Sezon 1946/1947 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Drużynowe Mistrzostwa Polski, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Indywidualne Mistrzostwa Polski,
Mecze międzymiastowe, Mecze towarzyskie,
Kadra Spis Sezonów



Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

1946

1947

Doniesienia prasowe

Sekcja bokserska TS Wisła podjęła treningi

Sport. 1946, nr 56

1946.08.15


Sekcja bokserska TS Wisła po miesięcznej przerwie podjęła znów treningi, które odbywają się na boisku Wisły co drugi dzień pod okiem Żbika. Prezes Wisły dyr. Biliński zapowiedział nawet na sezon nadchodzący wielkie rewelacje.


Wisła (Kraków) zgłosiła udział w mistrzostwach

Sportowiec. R.2, 1946, nr 54 1946.12.02

W ub. poniedziałek wpłynęło do Polskiego Związku Bokserskiego zgłoszenie do drużynowych mistrzostw Polski — mistrza Krakowskiego OZB — „Wisły". Zgłoszenie zostało wysłane w terminie, nadeszło jednak do Poznania z opóźnieniem, już po dokonanych losowaniach mistrzostw. Wydział Sportowy PZB liczył się ze opóźnieniem zgłoszenia Wisły i na wypadek ten otrzymał zgodę obecnych na losowaniu delegatów klubów, aby zgłoszenie krakowian przyjąć, z tym jednakże, aby Wisłę zaliczyć do rozgrywek w grupie la nie w drugiej, do której przydzielono okręg krakowski na walnym zebraniu PZB. Ponieważ w tym wypadku zaszła by zmiana uchwały powziętej przez walne zgromadzenie, odłożono decyzję dopuszczenia Wisły do rozgrywek w pierwszej grupie — do najbliższego zarządu PZB. Dla informacji przypominamy, że w grupie I startuje 5 drużyn — zaś w grupie II sześć drużyn, przydział więc Wisły do grupy pierwszej wyrównał by liczbowo obie grupy.


Kto dysponuje halą bokserską

Echo Południa. 1946, nr 284 (22 XII)


OD REDAKCJI

Otrzymaliśmy z Sekcji Bokserskiej Grobli ciekawy list dotyczący sprawy hali bokserskiej w Krakowie,-który poniżej zamieszczamy w całości.

W związku z małą ilością istniejących na. terenie Krakowa klubów bokserskich a zarazem dużym zainteresowaniem publiczności tą gałęzią sportu, — chcę podać powody, dla których w Krakowie, w mieście uważanym za stolicę polskiego, sportu istnieją jedynie trzy sekcje bokserskie a mianowicie Cracovii, Grobli i Wisły — przy czym możliwości dwóch pierwszych w stosunku do Wisły są bardzo ograniczone.

Najlepsze chęci i dobra wola tak działaczy sportu bokserskiego jako też i samych zawodników muszą spalić na panewce na skutek chronicznego braku odpowiednich sal treningowych a przede wszystkim odpowiednich pomieszczeń dla urządzenia samych zawodów.

Dotychczas użyczane na ten cel Rotunda Akademicka i sala Sokola ze względu na wysokie opłaty nie mogą dalej wchodzić w rachubę, gdyż koszty ich wynajmu przekroczyłyby ewentualny dochód.

Z tych też powodów nie urządzały kluby krakowskie poza mistrzostwami Krakowa prawie żadnych innych zawodów bokserskich.

Otwarcie w dniu 8 grudnia, br. i oddanie do użytku specjalnej dla boksu przygotowanej Hali WF i PW przy ul. Zwierzynieckiej zdawało by się zapobiegnie bolączce, o której wspomniano na wstępie.

Jak wynika z przemówienia wygłoszonego w dniu otwarcia przez dyr. WF i PW Reymana hala ta została oddana do dyspozycji Krakowskiego Okręgu Związku Bokserskiego co wskazywało by, że dotychczas istniejące kluby nie tylko będą mogły w równej mierze z niej korzystać ale, że równocześnie przyczyni się ona do powstania nowych sekcyj bokserskich na terenie Krakowa.

Jednak dzieje się inaczej — prawo dysponowania halą w praktyce jest zupełnie inne.

