Sebastian Leszczak

Z Historia Wisły

Sebastian Leszczak
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 20.01.1992, Kraków
wzost/waga 173/68
pozycja pomocnik,napastnik
Reprezentacja
Lata Drużyna Mecze Gole
U-17
Drużyny juniorskie
Lata Drużyna
Clepardia Kraków
Wisła Kraków
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
2008/2009 Wisła Kraków 0(2) 0
2009/2010 Wisła Kraków 3(3) 0
2010/2011 (j) Górnik Zabrze 0 0
2010/2011 (w) Górnik Zabrze (ME) 22 3
2011/2012 Garbarnia Kraków 23 3
2012/2013 Garbarnia Kraków 27 2
2013/2014 (j) Garbarnia Kraków 17 2
2013/2014 (w) Kolejarz Stróże 13 0
2014/2015 Poroniec Poronin 30 7
2015/2016 (j) Poroniec Poronin 5 0
2015/2016 (w) Górnik II Zabrze 12 3
2016/2017 Sandecja Nowy Sącz
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Sebastian Leszczak (ur. 20 stycznia 1992 roku w Krakowie) – piłkarz występujący na pozycji pomocnika/napastnika. W pierwszej drużynie Wisły debiutował w meczu Pucharu Ligi przeciwko Piastowy Gliwice w wieku 16 lat 303 dni.

Spis treści

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
2008/2009 Puchar Ligi 2     2      
2009/2010 Ekstraklasa 3     3      
Razem Ekstraklasa (I) 3     3      
Puchar Ligi (PL) 2     2      
RAZEM 5     5      


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
PL 2008.11.18 Dom Piast Gliwice 4-1    
PL 2008.11.26 Wyjazd Cracovia Kraków 0-0    
I 2009.11.22 Dom Cracovia Kraków 0-1    
I 2009.11.29 Wyjazd Odra Wodzisław Śląski 3-1    
I 2009.12.06 Wyjazd Ruch Chorzów 3-1    


Artykuły. Wywiady

Czy Leszczak pójdzie drogą Małeckiego?

Data publikacji: 17-11-2008 21:11


Sebastian Leszczak znalazł się w osiemnastce meczowej na spotkanie Pucharu Ekstraklasy, a we wtorek być może dostanie szansę na debiut w pierwszej drużynie. Okazuje się, że dla szesnastolatka to "dopiero" teraz, bo gdyby nie przepisy, szansę dostałby może już w zeszłym roku.

"To jeden z uzdolnionych zawodników z zespołu juniorów starszych. Już od jakiegoś czasu jest monitorowany przez trenera Bahra, był też już na treningach w pierwszej drużynie u trenera Skorży" - opowiada trener Marzec, który na co dzień prowadzi Leszczaka. Zagadnięty o to, co sprawdzane i pilnowane jest u tego młodego zawodnika, trener Bahr odpowiada: "Leszczak jest prowadzony indywidualnie już od dwóch lat, kiedy uznaliśmy, że jest to bardzo utalentowany zawodnik. Kontrola nad nim polega nie tylko na tym, że monitorujemy jego treningi, ale także treningi indywidualne." Asystent trenera Skorży, który niedawno obronił pracę doktorską na krakowskiej AWF, która dotyczyła właśnie indywidualizacji obciążeń treningowych i jej wpływie na młodych zawodników, tłumaczy dalej: "Dla tych najbardziej uzdolnionych zawodników taki system działa już od dwóch lat. Trenerzy, którzy prowadzą tych zawodników, wyznaczają ich, my się im przyglądamy. W ten sposób też prowadzony był Patryk Małecki. Trzeba być świadomym tego, że żeby osiągnąć takie efekt, taką grę, jaką obecnie prezentuje Patryk, trzeba sześć, siedem lat i nie zawsze kończy się sukcesem. Sebastiana czeka więc jeszcze bardzo długa droga." Podobnego zdania jest i trener Marzec. "To nie jedyny uzdolniony zawodnik z juniorów starszych. Są także inni, ale przed nimi wszystkim jeszcze wiele pracy, żeby mogli na stałe trenować w pierwszej drużynie" – podkreśla szkoleniowiec juniorów starszych Białej Gwiazdy.

Dla Leszczaka to już nie pierwsze treningi z drużyną trenera Skorży. "Już w zeszłym roku chcieliśmy go wziąć na mecz Pucharu Ekstraklasy, ale nie mógł zagrać ze względu na to, że nie miał skończonych szesnastu lat. Teraz przyszedł taki dobry moment, żeby z powrotem to tego pomysłu wrócić" – opowiada trener Skorża.

