Sezon 1946 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Mecz o wejście do klasy A A Klasa Eliminacje Mistrzostw Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje, Rezerwy, Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Sezon 1946

Jubileusz 40-lecia

Podsumowanie sezonu przez Filpkiewicza

Ważniejsze wydarzenia

  • 31 stycznia 1946: Decyzja administracyjna o zarejestrowaniu TS Wisła jako stowarzyszenia. Wybór władz TS Wisła na podstawie nowego statutu. Prezesem zostaje Tadeusz Orzelski, jednym z wiceprezesów - Henryk Reyman.
  • 3 marca 1946: Wisła niepolitycznie leje Reprezentację Milicji 6:2 w meczu towarzyskim.
  • 18 marca: Piłkarze Wisły zapraszają na tradycyjną Józefówkę, która odbędzie się w poniedziałek dnia 18 bm. w sali Florianki, Basztowa 8. Orkiestra doborowa. Bufet własny. Liczne niespodzianki.
  • 23 marca 1946: SK Bata Zlin pewnie pokonuje Wisłę 3:0.
  • Fatum pogodowe nad TS Wisła. Burza i wichura po raz kolejny niszczy drewnianą trybunę stadionu.
  • 25/26 maja 1946: Uroczystości związane z czterdziestą rocznicą powstania klubu.
  • 18 czerwca 1946: Brytyjscy zawodowcy jako Reprezentacja Armii Renu nie dają rady Wiśle (wzmocnionej graczami Cracovii). Wynik końcowy 2:2 po niezwykle zaciętym i stojącym na wysokim poziomie meczu nie krzywdził żadnej z drużyn.
  • 21 i 22 lipca 1946: W Zakopanem odbywa się "Święto Wisły" z udziałem piłkarzy, lekkoatletów i waterpolistów.
  • 15 września 1946: Wisła mistrzem KOZPN dopiero po barażowym meczu z Cracovią (4:1).
  • 29 września 1946: W ćwierćfinale rozgrywek o mistrzostwo Polski Wisła przegrywa niespodziewanie z Polonią 2:3. Niefrasobliwość w grze obronnej, wyraźnie zlekceważenie rywala i niesamowity pech (3 poprzeczki, 2 słupki oraz ogromna ilość niewykorzystanych sytuacji bramkowych) to charakterystyka tego meczu.
  • Spore fluktuacje w kadrze Wisły. Na uwagę zasługuje debiut w pierwszej drużynie Stanisława Flanka, powrót braci Michała i Władysława Filków oraz wzięcie w kamasze Józefa Kohuta.
  • 9 grudnia 1946: Walne Zgromadzenie TS Wisła. Wśród odznaczonych dyplomem honorowym i odznaką jubileuszową TS Wisła jest metropolita krakowski, arcybiskup Adam ks. Sapieha.

Doniesienia prasowe


Wisła i AKS

Sport: tygodnik. 1946, nr 8 1946.02.25


Wielka szkodą, że drużyna krakowskiej Wisły w ostatniej chwili odmówiła rozegrania meczu ze śląskim zespołem.

Byłby to najlepszy sprawdzian obecnej formy A. K. S-u przed jego wyjazdem do Czechosłowacji


Piłkarze Wisły zapraszają na tradycyjną Józefówkę

Echo Krakowa. 1946, nr 8 (17 III)

Piłkarze Wisły zapraszają na tradycyjną Józefówkę, która odbędzie się w poniedziałek dnia 18 bm. w sali Florianki, Basztowa 8. Orkiestra doborowa. Bufet własny. Liczne niespodzianki.

Piłkarze T. S. „Wisła” przed sezonem

Echo Krakowa. 1946, nr 9 (18 III)


W związku ze zbliżającymi się rozgrywkami o mistrzostwo Krakowa, zwracamy się do kierownika sekcji piłki nożnej TS „Wisłą”, ob. Żaka Władysława, aby udzielił nam kilku informacji o planach- nieoficjalnego mistrza Polski ub., roku.

— Jesteśmy najstarszym klubem sportowym w Polsce, — mówi ob. Żak, — w maju obchodzimy jubileusz 40-leda. Udział Wisły w sporcie polskim jest poważny i jej jubileusz będzie nie tylko wewnętrznym świętem Wiślaków, ale wszystkich sportowców polskich. W mistrzostwach Krakowa Wisła wylosowała najsilniejszą grupę, a mianowicie: Tarnovię, Groble, Fablok, Dębnicki i Borek. Zawody te musi rozgrywać pierwsza drużyna, która rozegrała już szereg spotkań towarzyskich.

Po zaprawie zimowej w sali YMCA drużyna wyszła na boisko już 24 lutego1, pokonując Legię 9:0. Następne spotkania z reprezentacją Milicji Ob. 6:2 i z Wieczystą 2:1, dają kierownikowi możność oceny zawodników, których może on brać pod uwagę przy zestawieniu pierwszej jedenastki. I tak: w bramce grać będą Jurowicz lub Smolarek, obrońcy: Filek II, Flanek, pomocnicy:

Legutko, Filek I, Łyko, Wapiennik, Kubik, napastnicy: Wandas Gracz, Artur, Cholewa, Giergiel Cisowski i Mącznik.

Nowo pozyskanymi zawodnikami są tutaj obrońca Flanek (Prokocim) i Łyko (Rakowiczanka). Ten ostatni będzie grał prawdopodobnie na lewym skrzydle i zastąpi swego brata, który zginą! w Oświęcimiu. Nie widzimy natomiast w zestawieniu ataku żywiołowego Kohuta, który odbywając służbę wojskową w Krakowie, został służbowo!!!1) przeniesiony do Warszawy.

Duży nacisk kładzie Wisła na szkolenie młodych piłkarzy. Pierwsza drużyna to wszystko (z wyjątkiem nowopozyskanych) wychowankowie klubu. Liczna ich rzesza opuściła szeregi Wisły, tworząc nowe kluby lub zasilając już istniejące, gdzie są podporami wielu silnych zespołów piłkarskich.

Na kierownika juniorów powołano ob. Ławnika Jana, pod którego okiem wychowali się obecni ligowcy, zdobywając kilkakrotnie mistrzostwo Polski juniorów. Klub starą się o pozyskanie trenera czeskiego i w tej sprawie są prowadzone pertraktacje. Wisła wybiera się z końcem kwietnia do Czech na rozegranie kilku spotkań i w tym czasie sprawa trenera będzie ostatecznie załatwiona.

Również silnym zespołem jest rezerwa Wisły, która została zaproszona na najbliższą niedzielę do Cieszyna na rozegranie zawodów z T. S. „Piast”. Ma ona za sobą zwycięstwa ze Związkowcem 4:2 i ostatnie z Kinowcem 13:0. Wielką bolączką klubu jest brak boiska treningowego.

W czasie treningu niszczy się boisko reprezentacyjne i wobec braku boisk w Krakowie, na tym stadionie odbywają się liczne zawody towarzyskie innych zespołów. L.

Przed mistrzostwami piłkarskimi Krakowa

Echo Krakowa. 1946, nr 13 (22 III)


Piłkarze krakowscy i okręgu krakowskiego znajdują się w przededniu rozgrywek o mistrzostwo klasy A, B i C. Specjalnych horoskopów na przyszłość nie można przewidzieć, ale niewykluczone są też pewne niespodzianki. Przypatrzmy się teraz bliżej klasie A. Wziąwszy pod uwagę formę poszczególnych drużyn w ubiegłym sezonie, to rywalizacja o pryzmat rozegra się pomiędzy Cracovią, Garbarnią i Wisłą.

Wielką też niewiadomą są dla nas drużyny okręgu, gdyż-z luźnych tylko obserwacji trudno wysunąć jakieś przypuszczenia, ale nie sądzimy, by były tu zbyt groźnymi przeciwnikami dla tych trzech drużyn. Wprawdzie w szeregach ich zaszły pewne zmiany, które jednak powinne raczej dodatnio wpłynąć na ogólny poziom. Zobaczmy bliżej składy tych trzech drużyn. Bramkarze: Hymczak, Jakubik i Jurowicz. Tu pierwszeństwo damy bezsprzecznie zawodnikowi Wisły, które mu się w zupełności należy. Jeżeli poprawi tylko chwyty górnych piłek będzie klasą dla siebie. Jakubik i Hymczak również wykazali w ubiegłym sezonie b. dobrą formę.

O trzech parach obrońców, które teraz na pewno ulegną zmianom, trudno coś konkretnego powiedzieć. Nie wiemy jeszcze kto będzie partnerem Gędłka, czy nadal Klimas, czy może ktoś z młodzieży inny. Tak samo nie wiemy kto będzie osłaniał tyły Wisły? Czy dalej bracia Filkowie, czy też Flanek nowo pozyskany gracz z Prokocimia z jednym z nich. Tylko Garbarni sytuacja jest jasna. Stara para Gruca ze Skrzyńskim -wiernie strzec będą swej świątyni.

W każdym jednak razie jakieby zmiany zaszły poziom pędzie mniej więcej wyrównany. Inaczej sprawa przedstawia się w linii pomocy. Już bezsprzecznie pierwszeństwo oddać musimy zawodnikom Cracovii w składzie Jabłoński I, Tarpan i Jabłoński II. Jeżeli potrafią osiągnąć swoją najwyższą formę, którą mieliśmy możność zaobserwować -na kilku meczach, będą b. trudnym orzechem do zgryzienia niejednego napadu. Pomoc Wisły jest złożoną z graczy przyszłości, gdyż zarówno Wapiennik jak i Kubik należą do młodszej generacji piłkarzy. Legutko ostatnimi czasy miał-spadek formy, przypuszczamy, iż w zimie nie próżnował i w tym sezonie wyciągnie wszystkie swe, atuty, aby nie dać się zdeklasować. W przeciwieństwie do Wisły pomoc Garbarni składa się z dwu weteranów Tylka i Tyranowskiego, którym dzielnie sekunduje młodziutki Kaliciński. Przejdźmy teraz do ataku.

Każdy z nich jest indywidualnością dla siebie.

Technicznie wysoko stoi Cracovia, którą jednak przez zbyt koronkowe akcje swych napastników nie uzyskuje rezultatów cyfrowych. Garbarnia ma napad szybki niekombinujący zbyt wieje, a strzelający z każdej pozycji. W Wiśle natomiast, ta część drużyny jest bodajże najlepszą z wyżej wymienionych. Jednoczy w sobie wielkie opanowanie techniczne o błyskotliwości przy ostrych, i niebezpiecznych strzałach. Tak mniej więcej przedstawialiby się rywale ubiegający o palmę pierwszeństwa. Kto zwycięży zobaczymy na zielonej murawie, gdyż niedługi już czas dzieli nas od rozgrywek. Nie zapominajmy jednak, że piłka jest okrągła i lubi płatać figle. (widz)


Z ŻYCIA „POLONII" KARWINSKIEJ

_tygodnik. 1946, nr 13

1946.03.22

Z ŻYCIA „POLONII" KARWINSKIEJ. Katowice, Znana drużyna piłkarska z Zaolzia Polonia Karwina, która przed wojną uzyskiwała doskonale wyniki z drużynami polskimi, korzystając z pobytu „Wisły" krakowskiej w Czechosłowacji projektuje urządzenie turnieju piłkarskiego z udziałem Wisły, SK Śląska Ostrawa, SK Witkowickie Zelezarny, Polonii.

Dyskwalifikacje

Sport: tygodnik. 1946, nr 21

1946.04.19


Za niesportowe zachowanie się na meczu Wisła — Cracovia w dniu 24 marca br. ukarani zostali surową naganą: Legutko Tadeusz i Filek Władysław oraz 2-tygodniową dyskwalifikacją Gracz Mieczysław (wszyscy z TS Wisła). Również surową naganą ukarano Rojka Edwarda, kapitana drużyny TS Tarnovia za niesportowe zachowanie się na boisku i krytykowanie orzeczeń sędziego na zawodach Orzeł (Gorlice) — Tarnovia w dniu 10. 3. br.

Sport: tygodnik. 1946, nr 41

1946.06.28

Kraków. W poniedziałek dopiero ogłoszono oficjalnie dyskwalifikację (miesięczną) Mieczysława Gracza (TS Wisła) za niebezpieczna grę na zawodach towarzyskich AKS (Chorzów) — Wisła, odbytych w dniu 1. czerwca br. w Krakowie. Uchwała zapadła jeszcze 14 czerwca. Drugi zawodnik Wisły — Cholewa Wiktor otrzymał surową naganę za to samo przewinienie.

Trenerem Wisły będzie Węgier Szab

Sport: tygodnik. 1946, nr 38

1946.06.17

Kraków (tel. wł.) TS Wisła jest pierwszym klubem po wojnie w Polsce, który angażuje zagranicznego trenera piłkarskiego.

Trenerem Wisły będzie znakomity piłkarz i reprezentant Węgier Szabo, były trener M T. K Budapeszt i Barcelony. Wisła akceptowała niewygórowane warunki Szabo. którego przyjazd do Krakowa spodziewany jest w najbliższym tygodniu.

Za brutalną grę na zawodach AKS — Wisła w czasie jubileuszu Cracovii ukarany został jednomiesięczną dyskwalifikacją Mieczysław Gracz

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

Z zamętu i chaosu, jakie w życiu sportowym spowodowała okupacja, krystalizowało się tymczasem coraz mocniej oblicze nowego, masowego sportu. Na początku 1946 roku w kartotekach ówczesnego KOZPN figurowało 8963 zgłoszonych piłkarzy, uczyniono duży krok dla odbudowy i rozbudowy boisk, podzielono kluby na klasy.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki