SF Fairant Kraków

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 19:25, 28 sty 2019; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Stowarzyszenie Futbolowe Fairant Kraków - klub piłkarski, który w akcji Kluby dla klubu wsparł Wisłę Kraków kwotą 510 złotych.

Spis treści

Fairant w akcji Kluby dla klubu

Społeczność SF_Fairant również przyłącza się do akcji #50kforWK i przekazuje swój skromny wkład na konto Socios Wisła! Funkcjonując wyłącznie dzięki wsparciu członków naszego community, rozumiemy i wspieramy innych kibiców w walce o swój klub! - tak na swoim profilu na twitterze 18 stycznia 2019 roku Fairant ogłosił przystąpienie do akcji 50kforWK / Kluby dla klubu. Fairant wsparł Wisłę kwotą 510 złotych.

Historia Fairantu

SF Fairant to klub, który powinien zainteresować każdego, komu bliskie jest hasło Against Modern Football. Slogan ten wyraża sprzeciw wobec postępującej komercjalizacji piłki nożnej, odrywającej futbol od pierwotnych wartości i zrywającej więzi ze wspólnotą lokalną. Fairant zamiast jedynie sprzeciwiać się takim procesom postanowił działać. Celem naszego stowarzyszenia jest przywrócenie i propagowanie wartości, którymi kierował się futbol w swoim pierwotnym, klasycznym wydaniu. W opozycji do postępującej komercjalizacji i podporządkowania klubów piłkarskich mediom i kulturze masowej. Budujemy organizację, w której każdy jej członek ma wpływ na jej funkcjonowanie oraz własną rolę do odegrania – nie tylko na boisku - wyjaśniają członkowie klubu na swojej stronie internetowej.

Ta myśl przewodnia znajduje odzwierciedlenie w strukturze klubu i w podejmowanych działaniach. Fairant to stowarzyszenie bazujące na składkach członkowskich, ale rola członków klubu nie kończy się na wpłaceniu pieniędzy. Każdy współdecyduje o kierunku rozwoju klubu. W modelu fan-owned Fairant jest budowany przez kibiców dla kibiców.

Fairant powstał 21 lutego 2018 roku w krakowskim pubie Fog House, tuż przy historycznym stadionie Nadwiślanu Kraków, gdzie przed wojną, u stóp Wawelu, swoje mecze rozgrywała Makkabi Kraków. Naturalnie w samym pubie odbyło się tylko zebranie założycielskie, formalne zarejestrowanie stowarzyszenia odbyło się jakiś czas później. Po wypełnieniu dalszych formalności Fairant w sezonie 2018/19 przystąpił do rywalizacji w krakowskiej B-klasie (grupa III). Działalność klubu nie kończy się jednak na meczach. Stowarzyszenie organizuje między innymi cykliczne spotkania z byłymi piłkarzami i ludźmi sportu, promując w ten sposób szeroko pojęty kontakt z kulturą piłkarską. Sporą popularność zyskały sobie programy meczowe Fairantu, wyróżniające się elegancką szatą graficzną i ciekawą tematyką. Przykładowo w jednym z numerów ukazało się koloryzowane zdjęcie Henryka Reymana i Józefa Lotha z Polonii Warszawa z 1926 roku oraz artykuł o historii nieco zapomnianej Legii Kraków.

Z Fairantem związanych jest wiele osób, które swoją sportową pasję twórczo realizuje i dało się już poznać w piłkarskim światku na innych płaszczyznach.

Prezes SF Dominik Szarek prowadził wcześniej popularny kanał youtube Futbolove, poświęcony różnorodnym piłkarskim ciekawostkom. Jeden z odcinków przybliżał postać Henryka Reymana i zdobył ponad 230 tysięcy wyświetleń (historiawisly.pl miała przyjemność udzielić konsultacji merytorycznej przy powstawaniu tego filmu).

W zarządzie Fairanta znajduje się też inna osoba, która ma doświadczenie w produkcji piłkarskich filmów na youtube. Szczepan Janus zainteresowanie futbolem łączy z pasją podróżowania i na kanale TourDeSport często przedstawia piłkarską egzotykę. Derby Bangkoku? Piłka nożna w Emiratach Arabskich? Eliminacje Mistrzostw Świata Indie-Nepal? Z takimi tematami można zapoznać się na TourDeSport.

Okolicznościowe logo na 100-lecie Wisły - projekt Jakuba Malickiego
Okolicznościowe logo na 100-lecie Wisły - projekt Jakuba Malickiego

Za marketing klubu odpowiada z kolei Jakub Malicki, znany z prowadzenia portalu polskielogo.net. Portal ten przybliża tematykę emblematów klubów piłkarskich. Znaki czy też herby klubów piłkarskich z jednej strony przyciągają uwagę, są przecież podstawowymi elementami identyfikacji wizualnej. Z drugiej jednak strony ich faktycznemu znaczeniu i pochodzeniu nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Polskielogo.net zgłębia tę kwestię i dzięki merytorycznemu podejściu do tego pozornie niszowego zagadnienia zyskało sobie sporą popularność. Jakub Malicki sam projektuje znaki sportowe (jest między innymi autorem okolicznościowego logo na 100-lecie Wisły Kraków i logo Socios Wisła). Nic więc dziwnego, że i emblemat SF Fairant został przez niego zaprojektowany. Jakub to także fotograf, często goszczący na meczach przy Reymonta 22. Jego fotografie wyróżnia nie tylko charakterystyczny styl podkreślający kontrast barw, ale także umiejętność uchwycenia prawdziwych piłkarskich emocji. Dodatkowo cyfrowe retusze w wykonaniu Malickiego - dodające kolorów czarno-białym fotografiom - stały się prawdziwym przebojem wśród kibiców Wisły i "trafiły pod strzechy" za sprawą plakatów i puzzli wydanych przez Białą Gwiazdę (zdjęcia te zestawione z oryginałami można zobaczyć w osobnej galerii).

Od redakcji historiawisly.pl

O Stowarzyszeniu Futbolowym Fairant Kraków będzie jeszcze nieraz głośno. Może dzięki sukcesom sportowym (czego Fairantowi serdecznie życzymy) a może nie, ale z pewnością dzięki tej głębszej idei, która stoi za powstaniem SF. Klub piłkarski budujący poczucie więzi ze wspólnotą lokalną, dbający o uniwersalne wartości piłkarskie niezależnie od poziomu rozgrywek, zrzucający komercyjne aspekty futbolu na dalszy plan - to wyjątkowe połączenie, z którego - przy pasji i zaangażowaniu członków klubu - powstać może wiele ciekawych inicjatyw. Wsparcie udzielone Wiśle przez Fairant też było motywowane takimi wartościami, a ze swojej strony składamy za to społeczności Fairantu serdeczne podziękowania!

Źródła