Robert Zaczkiewicz

Z Historia Wisły

Robert Zaczkiewicz, 10.12.2012.[Foto: Przemek Bobilewicz]
Robert Zaczkiewicz, 10.12.2012.
[Foto: Przemek Bobilewicz]
Robert Zaczkiewicz
Robert Zaczkiewicz
Robert Zaczkiewicz - Otwarty Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych Kąty Wrocławskie 6.10.2012 Foto: Przemek Bobilewicz/Źródło: www.kozjudo.org
Robert Zaczkiewicz - Otwarty Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych Kąty Wrocławskie 6.10.2012
Foto: Przemek Bobilewicz/Źródło: www.kozjudo.org
Łukasz Czekaj, Robert Zaczkiewicz, Tomasz Fabiański, Michał  Klimek, Michał Znamirowski - Mistrzostwa Polski Masters 15.09.2012 SobótkaŹródło: www.kozjudo.org
Łukasz Czekaj, Robert Zaczkiewicz, Tomasz Fabiański, Michał Klimek, Michał Znamirowski - Mistrzostwa Polski Masters 15.09.2012 Sobótka
Źródło: www.kozjudo.org
Robert Zaczkiewicz z drużyną młodzików. Otwarte Mistrzostwa Małopolski Młodzików - Myślenice 27.10.2012 Foto: Przemek Bobilewicz/Źródło: tswislajudo.pl
Robert Zaczkiewicz z drużyną młodzików. Otwarte Mistrzostwa Małopolski Młodzików - Myślenice 27.10.2012
Foto: Przemek Bobilewicz/Źródło: tswislajudo.pl
Medaliści Otwartego Pucharu Polski Liberty Cup 2012 w Bytomiu Mateusz Sordyl i Bartosz Karaś z trenerem Robertem Zaczkiewiczem.
Medaliści Otwartego Pucharu Polski Liberty Cup 2012 w Bytomiu Mateusz Sordyl i Bartosz Karaś z trenerem Robertem Zaczkiewiczem.
2015.06.20-21 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.Nikola Szlachta, trener Robert Zaczkiewicz i Paulina Szlachta.
2015.06.20-21 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.
Nikola Szlachta, trener Robert Zaczkiewicz i Paulina Szlachta.
Robert Zaczkiewicz - trener koordynator sekcji Judo TS WISŁA KRAKÓW, wywalczył podczas rozgrywanych we Włoszech Mistrzostw Świata Weteranów brązowy medal w kategorii 81 kg.
Robert Zaczkiewicz - trener koordynator sekcji Judo TS WISŁA KRAKÓW, wywalczył podczas rozgrywanych we Włoszech Mistrzostw Świata Weteranów brązowy medal w kategorii 81 kg.

Robert Zaczkiewicz (ur. 25 kwietnia 1976 roku) - judoka Wisły, trener klasy mistrzowskiej, od 2015 roku trener koordynator sekcji.

Robert Zaczkiewicz rozpoczął przygodę z judo w rodzinnym Tarnowie. Do Krakowa przeniósł się po maturze, w 1995 roku, by rozpocząć studia na Akademii Wychowania Fizycznego. W tym samym czasie został zawodnikiem Wisły.

W 2003 roku zadebiutował jako trener, początkowo pod jego opieką były grupy naborowe, z czasem zaczął w Wiśle szkolić dzieci starsze i młodzików. Jednocześnie pełni funkcję trenera Reprezentacji Małopolski Młodzików.

Po ukończeniu 30. roku życia z sukcesami pojawiał się na matach w kategorii masters.

10 stycznia 2011 roku podczas Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów Robert Zaczkiewicz został wybrany prezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Judo. 8 lutego 2015 roku został wybrany prezesem na kolejną kadencję.

Zaczkiewicz był też członkiem Zarządu Polskiego Związku Judo. 24 maja 2015 roku zrezygnował z pełnionej funkcji publikując list otwarty.

Spis treści

Kronika sportowa

Rok 1995

Rok 1996

Rok 1997

Rok 1998

Rok 1999

Rok 2000

Rok 2001

Rok 2006

Rok 2007

Rok 2008

Rok 2009

Rok 2010

Rok 2011

Rok 2012

  • 2012.09.15-16, Mistrzostwa Polski Masters w Judo, Sobótka k. Wrocławia
    • złoty medal (kategoria 35-39 lat, w wadze do 81 kg);

Rok 2017

Dorobek medalowy w zawodach rangi mistrzowskiej

W tabeli zamieszczamy medale zdobyte podczas mistrzostw Polski oraz w Pucharze Polski.

Zestawienie nie obejmuje medali zdobytych przez judoków w drużynowych mistrzostwach Polski...

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1996.10.11-13 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz
1997.05.30-06.01 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 65 kg Robert Zaczkiewicz
1999.04.16-1 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz ?
1999.04.16-1 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 75 kg Robert Zaczkiewicz
2000.06.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz
2001.10.12-15 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: 66 kg Robert Zaczkiewicz ?
2009.09.11 Puchar Puchar Polski Judo: 73 kg 2. Robert Zaczkiewicz

Wywiady

„To szkoła życia. A życie to sztuka walki.”

21 października 2015

Robert Zaczkiewicz, Antoni Maciołowski, Dariusz Tylek 17.01.2017 r.
Robert Zaczkiewicz, Antoni Maciołowski, Dariusz Tylek 17.01.2017 r.

Wywiad z Robertem Zaczkiewiczem-trenerem i koordynatorem sekcji judo TS Wisła.

Kiedy wchodzi się do korytarza sekcji judo wisi tam plakat „Judo szkoła życia-życie sztuka walki”. Jak trener rozwinie to hasło?

Codziennie gdziekolwiek jesteśmy staramy się walczyć. Za każdym razem mamy egzamin. Sprawdziany w szkołach, matura, potem egzaminy na studiach. Za każdym razem walczymy o lepszy wynik. Tak samo jest w judo. Stajemy naprzeciw przeciwnika i walczymy, żeby być lepszym, mocniejszym. Walczymy na różnych etapach, by na końcu dojść do walki na olimpiadzie. W życiu celem jest dobra praca i można to porównać.

Judo to sport, który chyba bardzo rozwija człowieka…

Tak. Mamy dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych, oprócz tego uczymy się bezpiecznych upadków. Kiedy dziecko upada, uczy się jak to zrobić bezpiecznie. Potem na ulicy nie złamie sobie ręki w trzech miejscach, nie uszkodzi się trwale. Poobija się i to wszystko.

Można to też ugryźć z psychologicznej strony. Nauka upadków i podnoszenia się po nich. Chyba po to żyjemy…

Tak. Judo uczy tego od pierwszego treningu.

Jak bardzo trzeba być wytrwałym aby zdobyć ten złoty medal Igrzysk Olimpijskich?

Bardzo. Zdarzają się kontuzje, spotykamy przeciwników, z którymi ciężko jest wygrać. Trzeba bardzo ciężko pracować, aby z nim wygrać. Zawodnicy trafiają na zawodach na rywala, z którymi nie są w stanie wygrać, rzuca ich na ippon po dziesięciu sekundach. Zawodnik potem wraca do klubu, trenuje i na następnych zawodach walka już trwa minutę i mimo porażki jest podbudowany bo wytrwał całą walkę. I po pół roku udaje nam się już z nim wygrać. Bardzo często się tak zdarza, że po porażkach zawodnicy trenują jeszcze mocniej.

Jakie cele stawia sobie sekcja judo? Jak wygląda sytuacja sekcji? Przeciętny kibic Wisły nie wie o judo za wiele, ta dyscyplina nie jest za bardzo rozreklamowana.

Nie jest. Mamy jednak na przykład piątego zawodnika Europy w swoich szeregach, medalistów mistrzostw Polski. Mamy Paulinę Szlachtę, która walczyła na Mistrzostwach Europy. Przegrała tam swoją walkę, ale na następnych mistrzostwach jej celem będzie medal. Mamy dużo zawodników, którzy dobrze się zapowiadają, mają medale z kraju, na arenie międzynarodowej dopiero raczkują, ale ich celem jest zaprezentowanie się na arenie europejskiej i potem światowej, by na końcu osiągnąć dobry wynik.

Jak wygląda sytuacja finansowa sekcji? Z czego się utrzymujecie? Macie sponsorów?

Utrzymujemy się ze składek. Jeździmy za te pieniądze na zawody. Mamy sporo dzieci bo około 150. Nie mamy jednak żadnego seniora, jednego juniora starszego i sześciu młodszych.

Wspomniał trener o tym, że celem jest wychowanie olimpijczyka. Czy są w sekcji osoby, które rokują nadzieję na to i jakie warunki muszą spełnić, by osiągnąć swój cel?

Są zawodnicy, których widziałbym na olimpiadzie w Tokio. Jest ich dwóch, trzech. Musimy z nimi jeździć zagranicę na zawody. Tutaj w kraju nie mają sobie równych. Zagranicą oni zderzają się z rzeczywistością. Nasze judo opiera się na sile, europejskie na technice, ruchu, dużej ilości rzutów. Rosjanie na przykład mają naturalną siłę. To kwestia wychowania: oni chodzą po drzewach, u nas siedzi się przed komputerem. My na przykład uczymy się wspinania po linie, oni mają to we krwi.

