Rezerwa 1936 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje
Juniorzy Rezerwa
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Wisła Kraków Ib

Mistrzostwa A-klasy

Runda wiosenna 1935/1936

Wyjaśnienie: I liga grała systemem wiosna-jesień, rozgrywki regionalne prowadzono tymczasem systemem jesień-wiosna. Cracovia w roku 1935 spadła z pierwszej ligi, w Mistrzostwach A-klasy rozegrała tylko rundę wiosenną. W związku z tym przewidziano specjalne reguły wyłonienia drużyny walczącej o awans do I ligi: miały odbyć się eliminacje pomiędzy zwycięzcą całego sezonu, Cracovią (jeżeli wygra rundę wiosenną) oraz Podgórzem (jeżeli zajmie 1 lub 2 miejsce w rundzie wiosennej). Wisła Kraków Ib zwyciężyła w Mistrzostwach A-klasy regionu krakowskiego, ale nie mogła przystąpić do rywalizacji finałowej o awans do I ligi, gdyż regulamin zabraniał tego rezerwom klubów już grających w pierwszej lidze. Zamiast tego decyzją PZPN - wbrew wcześniejszym uchwałom, przewidującym dodatkowe eliminacje - do finałów desygnowano Cracovię i uchwalono przyznanie jej tytułu Mistrza Okręgu. Przeciwko tej decyzji protestował zarząd pokrzywdzonego Podgórza, które liczyło na udział w eliminacjach do finałów. Protest nie na wiele się zdał.


Reguły rozgrywek
Reguły rozgrywek


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1936, nr 185 (5 VII)

Kraków nie ma jeszcze mistrza piłkarskiego w kl. A

Kraków, 3 lipca.

Tegoroczne mistrzostwa kl. A okręgu Krakowskiego nie dały do tej pory rozstrzygnięcia, gdyż dotąd nie wiemy właściwie, kto będzie walczył z Cracovią o prawo udziału w rozgrywkach o wejście do Ligi. Wprawdzie mistrzostwo kl. A zdobędzie prawdopodobnie, sądząc z tabeli Wisła I B, ale rezerwie klubu ligowego nie przysługuje prawo udziału w rozgrywkach o wejście do Ligi i stąd musimy czekać jeszcze na dalsze rozstrzygnięcie, które padnie za pewne w najbliższą niedzielę na boisku Fabloku w Chrzanowie.

Grzegórzecki Klub Sportowy, który miał jakby już zapewnione prawo udziału w rozgrywkach o wejście do Ligi, chwilowo je stracił, gdyż pozbawiono go jednego punktu na korzyść Wisły przy weryfikacji zawodów tych klubów 1:1. Okazało się bowiem, iż w drużynie Grzegórzeckiego Klubu grał jeden nieuprawniony zawodnik, tak, iż mecz ten zweryfikowano, jako walkower 3:0 dla Wisły. Przez utratę jednak tego punktu Grzegórzecki musi dalej walczyć b swoje czołowe miejsce wśród klubów A-klasowych, a decyzja zapadnie w spotkaniu między nim a drużyną Fabloku w najbliższą niedzielę w Chrzanowie. W razie jednak zwycięstwa Fabloku obie drużyny będą miały równą ilość punktów i rozegrają jeszcze w tej sprawie 3-ci mecz.

Decyzja zarządu Pol. Związku Piłki Nożnej, polecająca rozgrywanie zawodów finałowych tylko miedzy Cracovią a Grzegórzeckim Klubem Sportowym (względnie Fablokiem) była przedmiotem obrad po siedzenia Krakowskiego związku piłki nożnej, który postanowił wysłać w tej sprawie swego delegata, przewodniczącego wydziału gier i dyscypliny p. Rutkę na najbliższe posiedzenie PZPN, celem przed stawienia punktu widzenia ze 6trony władz krakowskiego OZPN-u,

Sezon 1936/1937

Towarzyskie


Ostatnie Wiadomości Krakowskie zapowiadały, że pod koniec marca Wisła Ib miała grać z Wawelem, prawdopodobnie był to błąd dziennikarski, gdyż tego dnia Wisła Ib grała z Unią Kraków, a w kolejnym numerze OWK podawało wynik meczu Wawel-Legia.

Puchar KOZPN (w tym Puchar rezerw)

Klasa B