Sezon 1958 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Turnieje, Rezerwy, Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

 • Powrót na trenerską ławkę Josefa Kuchynki nie przynosi spodziewanych rezultatów.
 • Styczeń. Piłkarze przygotowują się do sezonu na zgrupowaniu w Zakopanem.
 • 6. lutego. Konferencja prasowa władz klubowych po obraźliwych wypowiedziach trenera Koncewicza na temat Wisły.
 • 13. lutego. Zebranie kierownictwa i aktywu sekcji piłki nożnej TS Wisła.
 • Maj. Wisła organizuje turniej dzikich drużyn,
 • Lipiec. Piłkarze na zgrupowaniu w Gdyni przygotowują się do sezonu.
 • 7 września 1958: Swój 500. mecz ligowy Wisła gra na wyjeździe z ŁKS-em (5:0).
 • Wiślaccy juniorzy zdobywają mistrzostwo Polski.
 • Wisła na 7. miejscu w lidze.

Doniesienia prasowe

 • Piłkarze Wisły w Zakopanem 5
 • Piłkarze przed sezonem. 2
 • Planowany turniej wielkanocny Wisły w piłce nożnej: 9
 • Wisła przed ligą 7
 • Maj. Wisła organizuje turniej dzikich drużyn.
 • Czerwiec. Piłkarze jadą do Gdyni: 2
 • Lipiec. Wisła przed rundą jesienną: 2
‎‎
‎‎
‎‎
‎‎
‎‎
‎‎


Piłkarze Wisły wyjechali do Zakopanego. I

‎‎

Echo Krakowa. 1958, nr 10 (14 I)


PIŁKARZE Wisły obchodzili uroczystość zakończenia sezonu. Uroczystość upłynęła w miłym, koleżeńskim nastroju.

Do sportowców w serdecznych słowach przemówił prezes klubu płk Żmudziński, który następnie wręczył zawodnikom upominki. Słowa zachęty do jeszcze większych wysiłków w Sporcie skierował pod adresem piłkarzy kapitan związkowy PZPN — Henryk Reyman.

Wczoraj piłkarze krakowskiej Wisły wyjechali do Zakopanego, gdzie rozpoczną przygotowania do nadchodzącego sezonu. Zgrupowanie kondycyjne w Zakopanem potrwa do końca bieżącego miesiąca. (s)


Na obozie w Ustupiu

‎‎

Echo Krakowa. 1958, nr 21 (27 I)

TRAFILIŚMY na wyjątkową pogodę. Nad Tatrami świeciło słońce a śnieg przykrył ziemię świeżym, białym płaszczem. Piłkarzy krakowskiej Wisły odnaleźliśmy w „Harendziance w Ustupiu, tuż obok Zakopanego. Zakwaterowali się w przestronnej i schludnej willi.

ZAWODNIKÓW zastaliśmy obok domu na sporym śnieżnym poletku. Kończyli właśnie rozgrzewkę i za moment rozegrali kolejny sparring „kawalerowie”—”żonaci”. Sędzią tego atrakcyjnego widowiska był trener Mieczysław Jezierski, a widzami garstka dzieci góralskich.

Na błyskawicznie przygotowanym boisku powbijano cztery słupki imitujące bramki i rozpoczął się mecz. Na puszystym, świeżym śniegu Zawodnicy zupełnie nieźle dawali sobie radę. Widać było, że kilkudniowa zaprawa przynosi efekty. Spotkanie wygrali żonaci” 6:1. Szczególnie dobrze grali Snopkowski, Gamaj i Rogoza. Świeżo upieczony żonkoś Wł. Kościelny nie czuł się jeszcze pewny w nowym otoczeniu i kilka razy przez zapomnienie wspomagał piłkami „kawalerów”. — Poczekajcie do jutra, na lodowisku zrewanżujemy się wam z nawiązką. — grozili kawalerowie.

Okazało się bowiem, że o ile piłkarskie sparringi wygrywają żonaci to w hokeju dostają od kawalerów niemiłosiernie w skórę. W tej dziedzinie sportu prym wśród kawalerów wiedzie Kotaba.

Po treningu trener Jezierski i kierownik Pałdyn udzielają nam informacji.

— Na obozie w Ustupiu przebywa w tej chwili 20 piłkarzy i 4 lekkoatletów. W programie szkoleniowym zaplanowaliśmy marszobiegi, zajęcia z piłką, grę w hokeja i zaprawę lekkoatletyczno-gimnastyczną. Te ostatnią prowadzi trener W. Puzio. Zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych oraz popołudniowych. Na zaprawą lekkoatletyczno-gimnastyczną jeździmy autobusem do Zakopanego.

Wolne chwile piłkarze Wisły spędzają w świetlicy na grze w brydża, w szachy i na słuchaniu radia oraz najnowszych piosenek nagranych na taśmę magnetofonową. Przytulny pokoik, kilka stolików, fotele. — Chłopcy czują się tu wyśmienicie, tym bardziej, że kuchnia „Harendzianki” jest doskonała i obfita.

Po krótkim wypoczynku, podczas którego daliśmy się skusić na jednego roberka udaliśmy się do Zakopanego, gdzie byliśmy świadkami zaprawy gimnastyczno-lekkoatletycznej.

