilu działania

7. Współdziałanie z prasą regionalną i ogólnopolską, a także innymi środkami masowego przekazu

8. Organizowanie dopingu w trakcie trwania imprez sportowych z udziałem Klubu „Wisły Kraków"

9. Organizowanie wyjazdów kibiców „Wisły Kraków".



Źródło:http://skwk.pl/



Statut SKWK:

TEKST JEDNOLITY STATUTU STOWARZYSZENIA KIBICÓW WISŁY KRAKÓW:


Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE:

§ 1 Stowarzyszenie o nazwie „STOWARZYSZENIE KIBICÓW WISŁY KRAKÓW" zwane dalej „Stowarzyszeniem" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem mającym na celu skupienie sympatyków i kibiców „WISŁY KRAKÓW" w aktywnie działającą organizację, nawiązanie wzajemnych bezpośrednich kontaktów z podobnymi stowarzyszeniami w Polsce i za granicą, popularyzowanie i upowszechnianie barw, historii oraz osiągnięć sportowych „WISŁY KRAKÓW", a także współdziałanie w organizacji kulturalnej widowni oraz przodowanie w zespołowym, kulturalnym dopingu na wszystkich zawodach sportowych z udziałem drużyn „WISŁY KRAKÓW".

§ 2 Siedzibą Stowarzyszenia jest Kraków, ul. Reymonta 22.

§ 3 Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną Dla realizacji swoich celów statutowych Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą i jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. z 1999 Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.)

§ 4 Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania.

§ 5 Stowarzyszenie swoim działaniem obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 6 Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.

§ 7 Stowarzyszenie realizuje cele przez: -Organizowanie systematycznych spotkań sympatyków i kibiców na zebraniach oraz podczas meczów „Wisły Kraków" -Inspirowanie współdziałania z instytucjami państwowymi, klubami, organizacjami sportowymi i kulturalnymi poprzez rozpowszechnianie pamiątek, programów i wydawnictw sportowych -Organizowanie prelekcji, odczytów, spotkań na tematy związane ze sportem, w szczególności z działalnością Klubu „Wisła Kraków" -Urządzanie okolicznościowych wystaw obrazujących dorobek Klubu „Wisła Kraków" z okazji jubileuszy oraz innych okolicznościowych imprez i spotkań -Wydawanie periodycznego informatora obrazującego działalność i zamierzenia Stowarzyszenia, a także okazjonalnych ulotek i broszur -Współdziałanie z polskimi i zagranicznymi organizacjami o podobnym profilu działania -Współdziałanie z prasą regionalną i ogólnopolską, a także innymi środkami masowego przekazu -Organizowanie dopingu w trakcie trwania imprez sportowych z udziałem Klubu „Wisły Kraków" -Organizowanie wyjazdów kibiców „Wisły Kraków"

§ 8 Stowarzyszenie celem realizacji swych celów statutowych może powołać inne jednostki organizacyjne w granicach prawem dopuszczonych.

§ 9 Realizując powyższe cele Stowarzyszenie opiera się na społecznej pracy członków. Stowarzyszenie może jednak zatrudniać pracowników do prowadzenia swoich spraw.

§ 10 Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat i posiada poparcie ze strony wprowadzającego członka Stowarzyszenia. Członek Stowarzyszenia musi być równocześnie członkiem wspierającym i systematycznie opłacać składki członkowskie. Członkami wspierającymi mogą być również osoby prawne. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia mogą być również osoby małoletnie poniżej 16 roku życia, za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych, jednakże członkom takim nie przysługują uprawnienia określone w § 12 ust. 2 pkt 1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może również zostać cudzoziemiec nie mający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 11 Członkostwo Stowarzyszenia nabywa się przez przyjęcie kandydatury przez zarząd Stowarzyszenia.

§ 12 członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są do: przestrzegania postanowień niniejszego statutu, aktywnego udziału w działalności Stowarzyszenia, przestrzegania zasady bezinteresowności materialnej zarówno w kontekście osobistym, jak i w imieniu Stowarzyszenia, respektowania uchwał Walnego Zgromadzenia Członków i Zarządu Stowarzyszenia, systematycznego opłacania składek członkowskich w wysokości i terminach uchwalonych przez Zarząd Stowarzyszenia, poszanowania i propagowania barw klubowych „Wisły Kraków", kulturalnego zachowania się przed, w trakcie, jak i po zakończeniu imprez organizowanych przez Klub „Wisła ". Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo brać udział w życiu Stowarzyszenia, a w szczególności: -przysługuje im bierne i czynne prawo wyborcze -mogą wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia -posiadają prawo do korzystania ze wszystkich form działalności prowadzonej przez Stowarzyszenie -mają prawo posiadać legitymację Stowarzyszenia oraz jego oznaki -mogą korzystać z lokali i urządzeń Stowarzyszenia

§ 13 Osoby prawne mogą zostać członkami wspierającymi poprzez złożenie oświadczenia woli Zarządowi Stowarzyszenia, który podejmuje w tej kwestii stosowną uchwałę. W takim samym trybie następuje ustanie członkostwa wspierającego Stowarzyszenia. Formę i rodzaj wspierania Stowarzyszenia członkowie wspierający ustalają z Zarządem Stowarzyszenia. Członkowie wspierający korzystają z praw przysługujących członkom zwyczajnym wymienionym w § 12 ust. II pkt. 2-4.

§ 14 Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:rozwiązania lub likwidacji Stowarzyszenia,śmierci Członka,wystąpienia lub wykluczenia Członka ze Stowarzyszenia.

§ 15 Wykluczenia Członka ze Stowarzyszenia następuje na podstawie uchwały Zarządu, podjętej w głosowaniu jawnym w przypadku: -Nieprzestrzegania przez Członka postanowień Statutu, uchwał Walnego Zgromadzenia lub uchwał Zarządu podjętych w ramach przysługujących im kompetencji -Działania na szkodę Stowarzyszenia -Nieziszczenia przez Członka składki członkowskiej przez dwa pełne okresy składkowe

§ 16 W terminie 14 dni od dnia podjęcia przez Zarządu uchwały o wykluczeniu Członka ze Stowarzyszenia, Zarząd zobowiązany jest pisemnie, listem poleconym, zawiadomić Członka o wykluczeniu ze Stowarzyszenia, podając przyczynę wykluczenia i wskazując Członkowi możliwość odwołania się od uchwały Zarządu do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały Zarządu.


Rozdział II ORGANY STOWARZYSZENIA:

§ 17 Organami Stowarzyszenia są: -Walne Zgromadzenie Członków -Zarząd -Komisja Rewizyjna

§18 -WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW: Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższym organem Stowarzyszenia -Walne Zgromadzenie Członków tworzą, wszyscy członkowie Stowarzyszenia

§19 Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy: -Uchwalanie Statutu i zmian Statutu -Uchwalanie programu działania Stowarzyszenia -Uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia Członków -Uchwalanie regulaminu pracy Zarządu -Wybieranie i odwoływanie Prezesa Zarządu i poszczególnych członków Zarządu oraz członków Komisji Rewizyjnej,Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej -Udzielanie absolutorium dla Zarządu,Rozpatrywanie odwołań od uchwal Zarządu,Podejmowanie uchwał o rozwiązaniu i likwidacji Stowarzyszenia,Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Stowarzyszenia do innych związków i organizacji.

§20 Walne Zgromadzenie Członków zwołuje Zarząd raz na rok w terminie do dnia 31 marca. Na pisemne żądanie 1/4 Członków Stowarzyszenia Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie Członków w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku.


§21 Zarząd powiadamia o terminie miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków przez podanie informacji do publicznej wiadomości co najmniej na 14 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia obrad. Za skuteczny sposób powiadomienia uznaje się wywieszenie informacji o Walnym Zgromadzeniu Członków w siedzibie Stowarzyszenia lub umieszczenie ogłoszenia w wydawanym przez Stowarzyszenie periodyku „Forza Wisła" bądź na internetowych stronach Stowarzyszenia.

§22 Walne Zgromadzenie Członków jest ważne jeżeli w pierwszym terminie uczestniczy w nim co najmniej polowa członków uprawnionych do głosowania. W przypadku braku wymaganej liczby uczestników w pierwszym terminie Walne Zgromadzenie Członków obraduje w drugim terminie, który odbywa się tego samego dnia, o godziną później niż w pierwszym terminie. W drugim terminie Walne Zgromadzenie Członków jest ważne i może podejmować skuteczne uchwały bez względu na liczbą uczestników.


§ 23 Walne Zgromadzenie Członków otwiera Prezes Zarządu lub inny Członek Zarząd, po czym Walne Zgromadzenie Członków wybiera spośród obecnych Przewodniczącego oraz Protokolanta. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, o ile w statucie nie przewidziano inaczej. Walne Zgromadzenie Członków może podejmować uchwały tylko w sprawach objętych porządkiem obrad. W sprawach nie objętych porządkiem obrad uchwały podjąć nie można chyba, że wszyscy członkowie Stowarzyszenia są obecni na Walnym Zgromadzeniu Członków, a nikt z obecnych nie sprzeciwi się podjęciu uchwały.

§24 Uchwały w sprawie powołania i odwołania Prezesa Zarządu, członków Zarządu i członków Komisji Rewizyjnej wymagają dla swej ważności powzięcia ich bezwzględną większością głosów. Uchwały w sprawie zmiany Statutu oraz w sprawie rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia i sposobu przeznaczenia majątku Stowarzyszenia pozostałego po likwidacji Stowarzyszenia wymagają dla swej ważności podjęcia ich większością 2/3 głosów.

§25 Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu Członków jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się przy wyborach oraz na żądanie 1/5 członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu Członków.

§26 Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu Członków osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do udziału w Walnym Zgromadzeniu Członków winno być udzielone pod rygorem nieważności na piśmie i winno być złożone Zarządowi Stowarzyszenia co najmniej na 3 dni przed planowanym dniem Walnego Zgromadzenia Członków.

§27 Obrady Walnego Zgromadzenia Członków są protokołowane. Protokół podpisuje Przewodniczący oraz Protokolant. Protokół powinien zostać udostępniony wszystkim Członkom Stowarzyszenia w siedzibie Stowarzyszenia nie później niż 30 dni po odbyciu Walnego Zgromadzenia Członków.

§28 ZARZĄD: Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia, kierującym jego pracami i reprezentującym Stowarzyszenie przed Sądem i poza Sądem. Zarząd składa się z Prezesa Zarządu, oraz 3-6 Członków Zarządu wybieranych przez Walne Zgromadzenie Członków na okres dwóch lat. W składzie Zarządu Stowarzyszenia większość stanowić muszą osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.


§29 Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.

§30 Do zadań Zarządu należy: -Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków -Opracowywanie programów i planów działania Stowarzyszenia -Opracowywanie i przedstawianie Walnemu Zgromadzeniu Członków sprawozdania z działalności Stowarzyszenia -Podejmowanie uchwał w sprawach przyjęcia i wykluczenia członków Stowarzyszenia oraz prowadzenie ewidencji członków Stowarzyszenia -Podejmowanie uchwał w sprawie przyjmowania i zwalniania pracowników oraz ustalania ich wynagrodzenia -Ustalanie wysokości wpisowego dla Członków Stowarzyszenia oraz wysokości składki członkowskiej

§31 Posiedzenia Zarządu odbywają się nie rzadziej niż raz na miesiąc. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu. Decyzje Zarządu zapadają w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej polowy członków Zarządu. W razie równości głosów głos Prezesa Zarządu jest decydujący. Z posiedzeń Zarządu sporządza się protokół. Protokół podpisują wszyscy członkowie Zarządu obecni na posiedzeniu.

§32 Oświadczenia woli w zakresie działalności Stowarzyszenia wymagają dla swej ważności współdziałania dwóch członków Zarządu.

§33 KOMISJA REWIZYJNA: Komisja Rewizyjna jest organem nadzorującym i kontrolującym działalność Zarządu oraz czuwa nad prawidłowym wykonywaniem przez Stowarzyszenie jego zadań statutowych.

§ 34 Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie Członków na okres dwóch lat. Pracami Komisji Rewizyjnej kieruje jej przewodniczący, wybierany przez Komisję spośród jej członków na pierwszym posiedzeniu.

§35 Do zadań Komisji Rewizyjnej należy w szczególności: -Badanie i bieżąca, przynajmniej raz na rok, kontrola ksiąg, dokumentów i rachunków Stowarzyszenia -Kontrola zgodności zamknięć rachunkowych i bilansu za każdy rok obrachunkowy -Występowanie z wnioskami oraz żądanie wyjaśnień od Zarządu w sprawach wynikających z ustaleń kontrolnych -Sporządzanie sprawozdań z działalności Komisji Rewizyjnej i przedkładanie ich Walnemu Zgromadzeniu Członków,Wnioskowanie o udzielenie absolutorium Zarządowi

§36 Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

§37 W razie zmniejszenia się składu organów Stowarzyszenia, o których mowa w § 17 pkt 2 i 3 w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze koopatacji. Kooptacji dokonują pozostali członkowie organu, którego skład uległ zmniejszeniu, z tym zastrzeżeniem, że w trybie tym można powołać nie więcej niż połowę statutowego składu organu.

Rozdział III

GOSPODARKA FINANSOWA STOWARZYSZENIA:

§ 38 Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności gospodarczej oraz ofiarności publicznej. Dla realizacji swoich celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie: -wydawania czasopism i wydawnictw periodycznych -wydawania nagrań dźwiękowych -pozostałej działalności wydawniczej -sprzedaży detalicznej owoców i warzyw -sprzedaży detalicznej chleba, ciast, wyrobów piekarniczych i cukierniczych -sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych i bezalkoholowych -sprzedaży detalicznej książek, gazet i artykułów piśmienniczych -sprzedaży detalicznej artykułów sportowych -pozostałej sprzedaży detalicznej poza siecią sklepową -pozostałych placówek gastronomicznych -reklamy,sprzątania i czyszczenia obiektów -działalności galerii i salonów wystawienniczych,działalności domów o ośrodków kultury -działalności stadionów i innych obiektów sportowych,pozostałej działalności związanej ze sportem -działalności związanej z poprawą kondycji fizycznej Funduszami i majątkiem Stowarzyszeni zarządza Zarząd.

§ 39 Przychodami Stowarzyszenia są: -Wpłaty wpisowego -Składki członkowskie -Darowizny, spadki lub zapisy -Przychody z działalności, statutowej -Przychody z działalności gospodarczej -Przychody z majątku Stowarzyszenia


§40 Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w ustawach.

§41 Rokiem obrachunkowym Stowarzyszenia jest rok kalendarzowy.

§42 Stowarzyszenie prowadzi ewidencję finansową oraz sporządza coroczne sprawozdanie finansowe. Stowarzyszenie składa wymagane rozliczenia i sprawozdania do właściwego Urzędu Skarbowego. Rozdział IV

ROZWIAZANIE I LIKWIDACJA STOWARZYSZENIA:

§43 Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje uchwalą Walnego Zgromadzenia Członków podjętą większością 2/3 głosów.

§44 Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Czynności likwidacyjne przeprowadza likwidator wskazany w uchwale Walnego Zgromadzenia Członków o rozwiązaniu Stowarzyszenia.

§45 Obowiązkiem likwidatora jest przeprowadzenie likwidacji w możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek Stowarzyszenia przed nieuzasadnionym uszczupleniem. Likwidator w szczególności powinien: zawiadomić właściwy sąd rejestrowy o wszczęciu likwidacji i wyznaczeniu likwidatora z podaniem jego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania, dokonać czynności prawnych niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji,po zakończeniu likwidacji zgłosić właściwemu sądowi rejestrowemu wniosek o wykreślenie Stowarzyszenia z rejestru stowarzyszeń.

§46 Koszty likwidacji w tym koszty wynagrodzenia likwidatora pokrywane są z majątku Stowarzyszenia.

§47 Majątek Stowarzyszenia pozostały po likwidacji Stowarzyszenia przeznacza się na cel wskazany w uchwale Walnego Zgromadzenia Członków o rozwiązaniu Stowarzyszenia.

Rozdział V

POSTANOWIENIA KOŃCOWE;

§ 48 Stowarzyszenie rozwiązuje się na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia lub w innych przypadkach przewidzianych w przepisach prawa. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie określ sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia. W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy Prawa o stowarzyszeniach.


Źródło:http://skwk.pl/