Sławomir Kaliszewski

Z Historia Wisły

Sławomir Kaliszewski, trener koordynator sekcji gimnastyki TS Wisła
Sławomir Kaliszewski, trener koordynator sekcji gimnastyki TS Wisła
Z córką Katarzyną Kaliszewską 1999r
Z córką Katarzyną Kaliszewską 1999r
2016.12.19 Wiślacka Wigilia
2016.12.19 Wiślacka Wigilia

Sławomir Kaliszewski : ur. 4 kwietnia 1950 roku


Gimnastyk TS Wisła, od 1980 roku do końca grudnia 2017 roku pełnił funkcję trenera koordynatora sekcji gimnastyki sportowej kobiet, członek Sądu Koleżeńskiego TS, od 1992r pracuje w zarządzie Polskiego Związku Gimnastycznego, przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Metodyczno – Szkoleniowej. Od 2005r Wiceprezes Zarządu Sekcji Gimnastyki Kobiet Polskiego Związku Gimnastycznego (24 stycznia 2009 roku został wybrany na drugą, 2 marca 2013r na trzecią a 10 grudnia 2016 roku na czwartą już kadencję na tym stanowisku podczas Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Polskiego Związku Gimnastycznego).

Dnia 20 kwietnia 2015r podczas Walnego Sprawozdawczo – Wyborczego Zgromadzenia Delegatów Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków Sławomir Kaliszewski został wybrany na stanowisko V-ce Prezesa TS Wisła ds sportowych.


Od 1959r związany jest z gimnastyką sportową. Początkowo jako zawodnik od 1967 do 1972 TS Wisła Kraków. W 1974r ukończył studia na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jako zawodnik należał do kadry Polski i w tym czasie zdobywał wiele medali. Najcenniejszy z nich to brązowy medal zdobyty na Mistrzostwach Polski Seniorów na kółkach w 1971r. Był też uczestnikiem zawodów kwalifikacyjnych do Olimpiady w Monachium w 1972r. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych był jednym z czołowych gimnastyków w Polsce (znajdował się w szerokiej kadrze przed Igrzyskami w Monachium).

W 1973r rozpoczął pracę jako szkoleniowiec, początkowo w klubie MKS Jordan, gdzie trenował grupę chłopców, a następnie od 15 lipca 1976r do dnia dzisiejszego związany jest z „Wisłą” Kraków. W latach 1989 - 1996 pełnił funkcję trenera Kadry Narodowej Polskiego Związku Gimnastycznego.

Wspaniały trener, wielki fachowiec i autorytet dla wielu pokoleń gimnastyków.

Prywatnie - ojciec Katarzyny Kaliszewskiej, gimnastyczki Wisły, Wicemistrzyni Świata i Europy fitness.

Wyróżnienia i odznaczenia:

  • Brązowy Krzyż Zasługi - 1986r
  • Srebrny Krzyż Zasługi - 1997r
  • Złoty Krzyż Zasługi - 2001r
  • Złota Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej" - 2000r
  • Honorowy Członek TS "Wisła" Kraków - 2002r
  • Odznaka "Honoris gratia" nadana przez Prezydenta Miasta Krakowa - 2006r
  • Wyróżnienie "Solidarni w sporcie" w kategorii trenerów - 2012r


Spis treści

Czytaj też...

Trenerzy Sekcji Gimnastycznej uhonorowani

10 lipca 2012

W miniony czwartek, podczas uroczystego otwarcia 65. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Gimnastyce Sportowej, Zarząd Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków docenił wieloletni trud swoich szkoleniowców, przyznając im pamiątkowe grawertony.

Uhonorowani zostali:

Sławomir Kaliszewski - 40 lat pracy trenerskiej, w tym 36 lat w TS Wisła, od 32 lat trener-koordynator sekcji,

Beata Bodzoń - 25 lat pracy trenerskiej, w tym 16 lat w TS Wisła,

Mariola Frandofert - 20 lat pracy trenerskiej, cały czas w TS Wisła.

W podzięce trenerzy otrzymali też kwiaty od Zarządu Sekcji Gimnastycznej i rodziców zawodniczek.

http://www.tswisla.pl/

SŁAWOMIR KALISZEWSKI WICEPREZESEM PZG

27 stycznia 2009

W sobotę 24 stycznia odbył się Walny Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Polskiego Związku Gimnastycznego. Wśród nowo-wybranych władz znalazł się trener-koordynator krakowskiej Wisły Sławomir Kaliszewski. Podobnie jak w poprzedniej kadencji będzie on pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu ds. gimnastyki sportowej kobiet. Panu Sławkowi serdecznie gratulujemy.

Źródło: http://www.tswisla.pl

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Prasa o Sławomirze Kaliszewskim

Echo Krakowa. 1989, nr 38 (22 II) nr 12847

SŁAWOMIR KALISZEWSKI obchodził niedawno 15-lecie trenerskiej pracy. I bez fałszywej skromności może powiedzieć, że nie były to lata stracone. Wysiłek nie poszedł na marne. Odkąd przejął opiekę nad gimnastyczkami Wisły, wcześniej szkolił chłopców w Jordanie, jego podopieczne zdobyły 25 medali podczas mistrzostw Polski, w młodszych kategoriach wiekowych i w spartakiadach. Najwięcej satysfakcji przysporzyły mu ostatnie sukcesy które były dziełem wychowanek, dziewcząt, z którymi pracuje od podstaw Doroty Lipki. Magdaleny Szostkowskiej. Anny Michaliszyn i Katarzyny. Hajdugi Pan Sławomir liczy w skrytości ducha, że właśnie któraś z tej czwórki zrealizuje jego naj­ większe marzenie, stanie na podium mistrzostw kraju, w konkurencji seniorek. Dla trenera byłaby to najlepsza nagroda za lata pracy, liczne wyrzeczenia.

Przeciętnie bowiem trener Wisły spędza poza Krakowem, na rozmaitych obozach, zawodach, trzy miesiące w roku. W sumie, jak obliczył, nie było go w domu cztery lata! Nie brał przy tym pod uwagę codziennych, wyczerpujących treningów w hali przy ul. Reymonta, wizyt w szkole (pilnuje bowiem, by dziewczęta nie opuściły się w nauce). pracy administracyjnej, związanej z funkcjonowaniem sekcji, w której od 1980 roku jest trenerem-koordynatorem.

Zona pana Sławomira zdążyła się już przyzwyczaić do tych częstych nieobecności. Tym bardziej że starsza z córek, 10-letnia Katarzyna (razem z tatą na zdjęciu) połknęła gimnastycznego bakcyla. Jest obecną mistrzynią Polski młodziczek. A młodsza.

4-letnia Ania chce oczywiście pójść w ślady siostry. Sławomir Kaliszewski nie ma nic przeciwko temu, choć nigdy nie zmuszał swych pociech do Wyczynowego uprawiania sportu. Do czynnego wypoczynku owszem.

Jeśli tylko dysponuje wolnym czasem, zabiera córki na rowerowe wycieczki, na rodzinne wyprawy w góry na narty, Sam mimo 39 lat utrzymuje wysoką sprawność, dobrą kondycję. Uważa. że swoje „końskie” zdrowie, nie pamięta kiedy ostatni raz był na. zwolnieniu lekarskim. zawdzięcza właśnie sportowi.

Zanim został trenerem był kiedyś gimnastykiem. W latach 1968—71 członkiem kadry narodowej. brązowym medalista mistrzostw Polski w ćwiczeniach na kółkach A konkurencja była wówczas bardzo silna. Startowali wszak Andrzej Szajna, bracia: Mikołaj. Sylwester 1 Wilhelm Kubicowie, polska gimnastyka w męskim wydaniu przeżywała wtedy swój złoty okres. (pp)