Roman Abraham Wohlfeiler

Z Historia Wisły

Roman Abraham Wohlfeiler - ur. 18 lutego 1918 roku, zm. w październiku 1974, piłkarz, lewoskrzydłowy, zawodnik rezerw Wisły na przełomie lat 40 i 50.

Roman Wohlfeiler urodził się w 1918 roku w rodzinie żydowskich sklepikarzy (jego rodzice prowadzili sklep owocowy przy ulicy Starowiślnej w Krakowie). W piłkę zaczął grać w podwórkowych drużynach w dzielnicy Kazimierz, następnie trafił do klubu Hakoah, a stamtąd do Makkabi. Po wybuchu II Wojny Światowej uciekł do Lwowa, gdzie także grywał w piłkę nożną. Po zajęciu Lwowa przez Niemców powrócił do Krakowa. Znalazł zatrudnienie w Fabryce Schindlera - dzięki protekcji Oskara Schindlera przeżył wojnę.

Po 1945 Wohlfeiler był zawodnikiem Milicyjnego KS. Graczem Wisły został w wyniku włączenia Towarzystwa Sportowego do pionu gwardyjskiego w czasie stalinowskiej reformy sportu. Wohlfeiler grał w drużynie IB. Władysław Giergiel wspominał, że pozostałym piłkarzom Roman Wohlfeiler opowiadał, że gra w Wiśle była od dziecka jego marzeniem. Poza grą w meczach towarzyskich Wohlfeiler nie przebił się jednak do pierwszego zespołu. W grze miał cechować się szybkością, przebojowością i sprytem (czym nadrabiał trochę gorsze warunki fizyczne). Występował również jako tenisista stołowy.

W 1951 roku Wohlfeiler wyemigrował do Izraela, gdzie zmarł w 1974 roku.

Wbrew często powtarzanej opinii, Roman Wohlfeiler nie był pierwszym piłkarzem żydowskiego pochodzenia w historii Wisły - chociażby Izydor Markheim pojawiał się w składzie Wisły już w 1907 roku.

Galeria

Źródła

  • Bogna Wilczyńska, Żydzi i Polacy na boiskach międzywojennego Krakowa, czyli co piłka nożna może powiedzieć o społeczeństwie, Studia Judaica 18 (2015), nr 2 (36), s. 293–319
  • Aleksander Skotnicki, "Oscar Schindler in the eyes of the Cracowian Jews", Kraków 2008, str. 138-139