Sezon 1947 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Eliminacje mistrzostw Polski, Mistrzostwa Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Turnieje, Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Wisła przystępuje do gier o mistrzostwo Polski, będących zarazem eliminacjami do rozgrywek ligowych w następnym roku.
  • 13 kwietnia 1947: Józef Kohut wraca na wiślackie śmieci w meczu z Polonią Bytom przy Reymonta.
  • 24 sierpnia 1947: Najwyższe zwycięstwo Wisły w meczach o punkty. W Krakowie „Biała Gwiazda” rozgromiła w rundzie eliminacyjnej Mistrzostw Polski Ognisko Siedlce 21:0. Mieczysław Gracz strzelił 7 goli – najwięcej w historii wiślackich gier o punkty.
  • 31 sierpnia 1947: Połączone zespoły Wisły i Garbarni ogrywają Liben Praga 6:1. Trzy bramki zdobywa Kazimierz Cisowski.
  • 5.10/30.11.1947: W grupie finałowej rozgrywek o MP Wisła dwukrotnie przegrywa z Wartą (0:2 i 2:5) co daje jej tylko tytuł wicemistrzowski.
  • 28 października 1947: Żilina gromi Wisłę 10:2
  • 30 listopada 1947: Artur Woźniak kończy karierę piłkarską przegranym meczem z Wartą na wyjeździe.

Doniesienia prasowe

Obóz wypoczynkowy dla piłkarzy Krakowa. 3 III

Echo Krakowa. 1947, nr 63 (4 III) nr 354


W nagrodę za zdobycie „pucharu Kałuży" przez reprezentację krakowską, zorganizował KOZPN na Cyrli powyżej Zakopanego, obóz wypoczynkowy dla piłkarzy tych klubów, które dostarczyły zawodników do powyższych rozgrywek.

Zawodnicy są skoszarowani w pensjonacie Poczt. Przysp. WF, gdzie pod kierownictwem prezesa KOZPN, mgra Filipkiewicza i kapitana zw. Zastawniaka, odbywać będą różne wycieczki i spacery oraz zaprawę) narciarską.

Na kurs wyjechali: Cracovia: Rybicki, Gędłek, Jabłońscy. Parpan, Różankowski Eug., Bobula i Mazur.

Wisła: Jurowicz, Flanek, Kubik, bracia Wapiennicy, Legutko, Cisowski i Giergiel. Garbarnia. Nowak, Parpan II., Ignaczak i Lasiewicz.

Obóz wypoczynkowy trwać będzie od 3-go do 10-go marca br

Przed nadchodzącym sezonem piłkarskim

Echo Krakowa. 1947, nr 65 (6 III) nr 356

Pierwsza partia szachistów zasiada do rozgrywek...

Wiosna się zbliża a z nią i sezon naszych piłkarzy, zbliża się milowymi krokami. Rozgrywki o mistrzostwo, według kalendarzyka — mają się rozpocząć już z końcem marca, przy czym piłkarze nasi z pewnością wyjdą na boisko dużo wcześniej, aby „rozkręcić się' w towarzyskich spotkaniach, przed zawodami o mistrzostwo.

Nie od rzeczy więc będzie dokonać przeglądu naszych trzech zespołów krakowskich, które w myśl projektu inż. Przeworskiego mają wziąć udział w eliminacjach do „ekstraklasy państwowej" w bieżącym roku.

Zacznijmy więc od mistrza Okręgu, T. S. Wisła: Skład „czerwonych" przedstawiać się będzie następująco: Jurewicz, Flanek, Kubik, bracia Wapiennicy i Legutko, Giergiel, Gracz, Artur. Cholewa (?) Cisowski i?.... Kto będzie grał na lewym łączniku, względnie nawet na środku ataku, nie jest jeszcze wiadomem, albowiem są różne pogłoski —że podobno Kohut, podobno młody i utalentowany zawodnik z młodszej drużyny, Jackiewicz, względnie Wandas —a podobno, ktoś zupełnie nowy... Czy tak będzie, zobaczymy w najbliższym czasie, na boisku.

