Sezon 1949 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy
Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

 • 17. stycznia. Zebranie sekcji piłkarskiej Wisły.
 • 24. lutego. Walne zebranie sekcji piłkarskiej Wisły. Kierownikiem sekcji wybrany został Tadeusz Paudyn 4
 • 31. stycznia 1949: Wykreślenie Wisły z rejestru stowarzyszeń. Formalnie TS Wisła przestało istnieć.
 • 6. lutego 1949: Na walnym zebraniu TS Wisła uchwalono wstąpienie klubu do Zrzeszenia Sportowego Gwardia. Od tej chwili miała funkcjonować nazwa Gwardia-Wisła, a barwy i emblematy miały pozostać takie same. Początek gwardyjskiej ery w historii Wisły. Aż do 1990 prezesami klubu pozostawali milicyjni nominaci. Pierwszym z nich był Teodor Duda.
 • 27. lutego 1949: Fablok "towarzysko" rozgromiony 12:0. Pięć bramek Józefa Kohuta.
 • 29. maja 1949: W wyjazdowym meczu z Lechią (5:1) Mieczysław Gracz strzela gola bezpośrednio z rzutu rożnego nieobutą stopą.
 • 6. czerwca 1949: Wisła pokonuje Spartę Praga 5:3.
 • 3. lipca 1949: Wisła - Warta. Kazimierz Cisowski autorem 800. gola strzelonego przez piłkarzy Wisły w lidze.
 • Październik. Po Krakowie krążą plotki o opuszczeniu Wisły przez jej czołowych piłkarzy.
 • 23. października 1949: Remis z Ruchem 1:1 daje Wiśle upragniony tytuł mistrzowski na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek. Bramka Giergiela jest jego ostatnim trafieniem w lidze.
 • 22. listopada urządzono dla zawodników sekcji piłki nożnej wieczór towarzyski, na którym wręczono zawodnikom upominki i dyplomy za zdobycie mistrzostwa Polski w piłce nożnej na rok 1949/50.

Prasa o Wiśle

Relacje prasowe

‎‎‎

Zebranie sekcji w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1, 17 I

‎‎‎

Echo Krakowa. 1949, nr 15 (16 I) nr 1021

W ZWIĄZKU Z POWROTEM TRENERA KUCHYNKI Z URLOPU Z PRAGI, kierownictwo sekcji piłki nożnej T. S. Wisła zawiadamia wszystkich zawodników i członków sekcji, że w poniedziałek 17 stycznia br. o godz. 18-tej odbędzie się zebranie sekcji w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.

Regularne treningi sekcji piłki nożnej rozpoczynają się we wtorek 18 stycznia br.

Rozmowa z kier. Paudynem. III

‎‎‎

Echo Krakowa. 1949, nr 65 (7 III) nr 1071

W rezerwie mamy kilku juniorów i paru utalentowanych graczy z drużyny lb, do których należą przede wszystkim Wójcik, Snopkowski i Kotaba. Treningi młodszych naszych drużyn prowadzić będzie obecnie dawny nasz zawodnik Artur Woźniak.

Przerwa zimowa pomogła niektórym naszym zawodnikom jak Flankowi i Legutce do wyleczenia starych kontuzji z poprzedniego sezonu tak, że do nadchodzących rozgrywek Staną oni już z pełnym zapasem sił.

—A CZY WISŁA NOSI SIE Z ZAMIAREM SPROWADZENIA W BIEŻ. ROKU JAKIEJŚ DRUŻYNY ZAGRANICZNEJ? —Oczywiście, Nie zapominając o rozgrywkach ligowych, staramy się również o nawiązanie kontaktów z piłkarzami czeskimi i węgierskimi, których chcemy sprowadzić do Krakowa w okresie Świąt Wielkanocnych.

Cieszymy się bardzo, że współpraca z naszymi nowymi władzami układa się bardzo pomyślnie. Dostajemy obecnie dużą pomoc finansową i w sprzęcie. Szczególnie aktywną pracą pomaga nam kpt. Żmudziński — kończy rozmowę kier. Paudyn.

Na koniec jeszcze jedna wiadomość dla kibiców Wiały. W rozgrywkach mistrzowskich Wiślacy występować będą obecnie w czerwonych koszulkach i niebieskich spodenkach.

Niezwykła plotka o rozpadzie Wisły. X

‎‎‎

Echo Krakowskie. 1949, nr 295 (29 X) nr 1300Po Krakowie krąży od kilku dni niezwykła plotka. Oto według tej „bujdy", krakowska Gwardia ma się w niedługim czasie rozlecieć w puch. Mieczysław Gracz ma rzekomo przejść do Ogniwa Cracovii, bracia Wapiennicy, Flanek, Jurowicz i Kohut— do Garbarni, reszta zaś graczy Gwardii ma być uzupełniona zawodnikami drużyn wojskowych z innych okręgów.

Jak nas informuje sekretarz Gwardii, Voigt — plotka ta oczy­ wiście jest wyssana z palca. Nikt z graczy Gwardii nie ma zamiaru opuszczać drużyny mistrza Polski.

Najciekawsze w tej plotce jest to, że o rzekomym przejściu Gracza, zadecydowało Centralne Zrzeszenie Ogniwa w Warszawie.

Gracz, który zatrudniony jest w samorządzie krakowskim, zmuszony był — rzekomo — przejść, do Ogniwa Cracovii.

Kraków był plotkarski i został nim nawet w sferach sportowych. Niezwykła plotka pochodzi oczywiście z agencji: J. P. P. („jedna pani powiedziała").

przyp. red.)

Mistrz Polski Gwardia pomaga LZS-om. XI

Echo Krakowskie. 1949, nr 319 (22 XI) nr 1224

‎‎‎Wśród licznych telegramów gratulacyjnych dla nowo kreowanego Mistrza Polski w piłce nożnej, krakowskiej Gwardii, znalazła się moc depesz od LZS-ów. Do wodzi to coraz większej łączności sportowców miasta z wsią.

Dwa pisma gratulacyjne, jedno podpisane „Chłopcy z Porąbki" drugie od LZS Czartak w Świnnej Porębie, zawierały w zakończeniu prośbę o pomoc w postaci sprzętu piłkarskiego. Pomoc tę . otrzymają! Gospodarz Gwardii krakowskiej, po przeglądnięciu inwentarza klubowego, przęśle sportowcom wiejskim, praktyczne podziękowanie za szczere gratulacje. jw.


Wieczorek mistrzów KS Gwardii

‎‎‎

Echo Krakowskie. 1949, nr 320 (23 XI) nr 1325


KS Gwardia Kraków urządził dla zawodników sekcji piłki nożnej wieczór towarzyski, na którym wiceprezes zarządu głównego ZS Gwardia płk Minecki oraz prezes KS Gwardia płk Duda, wręczyli zawodnikom upominki i dyplomy za zdobycie mistrzostwa Polski w piłce nożnej na rok 1949/50.

W miłym wieczorze wzięli udział przedstawiciele GUKF płk Czernik, mjr Sznajder, dyr. WUKF płk Kasprzyk, przewodniczący ORZZ Kozub, prezes KOZPN mgr Filipkiewicz oraz przedstawiciele prasy.

Kapitan drużyny Jurowicz odczytał rezolucję, w której zdementował wszelkie pogłoski o rzekomym odejściu czołowych zawodników z KS Gwardia.

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

Początek 1949 roku przyniósł szereg przemian w strukturze naszego sportu. Wisła zaliczona została do pionu Gwardii i w pierwszych spotkaniach mistrzowskich występowała pod nazwą Gwardia-Wisła. W samej drużynie też zaszły zmiany. Powrócił do czynnego życia sportowego nasz dawny prawoskrzydłowy Władek Giergiel, byliśmy bardzo zadowoleni z trenera Kuchynki, idealnie układała się współpraca drużyny z nowym kierownictwem sekcji.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki