Narciarstwo

Z Historia Wisły

Początki sekcji narciarskiej TS Wisła sięgają jesieni 1925 roku!!! Wtedy to pojawiają się w prasie pierwsze wzmianki o planach założenia sekcji narciarskiej. Plany te szybko zrealizowano, gdyż już 20 listopada w lokalu TS Wisła przy ul. Długiej 5 odbyło się zebranie konstytuujące sekcji narciarskiej naszego klubu. Pierwszym kierownikiem sekcji został Władysław Zajączkowski, a wśród jego założycieli widnieje nazwisko znakomitego piłkarza Adamka… W grudniu sekcja zaczynała przyjmować w swe szeregi pierwszych chętnych. Z powyższych enuncjacji prasowych wynika jasno, że początki sekcji były jednoznacznie krakowskie. Sekcja rozwijała się prężnie, ale głównie na gruncie towarzyskim.

Dopiero przeniesienie działalności na teren Zakopanego i akces do klubu wielu znanych w narciarskim światku Podhala postaci dało niewiarygodnie silny impuls w rozwoju Sekcji Narciarskiej TS Wisła…

Spis treści

Historia TS Wisła Zakopane
Autor: Wojciech Szatkowski, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Rok 1926, początki klubu i pierwsze sukcesy

Towarzystwo Sportowe, założone w 1926 r. jako sekcja narciarska Wisły Kraków, w latach 1948-91 występująca pod nazwą „Wisła - Gwardia”. Obecnie Towarzystwo Sportowe „Wisła” w Zakopanem. Zakopiańska „Wisła” to jeden z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiego narciarstwa, w jego barwach startowali wielokrotnie olimpijczycy, w tym dwóch medalistów olimpijskich, mistrzowie Polski, we wszystkich zimowych konkurencjach: skokach narciarskich, biegach, kombinacji norweskiej, a także w narciarstwie alpejskim.

Jakie były początki zakopiańskiej sekcji „Wisły”? Klub w 1926 r. zakładali miłośnicy narciarstwa i sportu oraz sympatycy krakowskiego klubu „Wisła”: mjr Stanisław Kępski, Zbigniew Wóycicki, Tadeusz Paudyn, Aleksander Rozmus, Władysław Mietelski, Edward Wilga i Artur Kasprzyk, którzy w Zakopanem założyli sekcję narciarską. Pierwszymi zawodnikami nowopowstałego klubu byli jego współzałożyciele: skoczek Rozmus, Mietelski, Wóycicki i Wilga. Już w 1928 r. na Mistrzostwach Polski „Wiślacy” pokazali się z dobrej strony: Rozmus był 2. w skokach, 6. w kombinacji klasycznej. To były początki drogi po olimpijskie medale.

Pod wodzą płk Franciszka Wagnera…

Franciszek Wagner
Franciszek Wagner

Rozwój klubu nastąpił, gdy od 1929 r. jego prezesem został płk Franciszek Wagner, jeden z działaczy, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego narciarstwa. Był on świetnym organizatorem zawodów, działaczem, a „Wisła” systematycznie pod jego kierownictwem rozszerzała swoją działalność. Świadczy o tym fakt, że na niektórych zawodach „Wisła” miała nawet 4 sztafety! Nazywany popularnie „Pana Pulkownika”, gdyż stosunkowo słabo znał polski, był dobrym duchem „Wisły”. Miał też, jak to się mówi, nosa do wynajdywania utalentowanych zawodników i ściągania ich do klubu. W początkowych latach 30. ujawniają się nowe narciarskie talenty: Zdzisław Motyka (który w 1930 r. zdobył pierwszy w historii dla klubu tytuł mistrza Polski w biegu na 50 km), Mietelski, „Peto” Kolesar, Izydor Łuszczek, Mieczysław Kozdruń, Marian Orlewicz, Mieczysław Wnuk, Michał Górski i Gabryś. Motyka jedzie na III ZIO w 1932 do Lake Placid.

Zakopiańska Sekcja Narciarska Wisły pozyskała tez w tym okresie wielu protektorów, na czele ze znanym literatem Kornelem Makuszyńskim, o którego puchar odbywały się w Zakopanem rokrocznie biegi narciarskie z przeszkodami, a w Nowym Targu i Szczawnicy powstały dwie filie zakopiańskiego klubu. Sztafeta „Wisły”: Wowkonowicz, Górski, Wnuk, Orlewicz z każdych Mistrzostw Polski wracała z medalami. Zawodnicy „Wisły” odnieśli w tym okresie wiele sukcesów w kraju i na zagranicznych skoczniach i trasach: na ZIO 1936 r. w Garmisch-Partenkirchen barwy Polski reprezentują „wiślacy” Orlewicz, Górski i Karol Zając, akademickim mistrzem świata w kombinacji norweskiej w Zell am See w Austrii w 1937 r. został Marian Woyna-Orlewicz, a w 1939 r. w Trondheim w Norwegii Mieczysław Wnuk, a Orlewicz wicemistrzem. Każdy nowy sezon przynosił sukcesy i zasłużoną sławę oraz ogólne uznanie. Klub miał w tym okresie wielkie osiągnięcia w konkurencjach alpejskich, o czym świadczy fakt, że na MŚ FIS do Szwajcarii do Engelbergu na 5. zawodników reprezentujących barwy Polski było aż 4. wiślaków: Schindler, Lipowski – późniejszy słynny trener polskich alpejczyków, Bochenek i Zając. Wielu reprezentantów „Wisły” wystartowało na MS FIS w Zakopanem 1939, np. Wnuk był 9. w kombinacji norweskiej, a 11. Orlewicz. Osobną kartę zapisali „wiślacy’ w czasie II wojny światowej, kiedy zawodnicy i działacze klubu walczyli w Armii Polskiej na Zachodzie, na lądu, morzu i w powietrzu, wielu z nich zginęło w kampanii wrześniowej, obozach koncentracyjnych i na polach bitew. Cześć ich pamięci.

Powojenne sukcesy…

Po wojnie działacze „Wisły” wzięli aktywny udział w odbudowie polskiego narciarstwa. Klub rozszerzał swoją działalność także na Kościelisko i Krzeptówki, skąd pochodziło wielu utytułowanych zawodników. Między nimi: trzykrotny olimpijczyk, biegacz narciarski i lekkoatleta Tadeusz Kwapień, biegacz Stanisław Bukowski, popularny wśród narciarzy „Ociec”, biegaczka Józefa Pęksa-Czerniawska (trzykrotna olimpijka), Aleksander Kowalski – startujący z sukcesami w kombinacji norweskiej i skokach, Maria Kowalska – znakomita alpejka i rodzeństwo Gąsieniców-Danieli: Andrzej (skoczek), Franciszek (skoczek), Helena (biegaczka ) i Maria (alpejka), którzy dla Wisły zdobyli w sumie 17 tytułów mistrza Polski. Ogromne zasługi w rozwoju „Wisły” w tym okresie mają Franciszek Wagner, Marian Woyna-Orlewicz, zawodnik i trener polskich „klasyków”, Tadeusz Kwapień i wielu innych działaczy i sympatyków klubu. Przyszły wreszcie z dawna oczekiwane sukcesy olimpijskie. 31 stycznia 1956 r. na VII. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich brązowy medal i, pierwszy w historii medal olimpijski dla polskich nart, zdobył zakopiańczyk, zawodnik „Wisły-Gwardii” Franciszek Gąsienica-Groń, zawodnik, a potem zasłużony klubowy trener. Był to wielki sukces dla polskiego narciarstwa.

Po olimpijskie medale…

Wielka Krokiew w Zakopanem w latach 50-tych
Wielka Krokiew w Zakopanem w latach 50-tych

Na VII. ZIO w Cortina d' Ampezzo (1956) wystartowało w barwach Polski aż 11. zawodników i zawodniczek „Wisły-Gwardii”, co stanowiło połowę całej reprezentacji. Franciszek Gąsienica-Groń zdobył brązowy medal olimpijski i taki sam medal FIS. Klub posiadał znakomite zaplecze trenerskie: klasyków prowadził Marian Woyna-Orlewicz, a alpejczyków Jan Lipowski (obydwaj byli też trenerami kadry narodowej).

