Sezon 1939 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje
Juniorzy Rezerwa
Kadra Statystyki Spis Sezonów



Ważniejsze wydarzenia

  • kwiecień: Otto Mazal-Škvajn zostaje trenerem Wisły.
  • Władysław Giergiel największym objawieniem sezonu ligowego. Rozegrał wszystkie mecze ligowe, a w derbach z Cracovią ustrzelił hat tricka (7.05. 5:1).
  • Wisła miała ogromną szansę na tytuł mistrza Polski w piłce nożnej. W momencie przerwania rozgrywek w dniu 1 września, zajmowała drugie miejsce w tabeli, mając dwa punkty straty do Ruchu oraz dwa mecze zaległe. Rozgrywek nie dokończono.
  • 2 września 1939: Odwołanie derbowego meczu z Cracovią.
  • Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Krakowa stadion Wisły zostaje zarekwirowany i oddany w użytkowanie niemieckim oddziałom wojskowym. Następnie ze stadionu korzysta niemiecki klub Deutsche Turn und Sport Gemeinschaft (powstały z inicjatywy byłego gracza Cracovii Wilhelma Góry).
  • Ginie Władysław Kowalski, napastnik Wisły.
  • 22 października 1939: W pierwszym meczu piłkarskim w okupowanym Krakowie (Bronowicach) Wisła pokonuje Krowodrzę 3:1.

Wspomnienia Józefa Kotlarczyka

Tymczasem nad Europą zbierały się coraz groźniejsze chmury wojny. Już podczas pobytu na Olimpiadzie czuło się, że pod przykrywką sportu hitlerowskie Niemcy chcą zademonstrować światu swoją siłę, prężność i gotowość do zmiany kostiumu sportowego na mundur wojskowy. Byli fantastycznie przygotowani, zdyscyplinowani jak żołnierze. W wolnych chwilach – spacerując po Berlinie, widziałem wielką ilość mundurów, czarnych, żółtych, brunatnych i zwykłych „feldgrau” . Teraz po 3 latach hitlerowscy sportowcy – już nie w mundurach ale jako żołnierze stali na naszych granicach. Naturalnie wszystkie te fakty dopiero później skojarzyły się w taki logiczny sens .Wówczas w 1939 roku zajęty byłem przede wszystkim ligą. Po 12 kolejkach (10 drużynowa ówczesna liga miała 18 rund) byliśmy na drugim miejscu, znowu na Ruchem, mając tylko o 2 punkty mniej . Byliśmy w dobrej formie i chcieliśmy wreszcie sięgnąć po tytuł mistrza, który przecież od roku 1928 stale nam się wymykał. Niestety wybuch wojny pokrzyżował wszystko.


Źródło: Józef Kotlarczyk - Spod Wawelu na olimpijski stadion

Doniesienia prasowe

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1939