Sezon 1959/1960 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, III Liga, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski,
Mecze towarzyskie,
Kadra Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

1959

  • 15-20 września. 1. Międzynarodowe Mistrzostwa Policji w boksie. Berlin & Frankfurt & Magdeburg.
  • 15 września. Ćwierćfinał.
    • 67kg Guenther Wensierski GDR - Ludwik Ochman - przegrana na punkty.

1960

Doniesienia prasowe

  • Dyskwalifikacja Konrada 2
‎‎

OFENSYWA NA MŁODZIEŻ

‎‎

Echo Krakowa. 1959, nr 200 (29/30 VIII) nr 4410


KŁOPOTY BOKSERÓW

Towarzystwo Sportowe Wisła dysponuje obecnie najładniejszym obiektem sportowym w Polsce. Posiada m. in. piękny Dom Sportu, halę, Salę gimnastyczną i boiska, które chce w jak najszerszym stopniu udostępnić młodzieży.

Jak oświadczył na wczorajszej konferencji prasowej referent od spraw młodzieżowych — mgr Nowosielski, już w roku ubiegłym nawiązano bliższą współpracę ze szkołami podstawowymi nr 33 (na Szujskiego), nr 21 (na Bogatki), Liceum Plastycznym, Liceum VII, MKS Groble i ze szkołą na Placu Matejki, której młodzież korzysta z pięknych urządzeń klubowych. Zorganizowano piłkarski turniej drużyn dzikich, cieszący się dużym zainteresowaniem, podobnie jak kurs nauki pływania.

Obecnie Wisła przyjmuje wpisy młodzieży do wszystkich sekcji sportowych, m. in. gimnastycznej, akrobatyki sportowej, lekkoatletycznej, siatkówki i in. zapewniając nie tylko dobre warunki uprawiania sportu, lecz również opiekę wychowawczą a nawet pomoc w nauce. Zaangażowani zostaną korepetytorzy z takich przedmiotów, jak matematyka, chemia, fizyka, którzy młodym adeptom sportu pomagać będą w nauce szkolnej.

Warunkiem przyjęcia do klubu młodzieży jest zobowiązanie się do pilnego treningu, dobry stan zdrowia, co najmniej dostateczne postępy w nauce. Jeśli chodzi o koszykówkę to tutaj o przyjęciu decyduje przede wszystkim odpowiedni wzrost.

Warto dodać, że w miesiącu wrześniu zorganizowany zostanie piłkarski turniej drużyn niezrzeszonych i to zarówno w konkurencji zespołowej, jak i indywidualnej, obejmującej ćwiczenia z techniki gry w piłkę nożną.

W dalszym ciągu konferencji wiceprezes Wisły — mgr M. Kogutek poinformował dziennikarzy, że zarząd klubu od początku swej kadencji odbył 23 posiedzenia.

Omawiano na nich m. in. prace poszczególnych sekcji i sprawy wychowawcze, które stawiane są w klubie na pierwszym planie.

Na każdym niemal zebraniu omawia się zagadnienia dotyczące sekcji piłkarskiej, szkolenia zawodników, ich warunków domowych, itp. W drużynie ligowej widać znaczną konsolidację, ale piłkarzy czekają jeszcze trudne mecze wymagające dużej ambicji. Zarząd kładzie nacisk, aby wszyscy zawodnicy nie tylko uprawiali sport, lecz również pracowali. Jeśli chodzi o inwestycje, to całkowite ukończenie obiektu przewiduje się w następnym roku. Dużą pomoc okazuje w tym kierunku przew. Rady Narodowej m. Krakowa prof. dr Boniecki oraz zast. inż. Górski. Podkreślić również należy przychylne stanowisko GKKF. Warunki finansowe na ukończenie obiektu klub posiada — trudności są jedynie z wykonawstwem.

Opiekun sekcji bokserskiej z ramienia zarządu Wisły — Wł. Feranc poinformował o trudnej sytuacji drużyny bokserskiej. Na skutek bowiem niezwykłych pociągnięć KOZB, który poszerzył ligę okręgową o trzy drużyny: Hutnika Ib, Cracovię i Wandę — zwiększyła się liczba spotkań.

Rozpoczną się one już 6 września.

Tymczasem 6 najlepszych pięściarzy Wisły m. in. Kowalski, Ochman, Chodorowski znajduje się na zgrupowaniu w Cetniewie, przygotowując się do mistrzostw federacji w Berlinie. Z tego względu Wisła zwróciła się do KOZB z prośbą o przełożenie spotkań z Unią Oświęcim, Olszą Kraków i Metalem Tarnów na późniejsze terminy. (Naszym zdaniem KOZB powinien zająć przychylne stanowisko w tej sprawie — przyp. red.).

Do spraw omawianych na wczorajszej konferencji prasowej wrócimy jeszcze w jednym z najbliższych numerów „Echa”.


Gazeta Krakowska. 1960, nr 38 (15 II) nr 3648

W I kroku bokserskim w Krakowie wzięło udział 95 młodych pięściarzy z Krakowa i województwa, co jest cyfrą wskazującą na duże zainteresowanie boksem wśród młodzieży. W finałach juniorów zwyciężyli Różycki (Tarn), Czynszczyn, Wilcza (obaj Unia Ośw.), Kita (Sandecja), Kwinta (Bud. ZBM), Faszczowski i Byskowski (Olsza). W finałach seniorów — Pasternak (Bud. ZBM), Kałużny (Wisła), …


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon