Sezon 1947 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Eliminacje mistrzostw Polski, Mistrzostwa Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Turnieje, Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Wisła przystępuje do gier o mistrzostwo Polski, będących zarazem eliminacjami do rozgrywek ligowych w następnym roku.
  • 13 kwietnia 1947: Józef Kohut wraca na wiślackie śmieci w meczu z Polonią Bytom przy Reymonta.
  • 24 sierpnia 1947: Najwyższe zwycięstwo Wisły w meczach o punkty. W Krakowie „Biała Gwiazda” rozgromiła w rundzie eliminacyjnej Mistrzostw Polski Ognisko Siedlce 21:0. Mieczysław Gracz strzelił 7 goli – najwięcej w historii wiślackich gier o punkty.
  • 31 sierpnia 1947: Połączone zespoły Wisły i Garbarni ogrywają Liben Praga 6:1. Trzy bramki zdobywa Kazimierz Cisowski.
  • 5.10/30.11.1947: W grupie finałowej rozgrywek o MP Wisła dwukrotnie przegrywa z Wartą (0:2 i 2:5) co daje jej tylko tytuł wicemistrzowski.
  • 28 października 1947: Żilina gromi Wisłę 10:2
  • 30 listopada 1947: Artur Woźniak kończy karierę piłkarską przegranym meczem z Wartą na wyjeździe.

Doniesienia prasowe

Obóz wypoczynkowy dla piłkarzy Krakowa. 3 III

Echo Krakowa. 1947, nr 63 (4 III) nr 354


W nagrodę za zdobycie „pucharu Kałuży" przez reprezentację krakowską, zorganizował KOZPN na Cyrli powyżej Zakopanego, obóz wypoczynkowy dla piłkarzy tych klubów, które dostarczyły zawodników do powyższych rozgrywek.

Zawodnicy są skoszarowani w pensjonacie Poczt. Przysp. WF, gdzie pod kierownictwem prezesa KOZPN, mgra Filipkiewicza i kapitana zw. Zastawniaka, odbywać będą różne wycieczki i spacery oraz zaprawę) narciarską.

Na kurs wyjechali: Cracovia: Rybicki, Gędłek, Jabłońscy. Parpan, Różankowski Eug., Bobula i Mazur.

Wisła: Jurowicz, Flanek, Kubik, bracia Wapiennicy, Legutko, Cisowski i Giergiel. Garbarnia. Nowak, Parpan II., Ignaczak i Lasiewicz.

Obóz wypoczynkowy trwać będzie od 3-go do 10-go marca br

Przed nadchodzącym sezonem piłkarskim

Echo Krakowa. 1947, nr 65 (6 III) nr 356

Pierwsza partia szachistów zasiada do rozgrywek...

Wiosna się zbliża a z nią i sezon naszych piłkarzy, zbliża się milowymi krokami. Rozgrywki o mistrzostwo, według kalendarzyka — mają się rozpocząć już z końcem marca, przy czym piłkarze nasi z pewnością wyjdą na boisko dużo wcześniej, aby „rozkręcić się' w towarzyskich spotkaniach, przed zawodami o mistrzostwo.

Nie od rzeczy więc będzie dokonać przeglądu naszych trzech zespołów krakowskich, które w myśl projektu inż. Przeworskiego mają wziąć udział w eliminacjach do „ekstraklasy państwowej" w bieżącym roku.

Zacznijmy więc od mistrza Okręgu, T. S. Wisła: Skład „czerwonych" przedstawiać się będzie następująco: Jurewicz, Flanek, Kubik, bracia Wapiennicy i Legutko, Giergiel, Gracz, Artur. Cholewa (?) Cisowski i?.... Kto będzie grał na lewym łączniku, względnie nawet na środku ataku, nie jest jeszcze wiadomem, albowiem są różne pogłoski —że podobno Kohut, podobno młody i utalentowany zawodnik z młodszej drużyny, Jackiewicz, względnie Wandas —a podobno, ktoś zupełnie nowy... Czy tak będzie, zobaczymy w najbliższym czasie, na boisku.

Wisła, jak Wiadomo, posiada bogate rezerwy i dysponowała już w ubiegłym sezonie szeregiem zawodników, którzy tak w spotkaniach mistrzowskich jak i towarzyskich, wykazywali duże umiejętności. Tyczy się to przede wszystkim linii pomocy, w której Wisła ma wielu dobrych zawodników.


Z czołowych drużyn krakowskich jedynie Wisła nie przegrała w bieżącym sezonie żadnego spotkania.

Echo Krakowa. 1947, nr 128 (11 V) nr 419


Z czołowych drużyn krakowskich jedynie Wisła nie przegrała w bieżącym sezonie żadnego spotkania.

W siedmiu meczach, jakie czerwoni rozegrali w tym roku, nie utracili oni dotąd żadnego punktu w spotkaniach eliminacyjnych, a i towarzyskie zawody wygrywali bez trudu Stosunek bramek ma Wisła po dotychczasowych spotkaniach 18:4