Mistrzostwa Polski 1946/1947 (hokej)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski, Mecze towarzyskie, Turnieje,
Juniorzy, Wisła Zakopane,
Kadra Spis Sezonów

Spis treści

Rozgrywki

Mistrzostwa Polski
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
Półfinał 1947.01.08 Siemianowice Siemianowiczanka Siemianowice 6:5 Mieczysław Palus 3x, Tomasz Jasiński 2x, Kazimierz Sokołowski
Półfinał 1947.01.12 l. Cracovii Siemianowiczanka Siemianowice 4:4
Turniej finałowy: 1. 1947.01.24 Łódź ŁKS Łódź 2:3 Korzeniowski i Bolesław Kolasa
Turniej finałowy: 2. 1947.01.25 Łódź Lechia Poznań 8:0 Tomasz Jasiński 2x, Bolesław Kolasa 3x, Zenon Peter 2x,
Turniej finałowy: 3. 1947.01.26 Łódź Cracovia 3:2 Kazimierz Cisowski, Mieczysław Palus i Zenon Peter
Baraż o mistrzostwo 1947.02.02 l. Cracovii Cracovia 3:4 Mieczysław Palus 3x
  • Inne półfinały: Lechia Pomorzanin 1:0, ŁKS – Legia 4:3 i 2:0.
  • Terminarz i wyniki Mistrzostw Polski:
    • Piątek, godz. 16-a: Cracovia – Lechia 6:2, godz. 20-a ŁKS - Wisła
    • Sobota: godz. 16-a: Wisła - Lechia, godz. 20-a.: Cracovia – ŁKS 4:0
    • Niedziela: godz. 12-a: Wisła - Cracovia, godz. 17-a: ŁKS – Lechia 1:1.

Doniesienia prasowe

Losowanie mistrzostw hokejowych

Przegląd Sportowy, 13 stycznia 1947r., Nr. 5 , strona 1


KRAKÓW, 12.1 (Tel. wł.). W dniu dzisiejszym odbyło się w lokalu PZHL losowanie finałów mistrzostw Polski w hokeju na lodzie. Dało ono następujące wyniki:

  • 24.1 Lechia - Cracovia i ŁKS - Wisła
  • 25.1 Wisła - Lechia i Cracovia - ŁKS
  • 26.1 ŁKS - Lechia i Cracovia - Wisła.

Echo Krakowa. 1947, nr 4 (4 I) nr 295

8-go bm., rozpoczęcie półfinałów hokejowych

Przeprowadzone w poszczególnych” okręgach mistrzostwa, wyłoniły już drużyny mistrzowskie.

Zostały nimi: na Śląsku Siemianowiczanka, w Warszawie Legia, w Krakowie Wisła, na Pomorzu „Pomorzanin”.

Sześć tych zespołów rozegra między sobą po dwa spotkania, przy .czym zwycięzcy z nich (to jest trzy drużyny) wchodzą rajem z zeszłorocznym mistrzem Polski Cracovią do puli finałowej. / Rozgrywki finałowe odbędą się najprawdopodobniej w dniach 24, 25 i 26 bm. w Łodzi.

Jeśliby warunki atmosferyczne nie dopisały turniej zostanie przeniesiony do Krynicy.

Terminarz spotkań półfinałowych przedstawia się następująco: (drużyny na pierwszym miejscu są gospodarzami):

Dnia 8 stycznia:

Siemianowiczanka—Wisła, Legia—ŁKS, Lechia—-Pomorzanin.

Spotkania rewanżowe odbędą się w niedzielę.


Echo Krakowa. 1947, nr 5 (5 I) nr 296

Kto będzie mistrzem Polski w hokeju

Czy ŁKS i Legia utracą tytuły mistrzów okręgów Przewidziane terminarzem spotkania o mistrzostwo okręgów zostały zakończone.

Sześć drużyn, a to: krakowska Wisła, łódzki ŁKS, warszawska Legia, poznańska Lechia, Pomorzanin z Torunia i śląska Siemianowiczanka już w najbliższy wtorek, tj. 8-go b, m. rozpoczną półfinałowe boje.

Wyłonione z tych rozgrywek półfinałowych trzy drużyny, razem z Cracovią stworzą pulę finałową, w której walczyć będzie każdy z każdym.

KTO BĘDZIE MISTRZEM? Odpowiedź na to pytanie nie jest rzeczą łatwą. W przeciwieństwie bowiem do roku ubiegłego, gdzie drużyna Cracovii wykazywała wybitną hegemonię nad innymi zespołami, w roku bieżącym walczące zespoły są wybitnie wyrównane, a o zwycięstwie zadecydować może „lepszy dzień”, czy odrobina szczęścia.

KTO WEJDZIE DO FINAŁU? Z sześciu walczących półfinalistów trzech zakwalifikuje się do rozgrywek finałowych. Będą nimi prawdopodobnie: krakowska Wisła, ŁKS i poznańska Lechia, chyba żeby okrągły krążek spłatał figla, któremuś z faworytów i zmienił nasze przewidywania.

Tak więc w puli finałowej spotkałyby się zespoły Cracovii, ŁKS-u, Wisły i poznańskiej Lechii.

Zespoły najzupełniej wyrównane, tak, że trudno w tej chwili typować kogoś na pierwsze miejsce Od mistrzostw dzieli już nas zresztą niewielki okres czasu — ciekawość nasza wiec w krótkim czasie zostanie zaspokojona.

Echo Krakowa. 1947, nr 20 (21 I) nr 311

Ostatnim wreszcie finalistą jest zespół krakowskiej Wisły, rewelacja obecnego sezonu hokejowego.

W drużynie tej ujrzymy samych Iwowiaków, uzupełnionych Ślązakiem Bratkiem i znaturalizowanym krakowianinem, „Góralem” Cisowskim.

I tak w bramce zagra Bratek wykazujący duży talent, w obronie Sokołowski, nasz stary olimpijczyk, który dziś jeszcze zadziwia swoją szybkością i rutyną, partner jego Bałaj, dobrze go uzupełnia. A młody Peter ma wszelkie dane po temu, ażeby swoich starszych kolegów w każdej chwili Zastąpić. , Pierwszy atak w składzie: inż. Jasiński, Palus, Kolasa, to popisowy numer drużyny. Świetna jazda, dribling, gra zespołowa i ostry strzał, oto cechy tej trójki. Wśród nich wybija się młody Palus, bezsprzecznie największy talent hokejowy w Polsce i godny następca Wołkowskiego.

Drugi atak: Migacz, Korzeniowski, Cisowski — ustępuje o klasę pierwszemu, ale w ostatnim czasie podciągnął się znacznie.

Trzeci atak w składzie: mgr. Przewięda, Kowalski, Dziubiński — nie ustępuje kolegom z drugiego napadu.

Sądząc po wynikach tej drużyny, która wyeliminowała tak silne zespoły jak KTH i Siemianowiczanka, udowodniła ona swą wyższość, demonstrując grę na poziomie najlepszych drużyn przedwojennych i w niej prawdopodobnie możemy upatrywać przyszłego hokejowego mistrza Polski.

Jeśli chcielibyśmy typować kolejność drużyn w finale mistrzostw Polski na podstawie wyników i formy tegorocznej czterech finalistów, to pierwszą lokatę dajemy Wiśle, drugą Cracovii, trzecią ŁKS-owi, a czwartą Lechii.

Już najbliższy tydzień pokaże nam, czy mieliśmy rację.

Echo Krakowa. 1947, nr 29 (30 I) nr 320

W omawianiu szans czterech finalistów mistrzostw, hokejowych Polski prasa łódzka orzekła zgodnie, że właściwa wałka o mistrzowski tytuł rozegra się między drużynami ŁKS-u i Wisły i nie trzeba chyba dodawać, że Wiśle przyznawano łaskawie ...drugie miejsce.

O drużynie Cracovii i Lechii pisano wręcz, że reprezentują poziom B-klasy i w mistrzostwie nie odegrają żadnej roli. Trzeba przyznać, że podobna ocena nie była całkowicie bezpodstawna. Dotychczasowy mistrz Polski — Cracovia przed rozgrywkami finałowymi niczym nie zaimponował.

Naturalnie złożyło się na to Wiele przyczyn i to natury zasadniczej.

Utrata Ursonia (nie mówiąc o Dolewskim i Czyżowskim), choroba Lemiszki i Kowalskiego, trudności w treningach Kasprzyckiego, Wołkowskiego i Berezy, zamieszkałych poza Krakowem złożyły się na to, że szanse Cracovii z dnia na dzień malały.

Trzeba jeszcze dodać, że kosztowna i wiele organizacyjnego wysiłku wymagająca rozbudowa stadionu hokejowego Cracovii, odwróciła uwagę zarządu tego klubu od strony, sportowej.

W tym samym czasie Wisła wielkim nakładem kosztów montuje silny Zespół, który po starannym treningu odnosi sukces za sukcesem.

Tabela Turnieju finałowego

Msc Klub Wisła Kraków Cracovia ŁKS Łódź Lechia Poznań Punkty Bramki
1 Wisła Kraków-3:22:38:0513:5
2Cracovia2:3-4:06:2512:5
3 ŁKS Łódź3:20:4-1:144:7
4Lechia Poznań0:82:61:1-13:15