Polonia Przemyśl

Z Historia Wisły

HERB:
Podstawowe dane:

Oficjalna

Info w Wikipedii
Kraj: Polska
Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy Polonia Przemyśl
Dawne nazwy: San Przemyśl, Przemyski Klub Sportowy "Polonia", Wojskowo-Cywilne Stowarzyszenie Sportowe "Polonia"
Barwy: biało-czerwono-niebieskie
Data założenia: 1909
Stadion: ul.Sanocka 7
Liczba miejsc: 4.500 miejsc (600 siedzących)
Adres: ul. Sienkiewicza 7, 37-700 Przemyśl
-Sukcesy:
Brak
-Ciekawostki:
Stawka spotkań z Wisłą: mecze towarzyskie

Inne: Po dobrych występach na arenie międzynarodowej i kilku zwycięstwach z czołowymi drużynami kontynentu, pod koniec lat 20' przylgnęło do klubu określenie "Polska Barcelona". W 1990 Polonia wchłonęła Polną.

Mecze jubileuszowe z Wisłą:

-Inne herby:








zobacz artykuł 1929

Spis treści

Bilans wszystkich meczów

Mecze Z-R-P Bramki
Łącznie D W N Łącznie D W N Łącznie D W N
Towarzyskie 6 1 3 2 5-1-0 1-0-0 3-0-0 1-1-0 25-9 5-2 13-3 7-4
Razem 6 1 3 2 5-1-0 1-0-0 3-0-0 1-1-0 25-9 5-2 13-3 7-4
  • Najwyższe zwycięstwo: 7:0
  • Najwyższa porażka: ---
  • Wszystkie mecze: ZOBACZ

Uwagi:

  • Mecze, w których gospodarz jest nieznany zostały przyporządkowane do N (neutralne boisko).

Strzelcy bramek

Odznaka.Ze zbiorów Teofila Kowalskiego.
Odznaka.
Ze zbiorów Teofila Kowalskiego.
Liczba goli Zawodnicy
9 Henryk Reyman
3 Stanisław Czulak
2 Władysław Filek, Mieczysław Balcer, Władysław Kowalski
1 Władysław Giergiel, Wiktor Cholewa, Karol Żelazny, Stefan Dydaś

Piłkarze obu klubów

Doniesienia prasowe

Sport lwowski

Nr. 18. Piątek, 15. lipca 1922. Rok I.

ŚWIĘTO SPORTOWE PRZEMYSKIEJ „POLONI”.

Sportowy Przemyśl obchodził 8. i 9. b. m. wielkie święto: poświęcenie i otwarcie boiska PKS „Polonia" — pierwszego boiska sportowego w Przemyślu. Starania sportowców przemyskich odniosły wreszcie, przez tyle lat oczekiwany, skutek. A starano się o boisko tak długo, jak długo uprawiano sport w Przemyślu — jak długo istnieją tu zrzeszenia sportowe.

„Polonia" przemyska powstała w r. 1909. Przed wojną nosił klub nazwę KS „San". W jesieni 1909 dzięki inicjatywie pp. Zdzisława Ritterschilda i Jana Theobalda powstaje w Przemyślu pierwsza drużyna piłki nożnej, która jednak oddawała się tylko ćwiczeniom, zawodów żadnych w roku tym nie rozgrywała, stąd o istnieniu jej wiedziało tylko szczupłe grono osób. Wiosnę 1910 r. zajęły przygotowania do zlotu grunwaldzkiego, w którym wszyscy pierwsi przemyscy sportowcy brali udział. Po zlocie praca sportowa szła coraz lepiej. Drużyna przybiera nazwę klubu sportowego „San", wybierając pierwszym prezesem p. Józefa Kusia, a kapitanem 1. drużyny footballowej p. Jana Theobalda. Niespożyte zasługi przy stawianiu pierwszych kroków klubu położył p. Zdzisław Ritterschild. Pierwszymi członkami „Sanu" byli pp. Władysław Ziętkiewicz, Błocki, Uruski, ś. p. Parat, ś. p. Osiński Józef, Lech, Drzewicki, Burnatowicz i Radwański. Po szeregu treningów występuje we wrześniu 1910 „San" po raz pierwszy publicznie na zawodach ze „Slavią“, złożoną z Czechów, służących w wojsku i ulega jej 3:2. W drużynie „Sanu" grali podówczas na bramce Chmielowski, obrona Ziętkiewicz i Burakowski, pomoc Theobald (kapitan), Błocki i Sontag, w ataku Lech, Radwański, Ferenz, Parat i Drzewicki. W dwa tygodnie potem zjeżdża do Przemyśla pierwsza drużyna „Czarnych" ze Lwowa i wygrywa 7:0. Zawody te zainteresowały tak publiczność, jakoteż i młodzież, która zaczęła tłumnie garnąć się do „Sanu", a ponadto tworzyć cały szereg nowych drużyn. Powstają wówczas w Przemyślu „Olympia". „Jutrzenka", „Termopile" i inne.

W zimie w r. 1910 na 1911 przystępuje „San" do miejscowego Sokoła jako oddział sportowy. Prezesem oddziału zostaje prof. Błażek, zastępcą p. Ritterschild, sekretarzem p. Burnatowicz. Klub organizuje kurs narciarski, prowadzony przez p. Ritterschilda i zawody saneczkowe, w których Przemyślanie zajmują wszystkie pierwsze miejsca.

Z wiosną 1911 zaczyna się gorączkowa praca, a zarazem pierwsze starania o uzyskanie boiska, nie uwieńczone jednak żadnym skutkiem. Miasto odmawiało wówczas stale pomocy. „San" gra w roku tym z Pogonią (Lwów) 0:6, ze Spartą (Lwów) 4:0, z Koroną (Sambor) 4:1 i cały szereg innych. W jesieni dwa razy z Resovią 2:1 i 4:1, a w zawodach tych występuje po raz pierwszy w składzie „Sanu" Emil Dobrzański, obecny kapitan pierwszej drużyny „Polonii". W latach 1912 i 1913 dalszy rozwój klubu, któremu z wiosną 1914 udało się uzyskać od gminy kawał gruntu pod boisko. Po prowizorycznem wyrównaniu (o ogrodzeniu mowy nie było) zaczęto na boisku tem rozgrywać zawody. „San" został w roku tym zaliczony do klubów klasy II A Polskiego Związku piłki nożnej i mógł się poszczycić dobrymi wynikami. I tak wygrywa z Pogonią IB 4:3, z Czarnymi IB 1:1, 2:1 i 2:1, wychodzi z Lechią 2:3 i 1:2, ze Spartą lwowską 2:2. Z wybuchem wojny praca sportowa zamiera, by odżyć dopiero w r. 1917 i wówczas ci sami ludzie tworzą klub, któremu dają nazwę .„Polonia". W latach 1918 i 1919 należy Polonia do najsilniejszych drużyn Małopolski. Zwłaszcza w r. 1919 może się pochlubić Polonia takimi wynikami, jak z Cracovią 2:2 i 2:5, z Makkabi 2:2, z Czarnymi 1:0.

W r. 1920 zostaje klub zaliczony do klasy A okręgu lwowskiego i rozpoczyna pierwszą serję rozgrywek o mistrzostwo w tej klasie. Z powodu najazdu bolszewickiego rozgrywek tych nie doprowadzono do końca, a Walne Zgromadzenie LZOPN w r. 1921 przenosi Polonię wraz ze stanisławowską Rewerą do klasy B. Ponieważ uchwała ta powziętą była w6rew statutowi PZPN, odwołuje się Polonia od powyższej uchwały do Walnego Zgromadzenia PZPN, które dopiero w r. 1922 naprawia Polonii krzywdę wyrządzoną jej przez Związek lwowski. W r. 1921 klub daje dowody wielkiej karności, biorąc udział w grach o mistrzostwo klasy B, w których zajmuje trzecie miejsce, zwyciężając Lechię 5:0, Rewerę 5:0, ŻKS 1:0 i 4:0, Czarnych II 3:0 i 4:2, a ulegając Pogoni II 1:3 i 2:4, oraz Lechii we Lwowie 2:3. Ponadto w r. 1921 rozgrywa Polonia cały szereg zawodów towarzyskich, z których wiele dało drużynie przemyskiej bardzo zaszczytne wyniki. I tak z Polonią warszawską wychodzi 0:0 tuż po zwycięstwie tej ostatniej nad Pogonią lwowską, z Wisłą 2:3, z Wawelem 0:0, z Koroną krakowską 4:0. Rok 1922 jest rokiem przełomowym w historji klubu. Uchwałą Rady miejskiej zostaje klubowi wydzierżawiony grunt pod boisko na 10 lat. Nowo wybrany Wydział, w skład którego wchodzą pp. burmistrz J. Kostrzewski jako prezes, Dr. H. Świątnicki i E. Złotnicki jako zastępcy prezesa, oraz pp. komisarz Radwański, Machaczek. kpt. Kalinka, Dubeński, Górniak, prof. Brandler, J. Lech, E. Lech i kpt. Burnatowicz jako wydziałowi, przystępuje do budowy boiska uzyskanego od gminy. Na drodze stoi brak funduszów. Dzięki jednakowoż poparciu władz wojskowych, które użyczyły wydatnej pomocy przy robotach niwelacyjnych, oraz dzięki ofiarności osób prywatnych, oddał Wydział Polonii do użytku członkom oparkanione boisko. Jest to nietylko pierwsze oparkanione boisko w Przemyślu, ale pierwsze na prowincji we wschodniej Małopolsce. Praca jednak Wydziału Polonii nie jest jeszcze skończona. Obecnie powinien Wydział starać się o jak najszybsze wybudowanie na nowem boisku szatni, bieżni i trybun. Miejmy nadzieję, że nastąpi to niedługo. Najtrudniejszy początek zrobiony.

Uroczystość otwarcia własnego boiska rozpoczęła Polonia przemyska zawodami z lwowską Pogonią, która w oba dnie zwyciężyła (patrz „Piłka nożna"). W niedzielę rano zostało boisko poświęcone, popołudniu zaś przed zawodami składano Polonii życzenia i wręczono podarunki (srebrny puhar od Pogoni); po zawodach odbył się bankiet, urządzony przez Wydział Polonii, na którym życzono dzielnym Przemyślanom szczęśliwego rozwoju na ich nowem a własnem boisku. Do życzeń tych przyłącza również swe szczere życzenia i Redakcja „Sportu", wyrażając nadzieję, iż Polonia przemyska, mając swe nowe boisko tuż nad Sanem, nie ograniczy się jedynie do uprawiania piłki nożnej, lecz zwróci swą uwagę i na sporty wodne, bardzo u nas zaniedbane.


Polonia Przemyśl Klubem Partnerskim Wisły

Data publikacji: 31-10-2018 12:26


Miejski Klub Sportowy Polonia Przemyśl, liczący blisko 110 lat, stał się kolejnym Klubem Partnerskim Wisły Kraków. Do oficjalnego zawarcia umowy doszło podczas poniedziałkowego meczu Białej Gwiazdy z Zagłębiem Sosnowiec.

Jest to pierwszy Klub Partnerski z województwa podkarpackiego. Do tej pory Wisła nawiązała współpracę z ośmioma klubami z Małopolski (Unia Oświęcim, AP Wisła Czarny Dunajec, Futbol Brzączowice, Orbita Bukowno, Szkoła Futbolu Staniątki, Akademia Piłkarska Bonito, Piast Skawina i Unia Tarnów) oraz z Juventą Starachowice z województwa świętokrzyskiego.

Polonia jest doskonale znana krakowskim kibicom, a ich sympatia do przemyskiego klubu pozostała jeszcze z czasów przedwojennych. Obecnie drużyna seniorów występuje w IV lidze, celując w awans. Mimo tak długiej historii, dopiero w tym roku w Przemyślu powstał ośrodek szkolący młodzież - Szkółka Piłkarska „Duma Przemyśla”. „Dotychczas szkoleniem najmłodszych zawodników zajmowała się Szkółka Piłkarska „16”. Pracują tam z dziećmi bardzo dobrzy trenerzy z dużym doświadczeniem. Nie zapominamy i zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele pomogli Polonii i chcemy, żeby nadal tak było” - mówi Tomasz Jaroch, trener koordynator Szkółki. W ramach której trenuje obecnie ok. 150 dzieci w siedmiu grupach wiekowych, od 5. do 10. roku życia.


Z pewnością w szybkim nabraniu odpowiedniego kierunku kształcenia najmłodszych w Przemyślu ma pomóc współpracy z Akademią Wisły. Polonia będzie mogła liczyć na wszelką pomoc, jaką Wisła zapewnia Klubom Partnerskim. Już zaplanowano treningi oraz warsztaty w Przemyślu, które mają przeprowadzić szkoleniowcy z Krakowa. „Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o szkolenie najmłodszych, lecz nasi trenerzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z młodymi zawodnikami. Dlatego naszym zdaniem jest to najlepszy moment, aby czerpać wiedzę i korzystać z jeszcze większego doświadczenia kolegów z Wisły Kraków” - mówi Jaroch. Dodaje, że największym marzeniem jest, żeby za kilka lat na murawie stadionu Wisły zagrał wychowanek „Dumy Przemyśla”. „Wierzę, że ta współpraca przyniesie z czasem jeszcze większe korzyści obydwu stronom. Wielu z nas tutaj w Przemyślu ma nadzieję przyjechać w przyszłości do Krakowa i kibicować grającemu w koszulce Wisły naszemu wychowankowi”- podsumowuje.

Akademia Piłkarska Wisła Kraków

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

Zobacz też