Sekcja lekkoatletyczna 1936

Z Historia Wisły

Kadra Wisły 1936 (lekkoatletyka)


1936

Relacje prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1936, nr 94 (3 IV)

Inauguracja sezonu mistrzostw lipowych.

W Krakowie grają Śląsk i Wisła.

W najbliższą niedzielę nastąpi otwarcie sezonu ligowego w całej Polsce. Wszystkie dziesięć obecnie drużyn ligowych stanie na starcie dorocznego boju o mistrzostwo Ligi Polskiego Zw. Piłki Nożnej. Już od pierwszego momentu walki prowadzona będą z zaciętością i traktowane serjo, albowiem kluby zrozumiały, iż często lekkomyślnie stracony na początku sezonu punkt może zadecydować nietylko o miejscu, ale wogóle o utrzymaniu się w Lidze. A w roku obecnym, mimo, iż ilość członków Ligi zmniejszono do 10-ciu, spaść i tak będą musiały do A-klasy aż dwa kluby.

Liga ma to do siebie, iż jej rozgrywki ciągną, albowiem toczone są w atmosferze poważnej. Kluby dostają się do ekstraklasy polskiej tylko w drodze ciężkich rozgrywek, a nie w drodze nominacji i nie zdarza się tu fakt, który obserwowaliśmy potylekroć w innych klasach, ażeby ktoś utrzymał się tam mimo, iż na boisku sprawę przegrał. W niedzielę, dnia 5 kwietnia zmierzy się z sobą pięć par, a mianowicie: w Warszawie Legja-Dąb, w Poznaniu Warta-Garbarnia. w Łodzi Warszawianka-ŁKS, w Hajdukach Ruch-Pogoń i w Krakowie Wisła-Śląsk.

Ostatni mecz ma posmak sensacji, gdyż idzie w nim nietylko o dwa drogocenne punkty, ale także o znaczenie pewnej przewagi Krakowa w rywalizacji ze Śląskiem. Wisła na własnem boisku nie prze grała dotąd meczu z drużyną Śląska, co Drażni szczególnie Ślązaków, pragnących wykazać swą bezapelacyjną — ich zdaniem — wyższość w piłkarstwie nad wszystkiemi innemi ośrodkami. Ztąd też spotkanie niedzielne budzi niewątpliwie ogromne zainteresowanie w kolach sportowych Krakowa i Śląska.


Wszystkie inne kluby znajdują się właściwie na dorobku. Na czoło tych klubów wysuwa się zdecydowanie Wisła. Młoda sekcja, dobrze kierowana przez p. Korosadowicza, nie szukająca już gotowych gwiazd, ale pilnie pracująca nad młodemi utalentowanemi zawodnikami, może się w bardzo krótkim czasie stać groźną nawet dla Cracovii.

Z nielicznych stosunkowo jeszcze zawodników Wisły, wysuwają się na czoło zawodnicy: Nowacki, Górski, Jurecki, Komornicki, Zaręba, Kumoń, Machej, Rawicz, Staszel, Dołęga i inni.

Z ważniejszych imprez lekkoatletycznych, kierownictwo Wisły zamierza urządzić zawody lekkoatletyczne z okazji jubileuszu 30-lecia towarzystwa. Ponadto urządza szereg zawodów o charakterze wewnętrznoklubowym, o odznakę PZLA., brać będzie czynny udział w zawodach o mistrzostwo okręgu krakowskiego, oraz w zawodach organizowanych przez KOZLA i miejscowe kluby lekkoatletyczne.


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon