Riccardo Grym

Z Historia Wisły

Riccardo Grym
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 13 czerwca 1999
pozycja pomocnik
numer 99
reprezentacja U-15, U-16, U-17, U-18, U-19
Drużyny juniorskie
Lata Drużyna
TuS Quettingen
2006–2017 Bayer Leverkusen
2018 Borussia Mönchengladbach
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
2018/19 (j) Wisła Kraków 0 0
2018/19 Wisła II Płock
2019/20 (j) Wisła II Płock
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Riccardo Grym (ur. 13 czerwca 1999 roku) – piłkarz, zawodnik Wisły Kraków w 2018 roku, grający na pozycji pomocnika. Posiada również niemieckie obywatelstwo.

Spis treści

Artykuły, wywiady

Riccardo Grym zawodnikiem Wisły!

27-06-2018

19-letni środkowy pomocnik Riccardo Grym został nowym zawodnikiem Białej Gwiazdy. Etatowy reprezentant juniorskich kadr Polski, posiadający także niemieckie obywatelstwo, podpisał kontrakt na dwa lata z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Riccardo Grym urodził się 13 czerwca 1999 roku w Leverkusen i to w miejscowym Bayerze od dzieciństwa zbierał piłkarskie szlify. Młodzieżowiec został wypatrzony przez polskich skautów w 2014 roku, co zaowocowało powołaniem do juniorskich kadr naszej reprezentacji. Jak dotąd Grym rozegrał dwa spotkania w reprezentacji U-15, dwa w U-16, sześć w U-18 oraz dziewięć w U-19. Nowy Wiślak znajduje się w kręgu zainteresowań Jacka Magiery przed przyszłorocznym mundialem dla zawodników poniżej 20 roku życia.

Jak dotąd największym sukcesem Gryma było wywalczenie w 2016 roku juniorskiego mistrzostwa Niemiec z Bayerem Leverkusen. W połowie ostatniego sezonu 19-latek przeniósł się z zespołu „Aptekarzy” do Borussii Mönchengladbach, gdzie mógł liczyć na występy we wszystkich meczach rozgrywanych przez „Źrebaki”. W rozgrywkach 2017/2018 Grym rozegrał łącznie 21 spotkań, w których strzelił 4 gole i zanotował 3 asysty. W poszukiwaniu nowych wyzwań Riccardo Grym zaakceptował ofertę Białej Gwiazdy i w rodzinnym kraju będzie szykował się do Mistrzostw Świata U-20, które odbędą się na polskich boiskach.

Riccardo, witaj w Krakowie!

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow.pl

Grym: Wisła to dobre miejsce na rozwój

28-06-2018

W środę drużynę Wisły Kraków wzmocnił 19-letni Riccardo Grym. Młodzieżowy reprezentant Polski będzie zakładał koszulkę z białą gwiazdą na piersi oznaczoną numerem 99.

Młody pomocnik już teraz uchodzi za spory talent, ale nie zamierza spocząć na laurach, lecz w Krakowie doskonalić swoje umiejętności. „Jestem bardzo szczęśliwy, że podpisałem kontrakt właśnie z Wisłą. To bardzo dobre miejsce dla młodego piłkarza na rozwój. Już nie mogę się doczekać pierwszego występu w nowym klubie” - zaznaczył „Ricco”.

Zawodnik wyznacza sobie i kolegom z zespołu wysokie cele. Co, przychodząc do Wisły, chciałby osiągnąć? „Przede wszystkim najważniejsze jest zdrowie, bo bez tego nie można realizować swoich założeń. Chciałbym odnaleźć się w seniorskim futbolu i regularnie występować w Wiśle. Wierzę, że w nowym sezonie uda się nam - drużynie - zaprezentować dobrze. Marzy mi się miejsce w pierwszej trójce” - wyjawił.

Sprostać wyzwaniu

Nowo pozyskany zawodnik stanął przed sporym wyzwaniem, jakim jest przeskok do seniorskiej piłki. „Na pewno różnica między futbolem juniorskim a seniorskim jest duża. Ja się jednak tego nie boję, cieszę się, że będę mógł kontynuować przygodę z piłką na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Mam nadzieję, że dam sobie radę” - dodał.

