Otto Mazal-Škvajn

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 07:15, 16 lut 2017; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
Otto Mazal Škvajn
Otto Mazal Škvajn

Otto Mazal-Škvajn (Otakar Škvajn - Otto jest wariantem jego imienia, a Mazal to przydomek) urodził się w 3 czerwca 1894 roku w Kladnie. Był zawodnikiem między innymi praskiej Sparty i Slavii. Sześć razy reprezentował swój kraj, w tym na Igrzyskach Olimpijskich w w Antwerpii w 1920 roku. Karierę lewoskrzydłowego przerwał wypadek kolejowy w 1923 roku.

Jako szkoleniowiec trenował dwie Polskie drużyny: Pogoń Lwów w 1929 roku oraz Wisłę w 1939 roku.

Otto Mazal-Škvajn zmarł 12 września 1941 roku w Pardubicach.


Na podstawie: "Nekropolie i biogramy działaczy, zawodników i trenerów Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków", Roman Pyjos (2001)

http://www.czechfutsal.com/otakar_skvain.html


Poprzednik Okres pracy:
1939 - 1939
Następca
. .Vilmos Nyúl Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Jan Kotlarczyk. .




















Spis treści

Artykuły prasowe

"Głos Narodu" z 1939.04.08

O puchar KZOPN odbędą się tylko dwa spotkania (mecz Garbarnia I-b - Tarnovia został przełożony) na boisku Wisły (godz. 11) Wisła I-b - Makkabi, na boisku Cracovii (godz. 10.30) Cracovia I-b - Fablok.

Sekcja piłki nożnej T. S. Wisła w Krakowie pozyskała doskonałego trenera czeskiego Mazala. Był on dawniej świetnym piłkarzem Sparty, następnie Slavii, a od r. 1925 poświęcił się zawodowi trenera.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1939, nr 98 (8 IV)

Trener zagraniczny w krakowskiej Wiśle. Kraków, 7 kwietnia.

Krakowska Wisła pozyskała dla swojej sekcji piłki nożnej znakomitego trenera czeskiego Ottokara Mazała, który już przystąpił do trenów amia wszystkich drużyn krakowskiego klubu.

Mazał był dawniej piłkarzem praskiej Sparty w okresie jej największej świetności. Słynna jedenastka piłkarzy tego klubu liczyła w tym okresie nazwiska o światowej sławie, jak: Peyr, Hojer Anton i Pospiszil, Kolenaty, Kada i Panter, Sedlatschek, Janda, Piłat, Sroubek i Mazał. Drużyna czeska w tym składzie grała przez cała niemal cztery lata, odnosząc wspaniała sukcesy na całym świecie.

Po opuszczeniu Sparty, Mazał grał kilka miesięcy w Slavji morawskiej z Brna i gościł z tą drużyną w Krakowie, grając dwa mocze przeciw Cracovii, Mazał wybijał się pomad cały zespół, będąc najlepszym graczem na boisku pomad cały zespół, będąc najlepszym graczem na boisku.

Ostatnie czasy, jako piłkarz, występował Mazał w słynnej drużynie praskiej Slavji. Brał on ogółem udział w 28 międzypaństwowych meczach Czechosłowacji i 3 Ollmpjadach.

Od 1925 roku poświęcił się zawodowi trenera, przyczem sukcesy w pracy towarzyszyły mu niezwykła. Dość wspomnieć, iż w Czechosłowacji wprowadził do Ligi państwowej trzy drużyny, t. J. Prostsjov, DSF Saaz i Pardubice, które dziś stoją na drugiem miejscu Poza tem był trenerem m. in, klubów Littorio F. C. w Lizbonie, S. K. Rusią w Użhorodzie, Panatenaikos w Atenach, a wkońcu w Bratysławie, która koniecznie chciała dostać się do konkurencji puharu środkowo-europejskiego i w tym celu wzmocnić swoją drużynę umiejętnym treningiem.

Przez pozyskanie tak wybitnego trenera zyska niewątpliwie sekcja piłki nożnej T. S. Wisła, która przyjmuje zgłoszenia nowych członków codziennie w godzinach popołudniowych na własnem boisku.



Requiescat in pace

Grób Otto Mazala-Škvajn na Cmentarzu w Kladnie.

Grób Otto Mazala-Škvajn na Cmentarzu w Kladnie.
Grób Otto Mazala-Škvajn na Cmentarzu w Kladnie.