Zawodnicy klubu osiągali dobre wyniki nie tylko w narciarstwie, ale i lekkoatletyce. Świetnie prezentował się w konkurencjach alpejskich w latach 60. Jerzy Woyna-Orlewicz, zwany z racji brawurowego stylu jazdy „Piratem”, który podczas Kryterium Juniorów w Mariborze (27 lutego 1960 r.) pokonał słynnego francuskiego alpejczyka Jeana Claude'a–Killyego i startował na ZIO 1964, był też wielokrotnym mistrzem Polski (9. razy), czterokrotny medalista akademickich mistrzostw świata (1. złoto, 3. medale brązowe). W tym samym roku sztafeta kobiet wygrała zawody w Grindelwaldzie (biegły w niej między innymi „wiślaczki” Lewandowska i Pęksa-Czerniawska) Zawodnicy klubu odnosili także sukcesy na Mistrzostwach Świata FIS. Stanisław Gąsienica-Daniel zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Szczyrbskim Jeziorze (1970) w konkursie skoków na dużej skoczni. Jeszcze lepiej spisał się Wojciech Fortuna na Zimowych Igrzyskach w Sapporo w roku 1972. 19-letni zawodnik z Zakopanego pokazał, że w sporcie zdarzają się niespodzianki. 11 luty 1972 r. stał się jedną z najpiękniejszych dat w historii polskiego sportu. Na skoczni „Okurayama” Fortuna znokautował rywali swoim 111 m skokiem, i mimo, że w drugiej serii skoczył już krócej, to i tak zdobył pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla polskiego narciarstwa oraz złoty medal FIS (czyli jest pierwszym polskim w chronologii mistrzem świata w skokach narciarskich – przyp. W.S). Wśród wielu postaci związanych z klubem w tym okresie trzeba przypomnieć postać trenera Jana Gąsiorowskiego, który prowadził pracę z młodzieżą, która przynosiła znakomite wyniki. Jego wychowankiem w klubie był między innymi Fortuna, którego w kadrze prowadził trener Janusz Fortecki. Zawodnicy „Wisły” zdobywali także medale akademickich mistrzostw świata. W latach 80. do bogatych alpejskich tradycji nawiązała Ewa Grabowska, mistrzyni Europy juniorów w slalomie (1980), która startowała na ZIO w Sarajewie (13. slalom), a w kombinacji norweskiej Stanisław Ustupski, wychowanek trenera Józefa Tylka – 8. na ZIO w Albertville (1992) i 7-krotny mistrz Polski w kombinacji norweskiej, a w skokach Bogdan Zwijacz i Bogdan Papież. Wielokrotnymi reprezentantami Polski byli ponadto: A. Bujak-Waga, L. Majerczyk-Marczułajtis, B. Trzebunia, M. Król-Pawlica, H. Skupień i inni. Tych sukcesów sportowych „wiślaków” było znacznie więcej, przypominamy tylko te najważniejsze.

TS Wisła Zakopane 2013.
TS Wisła Zakopane 2013.
TS Wisła Zakopane 2013.
TS Wisła Zakopane 2013.

Obecnie klub nadal prowadzi pracę z młodzieżą oraz z seniorami i ma dwie sekcje: skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, które skupiają 80. zawodników. Trenerami są: Józef Jarząbek, Kazimierz Bafia, Mariusz Chrapek. Prezesem klubu jest Jerzy Muniak. Klub nawiązuje do dawnych sukcesów. Na MŚ juniorów w norweskim Stryn (2004) młody zawodnik „Wisły” Mateusz Rutkowski zdobył złoty medal w konkursie indywidualnym (pierwszy w historii złoty medal dla polskiego juniora na MŚ juniorów), pokonując gwiazdę tej miary co Thomas Morgenstern, a w drużynie zdobył srebro. Jego brat Łukasz był w tym roku 4. na MŚ juniorów w skokach narciarskich w słoweńskim Kranju. Dobre 5. miejsce wywalczyła na ZIO w Turynie (2006) drużyna polskich skoczków, w barwach której skakał także zawodnik zakopiańskiego klubu Robert Mateja. Ten sam zawodnik został mistrzem Polski na skoczni K 120. Startował też udanie na MŚ w lotach w Kulm/Bad Mitterndorf (2006), gdzie polska reprezentacja zajęła 9. miejsce w konkursie drużynowym, a indywidualnie był 19. (najlepszy wynik w lotach w karierze). Mistrzem Polski w kombinacji norweskiej został Janusz Zygmuntowicz, a Józef Zygmuntowicz wicemistrzem. W zawodach Pucharu FIS Cup 2005/2006 w Bischofshofen dwa razy pierwsze miejsce zdobył jeden z najbardziej doświadczonych polskich skoczków Wojciech Skupień. Jeśli chodzi o utalentowanych młodych zawodników to z pewnością są nimi: Dawid Kubacki (startował już na MŚ juniorów w Kranj, zawodach FIS Cup, 2. miejsce w MP juniorów), Klimek Murańka, który zadziwia znawców swoją techniką oraz sukcesami i rokuje w perspektywie najbliższych lat szanse na sukcesy. W 2005 r. na MŚ dzieci w Garmisch-Partenkirchen zajął 1. miejsce w konkursie indywidualnym i 1. w drużynie. Także fakt, iż w klubie prowadzona jest grupa dobrych zawodników w kombinacji norweskiej (Janusz, Józef Zygmuntowiczowie, Marcin Mąka i inni) rokuje nadzieje na odbudowanie tej konkurencji i powrót do sukcesów z czasów Gronia, Kowalskiego, Bafii, czy Ustupskiego. Warto też zwrócić uwagę na braci Kacpra i Kamila Skrobotów, bardzo wszechstronnych zawodników, z powodzeniem startujących w skokach i wielu innych. W klubie skaczą na nartach także dziewczynki: Gabriela Buńda i Joanna Gawron. W okresie letnim organizowane są obozy sportowe, między innymi w polskich miejscowościach nadmorskich oraz w ośrodkach sportów zimowych za granicą (skoczkowie jeździli już np. na skoki letnie do Lahti w Finlandii).

Klub posiada sponsora, firmę Elopak S.A, która inwestuje w jego działania i w uzdolnioną młodzież z terenu Podhala. W podsumowaniu warto dodać, że przez klub w jego 80. letniej historii przewinęły się tysiące zawodników. Klub ma własną stronę internetową (www. wislazakopane.pl), a jego siedziba znajduje się w Zakopanem przy ul. Jagiellońskiej 35, tel. 18 20 155-05. Zawody o Puchar Doskonałego Mleka organizowane były z okazji 80. lecia klubu, po ich zakończeniu odbyło się spotkanie olimpijczyków.

Olimpijczycy „Wisły”: Aleksander Rozmus, Zdzisław Motyka, Michał Górski, Marian Woyna-Orlewicz, Karol Zając, Jerzy Schindler, Stanisław Bukowski, Tadeusz Kwapień, Andrzej Gąsienica-Daniel, Maria Gąsienica-Daniel-Szatkowska, Helena Gąsienica Daniel-Lewandowska, Józefa Pęksa-Czerniawska, Maria Kowalska, Aleksander Kowalski, Franciszek Gąsienica-Groń, Zofia Krzeptowska, Anna Krzeptowska, Józef Rubiś, Jerzy Woyna-Orlewicz, Stanisław Gąsienica-Daniel, Wojciech Fortuna, Marek Pach, Tadeusz Bafia, Ewa Grabowska, Stanisław Ustupski, Robert Mateja.

Najbardziej zasłużeni działacze: płk Franciszek Wagner, Sylwester Pancherz, Marian Woyna-Orlewicz, Jerzy Bielatowicz, Jan Lipowski, Władysław Zbożeń, Kazimierz Hoły, Zofia Wnuk, Antoni Poleński, Edward Wilga, Stanisław Łuszczek, Franciszek Klamerus, Zygmunt Cholewa, Jan Gąsiorowski, Józef Tylek, Wojciech Opiela, Marek Pach, Józefa Pęksa-Czerniawska, Jerzy Muniak (obecny prezes klubu). Obecnie w Zarządzie Klubu pracuje społecznie 10. osób.

Najwybitniejsi szkoleniowcy: Marian Woyna-Orlewicz, Jan Lipowski, Franciszek Gąsienica-Groń, Kazimierz Długopolski, Stefan Ciapała, Józef Jarząbek, Kazimierz Bafia.

Autorem tekstu jest WOJCIECH SZATKOWSKI, z MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
w Zakopanem, ul. Krupówki 10, 34-500 Zakopane
tel. 0-18 20152-05, wewn. 26, fax. 0-18 20 638-72
http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl
e-mail: historia@muzeumtatrzanskie.plArtykuł ukazał się w serwisie podhale-sport.pl w sierpniu 2006 roku z okazji 80. rocznicy powstania TS Wisła Zakopane.

Działacze i sportowcy sekcji narciarskiej

Sezon po sezonie

1925/1926 | 1926/1927 | 1927/1928 | 1928/1929 | 1929/1930 | 1930/1931 | 1931/1932 | 1932/1933 | 1933/1934 | 1934/1935 | 1935/1936 | 1936/1937 | 1937/1938 | 1938/1939 | 1945/1946 | 1946/1947 | 1947/1948 | 1948/1949 | 1949/1950 | 1950/1951 | 1951/1952 | 1952/1953 | 1953/1954 | 1954/1955 | 1955/1956 | 1956/1957

Wiślacy na Mistrzostwach Świata

Zestawienie w ujęciu chronologicznym wraz z podanymi wynikami.

Dane niepełne. Będą systematycznie uzupełniane i weryfikowane.


Data Dyscyplina Miejsce Uczestnicy Wynik Uwagi
1927.02.02-05 Narciarstwo Cortina d'Ampezzo Aleksander Rozmus bieg na 18 km: 38. miejsce
kombinacja norweska: 24. miejsce
skoki: 24. miejsce
Debiut zawodnika Wisły na Mistrzostwach Świata
1929.02.05-10 Narciarstwo Zakopane Eugeniusz Król bieg na 50 km: 18. miejsce
bieg na 18 km: 25. miejsce
Były to zarazem Mistrzostwa Polski
brak szczegółowych wyników
Artur Kasprzyk reprezentował Wojsko Polskie – wyjaśnić status tej konkurencji na Mistrzostwach. Podobnie występu W. Dubieńskiej.
Zygmunt Rajski kombinacja norweska: 32. miejsce
bieg na 18 km: 39. miejsce
Władysław Mietelski kombinacja norweska: ?
skoki: 23. miejsce
Artur Kasprzyk bieg patrolowy:
2. miejsce
Wanda Dubieńska bieg na 5 km: 7. miejsce
1930.02.27-03.01 Narciarstwo Oslo Zdzisław Motyka bieg na 17 km: 80. miejsce
bieg na 50 km: nie ukończył
1933.02.07-12 Narciarstwo Innsbruck Izydor Łuszczek skoki: 8. miejsce
kombinacja norweska: 35. miejsce
bieg na 18 km: 109. miejsce
Piotr Kolesar skoki: 61. miejsce
1934.02.20-25 Narciarstwo Solleftea Izydor Łuszczek skoki: 24. miejsce
kombinacja norweska: 19. miejsce
bieg na 18 km: 102. miejsce
Piotr Kolesar skoki: 34. miejsce
1935.02.13-18 Narciarstwo Wysokie Tatry Izydor Łuszczek skoki: 48. miejsce
Piotr Kolesar skoki: 27. miejsce
Michał Górski bieg na 18 km: 23. miejsce
kombinacja norweska: 18. miejsce
sztafeta 4x10 km: 7. miejsce
Marian Woyna-Orlewicz bieg na 18 km: 80. miejsce
kombinacja norweska: 17. miejsce
sztafeta 4x10 km: 7. miejsce
Tadeusz Wowkonowicz bieg na 18 km: 98. miejsce
1937.02.12-18 Narciarstwo Chamonix Jan Schindler bieg zjazdowy: 23. miejsce
slalom: 21. miejsce
kombinacja alpejska: 20. miejsce
skoki: 30. miejsce
1938.02.24-28 Narciarstwo Lahti Mieczysław Wnuk bieg na 18 km: 150. miejsce
kombinacja norweska: 21. miejsce
1938.03.05-07 Narciarstwo Engelberg Jan Lipowski bieg zjazdowy: 30. miejsce
slalom: 18. miejsce
kombinacja alpejska: 23. miejsce
Drużynowo w biegu zjazdowym Polska zajęła 6. miejsce (startowali Jan Schindler i Karol Zając.
Karol Zając bieg zjazdowy: 32. miejsce
slalom: 23. miejsce
kombinacja alpejska: 28. miejsce
Jan Schindler bieg zjazdowy: 36. miejsce
slalom: 1827 miejsce
kombinacja alpejska: 32. miejsce
1939.02.12-19 Narciarstwo Zakopane Jan Bobowski bieg na 18 km: 85. miejsce
kombinacja norweska: 31. miejsce
Niejasny status klubowy H. Backer i M. Zająca.
Marian Zając bieg zjazdowy: 32. miejsce
slalom: 16. miejsce
kombinacja alpejska: 22. miejsce
Karol Zając bieg zjazdowy: 26. miejsce
kombinacja alpejska drużynowo: 6. miejsce Polska
Jan Schindler bieg zjazdowy: 22. miejsce
slalom: 15. miejsce
slalom drużynowo: 5. miejsce Polska
kombinacja alpejska: 15. miejsce
kombinacja alpejska drużynowo: 6. miejsce Polska
Anatol Grandfeld bieg na 18 km: 80. miejsce
kombinacja norweska: 18. miejsce
Franciszek Gut-Szczerba bieg na 18 km: 93. miejsce
kombinacja norweska: 30. miejsce
skoki: 18. miejsce
Ludwik Gabryś bieg na 50 km: 37. miejsce
Marian Woyna-Orlewicz sztafeta 4x10 km: 8. Polska
bieg na 18 km: 63. miejsce
kombinacja norweska: 11. miejsce
Michał Górski bieg na 18 km: 70. miejsce
kombinacja norweska: 17. miejsce
Mieczysław Wnuk bieg na 18 km: 59. miejsce
kombinacja norweska: 8. miejsce
Piotr Kolesar skoki: 22. miejsce
Tadeusz Wowkonowicz bieg na 18 km: 91. miejsce
Wacław Doroba bieg na 50 km: 32. miejsce
Władysław Roj bieg na 18 km: 84. miejsce
kombinacja norweska: 16. miejsce
skoki: 19. miejsce
Helena Bäcker bieg zjazdowy: 24. miejsce
Adam Giewont bieg na 18 km: 104. miejsce
kombinacja norweska: 21. miejsce
skoki: 30. miejsce
1947.02.13 Narciarstwo Engelberg Marian Woyna Orlewicz bieg sztafetowy 3x10 km Polska zajęła 5. miejsce – niejasny status mistrzostw.
Tadeusz Kwapień bieg sztafetowy 3x10 km
1948.01.30-02.08 Narciarstwo Sankt Moritz Tadeusz Kwapień bieg na 18 km: 47. miejsce
kombinacja norweska: 25. miejsce
sztafeta 4x 10 km: 10. miejsce Polski
W kadrze znaleźli się również: Mieczysław Gąsienica-Samek i Marian Woyna Orlewicz.
Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata.
Stanisław Bukowski bieg na 18 km: 70. miejsce
sztafeta 4x 10 km: 10. miejsce Polski
Jerzy Schindler bieg zjazdowy: 67. miejsce
1952.02.14-25 Narciarstwo Oslo Tadeusz Kwapień bieg na 18 km: 41. miejsce Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata.
Maria Kowalska bieg na zjazdowy: 34. miejsce
slalom specjalny: 34. miejsce
1954.02.27-03.07 Narciarstwo Aare Maria Kowalska bieg na zjazdowy: 28. miejsce
slalom gigant: 23. miejsce
slalom specjalny: 21. miejsce
kombinacja alepjska: 25. miejsce
1956.01.26-02.05 Narciarstwo Cortina d’Ampezzo Maria Gąsienica-Daniel bieg na zjazdowy: nie ukończony
slalom: wycofanie z biegu
slalom gigant: 25. miejsce
Igrzyska Olimpijskie były zarazem Mistrzostwami Świata w konkurencjach alpejskich
Maria Kowalska bieg na zjazdowy: 19. miejsce
slalom: 22. miejsce
slalom gigant: 20. miejsce

Chronologia sukcesu

W tabeli zamieszczamy medalistów zawodów rangi mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz triumfatorów rozgrywek pucharowych.

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1928.03.15-18 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Aleksander Rozmus
1929.12.31 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Zdzisław Motyka, Stanisław Michalski, Zygmunt Rajski, Eugeniusz Król, Edward Wilga
1929.02.05-10 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Władysław Mietelski
1930.02.12 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Zdzisław Motyka
1930.02.15 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Zdzisław Motyka
1930.12.31 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Aleksander Rozmus
1930.12.31 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Zdzisław Motyka, Stanisław Motyka, Stanisław Michalski, Józef Kuraś, Józef Chramiec
1931.02.21 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Zdzisław Motyka
1931.02.23 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Zdzisław Motyka
1931.03.01 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Michał Górski, Ludwik Gabryś, Józef Chramiec, Stanisław Wojna i Władysław Gawlikowski
1931.12.31 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Władysław Mietelski, Stanisław Motyka, Zdzisław Motyka, Izydor Łuszczek i Marian Woyna-Orlewicz
1931.02.22 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombincja klasyczna Michał Górski
1931.02.23 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Stanisław Michalski
1931.03.01 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Józef Kuraś, Józef Grajcar, Stanisław Klocek, Stanisław Bartkowski i Marian Woyna-Orlewicz
1932.03.05 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Izydor Łuszczek
1932.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Izydor Łuszczek
1932.12.31 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Stanisław Motyka, Stanisław Michalski, Marian Woyna-Orlewicz, Józef Sitarz i Izydor Łuszczek
1932.03.04 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Stanisław Michalski
1932.03.21 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Stanisław Gąsienica-Mięsacz
1933.02.19 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Izydor Łuszczek
1933.03.12 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Schindler
1933.12.31 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 5x10 km Stanisław Michalski, Edward Nowacki, Józef Sitarz, Marian Woyna-Orlewicz i Michał Górski
1933.02.19 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Piotr Kolesar
1933.03.11 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Schindler
1933.03.12 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Schindler
1933.02.18 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 8,5 km Wilżanka
1933.02.18 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Izydor Łuszczek
1933.03.11 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Wilżanka
1933.03.11 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Schindler
1934.02.10 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Marian Woyna-Orlewicz
1934.02.08 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg sztafetowy 5x10 km Marian Woyna-Orlewicz
1934.02.09 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Schindler
1934.02.09 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Schindler
1934.02.11 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Izydor Łuszczek
1935.01.12 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg sztafetowy 4x10 km Tadeusz Wowkonowicz, Stanisław Michalski, Marian Woyna-Orlewicz i Michał Górski
1935.02.23 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Michał Górski
1935.02.25 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Adam Rajski
1935.02.24 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombincja klasyczna Michał Górski
1935.02.25 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Lipowski
1935.02.26 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Lipowski
1935.02.24 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Marian Woyna-Orlewicz
1935.02.24 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombincja klasyczna Izydor Łuszczek
1935.02.26 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Stanisław Gąsienica Mięsacz
1935.02.26 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombincja alpejska Jan Lipowski
1936.03.15 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Marian Woyna-Orlewicz
1936.12.31 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg sztafetowy 4x10 km Mieczysław Wnuk?, Jan Bochenek, Marian Woyna-Orlewicz i Michał Górski
1936.03.15 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Bochenek
1936.03.15 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Bochenek
1937.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Lipowski
1937.03.07 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Schindler
1937.03.07 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja lapejska Jan Schindler
1937.01.31 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Piotr Kolesar
1937.02.01 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Tadeusz Wowkonowicz
1937.03.07 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Lipowski
1937.03.07 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Lipowski
1938.02.03 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Karol Zając
1938.02.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Mieczysław Wnuk
1938.02.02 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Mieczysław Wnuk, Marian Woyna-Orlewicz, Michał Górski i Tadeusz Wowkonowicz
1938.02.04 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Karol Zając
1938.02.04 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Karol Zając
1938.02.05 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Mieczysław Wnuk
1938.02.02 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Bochenek
1938.02.04 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Lipowski
1938.02.04 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Bochenek
1939.01.08 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Władysław Roj, Mieczysław Wnuk, Marian Woyna-Orlewicz i Tadeusz Wowkonowicz
1939.03.18 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Jan Schindler
1939.03.20 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Jan Schindler
1939.02.16 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Mieczysław Wnuk
1939.03.18 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Stanisława Backer
1939.03.20 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Jan Schindler
1945.12.31 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Jerzy Lechowicz, Józef Sitarz, Tadeusz Kwapień i Marian Woyna Orlewicz
1946.02.10 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Sitarz i Marian Woyna Orlewicz
1946.12.31 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Sitarz, Stanisław Klocek, Marian Woyna Orlewicz, Tadeusz Kwapień
1946.02.04 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Mieczysław Gąsienica-Samek
1946.03.10 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Marian Woyna Orlewicz
1946.02.02 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Józef Sitarz
1946.02.04 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Tadeusz Kozak
1946.02.06 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Helena Mozer
1946.03.10 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Zientkiewiczowa
1947.02.26 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1947.02.26 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Jerzy Schindler
1947.12.31 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Jan Zwijacz, Stanisław Bukowski, Marian Woyna Orlewicz, Józef Sitarz
1948.02.20 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1948.02.21 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja alpejska Maria Kowalska
1948.02.22 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Mieczysław Gąsienica-Samek
1948.02.23 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Sitarz, Marian Woyna Orlewicz, Stanisław Bukowski i Tadeusz Kwapień
1948.12.31 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Sitarz, Stanisław Bukowski, Tadeusz Gąsienica-Fronek, Tadeusz Kwapień
1948.12.31 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km 3. miejsce Wisła II.
1949.02.09 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Wisła Zakopane
1949.02.05 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Józef Sitarz
1949.02.05 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Maria Kowalska
1949.02.07 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1949.02.07 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Stanisław Bukowski
1950.01.07 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Sitarz, Stanisław Bukowski, Tadeusz Gąsienica-Fronek i Tadeusz Kwapień
1950.01.28 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Maria Kowalska
1950.01.28 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Tadeusz Kozak
1950.01.27 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Maria Kowalska
1950.01.29 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Tadeusz Kozak
1950.12.31 Puchar Puchar PZN Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Rubiś, Stanisław Bukowski, Tadeusz Gąsienica-Fronek i Tadeusz Kwapień
1951.02.18 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 8 km Helena Gąsienica-Daniel
1951.02.21 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Stanisław Bukowski
1951.02.18 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 8 km Helena Gąsienica-Daniel
1951.02.23 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Tadeusz Kwapień
1951.02.24 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Kowalska
1951.02.18 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 8 km Maria Kowalska
1951.02.19 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Rubiś, Stanisław Bukowski, Tadeusz Gąsienica-Fronek i Tadeusz Kwapień
1951.02.21 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1951.02.18 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 8 km Halina Stepek
1951.02.23 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Stanisław Bukowski
1952.03.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Tadeusz Gąsienica-Fronek, Józef Stopka, Stanisław Bukowski, Tadeusz Kwapień
1952.03.08 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1952.03.08 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Helena Gąsienica-Daniel
1952.03.10 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Stanisław Bukowski
1952.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Maria Bukowska, Halina Stepek, Helena Gąsienica-Daniel
1952.03.10 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Kowalska
1953.03.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Tadeusz Kwapień
1953.03.08 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Aleksander Kowalski
1953.03.10 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Stanisław Stopka, Tadeusz Gąsienica-Fronek, Stanisław Bukowski i Tadeusz Kwapień
1953.03.11 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Stanisław Bukowski
1953.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 18 km Stanisław Bukowski
1953.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Helena Gąsienica-Daniel
1953.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Aleksander Kowalski
1953.03.10 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom Maria Kowalska
1953.03.05 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Kowalska
1953.03.06 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Zofia Krzeptowska
1953.03.10 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 3x5 km Maria Bukowska, Zofia Krzeptowska i Helena Gąsienica-Daniel
1954.03.04 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 3x5 km Maria Bukowska, Helena Gąsienica-Daniel i Zofia Krzeptowska
1954.03.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Tadeusz Kwapień
1954.03.09 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Tadeusz Kwapień
1954.03.14 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Maria Kowalska
1954.03.16 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Kowalska
1954.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Józef Rubiś
1954.03.06 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Aleksander Kowalski
1954.03.09 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Stanisław Bukowski
1954.03.09 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Stanisław Stopka
1954.03.04 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Helena Gąsienica-Daniel
1954.03.06 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Stanisław Bukowski
1955.02.28 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 3x5 km Władysława Stopka, Helena Gąsienica-Daniel i Józefa Pęksa
1955.02.28 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Rubiś, Stanisław Bukowski, Stanisław Stopka i Tadeusz Kwapień
1955.03.02 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Tadeusz Kwapień
1955.03.05 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Kowalska
1955.03.05 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Józef Rubiś
1955.03.05 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Stanisław Bukowski
1955.03.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom specjalny Maria Kowalska
1955.03.06 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kobinacja alpejska Maria Kowalska
1955.03.02 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Józefa Pęksa
1955.03.02 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Józef Rubiś
1955.03.05 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Stanisław Stopka
1955.03.02 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Maria Kowalska
1955.03.02 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Stanisław Bukowski
1955.03.02 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Aleksander Kowalski
1955.03.05 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 30 km Tadeusz Kwapień
1956.02.19 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom specjalny Maria Kowalska
1956.02.20 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 4x10 km Józef Rubiś, Stanisław Bukowski, Furtak, Tadeusz Kwapień
1956.02.20 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 3x5 km Helena Gąsienica-Daniel, Zofia Krzeptowska i Józefa Pęksa
1956.02.22 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 5 km Józefa Pęksa
1956.02.23 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Aleksander Kowalski
1956.02.24 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Tadeusz Kwapień
1956.02.24 Złoto Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Józefa Pęksa
1956.02.20 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: sztafeta 3x5 km Władysława Stopka, Orlewicz i Maria Bukowska
1956.02.21 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Anna Bujak Waga
1956.02.22 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 5 km Zofia Krzeptowska
1956.02.23 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: kombinacja klasyczna Franciszek Gąsienica-Groń
1956.02.24 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Maria Kowalska
1956.02.24 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 10 km Zofia Krzeptowska
1956.02.25 Srebro Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 50 km Stanisław Bukowski
1956.02.19 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: skoki Aleksander Kowalski
1956.02.19 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom specjalny Anna Bujak Waga
1956.02.19 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom specjalny Witold Stańco
1956.02.21 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: slalom gigant Maria Gąsienica-Daniel
1956.02.22 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 5 km Helena Gąsienica-Daniel
1956.02.24 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: zjazd Anna Bujak Waga
1956.02.24 Brąz Mistrzostwa Polski Narciarstwo: bieg na 15 km Józef Rubiś

Najważniejsze wydarzenia w dziejach sekcji w chronologicznym porządku

1925

1927

 • Franciszek Wagner - od 1927 roku zarządca sekcji narciarskiej.
 • 9 stycznia. Mistrzostwa Zakopanego.
  • Pierwszy w historii sekcji sukces narciarza Wisły. Podczas mistrzostw Zakopanego Aleksander Rozmus zajmuje 3.miejsce w konkursie skoków
 • 2-5 lutego. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Cortina d'Ampezzo
  • Debiut Wiślaka na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym.
  • 2 lutego na Mistrzostwach Świata w Cortina d'Ampezzo w konkursie skoków startuje Aleksander Rozmus.
  • 3 lutego na Mistrzostwach Świata w Cortina d'Ampezzo w biegu na 18 km startuje Aleksander Rozmus.
 • 20 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie.
  • Podczas mistrzostw Polski Wisłę reprezentuje Aleksander Rozmus w biegu na 18 km i skokach narciarskich. Zajmuje jednak odległe miejsca; w biegu patrolowym Zbigniew Wóycicki prowadzi polski patrol do zwycięstwa.
 • 27 lutego. Podczas Międzynarodowych zawodów narciarskich Tatr Południowych drugie miejsce w skokach zajmuje Aleksander Rozmus
 • 6 marca. Konkurs skoków w Zakopanem wygrywa Aleksander Rozmus.

1928

 • 14-15 stycznia. Pierwsze zawody narciarskie organizuje w Zakopanem Sekcja Narciarska TS Wisła.
  • 15 stycznia. W konkursie skoków na Wielkiej Krokwi Aleksander Rozmus ustępuje jedynie Bronisławowi Czechowi.
 • 20-22 stycznia. Zawody w narciarstwie klasycznym o mistrzostwo Zakopanego.
  • 22 stycznia. W konkursie skoków na Wielkiej Krokwi Aleksander Rozmus ustępuje jedynie Bronisławowi Czechowi.
 • 11-19 lutego. Igrzyska Olimpijskie w Sankt Moritz.
 • 26 lutego. Konkurs skoków na Wielkiej Krokwi wygrywa Aleksander Rozmus.
 • 15-18 marca. Mistrzostwa Polski w narciarstwie klasycznym.
  • 17 marca. Pierwszy medal Mistrzostw Polski dla reprezentant Wisły. Podczas otwartego konkursu skoków na Wielkiej Krokwi 2. miejsce zajmujeAleksander Rozmus
 • 26 grudnia. Na otwarcie sezonu zimowego konkurs skoków na Wielkiej Krokwi wygrywa Aleksander Rozmus.
 • 31. grudnia. TS Wisła otwiera konkursem skoków nowowybudowaną skocznię w Nowym Targu.

1929

 • 6 stycznia. Konkurs skoków na Wielkiej Krokwi wygrywa Aleksander Rozmus, pokonując Bronisława Czecha.
 • 13 stycznia. Pierwsze starty narciarzy z krakowskiej sekcji TS Wisła. W biegu narciarskim na górze św. Bronisławy w Krakowie na 8 km kobiet druga jest Wanda Dubieńska.
 • 19-20 stycznia. Rozpoczyna się pierwsza edycja zawodów organizowanych przez TS Wisła: „Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego”.
 • 26-27 stycznia. Zawody w narciarstwie klasycznym o mistrzostwo Zakopanego.
 • 3 lutego. Kombinację norweską podczas zawodów w narciarstwie klasycznym o mistrzostwo Nowego Targu wygrywa Zygmunt Rajski
 • 5-10 lutego. Mistrzostwa Świata, a zarazem Mistrzostwa Polski w narciarstwie klasycznym.
 • 16-17 lutego. Mistrzostwa narciarskie Lwowa.
  • 16 lutego. Podczas Mistrzostw narciarskich Lwowa bieg na 18 km wygrywa Eugeniusz Król.
  • 17 lutego. Po konkursie skoków Eugeniusz Król sięga w kombinacji norweskiej po tytuł mistrza Lwowa.
 • 24 lutego. W mistrzostwach Wilna Eugeniusz Król sięga w kombinacji norweskiej po 3. miejsce; w indywidualnym konkursie skoków wygrywa. Władysław Mietelski.
 • 26 grudnia. Pierwszy konkurs skoków w sezonie na Wielkiej Krokwi i 3. miejsce Rozmusa.
 • 31 grudnia. Bieg sztafetowy 5x10 km o Mistrzostwo Polski w Zakopanem i 2. miejsce Wisły.

1930

 • 11 stycznia. Początek Memoriału śp. por. Zbigniewa Wóycickiego
 • 17 stycznia. Pierwsze w historii zawody narciarskie Wisły o nagrodę Makuszyńskiego w Zakopanem.
 • 19 stycznia. Konkurs skoków w sezonie na Wielkiej Krokwi. Po raz pierwszy szerokiej publiczności pokazuje się Izydor Łuszczek, zajmując drugiej miejsce. Tuż za nim plasuje się Aleksander Rozmus
 • 23-26 stycznia. Mistrzostw Podhala w narciarstwie:
 • 4-8 lutego. Mistrzostw Niemiec w Obersdorfie.
 • 8-9 lutego. Zawody narciarskie o Puhar Nowego Targu organizowane przez SN TS Wisła.
 • Od 12 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie.
 • 15 lutego. W biegu na 18 km triumfuje Zdzisław Motyka.
  • 16 lutego. W konkursie skoków na Wielkiej krokwi drugie miejsce zajmuje Aleksander Rozmus.
 • 27 lutego - 1 marca. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oslo.
 • 9 marca. Podczas Międzynarodowego konkursu skoków na Wielkiej Krokwi 3.jest Izydor Łuszczek, Aleksander Rozmus łamie obojczyk podczas skoków drużynowych…
 • 31 grudnia. W biegu sztafetowym o Mistrzostwo Polski 5x10 km Wisła jest trzecia.

1931

 • Od 19 stycznia., Zakopane.
 • 25 stycznia. Pierwszy triumf Łuszczka w konkursie skoków w Nowym Targu.
 • 31 stycznia-2 lutego. Mistrzostwa Podhala w narciarstwie.
 • 6 lutego. Odbywają się kolejne zawody narciarskie o Puchar im. Kornela Makuszyńskiego.
 • 14-15 lutego. Zawody narciarskie o puhar Nowego Targu.
 • Od 20 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie.
 • 1 marca. W biegu sztafetowym 5x10 km w Zakopanem drugie i trzecie miejsce dla Wisły…
 • 14-15 marca. Międzyklubowe zawody narciarskie o mistrzostwo Podhalańskiego Związku Narciarskiego w Zakopanem, organizowane przez TS Wisła:
  • 14 marca. W biegu drużynowym na 14 km wygrywa Wisła; w biegu drużynowym kobiet na 3 km Wisła jest 3; w biegu indywidualnym na 14 km najlepszy był Zdzisław Motyka wśród mężczyzn, a 2. Wilżanka wśród kobiet.
  • 15 marca. W drużynowym konkursie do kombinacji 3. Wisła. W otwartym konkursie skoków plasuje się 2. pozycji; w indywidualnym konkursie skoków triumfował Izydor Łuszczek; w klasyfikacji końcowej za wszystkie konkurencje Wisłą jest druga za : SNPTT.
 • 19 marca. Pierwszy w historii bieg zjazdowy o Mistrzostwo Polski z udziałem Wiślaków w Zakopanem. 8. miejsce zajmuje Zdzisław Gabryś.
 • 9 kwietnia. Podczas wiosennych zawodów narciarskich organizowanych przez Wisłę w Zakopanem pokazują się szerszej publiczności Marian Woyna-Orlewicz (triumfator w biegu zjazdowym i ogólnej klasyfikacji) i Jan Schindler.
 • 27 grudnia. Pierwszy w sezonie konkurs skoków na Wielkiej Krokwi: 2. Piotr Kolesar.
 • 31 grudnia. W biegu sztafetowym o Mistrzostwo Polski 5x10 km Wisła jest druga.

1932

 • 3 stycznia, Podczas drużynowego konkursu skoków o puchar inż. Wisła jest druga. W klasyfikacji indywidualnej drugi jest też Izydor Łuszczek.
 • 10 stycznia. Z okazji otwarcia skoczni w Poroninie w konkursie skoków triumfuje Izydor Łuszczek.
 • 16-17 stycznia. Rozpoczyna się Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego
 • 31 stycznia. Podczas międzynarodowych zawodów narciarskich organizowanych przez Wisłę w otwartym konkursie skoków i w kombinacji triumfuje Izydor Łuszczek.
 • 31 stycznia. Konkurs skoków w Krynicy wygrywa Piotr Kolesar.
 • 1-2 lutego. Zawody narciarskie w Szczawnicy.
 • 6 lutego. Konkurs skoków w Zakopanem wygrywa Izydor Łuszczek przed juniorem Gut-Szczerbą.
 • 7 lutego. Konkurs skoków o puchar Makuszyńskiego wygrywa Izydor Łuszczek.
 • 8 lutego. Bieg narciarski z przeszkodami o puchar Makuszyńskiego wygrywa Michał Górski.
 • 13-16 lutego. Podczas Mistrzostw okręgu krakowsko-śląskiego w narciarstwie krakowska sekcja narciarska Wisły wystawia do zawodów dwóch zawodników:
 • 13-14 lutego. Zawody narciarskie o mistrzostwo okręgu podhalańskiego.
  • 13 lutego. Podczas Mistrzostw Podhala w konkursie skoków triumfuje Izydor Łuszczek, który triumfuje również w kombinacji norweskiej.
 • 15 lutego. Podczas biegu na 50 km na Igrzyskach olimpijskich w Lake Placid Zdzisław Motyka doznał „silnego potłuczenia łopatki”.
 • 29 lutego. Podczas zawodów narciarskich w Westerowie o mistrzostwo Wysokich Tatr w konkursie skoków triumfuje Izydor Łuszczek, 3. jest Piotr Kolesar. W ogólnej klasyfikacji o Mistrzostwo Tatr Izydor Łuszczek zajął 4. miejsce.
 • Od 4 marca. Mistrzostwa Polski w narciarstwie.
  • 4 marca. W biegu na 18 km (otwarty) brązowy medal zdobywa Stanisław Michałowski.
  • 5 marca. Po konkursie skoków do kombinacji Izydor Łuszczek został sklasyfikowany w kombinacji norweskiej na drugim miejscu.
  • 6 marca. W otwartym konkursie skoków srebrny medal zdobył Izydor Łuszczek.
  • 7 marca. W biegu na 50 km czwarty z Polaków jest [Zdzisław Motyka]].
 • 20 marca. Bieg zjazdowy o Mistrzostwo Polski w Zakopanem najlepszy z Wiślaków Jan Schindler kończy na 5. miejscu. Wśród juniorów wygrał Adam Giewont.
  • 21 marca. Slalom o Mistrzostwo Polski w Zakopanem najlepszy z Wiślaków Stanisław Gąsienica-Mięsacz kończy na trzecim miejscu. Jest to pierwszy medal w konkurencjach alpejskich dla TS Wisła. W kombinacji alpejskiej najlepszy z Wiślaków jest na czwartym miejscu Jan Schindler.
 • 28 marca. Konkurs skoków w Zakopanem wygrywa Izydor Łuszczek przed Kolesarem.
 • 13 kwietnia. Zarząd PZN dyskwalifikuje Zdzisława Motykę za krytykowanie kierownictwa ekspedycji do USA.
 • 17 kwietnia. Drużynowy bieg zjazdowy w Zakopanem Wisłą kończy na drugim miejscu. Najlepszy czas zjazdu uzyskał jednak Jan Schindler.
 • 18 grudnia. Bieg narciarski na otwarcie sezonu w Zakopanem: 2. Stanisław Michalski.
 • 31 grudnia. W biegu sztafetowym o Mistrzostwo Polski 5x10 km Wisła jest druga.

1933

 • 14 stycznia. Konkurs skoków w Zakopanem wygrywa Izydor Łuszczek.
 • 14-15 stycznia. Kolejny Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego.
 • 21-23 stycznia. Zawody narciarskie o mistrzostwo Podhala, Rabka.
  • 21 stycznia. Podczas mistrzostw Podhala w biegu na 16 km drugi jest Michał Górski.
  • 22 stycznia. Kombinację norweską Michał Górski kończy na 3. miejscu.
  • 22 stycznia. W otwartym konkursie skoków wygrywa Izydor Łuszczek 37,5 i 23 m (222,9);
 • 27-29 stycznia. Mistrzostwa narciarskie Węgier na Schwabenbergu.
  • 27 stycznia. Bieg na 18 km: 4. Michał Górski.
  • 28 stycznia. Bieg zjazdowy: Michał Górski 6. w pierwszej serii i 5. w drugiej – startował z upadkiem.
  • 29 stycznia. Podczas Mistrzostw narciarskich Węgier w konkursie skoków wygrywa [[Piotr Kolesar], 2. Michał Górski. W punktacji ogólnej mistrzostw Michał Górski zajął 3. miejsce.
 • 28 stycznia. Zawody narciarskie o Mistrzostwo Jugosławii: w kombinacji norweskiej Izydor Łuszczek jest 3.
 • 1 lutego. Bieg z przeszkodami o puchar K. Makuszyńskiego.
 • 7-12 lutego. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, Innsbruck.
 • 12 lutego. Zawody slalomowe w Zakopanem wygrywa Jan Schindler.
 • Od 17 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie.
  • 17 lutego. Bieg sztafetowy juniorów na 8,5 km wygrywa Wisła.
  • 18 lutego. W biegu na 18 km 6. jest Izydor Łuszczek, ale był to 3. wynik Polaka!!!
  • 18 lutego. W biegu kobiet na na 8,5 km brązowy medal zdobywa. Wilżanka-Czechowa.
  • 19 lutego. W otwartym konkursie skoków srebro zdobywa Piotr Kolesar.
  • 19 lutego. W konkurs skoków do kombinacji wygrywa Izydor Łuszczek, dzięki czemu zdobył mistrzostwo Polski w kombinacji norweskiej!!!;
 • 11 marca. Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim, Zakopane.
 • 26 grudnia. W konkursie skoków w Zakopanem drugi jest Izydor Łuszczek.
 • 31 grudnia. W biegu sztafetowym o Mistrzostwo Polski 5x10 km Wisła zdobywa złoty medal po raz pierwszy w historii. Indywidualnie najlepszy czas osiągnął Michał Górski.
 • 31 grudnia. W konkursie skoków w Zakopanem wygrywa Piotr Kolesar, 3. jest Jan Bochenek.

1934

 • 7 stycznia. Drużynowy konkurs skoków w Zakopanem wygrywa Wisła.
 • Od 13 stycznia odbywa się Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego.
 • 14 stycznia. Konkurs skoków w Nowym Targu wygrywa Antoni Grodzicki.
 • Od 27 stycznia. Mistrzostwa Podhala w narciarstwie
 • 28 stycznia. W otwartym konkursie skoków drugi jest Izydor Łuszczek.
 • 4 lutego. Podczas międzynarodowych zawodów o mistrzostwa Czechosłowacji w konkursie skoków drugi jest Izydor Łuszczek.
 • Od 8 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie
  • 8 lutego. W biegu sztafetowym 5x10 km w reprezentacji Polski wystąpił Marian Woyna-Orlewicz, zajmując ze swoją drużyną 2. miejsce.
  • 9 lutego. W slalomie na hali Kondratowej brązowy medal zdobywa Jan Schindler. W kombinacji alpejskiej jest drugi…
  • 10 lutego. W biegu na 18 km (liczonym także do kombinacji) triumfuje wśród Polaków Marian Woyna-Orlewicz.
  • 11 lutego. Po konkursie skoków w kombinacji norweskiej brązowy medal zdobywa Izydor Łuszczek.
 • 20-25 lutego. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w Solleftea.
 • 11 marca. W konkursie skoków w Zakopanem triumfuje Izydor Łuszczek.
 • Od 17 marca. Mistrzostwa Podhala w narciarstwie alpejskim.
 • 2 kwietnia. W konkursie skoków w Zakopanem wygrywa Jan Bochenek, a w slalomie Marian Woyna-Orlewicz.
 • 1935
 • 5 stycznia. W otwartym konkursie skoków w Zakopanem drugi jest Izydor Łuszczek.
 • 6 stycznia. W konkursie drużynowym skoków w Zakopanem wygrywa Wisła.
 • 12 stycznia. W biegu sztafetowym o Mistrzostwo Polski 5x10 km Wisła zdobywa złoty medal drugi raz z rzędu. Indywidualnie najlepszy czas uzyskuje Marian Woyna-Orlewicz.
 • 13 stycznia. W otwartym konkursie skoków w Zakopanem wygrywa Izydor Łuszczek, przed Kolesarem.
 • 27 stycznia. Zawody narciarskie o mistrzostwo Wilna wygrywa Jan Bochenek, który pokonał S. Marusarza.
 • 3 lutego. W Akademickich mistrzostwa Polski w kombinacji norweskiej drugiej miejsce zajął Włodzimierz Bandura.
 • 7 lutego. W biegu na 50 km o Mistrzostwo Polski w Krynicy najlepszy z Wiślaków, Ludwik Gabryś, zajmuje 4.miejsce.
 • 10 lutego. Zawody narciarskie o puchar K. Makuszyńskiego wygrywa Michał Górski.
 • 13-18 lutego. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, Wysokie Tatry.
 • Od 23 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie w Zakopanem
 • 9-10 marca. Mistrzostwa Podhala.
 • 23-24 marca. Odbywa się Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego.
 • 30-31 marca. Mistrzostwa Podhala w narciarstwie alpejskim

1936

 • 26 stycznia. Konkurs skoków w Zakopanem i 3. miejsce dla Łuszczka.
 • 6-16 lutego. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Garmisch Partenkirchen
 • Marzec. W Mistrzostwach Polski w narciarstwie Wisłą wystawia niewielu zawodników, a bojkotuje szereg zawodów (w tym bieg sztafetowy).
 • Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim.
 • 21 marca. Memoriał śp. por. Zbigniewa Wóycickiego, Zakopane.
 • 27 grudnia. Konkurs skoków w Zakopanem: Jan Bochenek, 3. Piotr Kolesar.
 • 31 grudnia. Bieg sztafetowy 4x10 km o mistrzostwo Polski daje Wiśle drugie miejsce.

1937

 • 3 stycznia. Konkurs skoków w Zakopanem: 2. Piotr Kolesar, 3. Franciszek Gut-Szczerba.
 • 10 stycznia. Drużynowy konkurs skoków kończa na dwóch pierwszych miejscach ekipy Wisły…
 • 23 stycznia. Akademickie mistrzostwa Polski w narciarstwie w Krynicy wygrywa bezapelacyjnie Marian Woyna-Orlewicz w kombinacji alpejskiej.
  • 25 stycznia. Akademickie mistrzostwa Polski w narciarstwie w Krynicy wygrywa bezapelacyjnie w kombinacji norweskiej Marian Woyna-Orlewicz.
 • Od 23 stycznia. Mistrzostwa Podhala
  • 23 stycznia. W biegu na 30 km 3. miejsce zajmuje Jan Wilga 2:48:45.
  • 23 stycznia. W biegu na 15 km brąz zdobywa Mieczysław Wnuk.
  • 24 stycznia. Po konkursie skoków w kombinacji norweskiej brązowy medal zdobywa Mieczysław Wnuk.
  • 24 stycznia. W otwartym konkurs skoków triumfuje Piotr Kolesar, 2. [[Mieczysław Wnuk], a 3. Jan Bobowski.
 • 30 stycznia-1 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie w Wiśle
 • 6 lutego. Akademickie mistrzostwa świata w narciarstwie w Zell Am Sell triumfem Woyny-Orlewicza.
 • 7 lutego. Puchar Beskidu Wysokiego wygrywa Stanisław Chrobak.
 • 12-18 lutego. Mistrzostwa Świata w narciarstwie w Chamonix. W składzie: Jan Schindler.
  • 12 lutego. W konkursie skoków 30. jest Jan Schindler.
  • 13 lutego. W biegu zjazdowym 23. jest Jan Schindler.
  • 15 lutego. W slalomie 21. jest Jan Schindler. W kombinacji alpejskiej zajmuje 20. miejsce.
 • 6-7 marca. Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim
 • 7 marca. W slalomie srebro zdobywa Jan Schindler, a brązowy medal Jan Lipowski. W kombinacji alpejskiej zajmują takie same miejsca.
 • Od 27 marca. Mistrzostwa Podhala w kombinacji alpejskiej
 • 29 marca. W slalomie i kombinacji alpejskiej srebrny medal zdobywa wśród kobiet Helena Bäcker.

1938

1939

 • 6 stycznia. W konkursie skoków w, Zakopanem triumfuje Franciszek Gut-Szczerba.
 • 8 stycznia. Mistrzostwa Polski w sztafecie 4x10 km i drugie miejsce Wisły.
 • Od 31 stycznia. Mistrzostwa Podhala.
 • Od 12 lutego. Mistrzostwa Polski w narciarstwie klasycznym (w ramach zawodów FIS) w Zakopanem
  • Zawody w narciarstwie alpejskim rozegrano tylko w ramach FIS.
  • 12 lutego. Bieg zjazdowy kobiet na 24. miejscu kończy Helena Bäcker.
  • 12 lutego Bieg zjazdowy mężczyzn: 22. Jan Schindler 26. Karol Zając.
 • 13 lutego W sztafecie 4x10 km: 8. Polska -startował na 2. zmianie Marian Woyna-Orlewicz.
  • 14 lutego. W ramach zawodów FIS w slalomie 5. Polska (startował Jan Schindler). Indywidualnie był najlepszym z Polaków, zajmując 15. miejsce. To samo miejsce zajął w kombinacji alpejskiej.
  • 15 lutego. W biegu na 18 km najlepszy z Wiślaków był5. (59) Mieczysław Wnuk.
  • 16 lutego. Po konkursie skoków kombinacji norweskiej: 3. (8) Mieczysław Wnuk.
  • 17 lutego. W biegu na 50 km najlepszy z Wiślaków: 5. (32) Wacław Doroba.
  • 19 lutego. W otwartym konkursie skoków najlepszy z Wiślaków: 5. (18) Franciszek Gut-Szczerba.
 • 26 lutego. Podczas Mistrzostw akademickich świata triumfuje Mieczysław Wnuk, przed Woyną-Orlewiczem.
 • Od 11 marca. Mistrzostwa Podhala w narciarstwie alpejskim.
 • Od 18 marca. Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim
  • 18 marca. Bieg zjazdowy kobiet na trzecim miejscu kończy Stanisława Backer.
  • 18 marca. Bieg zjazdowy mężczyzn na drugim miejscu kończy Jan Schindler.
  • 20 marca. Slalom mężczyzn na trzecim miejscu kończy Jan Schindler. Zdobywa tym samym srebro w kombinacji alpejskiej.
  • 19 marca. Otwarty konkurs skoków o puchar wędrowny prezesa FIS kończy na miejscu 3. Franciszek Gut-Szczerba.
 • 11-12 kwietnia. Wiosenne międzynarodowe zawody w narciarstwie w Zakopanem
 • 23 kwietnia. Slalom-Gigant w Zakopanem kończy na drugim miejscu Jan Lipowski.

Wiślackie Podhale

Niezwykle prężna działalność Sekcji Narciarskiej TS Wisła Zakopane promieniowała na całe Podhale, a nawet poza jego granice. Bardzo szybko dzięki zaradności i zapałowi działaczy Wisły zaczęły powstawać w większych i mniejszych ośrodkach regionu oddziały zakopiańskiej Wisły. Pracę w tych lokalnych ośrodkach zaczynano od budowy sportowej bazy, a taką z reguły była skocznia narciarska. Tak właśnie było z oddziałem w Nowym Targu: jesienią 1928 roku zaplanowano wybudowanie tam skoczni „wedle planów inż. Meyera”i to w ciągu zaledwie kilku tygodni wykonano. Był to typ „średniej skoczni pozwalającej na skoki 30-32 m”. Już 31. grudnia 1928 jako donosiła prasa: TS Wisła otwiera konkursem skoków nowo wybudowaną skocznię w Nowym Targu.

Podobnie było w innych miejscowościach. W grudniu roku 1931 z kolei prasa informowała, o budowie przez Wisłę skoczni dla młodzieży w Nowym Targu, dwóch w Poroninie oraz w Zakopanem i Jaszczurówce (treningowe)…

Nic dziwnego, że Wisła była najprężniej rozwijającym się klubem narciarskim w latach 30-tych, a jej sportowcy (już własnego chowu) zaczynali sięgać po tytuły mistrzowskie w kraju i regularnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej. Praca propagandowa i szkoleniowa na całym Podhalu zaczynała szybko przynosić wymierne, medalowe owoce.

Formalnie w Polskim Związku Narciarskim były zarejestrowane 3 sekcje narciarskie TS Wisła. Oprócz tej najgłośniejszej – zakopiańskiej – była to sekcja krakowska i szczawnicka. Pozostałe oddziały funkcjonowała w ramach sekcji zakopiańskiej, choć np. w wypadku zawodników z Nowego Targu często w relacjach prasowych podawano, że reprezentują Wisłę Nowy Targ.

Oddziały narciarskie TS Wisła Zakopane w okresie międzywojennym

Różne

Narciarze Wisły około 1956 roku
Narciarze Wisły około 1956 roku
 • Zdzisław Motyka - w lekkoatletycznym biegu na 10 km wicemistrz Polski z 1927 (jeszcze nie w Wiśle), w narciarskim biegu (już w Wiśle) mistrzostwo na 18 km 1:20,44 h. w maratonie na 50 km też mistrzostwo 4:41,28 h, wicemistrzostwo Polski (chyba 19290 na 18km, mistrz na 50 km. 4 w mistrzostwach Węgier na 18km, po latach powiedział o nich Motyka: "Wybiłem im bieganie z głowy, byli wprost zrozpaczeni". W mistrzostwach tych startował z nr 139. PS pisał o nim "Najlepszy biegacz naszego narciarstwa"
 • Z notatek prasowych (np. Piłkarz, 12.03.1951) wynika, że w latach 50-tych sporty zimowe były uprawiane jednocześnie w Wiśle Zakopane i w Wiśle Kraków.

Okupacyjne losy narciarzy Wisły

Za Chemiczem, Sport..., s. 208: "Zawodnicy sekcji narciarskiej TS „Wisła" Zakopane byli kurierami utrzymującymi kontakt między polskimi władzami na zachodzie a krajem, byli przewodnikami osób zmuszonych do opuszczenia kraju bądź przybywających do niego z różnymi dyrektywami, a niejednokrotnie przenosili znaczne kwoty pieniężne dla organizacji antyhitlerowskiego ruchu oporu w kraju".

"W walce z okupantem hitlerowskim w organizacjach ZWZ - AK brali udział również zawodnicy sekcji narciarskiej TS „Wisła" w Zakopanem, związanej organizacyjnie z działalnością tego Towarzystwa. Wielu z nich, natychmiast po zakończeniu kampanii wrześniowej, wstąpiło w szeregi pierwszych organizacji ruchu oporu „narażając nieraz po bohatersku swoje życie w akcjach kurierskich na szlaku Tatr" i utrzymując łączność między organizacjami krajowymi a two­rzącymi się władzami polskimi na obczyźnie.

Niektórzy z nich, zagrożeni aresztowaniem przez gestapo w wyniku dzia­łalności Seppa Relirla, konfidenta urzędu bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy, przed­wojennego trenera narciarskiego PZN, przekroczyli Tatry, dotarli do formują­cych się polskich oddziałów wojskowych na Zachodzie i prowadzili dalej wal­kę z wojskami niemieckimi.

Pozostali w kraju zawodnicy tej sekcji kontynuowali działalność konspira­cyjną w organizacjach ruchu oporu, stając się w różnych okresach czasu ofiara­mi terroru hitlerowskiego".

Sekcja narciarska TS Wisła Zakopane straciła podczas wojny następujących zawodników

Palace - hitlerowska katownia w Zakopanem
Palace - hitlerowska katownia w Zakopanem

Wiślackie mogiły. Nowy Cmentarz w Zakopanem, ul. Nowotarska

Groby Józefa Uznańskiego i Heleny Bäcker na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.
Groby Józefa Uznańskiego i Heleny Bäcker na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.