Wejście do wiślackiej szatni ułatwi Grymowi znajomość z Marcinem Grabowskim, który także niedawno został piłkarzem 13-krotnego mistrza Polski. „Z obecnych graczy osobiście znam Marcina Grabowskiego, rozmawialiśmy nawet ostatnio. Powiedział mi, że jest zadowolony ze zmiany i namawiał mnie do przyjścia tutaj. W Wiśle jest także Kamil Wojtkowski, który kiedyś grał w Niemczech, więc myślę, że odnajdę się w nowym miejscu” - wyraził nadzieję.

Nowy rozdział

Pomocnik całe swoje życie spędził w Niemczech. Pod Wawelem zamieszka sam, gdzie przyjdzie mu zmierzyć się z dorosłym życiem. „Na pewno nie będzie łatwo, bo będę bez bliskich. Znam jednak język polski, co na pewno mi pomoże. Rzeczywiście, można to traktować jako kolejne wyzwanie, ale uważam, że bez problemów podołam” - zapewnił.

W przyszłym roku Polska będzie organizatorem mistrzostw świata do lat 20. Występy w Wiśle mogą przybliżyć młodziana do udziału w tej imprezie. „To dla mnie bardzo ważne, abym znalazł się wśród zawodników, którzy zagrają na mistrzostwach świata. Gra w nowym klubie może mi tylko pomóc, bo nabiorę doświadczenia w seniorskiej piłce. Tym bardziej, że trener Magiera mieszka w Polsce, więc może nawet łatwiej będzie mu mnie podglądać” - zakończył wypowiedź Riccardo Grym.

K. Biedrzycka
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow.pl

Grym: Wisła daje mi większe możliwości

02-07-2018

W ubiegłą sobotę Riccardo Grym złożył podpis pod kontraktem wiążącym go z 13-krotnym mistrzem Polski. Dziś, podczas konferencji prasowej, 19-letni pomocnik Białej Gwiazdy został oficjalnie zaprezentowany przedstawicielom mediów.

Młodzieżowy reprezentant kraju krótko przywitał się z krakowskimi dziennikarzami: „Podobnie, jak koledzy cieszę się, że znalazłem się w tak dużym klubie, jakim jest Wisła”.

Ważna zmiana

Młody zawodnik całe życie spędził w Niemczech. Przenosząc się pod Wawel, zafundował sobie niemałą rewolucję. Jego poprzedni pracodawca Borussia Mönchengladbach dość odważnie stawia na młodzież, ale Grym, chcąc zanotować piłkarski rozwój na szczeblu seniorskim, zdecydował się właśnie na Białą Gwiazdę.

„Widziałem dla siebie perspektywy gry w pierwszym zespole Borussii, ale najwidoczniej klub ich nie dostrzegał. Mogłem występować wyłącznie w drużynie U-23, a moim celem jest gra wyżej, stąd decyzja o przyjęciu oferty Wisły. Ruch ten daje mi większe możliwości i szansę na pokazanie się w Ekstraklasie” - oznajmił.

K. Biedrzycka
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow.pl

Riccardo Grym w Wiśle Płock

31-08-2018 12:57

Riccardo Grym zmienia barwy klubowe i przechodzi z Wisły Kraków do Wisły Płock.

Młody pomocnik, który jest wychowankiem Bayeru Leverkusen trafił do Białej Gwiazdy z młodzieżowej drużyny Borussi Monchengladbach. „Ricco jest ambitnym i pracowitym piłkarzem, jednak nie udało mu się wywalczyć miejsca w „osiemnastce”, dlatego sztab szkoleniowy wyraził zgodę na transfer definitywny zawodnika do innego klubu, gdzie może liczyć na więcej szans na grę” - mówi dyrektor sportowy Białej Gwiazdy, Arkadiusz Głowacki.

Dziękujemy zawodnikowi za jego zaangażowanie i życzymy powodzenia w dalszej karierze!

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow.pl

Galeria sportowa