Judo jest w takim razie odzwierciedleniem naturalnych predyspozycji?

W judo trzeba być silnym, mieć dobrą koordynację, wytrzymałość. Walka seniorów trwa 5 minut i trzeba ją wytrzymać. Oprócz tego podstawą jest technika. Nie wygramy walki stosując jedną technikę, bo przeciwnik przecież na nas patrzy. W gyoko mamy 64 techniki, a ich wariacji cała masa.

Czyli jest to sport kreatywny?

Tak. Trzeba być kreatywnym i trzeba myśleć.

Pochodzi Pan z Tarnowa. Jak trafił Pan do Wisły?

Trafiłem tu w 1996 roku, kiedy przyjechałem na studia na AWF-ie. Od tego czasu jestem związany z Wisłą. Najpierw jako trener, potem jako zawodnik.

Jakie są Pańskie wspomnienia z tego okresu? To prawie dwadzieścia lat.

Bardzo dobre. Dobrze wspominam trenerów Marka Tabaszewskiego czy Krzysztofa Wojdana mimo pewnych zawirowań w sekcji. Spędziłem tu najlepsze lata, mimo, że w Tarnowie u trenera Krzysztofa Sieniawskiego tak naprawdę nauczyłem się judo. Teraz staram się przekazywać tą wiedzę. Prowadzę grupę naborową i juniorów młodszych.

Startuje trener w kategorii Masters. Na wstępie gratuluje kolejnego już złotego medalu. Chce się jeszcze trenerowi jeździć na takie zawody?

Chce mi się. Dużo osób jeździ na te zawody. To nie jest tak, że z judo się kończy. My ćpamy sport całe życie (śmiech). Jak ktoś w to już wsiąknie, to nie wychodzi z tego.

Jakie ma trener inspiracje w swojej pracy?

Paweł Nastula na pewno, Waldemar Legień, Beata Maksymow, która była mistrzynią świata, Rafał Kubacki, Janusz Pawłowski medalista Igrzysk Olimpijskich mój były trener z kadry. Moim celem jest wychowanie kogoś takiego jak na przykład Paweł.

Ostatnie słowo należy do Pana.

Zapraszam wszystkich 28 listopada na Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików, w których będą rywalizować województwa. O 17 rozpoczną się finały, eliminacje do południa. Warto przyjść, zobaczyć co to jest judo.

Źródło: tswisla.pl

Wybrane artykuły

Zaczkiewicz wicemistrzem świata

8 czerwca 2009

Robert Zaczkiewicz, Mistrzostwa Polski Masters 15.09.2012 SobótkaŹródło:www.kozjudo.org
Robert Zaczkiewicz, Mistrzostwa Polski Masters 15.09.2012 Sobótka
Źródło:www.kozjudo.org

Dwa medale zdobyli zawodnicy Wisły Kraków podczas mistrzostw świata weteranów w judo (zawody dla byłych judoków, którzy zakończyli karierę sportową i minimum od dwóch lat nie startowali na arenie międzynarodowej).

Tytuł wicemistrzowski w kategorii 30-34 lat, w wadze do 73 kg wywalczył Robert Zaczkiewicz. Robert stoczył pięć pojedynków, szczególnie efektownie zwyciężając w półfinale, w którym pokonał przez ippon Rosjanina Mołożajewa. W finale nie dał rady Niemcowi Finkbeinerowi, przegrywając na yuko.

Na najniższym stopniu podium stanął Wiktor Wielecki (także w kategorii 30-34 lat, w wadze do 90 kg). Nasz zawodnik stoczył cztery walki, ponosząc jedną porażkę, trzy walki wygrywając. Warte podkreślenia, że wszystkie zwycięstwa odniósł przed czasem.

Źródło: tswisla.pl

Zaczkiewicz mistrzem Europy

16 listopada 2009

Judoka Białej Gwiazdy Robert Zaczkiewicz zdobył złoty medal mistrzostw Europy masters, które odbyły się w miniony weekend we włoskiej miejscowości Lignano. Zaczkiewicz, startujący w przedziale wiekowym 30-34 lat w kategorii do 73 kg, w drodze do najwyższego stopnia podium pokonał pięciu przeciwników (Hiszpana, Włocha, Francuza, Estończyka, a finale Rosjanina Sadira Ayvazowa). Warto przypomnieć. że w czerwcu Robert w tej samej kategorii wiekowej i wagowej wywalczył tytuł wicemistrza świata. Serdecznie gratulujemy.

Pozostali dwaj startujący w zawodach wiślacy nie odnieśli sukcesów. Wiktor Wielecki (30-34 lat, 90 kg) zajął dziewiąte miejsce, a Michał Czerny (35-39 lat, 73 kg) odpadł w eliminacjach.

Źródło: tswisla.pl