Rafał Filek

Z Historia Wisły

Rafał Filek z nagrodą im. prof. Jana Janowskiego dla najlepszego juniora Wisły w roku 2008
Rafał Filek z nagrodą im. prof. Jana Janowskiego dla najlepszego juniora Wisły w roku 2008
Rafał Filek, 10.12.2012.[Foto: Przemek Bobilewicz]
Rafał Filek, 10.12.2012.
[Foto: Przemek Bobilewicz]
Rafał Filek na podium ME (pierwszy z prawej)
Rafał Filek na podium ME (pierwszy z prawej)
MEJ Warszawa 2008 - brąz Rafała Filka (w niebieskim kimonie)
MEJ Warszawa 2008 - brąz Rafała Filka (w niebieskim kimonie)
Barbara Mirus i Rafał Filek, Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2010
Barbara Mirus i Rafał Filek, Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo 2010
Rafał Filek (pierwszy z prawej) ze swoim trenerem Piotrem Weissem i kolegą z drużyny, Oskarem Romaniukiem
Rafał Filek (pierwszy z prawej) ze swoim trenerem Piotrem Weissem i kolegą z drużyny, Oskarem Romaniukiem
Trofea
Trofea

Rafał Filek - (ur. 10 sierpnia 1989 r.) zawodnik sekcji judo TS Wisła w latach 1999 - 2014, reprezentant Polski; we wrześniu 2008 roku zdobył brąz w Mistrzostwach Europy Juniorów rozgrywanych w Warszawie, zaś w listopadzie 2009 roku został brązowym medalistą Mistrzostw Europy młodzieży w tureckiej Antalyi.

Spis treści

Kronika sportowa

Rok 2003

Rok 2004

Rok 2005

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2012

Rok 2013

Rok 2014

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte podczas mistrzostw Polski oraz w Pucharze Polski.

Zestawienie nie obejmuje medali zdobytych przez judoków w drużynowych mistrzostwach Polski...

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
2009.10.02-04 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 100 kg Rafał Filek
2009.09.11 Puchar Puchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2009.10.17-18 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2010.11.06 Puchar SuperPuchar Polski Judo: 100 kg 3. Rafał Filek
2012.11.10 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: drużynowo Bartłomiej Garbacik, Sebastian Cieślik, Dawid Tondera, Paweł Badocha, Filip Łątka, Rafał Filek, Oskar Romaniuk, Mikołaj Szostak, Kajetan Pintal

VIDEO

Artykuły

Wiślak trzeci w Europie

15. września 2008

Judoka Wisły Rafał Filek w pięknym stylu wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w wadze do*100 kg. Podczas zawodów rozegranych na warszawskim Torwarze Filek odniósł cztery zwycięstwa, jedną walkę przegrywając.

Bił się naprawdę doskonale i*gdyby nie chwila nieuwagi w walce z Rosjaninem Iwanowem (dał się „zahaczyć” i przegrał ją przez yuko), kto wie, czy nie zostałby czempionem Starego Kontynentu. Pozostałe pojedynki wygrywał bowiem w sposób nie pozostawiający złudzeń o swojej wyższości nad rywalami: dwie walki wygrał przed czasem, w trakcie całego turnieju zdobywając: ippon – 1 raz, wazari – 4 razy, yuko – 1 raz, kokę – 2 razy.

Sukces Rafała jest tym większy, że tak właściwie jego forma była przed zawodami wielką niewiadomą. Do treningów na macie wrócił raptem kilka tygodni temu, w czerwcu miał jeszcze nogę w gipsie. Na szczęście zdążył się odbudować, tak fizycznie, jak i psychicznie, dzięki czemu trener Tabaszewski w krótkim komentarzu do występu swojego podopiecznego mógł krótko powiedzieć: - Rafał bił się świetnie.

Teraz przed Filkiem kolejne wyzwanie. Dzięki doskonałemu występowi w Warszawie został zakwalifikowany na juniorskie mistrzostwa świata, które w połowie października odbędą się w Bangkoku. Gratulując Rafałowi brązowego medalu mistrzostw Europy, życzymy podobnych sukcesów w Tajlandii.