Wisła, jak Wiadomo, posiada bogate rezerwy i dysponowała już w ubiegłym sezonie szeregiem zawodników, którzy tak w spotkaniach mistrzowskich jak i towarzyskich, wykazywali duże umiejętności. Tyczy się to przede wszystkim linii pomocy, w której Wisła ma wielu dobrych zawodników.


Z czołowych drużyn krakowskich jedynie Wisła nie przegrała w bieżącym sezonie żadnego spotkania.

Echo Krakowa. 1947, nr 128 (11 V) nr 419


Z czołowych drużyn krakowskich jedynie Wisła nie przegrała w bieżącym sezonie żadnego spotkania.

W siedmiu meczach, jakie czerwoni rozegrali w tym roku, nie utracili oni dotąd żadnego punktu w spotkaniach eliminacyjnych, a i towarzyskie zawody wygrywali bez trudu Stosunek bramek ma Wisła po dotychczasowych spotkaniach 18:4


Kapitan PZPN płk. Reyman domaga się ukarania zarządu TS Wisła

Sport. 1947, nr 38

1947.05.16

Kraków. Kapitan PZPN płk. Reyman skierował do zarządu PZPN pismo w którym domaga się surowego ukarania zarządu TS Wisła za nierespektowanie je go zarządzeń. Płk. Reyman wyznaczył na mecz z 1 repr. Słowacji 5 graczy Wisły, zarząd tego klubu kategorycznie jednaj odmówił wysłania ich do Łodzi. Następnie płk. Reyman postanowił wziąć do Łodzi tylko 2 wiślaków Kohuta i Flanka. Jednak i na tę koncepcję Wisła się nie zgodziła wobec czego w Łodzi powstały trudności z zestawieniem składu. Godnym podkreślenia jest fakt że płk. Reyman wychowanek i były gracz Wisły przedkłada dobro i interesy sportu polskiego ponad patriotyzm klubowy i domaga się ukarania macierzystego klubu.

TRENER WISŁY ARTUR WALTER ZŁOŻYŁ REZYGNACJĘ.

Sport. 1947, nr 52

1947.07.03


Kraków (tel,). Cała prasa krakowska zgodnie potępia niesportowe zachowanie się Gracza w czasie sobotnich zawodów Wisła Szombierki, M. in, bardzo. ostro wystąpił „Start”, uważany w Krakowie za nieoficjalny organ TS Wisła.

„Start” konkluduje, że „postępowanie Gracza może katastrofalnie zemście się nie tylko no nim samym lecz na całej drużynie i Towarzystwie, które najmniej na to zasługują. Sympatię widowni stracić jest bardzo łatwo. Przekonał się o tym Gracz, gdy oklaskiwano go przed przerw, natomiast po przerwie... proponowano mu, to, co proponuje widownia najgorszym patałachom, tj. by zechciał opuścić boisko” Epilog sobotnich zajść na boisku Wisły rozegrał się bezpośrednio po zawodach w szatni Wisi Gracz dopiero tam pokazał, co potrafi. Nie żałował języka z równo pod adresem zarządu, trenera i wszystkich, w ogóle. W konsekwencji trener Wisły Artur Walter podał się do dymisji

sprostowanie

Sport. 1947, nr 85

1947.10.30


KRAKOW Otrzymaliśmy od sędziego piłkarskiego Zygmunta Chruścińskiego pismo z prośbą o sprostowanie, że oświadczenie, jakoby jedna z bramek Wisły na tym meczu padła ze spalonego — nie pochodziło wprost od niego. Czynimy zadość prośbie p, Chruścińskiego, ponieważ nie twierdziliśmy, aby p. Chruściński nam powiedział. Sapienti sat.