Sezon 1959 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje,
Rezerwy, Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

Przegląd Młodych Talentów
Przegląd Młodych Talentów
  • Wisła popada w ligową przeciętność.
  • Na trenerskiej ławce przez najbliższe dwa sezony zasiadać będzie Węgier Károly Kósa.
  • Styczeń. Przez cały miesiąc trwają zebrania sekcji piłkarskich I drużyny i drużyn rezerwowych.
  • 19 kwietnia 1959: Debiut Andrzeja Sykty w meczu z Pogonią w Krakowie.
  • Kwiecień. Prawdopodobna data poświęcenia stadionu Wisły. Inicjatorem był „król wiślackich kibiców” Zygmunt Jaśko, a ceremonii dokonał ks. Sobotka z kościoła Misjonarzy.
  • Wrzesień. Trwa turniej drużyn niezrzeszonych.
  • 28 września 1959: Umiera Józef Kotlarczyk, pomocnik Wisły.
  • 4 października 1959: Ostatni mecz Wiesława Gamaja w barwach Wisły.
  • W październiku Wisła urządza Przegląd Młodych Talentów: Indywidualny i drużynowy turniej niezrzeszonych młodych piłkarzy.
  • Liga zakończona na 7. miejscu.
  • 13. grudnia. W Domu Sportu TS Wisła odbyło się walne zebranie sekcji piłki nożnej.

Doniesienia prasowe


Dziennik Polski podaje szczegółowe wyniki ligi międzywojewódzkiej, czyli rezerw Wisły.

‎‎

Zebranie sekcji piłki nożnej TS Wisła. 6 I

‎‎

Echo Krakowa. 1959, nr 3 (5/6 I)


ZEBRANIE sekcji piłki nożnej TS Wisła odbędzie się w dniu 6 stycznia br. w Domu Sportu przy ul. Reymonta 32.

O przybycie proszeni są zarówno zawodnicy, jak i sympatycy klubu. Początek zebrania o godz. 10,


W Domu Sportu przy ul. Reymonta 22, odbędzie się zebranie wszystkich drużyn piłkarskich TS Wisła. 18 I

‎‎

Echo Krakowa. 1959, nr 10 (14 I)

W niedzielę dn. 18 bm. w Domu Sportu przy ul. Reymonta 22, odbędzie się zebranie wszystkich drużyn piłkarskich TS Wisła, z wyjątkiem kadry ligowej i zespołów trampkarzy. Początek zebrania o godz. 10,30.

Zebranie organizacyjne zawodników sekcji piłki nożnej TS Wisła drużyn rezerwowych. 22 I

Echo Krakowa. 1959, nr 16 (21 I) nr 4226

Zebranie organizacyjne zawodników sekcji piłki nożnej TS Wisła drużyn Ib, A-klasy, B-klasy i juniorów, odbędzie się jutro tj. 22 bm. hali TS Wisła o-godz. 18.


Gorzej z Wisłą.

Echo Krakowa. 1959, nr 86 (14 IV) nr 4296

Nie chodzi wprawdzie o porażkę w Zabrzu, na którą byliśmy w zasadzie przygotowani, lecz o styl w jakim ją ponieśli piłkarze „czerwonych”. W sumie obie krakowskie jedenastki okupują 10 i 11 miejsce w tabeli, z małymi widokami na poprawę.


W Wiśle na eksperymentowanie za późno. IV

Echo Krakowa. 1959, nr 87 (15 IV) nr 4297

‎‎


W Wiśle na eksperymentowanie za późno „stara gwardia" winna wziąć odpowiedzialność za losy drużyny

Cały sportowy Kraków mówi teraz tylko o piłkarzach Wisły, którzy po 4 kolejce spotkań mistrzowskich znajduję się wspólnie z Ruchem na ostatnich miejscach w tabeli. Tak jak z pewnością kierownictwo Wisły, także i starzy działacze oraz sympatycy, zastanawiają się co należałoby uczynić, aby ratować ulubioną drużynę.

Nie ma bowiem krakowianina któremu obojętne byłyby losy tej jednej z najstarszych w kraju drużyn. Niech to będzie najzagorzalszy sympatyk Cracovii, kibic. Wawelu czy zwolennik Garbarni — obojętne, każdy zdaje sobie sprawę, że Wisła wspólnie z drużyną biało-czerwonych jest jak gdyby symbolem podwawelskiego sportu.