TS Wisła


Judocy w brązie

3. październik 2009

Dwa brązowe medale zdobyli judocy Wisły podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski seniorów, które odbywają się w Opolu. Wywalczyli je Rafał Filek w wadze do 100 kg oraz Paweł Pytliński w wadze powyżej 100 kg.

Filek po dwóch wygranych, nie sprostał w półfinale utytułowanemu Przemysławowi Matyjaszkowi z Czarnych Bytom. W walce o brąz zwyciężył Patryka Janika ze Śląska Wrocław.

Paweł Pytliński, po porażce w pierwszej walce z Maciejem Sarnackim (AZS AWF Warszawa), do medalu musiał przebijać się przez repasaże. Uczynił to w imponującym stylu, wszystkie trzy walki kończąc przed czasem. W pojedynku decydującym o miejscu na podium postanowił pójść za ciosem i nie dał szans Piotrowi Deka (Gwardia Łódź), pokonując go przez ippon.

Niewiele brakowało, a wiślacy zdobyliby jeszcze jeden krążek, jednakże po raz kolejny zdrowie odmówiło posłuszeństwa Krzysztofowi Węglarzowi (waga do 90 kg). Po trzech zwycięstwach kontuzja uniemożliwiła mu normalne prowadzenie pojedynków - w półfinale doznał porażki zaś do kolejnej walki nie był w stanie przystąpić. Ostatecznie zajął w zawodach piąte miejsce.

TS Wisła


Filek medalistą mistrzostw Europy

23. listopada 2009, 12:29

Mamy medal młodzieżowych mistrzostw Europy! Zdobył go judoka Wisły Kraków Rafał Filek.

Podczas zawodów, które odbyły się w tureckiej miejscowości Antalya, Rafał stoczył cztery pojedynki. Pierwszą wygrał na waza-ari z tegorocznym zwycięzcą Pucharu Kontynentalnego w Boras, Szwedem Martinem Packiem. W potyczce decydującej o awansie do półfinału nie sprostał Azerowi Razmikowi Tonoyanovi. Niepowodzenie to powetował sobie w repasażach. Najpierw wygrał na dwa waza-ari (ippon) z Bułgarem Danielem Diczevem, a w walce o brązowy medal pokonał tegorocznego finalistę Pucharu Świata w Birmingham, Niemca Dino Pfeiffera.

Warto podkreślić, że Filek, ubiegłoroczny brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów, w kategorii młodzieżowców startuje dopiero pierwszy rok, a będzie to mógł czynić jeszcze przez następne dwa lata (do 23 roku życia). Rafałowi serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wyższej lokaty za rok.

TS Wisła


FILEK NAJLEPSZY W PUCHARZE POLSKI

10 maja 2010

Judoczki i judocy Wisły czterokrotnie stawali na podium podczas zawodów Pucharu Polski Młodzieży, które odbyły się w Stalowej Woli. Najlepiej spisał się Rafał Filek, który zwyciężył w kategorii do 100 kg.

W Stalowej Woli zawody judo odbyły się po raz pierwszy w historii, a ich pomysłodawcą był niegdysiejszy zawodnik Wisły, obecnie członek zarządu PZJudo, Piotr Tomczak.

Najlepszy z naszych zawodników, Rafał Filek, aby zwyciężyć, musiał się mocno napracować. W walce o finał wygrał przez wskazanie sędziów z odwiecznym rywalem Mateuszem Rudnickim z Gwardii Wrocław, zaś w finale, dopiero po 4 minutach ciężkiej walki z innym wrocławianinem Jakubem Wójcikiem, wykonał zwycięski rzut. W tej samej kategorii wagowej (100 kg) startował brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów Kajetan Pintal, zajmując 5. pozycję. W kategorii 60 kg bardzo udanie zadebiutował Bartłomiej Garbacik. Zdobył trzecie miejsce po bardzo ładnej i mądrze rozegranej taktycznie walce z Dariuszem Chełminiakiem (Olimpijczyk Włocławek).

TS Wisła

Linki