Sezon 1906 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Mecze towarzyskie Wisły, Mecze towarzyskie "Czerwonych",
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Sezon 1906

Przegląd Sportowy nr 26 z 30 czerwca 1928 roku, strona 3, w artykule okolicznościowym z okazji 25-lecia Czarnych zamieszcza fotografię podpisaną "Uczestnicy pierwszego meczu piłki nożnej w Krakowie". Chodzi oczywiście o spotkanie Czarnych z przodownikami krakowskimi z 4 czerwca 1906 roku. Pod zdjęciem znajdujemy opis i listę rozpoznanych na nim osób. Sensacyjnie brzmi stwierdzenie, że wśród graczy krakowskich "w mundurach szkolnych" znajdują się także późniejsi piłkarze Wisły: Cepurski i Bujak. Do tej pory bowiem na znanych i publikowanych listach gracze ci nie są wymieniani...

Turniej Jesienny

Sto druga rocznica powstania Wisły

Ważniejsze wydarzenia

  • Najprawdopodobniej w maju uczniowie II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie zakładają drużynę piłkarską. Przyjmują nazwę Wisła. Kapitanem Wisły zostaje Józef Szkolnikowski (pierwszy bramkarz), a opiekunem i jej pierwszym „prezesem” Tadeusz Łopuszański.
  • Wczesną jesienią (wrzesień-październik) Wisła bierze udział w pierwszym turnieju piłkarskim w Krakowie (Turniej Jesienny) i zajmuje w nim 4 (lub 3) miejsce. Wówczas też po raz pierwszy nazwa "Wisła" pojawia się w prasie.

Artukuły prasowe

Głos Narodu, 30.05.1906
- Zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej. Wspólnem staraniem prof. Jordana, oraz znanego już z ruchliwości Towarzystwa zabaw ruchowych we Lwowie, zjeżdża na Zielone Święta do Krakowa drużyna młodzieży lwowskiej, aby wziąć udział w zawodach w piłkę nożną z tutejszą drużyną młodzieżową. W tym celu zapowiedziano na poniedziałek w drugi dzień Świąt Zielonych wielki festyn w parku Jordana, którego atrakcyą będzie Matsch fottbalowy. Jak się dowiadujemy Lwowskie Towarzystwo zabaw ruchowych przysyła na ten pierwszy polski „Match” najlepszą swą drużynę, która wyszła zwycięsko w zawodach umyślnie tamże w tym celu w dniach 20 25 i 27 bm. rozegranych. A więc baczność młodzieży!


Głos Narodu, 02.06.1906
Park Jordana. Po południu wielka partja gry piłką nożną młodzieży szkolnej.


Głos Narodu, 07.06.1906
W Pradze i w Niemczech istnieją zresztą dziesiątki klubów sportowych, - każda szkoła, ma swój sportowy związek; Matche, igrzyska różnego rodzaju urządzają się niemal codziennie, - a korzyści stąd płynące ocenia społeczeństwo i wspiera stowarzyszenia sportowe.

I u nasz kwitnął kiedyś sport piłki; gra w palanta, dziś prawie zapomniana, jest zdaje się oryginalnie polską; ale i na tem polu polityczne nieszczęścia wywarły swoje nieszczęsne piętno, i dziś jesteśmy jedynym narodem cywilizowanym, który nie uprawia żadnej gałęzi sportu…
Uwagi te nasunęły nam zawody w piłce nożnej, które rozegrały się w poniedziałek świąteczny w parku Jordana pomiędzy korpusem lwowskim, a krakowską młodzieżą. Była to pierwsza próba sportowa, jeszcze bardzo słaba, ale świadcząca, że zaczynają się i u nas pierwsze usiłowania w tym kierunku. Lwowski korpus jest już cokolwiek wyćwiczony i posiada pewną technikę gry; pokonał więc stosunkowo dość łatwo krakowian, którzy zaledwie rozpoczęli ćwiczenia. W każdym jednak razie, te pierwsze zawody powinny pobudzić dalszą pracę w tym kierunku.



Słowo Polskie, 05.06.1906(w)
Kroniczka krakowska. Zawody młodzieży (Tel. pryw.) Wczoraj wieczorem o ½6 odbyły się w parku Jordana zawody młodzieży lwowskiej i krakowskiej w grze w piłkę nożną. Na boisku odfotografowano dla „Nowości Ilustrowanych” obie grupy młodzieży, „czarnych” z czerwonemi przepaskami ze szkoły realnej i „niebiesko-czerwonych” z IV. gimnazjum. „Czarni” zwyciężyli po półtora godzinnej walce z młodzieżą szkół średnich w stosunku 2 do 0, „niebiesko-czerwoni” po półgodzinnej walce z akademikami w stosunku 4 do 0. Zebrana bardzo licznie publiczność oklaskiwała zwycięzców.


Głos Narodu, 20.09.1906(w)
- Festyn na dochód Towarzystwa zabaw ruchowych odbędzie się w niedzielę w parku dr. Jordana. Podczas festynu rozegrany będzie match footballowy między I drużyną studencką i drużyną akademicką. Wstęp na festyn 40 hal. młodzież szkolna i dzieci płacą połowe.


Gazeta Narodowa, 06.06.1906
- Wczoraj wieczorem o wpół do 6 odbyły się w parku Jordana zapasy młodzieży lwowskiej i krakowskiej w grze w piłkę nożną. Na boisku odfotografowano dla „Nowości Ilustrowanych” obie grupy młodzieży, „czarnych” z czerwonemi przepaskami ze szkoły realnej i „niebiesko-czerwonych” z IV. gimnazjum. „Czarni” zwyciężyli po półtoragodzinnej walce w stosunku 2 do 0, „niebiesko-czerwoni” po godzinnej walce w stosunku 4 do 0. Zebrana bardzo licznie publiczność oklaskiwała zwycięzców.