Tymczasem od kilku lat piłkarze Wisły (i nie tylko Wisły) grają coraz słabiej, przechodzą wyraźny kryzys. Datuje się on od czasu, gdy trzymano się kurczowo starych zawodników a pogłębił się on wówczas, gdy z jednej krańcowości popadło się w drugą i radykalnie odmłodzono skład.

STARE BŁĘDY

Chcąc znaleźć obecnie najlepszą, słuszną drogę prowadzącą do uratowania drużyny przed spadkiem, trzeba przypomnieć sobie początek tegorocznego sezonu, kiedy to po pozyskaniu zagranicznego trenera p. Kosy, zastanawiano się nad ustaleniem składu reprezentacyjnej jedenastki. I wówczas — moim zdaniem — popełniono zasadniczy błąd, że nie wzięto pod uwagę koncepcji częściowego odmłodzenia pierwszej drużyny a szczególnie ataku. Owszem starano się próbować niektórych graczy na nowych pozycjach, ale były to te same twarze co dawniej. Przyszły rozgrywki mistrzowskie a wraz z nimi niepowodzenia... Trudno się temu dziwić, bowiem ci sami zawodnicy na Innych pozycjach czuli się jeszcze gorzej jak dawniej. Tym bardziej, że trener zaczął przestawiać drużynę na grę defensywną z podwójnym stoperem i „czwórką” w ataku. Eksperyment ten zawiódł na całej linii i chyba wszyscy są o tym przeświadczeni.

KOGO WYBRAĆ? Nawet najlepszy trener nie jest czarodziejem

„z pustego nie naleje Tym bardziej p. Kosa, który zbyt mało miał czasu, aby poznać drużynę, a jeszcze mniej, aby zobaczyć i przeanalizować styl gry przeciwników.

Wisła dysponuje w chwili obecnej niewielką liczbą zawodników mogących grać w ekstraklasie. W bramce jest Leśniak i jego kandydatura na tej pozycji nie powinna podlegać dyskusji. W rezerwie pozostał jeszcze Wł. Machowski.

Także ustalenie linii obrony nie nastręcza trudności. Tak Monicą czy Snopkowski oraz Kawula i Budka należą zazwyczaj do mocnych punktów drużyny. Dobry poziom gry reprezentują pomocnicy. Jest ich pod dostatkiem: Michel, Jędrys, Morek, Domański i Wójcik. W najlepszej bodaj formie znajdują się: niezawodny Michel i powracający do swej życiowej formy Jędrys. Z każdym meczem coraz lepiej spisuje się młody, utalentowany Wójcik.

Na tym jednak zamyka się lista zawodników, na których w zasadzie spoczywa dotychczas ciężar walki w mistrzowskich rozgrywkach.

NEWRALGICZNY PUNKT DRUŻYNY

Teraz zaczynają się dopiero kłopoty. Linia ataku Wisły grała od wielu sezonów bardzo chimerycznie a ostatnio wręcz niemrawo.

Z niewiadomych powodów zgasł talent Rogozy, przestał czynić postępy Adamczyk — zawodnicy, z którymi wiązano największe nadzieje. Także Gamaj, Machowski., Maniecki czy Wł. Kościelny obniżyli swoje loty. Nie powiodła się także próba z Siwkiem. Jeden jedyny K. Kościelny rozpoczął tegoroczny sezon z wielkim animuszem.

Kto obok wymienionych kandyduje do pierwszej drużyny? Nowy nabytek — Opoka spisywał się w kilku meczach nieźle, ale nie nadzwyczajnie, Obecnie nabawił się kontuzji i musi pauzować. Z młodej generacji warto wnikliwiej obserwować postępy reprezentacyjnego juniora Sykty oraz Nowaka.

„10” NAPASTNIKÓW

To jest właśnie ta „10” zawodników, którzy mogą wystąpić w ataku Wisły. Który z nich jest lepszy, którego gra gwarantuje w mniejszym czy większym stopniu spełnienie nadziei klubu, sympatyków drużyny, trenera?! Wybór jest trudny, gdyż ryzyko jest bardzo duże a efektem utrzymanie się w ekstraklasie lub... tu odstukajmy — degradacja. Czy wobec tego można eksperymentować i zaryzykować radykalne odmłodzenie składu, wystawiając dwóch juniorów naraz? Chyba nie! W obecnym stadium rozgrywek jedynym — wydaje się — wyjściem będzie wystawienie zgranych ze sobą zawodników.

Nawet jeśli nie są w najwyższej swojej formie mogą, oni i muszą wziąć na swe barki odpowiedzialność za losy drużyny, muszą wykrzesać z siebie wszystkie umiejętności i ambicję.

Nie jestem predestynowany do ustalania składu, ale pozwolę sobie zaproponować poniższy: Leśniak — Monica rez., Snopkowski, Kawula, Budka — Michel, Jędrys rez., Wójcik — Machowski rez., Sykta, K. Kościelny, Adamczyk, Gamaj, Maniecki.

DLACZEGO CI A NIE INNI?

Teraz jeszcze kilka słów o ataku. Kandydatura skrzydłowych wiąże się ze zgraniem Manieckiego czy Machowskiego z pozostałą trójką zawodników. Tym bardziej że Maniecki jest nadal bardzo ruchliwy i bojowy a poza tym dysponuje niezłym strzałem z biegu. Nieco gorzej gra w tej chwili Machowski, który zatracił ciąg na bramkę, ale nie wolno zapominać, że rozumie się nawzajem z K. Kościelnym. Zresztą przed 44 min.. gry może go zastąpić Sykta.

Próba z Monieckim na łączniku nie zdała egzaminu a i Rogoza ma spore zaległości treningowe.

Także młodziutki Nowak nie grał jeszcze w zestawieniu ze starszymi zawodnikami i wstawienie go na trudne spotkanie z Pogonią byłoby sporym ryzykiem. Pozostaje więc skorzystać na prawym łączniku z usług K. Kościelnego, który przechodzi renesans formy i z pewnością równie dobrze jak na skrzydle będzie się czuł na starej pozycji. Na przeciwległej stronie Gamaj będzie miał szanse udowodnić, że nie zatracił swych największych walorów: szybkości, zwrotności i zaskakującego strzału. Zgrany z kolegami Adamczyk odzyskać winien w tym zestawieniu ataku 80 proc, swojej dawnej wartości.

Z pewnością kandydatury nasze znajdą zwolenników i licznych oponentów. Ale o to właśnie chodzi... Tylko wymiana poglądów może przyczynić się do ustalenia względnie najlepszej jedenastki Wisły na najbliższe spotkania.

J. FRAND0FERT


Turniej piłkarskiego dla drużyn niezrzeszonych

Echo Krakowa. 1959, nr 205 (4 IX) nr 4415

Przypominamy, że ostateczny termin zgłoszeń do turnieju piłkarskiego dla drużyn niezrzeszonych, organizowanego przez Wisłę upływa w sobotę 5 bm. A więc jeszcze tylko dziś i jutro przyjmowane będą w sekretariacie Wisły (ul. Reymonta 22) zgłoszenia zespołów.

W rozgrywkach mogą wziąć udział chłopcy urodzeni w latach 941—1944. Spotkania odbywać się będą dwa razy po 30 minut. Po upływie wspomnianego czasu o zwycięstwie zadecydują rzuty karne. Rozgrywki przeprowadzone zostaną na bocznym boisku Wisły, — spotkanie finałowe na boisku głównym.

Oprócz turnieju drużynowego przewidziany jest turniej indywidualny, którego program obejmuje m. in. takie konkurencje jak: podbijanie piłki głową, podbijanie piłki nogą, strzał do celu oraz wyrzut z linii bocznej.

Wyróżniający się zawodnicy będą mogli być przyjęci do sekcji piłki nożnej TS Wisła.


Echo Krakowa. 1959, nr 208 (8 IX) nr 4418

‎‎

Losowanie spotkań turnieju piłkarskiego dla drużyn nie zrzeszonych, odbędzie się jutro o godz. 12,30 w sekretariacie klubu przy ul. Reymonta 22.


W Domu Sportu TS Wisła odbyło się walne zebranie sekcji piłki nożnej. 13 XII

Echo Krakowa. 1959, nr 289 (11 XII) nr 4499

W niedzielę, 13 bm. w Domu Sportu TS Wisła odbędzie się walne zebranie sekcji piłki nożnej. Początek o godz. 9,30.