Sezon 1950 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy
Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • 10. stycznia Piłkarze wznawiają treningi do sezonu.
  • 28. stycznia Piłkarze wyjeżdżają na 2-tygodniowy obóz kondycyjny do Zakopanego.
  • 21. lutego odbyło się się w lokalu przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłkarskiej Gwardii.
  • Złamanie umów przez ZS Gwardia. Gwardia-Wisła występuje od początku sezonu pod nazwą Gwardia Kraków.
  • Kwiecień 1950: Wisła towarzysko gromi u siebie "bratnią" Gwardię Warszawa 9:1.
  • 25. kwietnia 1950: Szombierki Bytom - Wisła Kraków 0:5 - najwyższe ligowe zwycięstwo w sezonie.
  • Zmienna forma prezentowana przez Gwardię (Wisłę) w rundzie wiosennej nie wróżyła końcowego sukcesu w lidze. Jednak wygranie jesienią dziewięciu spotkań i remis w jednym dały Wiśle szansę przypieczętowania tytułu mistrzowskiego w ostatnim meczu ligowym.
  • 19. listopada 1950: Mimo porażki z Górnikiem Radlin 1:2 Wisła obroniła tytuł mistrzowski. Pomógł w tym remis najgroźniejszego rywala - Ruchu.
  • Josef Kuchynka kończy pracę w Wiśle.

Prasa o Wiśle i krakowskich klubach przed sezonem piłkarskim

Piłkarze Gwardii już z dniem 10 stycznia wychodzą na boisko

Echo Krakowskie. 1950, nr 4 (4 I) nr 1365

‎‎‎


Piłkarze Gwardii już z dniem 10 stycznia wychodzą na boisko, by trenować i przygotowywać kondycję do sezonu piłkarskiego. Narciarze Gwardii wyjechali na obozy w góry, piłkarze ręczni pauzowali tylko przez święta. Treningi ich już się rozpoczęły, gdyż oczekują ich poważne spotkania ligowe w koszu.

Po rezygnacji dotychczasowego kierownika sekcji Piłkarskiej krakowskiej Gwardii Tadeusza Paudyna

1950.01.23 Sport. 1950, nr 7

KRAKÓW. Po rezygnacji dotychczasowego kierownika sekcji Piłkarskiej krakowskiej Gwardii Tadeusza Paudyna, piłkarze mistrza Polski Gwardii mają nowego kierownika w osobie porucznika Janusza Latacza i porucznika Mertki jako jego zastępcy.

W ubiegłą sobotę w lokalu klubu odbyło się zebranie drużyn piłkarskich z udziałem już nowego kierownictwa, które nawiązawszy pierwszy kontakt z przedstawiło plan pracy na rąk bieżący. Dowiadujemy się, że w najbliższym czasie piłkarze ligowi wy jadą na dwutygodniowy obóz kondycyjny do Zakopanego.

Trenerem Gwardii będzie nadal Kuchynka, który po kilkudniowym pobycie w Pradze powrócił do Krakowa. Do Krakowa powrócił również wychowanek klubu Mordarski, który będzie poważnym wzmocnieniem ligowej Gwardii.


Piłkarze Gwardii wyjeżdżają na obóz kondycyjny

‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 25 (25 I) nr 1386

W najbliższą sobotę, 28 bm., piłkarze krakowskiej Gwardii wyjadą na 2-tygodniowy obóz kondycyjny do Zakopanego. Ogółem wyjedzie 22 zawodników, którzy zamieszkają w willi „Farys".

Jak się dowiadujemy, po rezygnacji dotychczasowego kierownika sekcji piłkarskiej Gwardii —- Tadeusza Paudyna, piłkarze mistrza Polski, otrzymali nowego kierownika por. Janusza Latacza i zast. kierownika por. Józefa Mertka. Są oni byłymi piłkarzami, co gwarantuje fachowe prowadzenie sekcji. Na obóz kondycyjny do Zakopanego wyjadą również nowozyskani piłkarze — Mordarski i Gamaj. Oprócz zaprawy kondycyjnej na obozie będzie przeprowadzone szkolenie ideologiczne, w myśl uchwał Biura Politycznego KC PZPR.

Trenerem Gwardii będzie nadal Kuchynka, który po kilkudniowym pobycie w Pradze, powrócił już do Krakowa.

Przed sezonem

1950.02.16 Sport. 1950, nr 14

KRAKÓW. Mistrz Polski Gwardia zaprezentuje się publiczności krakowskiej dopiero w pierwszym meczu ligowym. W terminach poprzedzających tegoroczną inaugurację pierwszej klasy państwowej Gwardia wyjeżdżać będzie na gościnne występy. Program wyjazdowy mistrza Polski przedstawia się nast.: 19. 2. Gwardia Kielce, 26. 2. Gwardia Katowice, 5. 3. repr. pow. bielskiego, 12. 3. Stal Sosnowiec.

Od 12 bm. Gwardia trenuje już na boisku. W ub. niedzielę trenowała już cała drużyna z Graczem na czele. Brak było jedynie Flanka, który jeszcze kuruje się po niefortunnym zjeździe na nartach z Kasprowego. Wtorkowy trening pod kierownictwem Kuchynki ale już bez udziału kadrowiczów był krótki lecz intensywny. Mimo deszczu grano na dwie bramki, a trening zakończono o zmroku honorową rundą dookoła boiska.


Zebranie piłkarzy Gwardii. 21 II

‎‎‎
‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 52 (21 II) nr 1353

Dziś zebranie piłkarzy Gwardii Dziś we wtorek 21 bm. o godzinie 18.15 odbędzie się w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłkarskiej Gwardii.

Obecność wszystkich członków obowiązkowa.

Mistrz Polski dzieli swych na 3 klasy

1950.02.23 Sport. 1950, nr 16

KRAKÓW. Krakowska Gwardia niezwykle starannie i skrupulatnie przygotowuje się do nadchodzącego sezonu ligowego.

Przekonaliśmy się o tym na wtorkowym zebraniu sekcji piłki nożnej, na którym nowe kierownictwo sekcji (por. .Janusz Latacz) wystąpiło z programem pracy na rok 1950. Dowiedzieliśmy się., a z nami — bardzo liczni zebrani piłkarze Gwardii, że sprawa dyscypliny i wychowania sportowego oraz ideologicznego będzie jednym z głównych kanonów gwardzistów. Nie będą grały nazwiska ale zawodnicy, którzy na to zasłużą, aby reprezentować barwy Gwardii. Na treningi wszyscy bez wyjątku muszą uczęszczać. Nikt od nich nie będzie zwolniony bez usprawiedliwionego powodu. Wszyscy zawodnicy bez wyjątku poddani zostaną skrupulatnemu badaniu lekarskiemu (mówił o tym wyczerpująco lekarz klubowy dr Poje).

Badania lekarskie odbywać się będą trzy razy w tygodniu w szpitalu WUBP. Na pierwszy ogień idzie drużyna ligowa, która badana będzie już w bieżącym tygodniu.

— Kierownictwo wiele będzie wymagać od zawodników — oświadczył por. Latacz. — ale również otaczać ich będzie troskliwą i serdeczną opieką. W nowym lokalu klubowym (obecny jest już za ciasny dla stale powiększających się szeregów Gwardii), kultywowane będzie w większym aniżeli dotychczas stopniu życie kulturalne i oświatowe.

Przechodząc do szczegółów natury organizacyjnej dowiedzieliśmy się, że piłkarze Gwardii podzieleni zostali na .trzy grupy Grupa A liczącą 30 zawodników : to drużyna ligowa i jej rezerwa.

Grupa, B i C (razem 62 zawodników), to dalsze drużyny Gwardii.

Drużyna ligowa liczyć będzie 18 zawodników. Do ligowej kadry zostali zaliczeni: Jerzy Jurowicz (kpt. drużyny), Stanisław Flanek, Mieczysław Dudek, Jan i Adam Wapiennicy, Tadeusz Legutko, Mieczysław Gracz, Józef Kohut, Mieczysław Kupa, Józef Mamon, Józef Piekło, Mieczysław Szczurek, Lesław Snopkowski, Zdzisław Mordarski. Uzupełni ich młodzież. Zbigniew Jackowski, Wiesław Gamaj, Zbigniew Lech, i Zbigniew Kotaba.

Opiekunami poszczególnych grup są: grupy A — por. Myrtko, trener Kuchynka, Winnicki i Zenczak, grupy B — Nalepa oraz grupy C — Dudek. Nad całością czuwać będzie kierownik sekcji por. Janusz Latacz.


Oldboye Gwardii i Ogniwa grają na SFOS. IX

‎‎‎
‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 267 (28 IX) nr 1558


W nadchodzącą sobotę rozegrają oldboye Gwardii. i Ogniwa, interesujący mecz piłkarski na Stadionie Gwardii o godz. 16. W szeregach obu zespołów zobaczymy dawne sławy piłkarskie, jak: Martyna, Zastawniak, Malczyk, Szumieć, Seichter, Chruściński, Gieras, bracia Kotlarczykowie,- Czulak, Skalski, Pająk, Zembaczyński' i inni

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

W sezonie piłkarskim 1950 Gwardia-Wisła powtórzyła sukces z ubiegłego roku, zdobywając ponownie tytuł mistrza Ligi. Emocjonujący był zwłaszcza finisz rozgrywek, kiedy to szanse prowadzących w tabeli drużyn – naszej i Ruchu – wyrównały się. Decydowała ostatnia niedziela ligowa. Brakło nam wprawdzie na końcu wspaniałego finiszu, opanowania nerwowego i ulegliśmy radlińskim górnikom, ale równocześnie Ruch stracił dalszy punkt i tytuł mistrzowski po raz drugi zdobyła Wisła.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki