Sezon 1938 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwa
Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Na MŚ we Francji wystąpił były gracz Wisły Edward Madejski.
  • 1 maja 1838: W zremisowanych 2:2 Derbach z Cracovią Antoni Dzierwa przez 70 minut grał ze złamaną nogą. Kontuzja zakończyła jego karierę sportową.
  • 8 maja w Poznaniu i 11 września w Krakowie Warta pokonuje Wisłę, raz wbijając jej sześć goli, a w rewanżu - siedem.
  • Bolesław Habowski i Antoni Łyko na pożegnanie z ligową piłką w Wiśle rozgrywają wszystkie mecze w tej klasie rozgrywkowej.
  • W kolejnym sezonie bez trenera Wisła zajmuje 3. miejsce w lidze.

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

W mistrzostwach ligowych pierwsze miejsce przypadło ponownie drużynie Ruchu. Wisła uplasowała się na trzeciej pozycji. Początkowo nasze niepowodzenia spowodowane były słabą formą ataku, który jednak w miarę upływu mistrzowskich niedzieli stale się poprawiał. W drugiej rundzie zniknęły całkowicie „zerowe” wyniki serii wiosennej. Obok Artura na świetnego piłkarza i rasowego napastnika wyrósł znany z temperamentu na boisku Mietek Gracz, dobrze zaaklimatyzował się w drużynie Filek, a Habowski i Łyko byli skrzydłowymi o poważnych walorach bojowych.

Coraz mniej dawał się odczuć ubytek Kotlarczyka, gdyż Gierczyński nieźle potrafił załatać lukę powstałą po wycofaniu się tego doskonałego pomocnika. Filarem obrony był Szumilas, natomiast Sitko nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Miniony sezon był dla mnie świetną szkołą. Grałem przeciw wszystkim najgroźniejszym napastnikom ligowym. Miałem wiele dobrych momentów, za które zbierałem brawa i uznanie – nie brakło jednak również chwil słabości.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki

Prasowe doniesienia

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1938