A czy Leszczak ma predyspozycje fizyczne i wytrzymałościowe do tego, żeby zostać zawodnikiem na najwyższym poziomie? Oddajmy znów głos trenerowi Bahrowi: "Predyspozycje fizyczne można określić i my to robimy, ale jest to naszą największą tajemnicą. W związku z tym trudno mówić o tym. Znamy jego dobre i słabe strony. Całą ideą pracy indywidualnej z tymi zawodnikami jest ich wcześniejsze zdiagnozowanie i na tyle, na ile jest to możliwe, poprawienie tych elementów, nie tylko fizycznych, ale też związanych z umiejętnościami technicznymi i taktycznymi. Jest cała grupa czynników, które stanowią o tym, żeby na końcu swojego przygotowania do kariery zawodniczej być zawodnikiem spełniającym wymogi gry na poziomie Ekstraklasy i to jeszcze w takiej drużynie, jak Wisła Kraków. Liczymy na to, że w przyszłości ten zawodnik będzie stanowił o sile Wisły. Czy tak będzie - tego nie możemy być pewni" – mówi trener Bahr.

M. Górski
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA


Sebastian Leszczak: Kluczyk do spełnienia marzeń

Data publikacji: 17-11-2008 21:19


Już jutro 16-letni Sebastian Leszczak z juniorów starszych prowadzonych przez trenera Marca będzie w meczowej osiemnastce pierwszej drużyny i być może dostanie szansę gry w meczu Pucharu Ekstraklasy przeciwko Piastowi Gliwice. "To będzie kluczyk do spełnienia marzeń" - mówi Leszczak.


Jak wrażenia po pobycie w szatni pierwszej drużyny?

Mam nadzieję przed tym moim pierwszym poważnym sprawdzianem, że pokażę się z dobrej strony i dzięki temu w szatni pierwszej drużyny będę mógł bywać częściej.


Czy odbyłeś przed treningiem jakąś dłuższą rozmowę z trenerem Skorżą?

Przed treningiem nie było żadnej rozmowy. Starałem się przede wszystkim skoncentrować, żeby pokazać się z dobrej strony.


W trakcie treningu już natomiast trener kilka razy krzyknął coś do Ciebie, miał jakieś uwagi.

Wiadomo, że każdy popełnia błędy i na nich się też uczy. Każdy też będzie cały czas popełniał jakieś błędy, bo tego nie da się uniknąć. Mam jednak nadzieję, że z każdym treningiem, z każdymi rozgrywkami kolejnymi rozgrywkami, w których dostanę szansę występu, będę popełniał ich jak najmniej.


Czy już wiesz, czy dostaniesz szansę gry przeciwko Piastowi?

Nic nie jest ustalone. O to, czy zagram, trzeba pytać trenera Skorżę. Wiadomo, że ja chciałbym zagrać, ale to zależy tylko od trenera.


W Wiśle jesteś już od 6 lat. Można powiedzieć, że jesteś jej wychowankiem?

Na pewno trochę czuję się wychowankiem Wisły, ponieważ spędziłem tu bardzo wiele lat. Wiadomo jednak, że wychowankowie nie grywają w swoich klubach, dlatego wolałbym uniknąć tego określenia. Na pewno jednak jest mi miło, gdy ktoś uważa, że jestem wychowankiem Wisły.


W takim razie w rubrykę "wychowanek" wpiszesz…

Wpisałbym Clepardię. Mam sentyment do tego klubu. Tam zaczynałem grać w piłkę. Moim zdaniem trzeba pilnować tego klubu, w którym się zaczynało. Spędziłem tam fajny czas i mam nadzieję, że wrócę tam jeszcze za starych lat.


Wiesz już, czy po wtorku zostajesz na kolejnych treningach z pierwszą drużyną?

To też jest pytanie do trenera Skorży. To, czy dostanę szansę na kolejnych treningach, na pewno zależy też ode mnie. Jeśli będę się na nich dobrze prezentował, to na pewno trener Skorża będzie mi dawał kolejne szanse. Mam nadzieję, że wszystko się uda.


Wyjście na boisko przy Reymonta w barwach pierwszej drużyny będzie spełnieniem marzeń?

To będzie kluczyk do spełnienia marzeń. Drzwi się przede mną otwierają i zobaczymy, czy wykorzystam ten kluczyk.


W takim razie ten kluczyk ma otworzyć drzwi dokąd? Na Camp Nou, San Siro, Anfield Road, czy jeszcze jakiś inny stadion?

Na razie o tym nie myślę, nie zastanawiam się nad tym. Teraz jestem w Wiśle i tu chcę spróbować swoich sił. Jeśli wyjdzie coś więcej, to z miła chęcią Camp Nou.


M. Górski
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
Źródło: wisla.krakow.pl


Sebastian Leszczak piłkarzem Górnika

14 czerwca 2010 W poniedziałek piłkarzem Górnika Zabrze został Sebastian Leszczak, który podpisał z klubem trzyletni kontrakt. - Wyciągnęliśmy do Sebastiana pomocną dłoń. Po rozmowie z trenerem Nawałką ściągnęliśmy go do Górnika i długo przyglądaliśmy się jego umiejętnościom. Liczymy na niego, chcemy by był naszą nadzieją - powiedział prezes Górnika Łukasz Mazur.

http://www.90minut.pl

Leszczak na testach w Holandii

23. stycznia 2010

18-letni napastnik Wisły Sebastian Leszczak przebywa na testach w Holandii. Młody Polak strzelił bramkę dla młodzieżowej drużyny FC Twente w piątkowym sparingu z SC Enschede (4:2).

Leszczak w styczniu był na testach w Polonii Bytom - zagrał w kilku sparingach. 18 stycznia krakowska Wisła zdecydowała się zawiesić piłkarza na pół roku za nieobecność na treningach pierwszego zespołu oraz treningi w innym klubie bez zezwolenia.

http://www.90minut.pl


Wisła zawiesza Leszczaka na pół roku

19. stycznia 2010

Wisła Kraków wydała komunikat, w którym informuje o nałożeniu kary półrocznej dyskwalifikacji na Sebastiana Leszczaka. Za dwa dni zawodnik obchodził będzie 18. urodziny - tego też dnia upłynąć ma jego obecny kontrakt z Wisłą.

Leszczak nie stawił się na styczniowych treningach Wisły, mimo iż wciąż łączy go umowa z naszym klubem. Dodatkowo wziął udział w trzech sparingach Polonii Bytom - do tego klubu starał się o angaż. Wcześniej niepowodzeniem zakończyły się negocjacje Wisły i zawodnika, w którego imieniu rozmawiał menedżer Jerzy Kopiec.

Zawodnik tłumaczył dziś, że menedżer wprowadził go w błąd co do długości kontraktu i nie zdawał on sobie sprawy, że musi stawić się na treningu Wisły. Mimo to Wisła postanowiła zawiesić Leszczaka na pół roku. Od tej kary zawodnik z pewnością odwoła się do Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Tymczasem popołudniu Leszczak rozegrał kolejny, czwarty sparing w barwach Polonii. Pojawił się w drugiej połowie meczu z GKS Tychy, wygranego przez Polonię Bytom 2:1.

wislakrakow.com / wisla.krakow.pl (redakcja)


Leszczak wyląduje w Bytomiu?

10.01.2010

Sebastian Leszczak wziął udział w sobotnim sparingu Polonii Bytom z drużyną Rozwoju Katowice. Mecz zakończył się remisem 2:2, a zawodnik Wisły spędził na boisku pełne 90 minut, podczas których grał na prawej pomocy.

Dotychczasowy kontrakt Leszczaka z Wisłą właśnie wygasa, a negocjacje nie przyniosły rezultatu w postaci podpisania nowej umowy. W tej sytuacji niespełna 18-letni napastnik prawdopodobnie przeniesie się do innego klubu. Najbliższa zaangażowania go jest właśnie bytomska Polonia.

wislakrakow.com
(redakcja)

Wiąże z Leszczakiem największe nadzieje

27. listopada 2009, 20:12

Dość długo czekał na debiut w Ekstraklasie, a gdy on nastąpił, to przypadł na mecz, o którym chciałaby zapomnieć cała Wisły - przegrane derby z Cracovią. Jednak po kilku perturbacjach związanych na początku ewentualnej piłkarskiej kariery Sebastian Leszczak zdaje się wychodzić na prostą.

Maciej Skorża nie często stawia na młodych zawodników. Praktycznie jedynymi, którzy wybili się w trakcie jego pracy z Wisłą byli Patryk Małecki i Marcelo. - Jest kilku zawodników, na których bardzo chciałbym postawić. Nie jest to duża grupa, ale na pewno należy do niej Sebastian Leszczak - mówi trener Wisły.

- To chłopak, który został przywrócony po jakimś czasie do kadry pierwszej drużyny i widzę w nim dużą zmianę - stwierdził Skorża. - Zaczął serio traktować swoje obowiązki i przez to zwiększają się jego szanse, by być pełnoprawnym zawodnikiem Wisły Kraków. Nie wykluczam, że w Wodzisławiu Sebastian zagra. Nie ukrywam jednak, że jego minusem jest charakter. Sebastian jest osobą, która musi mocno pracować nad sobą. Wprowadzanie jego do drużyny musi być bardzo mocno kontrolowane. Nie chciałbym, by w jego przypadku pojawiły się jakieś negatywne objawy. Niemniej wiążę z nim chyba największe nadzieje z grupy młodych zawodników, którzy są do mojej dyspozycji.

wislakrakow.com
(rav)

Młody Leszczak trafi do Premier League?

2009.12.10 08:28

Kto wie, czy to nie młody Sebastian Leszczak, a nie Paweł Brożek zamieni Wisłę Kraków... na Premier League. 17-letnim napastnikiem interesuje się bowiem Aston Villa Birmingham.

Tak przynajmniej twierdzi dziennik "Fakt", który przypomina, że pół roku temu piłkarz był w Anglii na kilkudniowych testach i wtedy "The Villians" chcieli go kupić. Biała Gwiazda postawiła wówczas veto. W grudniu 17-latkowi kończy się jednak kontrakt, więc teraz temat ponoć powrócił.

wp.pl


Mecze w Reprezentacji Polski

Sebastian Leszczak występuje w Reprezentacji Polski do lat 17. Był z Kadrą Młodzieżową między innymi na turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Europy U-17, rozegranym w Grecji w marcu 2009.


Galeria