Sezon 1951 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Turnieje, Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Styczeń: Piłkarze krakowskiej Gwardii przebywają na obozie wypoczynkowym w Zakopanem.
  • 18 marca 1951: Michał Matyas nieudanie debiutuje w roli szkoleniowca Wisły (Lech Poznań - Wisła Kraków 1:0).
  • Marzec/Kwiecień 1951: Kiepski początek ligi. Trzy remisy i porażka.
  • 8 lipca 1951: Początek zwycięskiej serii. Pierwszy poległ w Krakowie Lech Poznań 0:2. Do końca sezonu same zwycięstwa i remisy.
  • Sierpień: Piłkarze krakowskiej Gwardii przebywają na obozie wypoczynkowym w Muszynie.
  • 2 września 1951: Klęska Pasów przy Reymonta. Trzy gole Mieczysława Gracza.
  • 16 września 1951: Ruch Chorzów wygrywa Puchar Polski (i nie tylko) po zwycięstwie w meczu finałowym z Wisłą 2:0.
  • 4 listopada 1951: Bezbramkowo z Polonią Bytom na koniec ligi. Futboliści po raz trzeci z rzędu wygrywają te rozgrywki. Mistrzami Polski jednak nie zostają. Tytuł otrzymuje zdobywca Pucharu Polski Ruch Chorzów.
  • Prasa sportowa nie poświęcała temu faktowi większej uwagi, skupiając się na marszach jesiennych szlakami „zwycięstw Armii Czerwonej” – to było sportowe wydarzenie tej jesieni.

Artykuły prasowe

Podsumowanie sezonu piłkarzy: 3

Piłkarze krakowskiej Gwardii przebywają na obozie wypoczynkowym w Zakopanem. I

‎‎

Echo Krakowskie. 1951, nr 16 (16 I) nr 1570

JUŻ od dwóch tygodni piłkarze krakowskiej Gwardii przebywają na obozie wypoczynkowym w Zakopanem. Zawodnicy w liczbie 18 zamieszkują w willi „Farys", przeprowadzając pod okiem nowopozyskanego trenera Matiasa codzienną gimnastykę, marszobiegi i wycieczki w najbliższe okolice Zakopanego. Oprócz piłkarskich wykładów teoretycznych wygłaszane są referaty na aktualne tematy społeczne i polityczne przez członków sekcji prasowej, w skład której wchodzą: Snopkowski, Jan Wapiennik, Jaskowski i Cupa.

W PROGRAMIE zajęć przewidziane były między innymi zawody hokejowe, w których mieli wziąć udział wszyscy piłkarze Gwardii z Jurowiczem w bramce na czele. Mecz ten nie doszedł do skutku z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Nastrój na obozie jest wesoły, piłkarze czują się czym doskonałym humorem wyróżnia się Cisowski, będący członkiem rady obozowej i tzw. komisji kuchennej.

Kierownikiem całego obozu, który ma charakter wybitnie wypoczynkowy jest p. Latacz.

Po powrocie do Krakowa w dniu 15 bm. zawodnicy przejdą zaprawę zimową na sali, a następnie, przed samymi rozgrywkami ligowymi zgromadzeni zostaną w dniach od 1 do 15 marca na obozie kondycyjnym, prawdopodobnie w Jeleniej Górze.

Obóz ten będzie miał na celu bezpośrednie przygotowanie piłkarzy Gwardii do ciężkich walk ligowych.


Piłkarze Gwardii po raz drugi na boisku. II

‎‎

Echo Krakowskie. 1951, nr 46 (15 II) nr 1599


Onegdaj piłkarze krakowskiej Gwardii wyszli po raz drugi w tym roku na boisko, odbywając lekki trening i przeprowadzając biegi oraz ćwiczenia z piłką.

Obok znanych zawodników w treningu wzięli udział również młodzi piłkarze Gwardii. Z wyjątkiem chorego Flanka, Mamonia i Dudka na trening, który prowadzony był przez trenera Gwardii, byłego reprezentanta Polski — Matiasa, przybyli wszyscy zawodnicy pierwszej drużyny ligowej.

Korespondent Jerzy Jurowicz


Piłkarze Gwardii wyjechali na obóz wypoczynkowy. VIII

‎‎

Echo Krakowskie. 1951, nr 208 (2 VIII) nr 1761


W dniu wczorajszym wyjechała do Muszyny do 3-tygodniowy obóz wypoczynkowo - kondycyjny ligowa drużyna krakowskiej Gwardii.

Kierownikiem obozu będzie pod nieobecność Matiasa, przebywające go na obozie młodych piłkarzy polskich w Warszawie, trener J. Kotlarczyk.

Piłkarze Gwardii powrócą do Krakowa 20 bm., a w dniu 21 rozegrają ćwierćfinałowe spotkanie o „Puchar Polski” z krakowskim Włókniarzem.


Krakowska Gwardia gratuluje Unii Chorzów

‎‎

Echo Krakowskie. 1951, nr 252 (22 IX) nr 1804

Z okazji zdobycia przez Unię Chorzów pucharu i mistrzostwa Polski w piłce nożnej zarząd ZS Gwardia przesłał do Chorzowa depeszę następującej treści: „Unii Chorzów, szlachetnym rywalom najserdeczniejsze gratulacje śle Gwardia Kraków".

‎‎