— Zajęcia te przypadły piłkarzom do gustu — mówi trener Puzio — a urozmaicony zestaw ćwiczeń wykonują bardzo chętnie. Mam nadzieją, że moja praca w przededniu sezonu nie pójdzie na marne i sympatycy naszej jedenastki nie będą mówić „Jaki ten Kawula sztywny”, „dlaczego Machowski ma taki słaby wyskok” itp. Kierownictwo obozu wraz z kierownikiem drużyny W. Żakiem, który razem z nami odwiedził piłkarzy w Ustupiu, jest w zasadzie zadowolone z postawy zawodników i efektów pracy przygotowawczej do sezonu. W najbliższych dniach „wiślacy” rozpoczną następny etap szkolenia, ale już w Krakowie na dwutygodniowym obozie dochodzącym. Później rozegrają kilka spotkań towarzyskich, które dadzą pełny o” brąz przygotowań do pierwszej rundy rozgrywek o mistrzostwo ligi. Z pochwałami pod ich adresem zaczekamy jednak do pierwszych meczów.

(J.F. i J.L.)


Trener Kuchynka przyjeżdża do Krakowa

Echo Krakowa. 1958, nr 22 (28 I)

‎‎


PIŁKARZY krakowskiej Wisły będzie trenować w bieżącym sezonie znany czechosłowacki trener Kuchynka, którego krakowscy zwolennicy sportu przypominają sobie zapewne z ubiegłych lat, gdy trenował piłkarzy Wisły czy Garbarni. Trener Kuchynka przyjeżdża do Krakowa w dniu dzisiejszym, (as)


Zebranie kierownictwa i aktywu sekcji piłki nożnej TS Wisła. 13 II

Echo Krakowa. 1958, nr 35 (12 II)

‎‎

Jutro tj. we czwartek 13 bm. w budynku przy ul. Reymonta 22 (Dom Sportu), odbędzie się o godz. 17,30 zebranie kierownictwa i aktywu sekcji piłki nożnej TS Wisła. Organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków sekcji piłki nożnej TS Wisła do wzięcia udziału w zebraniu, którego celem jest omówienie przygotowań do nadchodzącego sezonu

Przygotowania do sezonu

Echo Krakowa. 1958, nr 60 (13 III)

Do zbliżających się rozgrywek w ekstraklasie solidnie przez ostatni okres przygotowywały się dwie krakowskie jedenastki: Wisła i beniaminek — Cracovia. Obydwie drużyny mają ambicje grać jak najlepiej i nie przynosić wstydu licznym sympatykom.

Nie będzie to takie proste, gdyż i pozostałe drużyny myślą o zajęciu czołowych miejsc, niemniej jednak chcemy wierzyć i liczymy, że Wisła i Cracovia szczęśliwie zainaugurują sezon i nie gorzej go zakończą, Wprawdzie do końca jeszcze daleko, ale dobry gospodarz spogląda poza czubek własnego nosa W Wiśle zobaczymy w bieżącym roku następujących zawodników: w bramce Bronisława Leśniaka i Władysława Machowskiego; w obronie: Władysława Kawulę, Ryszarda Budkę, Leszka Snopkowskiego, Stanisława Piotrowskiego i Ogielę; w pomocy: Ryszarda Jędrysa, Adama Michla, Romana Jurczaka; w ataku; Mariana Machowskiego, Kazimierza Kościelnego, Włodzimierza Kościelnego, Antoniego Rogozę, Wiesława Gamaja, Józefa Manieckiego, Mariana Morka i Stanisława Adamczyka


Dyskwalifikacja piłkarzy. IX

Echo Krakowa. 1958, nr 221 (23 IX)

‎‎

JAK nas poinformował Zarząd TS Wisła trzej zawodnicy pierwszoligowej drużyny piłki nożnej za niewłaściwe zachowanie się w miejscu publicznym w dniu 8 bm. zostali ukarani dyskwalifikacją. Zbigniew Kotaba i Wiesław Gamaj otrzymali po 3 miesiące dyskwalifikacji, a Włodzimierz Kościelny — 2 miesiące dyskwalifikacji.


Oldoboye

Echo Krakowa. 1958, nr 248 (24 X)

‎‎
‎‎

W NADCHODZĄCĄ sobotę na boisku Cracovii odbędzie się ciekawe spotkanie piłkarskie oldboyów pomiędzy Cracovią i Wisłą. W Cracovii zobaczymy m. in. Rybickiego, Jabłońskiego, Glimasa, Parpana, Żuławę, Zastawniaka, braci Różankowskich, Dycjana i Bobulę. W Wiśle wystąpią m.in.: Jurowicz, Flanek, Legutko, Szczurek, A. Wapiennik, Filek, Giergiel; Gracz, Kohut, Mordarski i Cisowski.

Początek zawodów o godz. 14,30. Sędziuje inż. Olewski

Przygotowania do nowego sezonu - plany. XII

Echo Krakowa. 1958, nr 303 (31 XII)

‎‎

DO ROZPOCZĘCIA rozgrywek ligowych w piłce nożnej jest jeszcze sporo czasu, niemniej jednak zwolennicy tej dziedziny sportu już dyskutują nad składami i szansami poszczególnych drużyn w nadchodzącym sezonie. Wśród sympatyków piłki nożnej krąży wiele wersji odnośnie składu w jakich wystąpią w 1959 roku krakowscy I i II-ligowcy. Aby u progu Nowego Roku zaspokoić ciekawość Czytelników, zwróciliśmy się do kierowników sekcji piłkarskich Cracovii, Wisły i Wawelu z następującymi pytaniami: 1. jakie zmiany nastąpiły już w drużynie i jak będą przebiegać przygotowania do nadchodzącego sezonu? 2. Czego życzy Pan sobie w Nowym Roku?