Piotr Jędrzejczyk

Z Historia Wisły

Piotr Franciszek Jędrzejczyk
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Pietia, Piotrowicz
urodzony 29.06.1912, Kraków
zmarł 18.11.1972, Kraków
wzost/waga 174/72
pozycja pomocnik
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1933-1934 Wisła Kraków 2 0
1935-1936 WKS Grodno
1937-1938 Zwierzyniecki
1945-1946 WKS Czwartacy Kielce
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.



Do Wisły miał trafić w wieku piętnastu lat (w 1927 roku). Do 1933 roku był graczem drużyn rezerwowych. Nie był graczem wybitnym, czy nawet dobrym, o czym świadczą jego gry w I. drużynie Wisły (zaledwie dwa występy w I lidze). Zdawał sobie zresztą z tego sprawę. Tym niemniej kopał piłkę w seniorach przez lat kilkanaście. Oprócz Wisły zaliczył grę w kilku innych klubach: w czasie odbywania służby wojskowej grywał w WKS Grodno, a po wojnie ostatnie występy zaliczył kieleckich Czwartakach (do 1946 roku). Z Kielcami zresztą związał swoje powojenne losy. Był znanym sędzią piłkarskim z tego miasta, a potem prezesował Partyzantowi Kielce, a od 1949 roku Kieleckiemu OZPN.

W Wiśle swoją obecność zaznaczył bardziej jako opiekun drużyn juniorskich w drugiej połowie lat trzydziestych i sprawny organizator klubowej działalności w czasie okupacji... Jego wiekopomną zasługą było przyciągnięcie do Wisły m.in. Mieczysława Gracza.

Zawodowo pracował przed wojną w "Ikacu", a w czasie okupacji w "Gońcu Krakowskim"...

Fakty z okupacyjnego życiorysu:

W 1940 organizator meczów Wisły jako kierownik drużyny, zasiada komitecie turniejowym Parku Juvenia.

w dniu 15 września 1943 "drużyna TS „Wisła" została zaproszona do Nowego Brzeska nad Wisłą do rozegrania meczu z tamtejszą drużyną piłkarską KS „Nadwiślanka". Zaproszenie zostało przyjęte i drużyna TS „Wisła" ... udała się statkiem wiślanym „Ala" wraz z kierownictwem drużyny: Piotrem Jędrzejczykiem". Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 130 W 1944 uczestniczy w załagodzeniu konfliktu z Cracovią i Mitusińskim : "Pierwszy mecz [derbowy w tym roku] został poprzedzony wspólnym zebraniem kierownictw TS „Wisła": Stefana Dyrasa, Piotra Jędrzejczyka, Jana Kotlarczyka i KS „Cracovia": Ignacego Książka, Antoniego Malczyka i Józefa Wilka. Wyjaśniono wówczas sprawę incydentu w czasie meczu obu drużyn o mistrzostwo Krakowa w roku 1943. Postanowiono również przeprosić oficjalnie sędziego tego meczu Tadeusza Mitusińskiego, którego kierownictwo TS „Wisła" zaproponowało na arbitra meczu rewanżowego obu drużyn w dniu 30 kwietnia 1944 r. Odbyło się ono na boisku RKS „Garbarnia" przy bardzo licznym udziale publiczności. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny TS „Wisła" 4:0". Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 151

28 maja 1944 współorganizuje mecz Wisły z Warszawskim Towarzystwem Czarnych


W styczniu 1945 jedna z osób organizująca pamiętny mecz derbowy; wg S. Chemicza w 1945 gra w drużynie piłkarskiej Kinowiec w meczu towarzyskim i strzela bramkę!!!

1940 - W tym składzie osobowym opracowano regulamin turnieju i utwo¬rzono wydział spraw sędziowskich i komisję turniejową, którą tworzyli: Alek¬sander Wódka - przewodniczący, Karol Kozłowski - zastępca przewodniczą¬cego oraz członkowie: Piotr Jędrzejczyk - TS „Wisła", Józef Korbas - KS „Cra-covia", Eugeniusz Wilczkiewicz - RKS „Garbarnia" i Mieczysław Zakulski -SKS „Sparta". Komisję sędziowską tworzyli: Aleksander Wódka, Piotr Jędrzej¬czyk i Zygmunt Chruściński - referent obsady sędziowskiej. Bronisław Serafin - TS „Wisła" i Jan Wiatr - RKS „Garbarnia" zostali upoważnieni do prowadze¬nia kroniki turnieju i recenzji z poszczególnych spotkań.


Na podstawie: Chemicz Stanisław, Piłka nożna w okupowanym Krakowie, Kraków 1982, s. 267-268; "Wisła Kraków. Kolekcja klubów.Tom 3.Encyklopedia Piłkarska Fuji", Andrzej Gowarzewski, s. 178.