Na skutek włożenia większego kapitału w odbudowę hali przez TS Wisłę klub ten stał się prawie samo. dzielnym jej gospodarzem, inne zaś kluby zostały w zupełności uzależnione od Wisły.

W ten sposób Cracovia i Groble mimo częstych zapytań nie mogą dotychczas otrzymać wolnego terminu na urządzenie, zawodów.

Jako jedyną odpowiedź otrzymują zawsze tłumaczenie, „że Wisła nie mając jeszcze terminów mistrzostw Polski nie może udzielić hali innym klubom.” Mimo to sama Wisła urządza już drugie zawody towarzyskie.

Niezaprzeczalnie pięknym jest gest Wisły wkładającej duży kapitał w odnowienie hali, jednak byłoby rzeczą bardziej słuszną, gdyby sprawę tę przeprowadziło Prezydium WF i PW względnie KOZB.

Dawanie, możności wyżycia się tylko jednemu klubowi przy równoczesnym skazaniu innych na bezczynność doprowadzi do zaniku tej tak popularnej gałęzi sportu.

Nie na to wkłada się olbrzymią pracę w treningi zawodników w innych klubach by ci pozostawali bez możności pokazania swych umiejętności na zewnątrz.

Moim zdaniem już w dniu otwarcia hali nie powinno mieć miejsce spotkanie Wisły z innym klubem a raczej powinno było się odbyć urządzone z inicjatywy KOZB jakieś spotkanie międzymiastowe względnie międzyklubowe, przy czym drużynę krakowską reprezentowaliby zawodnicy wszystkich trzech klubów.

Osobiście nie dziwią mnie takie stosunki bowiem i w samym KOZB panuje niepodzielnie Wisła, zajmująca prawie wszystkie stojące do dyspozycji stanowiska.

Wynika to wprawdzie z ciekawie ułożonego statutu, na podstawie którego władzę w miejscowych OZB sprawują przedstawiciele klubów, które, uzyskały najwięcej punktów z tytułu przeprowadzonych zawodów.

Ale jak inne kluby mogą uzyskać te punkty —może na skutek przytoczonych na wstępie argumentów ktoś kompetentny odpowie.

Stuss Włodzimierz wiceprezes KS Groble

DYSKWALIFIKACJA BOKSERÓW KRAKOWSKICH

Przegląd Sportowy 12.VI.1947 (czwartek) Nr 47, str.2


Kraków 11.VI (Tel. wł.) Krakowski OZB zdyskwalifikował na przeciag 6 miesiecy znanych bokserów krakowskich Pieniążka z KS Groble i Matułę z TS Wisła za niestawienie się na zawody międzymiastowe Śląsk - Kraków. Dyskwalifikacja trwac będzie od 1.IX. br. do 1 .III.1948.

Wybór władz KOZB

Przegląd Sportowy 19.VI.1947 (czwartek) Nr 49, str.2

NA KRAKOWSKIEJ FALI

Kraków (tel. wł.) Odbyło się roczne walne zgromadzenie Krakowskiego Okręgowego Zwiazku Bokserskiego, na którym po kilkugodzinnej ożywionej dyskusji ustepującemu zarządowi udzielono absolutorium i wybrano nowe władze w składzie: prezes dyr. Biliński, I wiceprezes: Stuss, II wiceprezes: Kowaliński, sekretarz: Pamuła, skrabnik: Warski, przewodniczący wydziału sportowego: vacat (miejsce to zastrzeżono dla TS Wisła), przewodniczący spraw sędziowskich: Winiarski, kapitan sportowy: Mikołajczyk, lekarz sportowy: dr. Lankosz, gospodarz: Czuba, kronikarz: Sołek, radni: Łęczyński i Czuba. Komisja Rewizyjna: Bieniewski (przew.), Chudoba i Luberda. Do zarządu weszli przedstawiciele wszystkich klubów krakowskich, zrzeszonych w KOZB. Z racji jubileuszu KOZB darowano kary dyskwalifikacji prezesowi Grobli Stussowi, którego powołano do nowego zarządu i zawodnikom Grobli i Wisły: Pieniążkowi i Matule. Lokalną sensacją było nie wybranie do nowego zarządu KOZB działaczy Wisły: Stawiarczyka i Bogdanowicza, dotychczasowych filarów KOZB.


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon