Sekcja brydżowa 1963

Z Historia Wisły

  • 1963: Andrzej Wilkosz i Czesław Kuklewicz zajęli 3.miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy (Baden-Baden, 18 lipca-2 sierpnia 1963).
  • Po jednorocznym pobycie w II lidze wiślacy, nie przegrywając ani jednego spotkania, powrócili w szeregi ekstraklasy.


Spis treści

Relacje prasowe

NASI brydżyści podczas tournée po Skandynawii

Echo Krakowa. 1963, nr 26 (31 I) nr 5457

NASI brydżyści odnieśli ostatnio piękne sukcesy podczas swego 10-dniowego tournée po Skandynawii. Reprezentacja Polski w brydżu sportowym. rozegrała 4 spotkania, zwyciężając w trzech i jedno przegrywając. W Oslo Polacy pokonali Norwegię 258:135 a następnie w drugim meczu rozegranym oficjalnie jako Warszawa—Oslo odnieśli także zwycięstwo 175:136 (w spotkaniu faktycznie wystąpiła reprezentacja Polski oraz druga reprezentacja Norwegii). Następnie w Malmoe nasi brydżyści wygrali z reprezentacją Szwecji 164:146 a w Kopenhadze przegrali z Danią 60:126, na co pewien wpływ miało zmęczenie spowodowane długotrwałymi rozgrywkami i podróżą.

W skład reprezentacji Polski wchodzili: zawodnicy krakowskiej Wisły: Kuklewicz—Wilkosz


Sukcesy krakowskich brydżystów

‎‎‎

Echo Krakowa. 1963, nr 51 (1 III) nr 5482


Wiele poważnych sukcesów skali ogólnopolskiej odnieśli brydżyści krakowskiej Wisły. Po jednorocznym pobycie w II lidze wiślacy nie przegrywając ani jednego spotkania, powrócili w szeregi ekstraklasy. Do znajdujących się od dłuższego czasu w kadrze narodowej Czesława Kuklewicza i Andrzeja Wilkosza doszli ostatnio Andrzej Simon i Witold Zalewski. W eliminacjach kadrowych obie pary spisały się bardzo dobrze, przy czym pierwsza para po raz drugi z rzędu reprezentować będzie Polskę w międzynarodowych spotkaniach. Poza tym Kuklewicz i Wilkosz pod koniec ubiegłego roku w długofalowej konkurencji o tytuł najlepszego turniejowego gracza w Polsce zajęli dwa pierwsze miejsca wyprzedzając zdecydowanie całą plejadę najlepszych polskich brydżystów



Gazeta Krakowska. 1963, nr 182 (3/4 VIII) nr 4712

Zakończone w zachodnioniemieckiej miejscowości Baden — Baden brydżowe drużynowe mistrzostwa Europy przy­ niosły wielki sukces zespołowi polskiemu, który w doborowej stawce wszystkich 18 państw należących do europejskiej ligi brydżowej, zajął trzecie miejsce. Wynikiem tym polscy brydżyści wywalczyli miejsce w ścisłej czołówce światowej.

Zespół polski został wyprzedzony jedynie przez renomowane zespoły Anglii i Włoch, a pokonał ubiegłorocznych mistrzów Europy — Francję, a także należące do czołówki europejskiej drużyny Szwajcarii i Szwecji. Wielką niespodzianką turnieju — obok Polaków — była również drużyna Finlandii, która zajęła czwarte miejsce.

Drużyna polska walczyła w następującym składzie: Julian Klukowski — Zbigniew Szurig, Czesław Kuklewicz — Andrzej Wilkosz, Stanisław Bitner — Jan Jeżowski.

A oto oficjalna klasyfikacja pierwszej szóstki: 1. Anglia — 100 pkt., 2. Włochy — 84, 3. Polska — 70, 4. Finlandia — 60, 5. Francja — 59, 6. Szwajcaria — 59 pkt.

Na 17 rozegranych spotkań, Polska przegrała 6 (z Anglią i Hiszpanią po 0:6, Austrią — 1:5, Libanem i Szwajcarią po 2:4), uzyskała cenny remis 3:3 i Włochami oraz wygrała 10 spotkań, m.in. z Finlandią, Francją i Szwecją po 6:0, W konkurencji kobiet mistrzostwo - Europy zdobyła, również Anglia — 85 pkt, przed Francją — 73 i Danią — 62 pkt. Polska nie była w tych rozgrywkach reprezentowana.


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon