Sezon 1966/1967 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Intertoto Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Przeciętna jesień w wykonaniu futbolistów: 5 wygranych, 3 remisy i 5 porażek.
  • 25. lipca: Spotkanie kierownictwa TS Wisła z piłkarzami.
  • 24. września 1966: Umiera Stefan Wójcik, pomocnik Wisły.
  • 8-28. lutego: Piłkarze Wisły przebywają w Jeleniej Górze na zgrupowaniu przed rundą wiosenną.
  • 29 marca 1967: Walne zgromadzenie delegatów klubowych przyjmuje nową nazwę dla klubu: Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe Wisła 1906 Kraków.
  • W drodze do finału Pucharu Polski Wisła odprawia z kwitkiem w marcowych pojedynkach Legię i Ruch.
  • 17. czerwca 1967: Bolesna porażka z Legią na wyjeździe w ostatnim meczu sezonu.
    • Wisła kończy nieudany sezon ligowy na 10. miejscu.
  • 28. czerwca 1967: Zwycięska walka z Katowicami o awans do finału Pucharu Polski. Jedynego gola meczu na miarę awansu zdobył Wiesław Lendzion.

Prasa o Wiśle


Derby old boyów. 28 VI

Echo Krakowa. 1966, nr 149 (27 VI) nr 6497

JUTRO (we wtorek, 28 bm.) rozegrane zostanie na stadionie Wisły interesujące spotkanie piłkarskie pomiędzy oldboyami dwóch krakowskich jubilatek: Cracovii i Wisły.


Spotkanie kierownictwa TS Wisła z piłkarzami

Echo Krakowa. 1966, nr 173 (26 VII) nr 6521

WCZORAJ na zakończenie sezonu odbyło się uroczyste spotkanie kierownictwa TS Wisła z piłkarzami, którzy tak dobrze spisali się w rozgrywkach ligowych, zdobywając zaszczytny tytuł wicemistrza Polski oraz uzyskując wiele dobrych wyników w międzynarodowych meczach i rozgrywkach „Intertoto”


Wisła -Juvenia

Echo Krakowa. 1966, nr 223 (22 IX) nr 6571


W SOBOTĘ 24 bm. na stadionie Wisły odbędzie się interesujący męcz piłkarski drużyn oldboyów Wisła— Juvenia. Początek o godz. 16



Ocena piłkarzy. XI

Echo Krakowa. 1966, nr 268 (15 XI) nr 6616

TO nie przypadek, że tandem krakowski poniósł w ekstraklasie piłkarskiej kompromitujące porażki. Obydwa mecze, zarówno ten w Krakowie Wisły z Zagłębiem jak i w Chorzowie Cracovii z Ruchem jeszcze raz obnażyły braki naszych piłkarzy w wyszkoleniu, niezbyt sumienne podejście do reżimu treningowego i nieskuteczne metody szkolenia.

Zacznijmy od oceny postawy wiślaków, których pogrom na własnym boisku winien być wreszcie sygnałem alarmowym dla kierownictwa Towarzystwa, jeśli nie chce po raz drugi ponosić odpowiedzialności za spadek drużyny z ekstraklasy. Pamiętnej wiosny 1964 roku wierzono do końca, że „cud” uchroni jedenastkę przed degradacją, a tymczasem stała się ona faktem, chociaż źródłem jej były błędy z dwóch a nawet z trzech poprzednich sezonów. I teraz więc, chociaż spadek jeszcze nie grozi, należy jak najszybciej wyciągać wnioski ze słabej gry i... ratować co się da.

Po pierwsze trzeba koniecznie zmienić metody treningowe. Nie sposób na dłuższą metę grać defensywnie. Nawet obecni gracze w ataku winni i mogą poprawić szybkość, a przynajmniej nauczyć się startować, zmieniać pozycję itp.

Po drugie należy wreszcie odważniej sięgać do rezerw, powiększając kadrę pierwszej drużyny, aby przez to dać odczuć niesumiennie trenującym „gwiazdorom”, że mogą zostać zastąpieni.

Po trzecie taki klub jak Wisłę stać chyba ha to, aby poważnie pomyśleć o. transferze kilku rzeczywiście utalentowanych graczy i to niekoniecznie z renomowanym stażem, lecz z niższych klas


Plany przygotowań do sezonu. I

Echo Krakowa. 1967, nr 8 (10 I) nr 6663

PRZED kilkoma dniami, po krótkiej przerwie świąteczno-noworocznej wznowili treningi piłkarze Wisły. Trener Skoraczyński prowadzić będzie zajęcia zarówno na boisku (oraz marszobiegi w terenie) jak i w hali. Wicemistrzowie Polski pozostają w Krakowie do 7 lutego i następnie w 30-osobowym składzie (pełne dwie drużyny) udają się na zgrupowanie kondycyjne do Jeleniej Góry. Na Dolnym Śląsku przebywać będą w tym okresie na zgrupowaniach zarówno inne drużyny ekstraklasy jak i II-ligowcy, tak że kierownictwo Wisły spodziewa się nawiązać szereg kontaktów w celu rozegrania spotkań kontrolnych.


Echo Krakowa. 1967, nr 20 (24 I) nr 6675

Dwa dni później (8 lutego) jadą do Jeleniej Góry, do ośrodka „Gwardii” piłkarze Wisły.

Przebywać tam będą do 28 lutego..

Sekcja piłkarska zdecydowała się wysłać na obóz aż 35 zawodników, tj. wszystkich piłkarzy pierwszej drużyny i rezerwy. Jak nas poinformował szef wyszkolenia TS Wisła — mgr T. Pacuła obydwie drużyny rozegrają w trakcie obozu kilkanaście sparringów a także 2—3 oficjalne spotkania. Zakontraktowano już jedno z nich: 26 lutego w Wałbrzychu z Thorezem.


Piłkarze Wisły do Jeleniej Góry.

Echo Krakowa. 1967, nr 33 (8 II) nr 6688


W CZWARTEK wyjeżdżają do Jeleniej Góry piłkarze Wisły, którzy przez 3 tygodnie przygotowywać się będą do wiosennych rozgrywek ekstraklasy. Kierownictwo zgrupowania stanowią: kpt. J. Sitarz oraz trenerzy: Cz. Skoraczyński i M. Jezierski..

Ostatnie treningi wiślaków w Krakowie wały się w niezbyt licznej obsadzie. Kilku zawodników, jak: Lendzion, Sykta i Horba przygotowywali się do sesji egzaminacyjnej na wyższych uczelniach a. kilku m. in. Kawula — chorowało. Mamy nadzieję, że na zgrupowaniu wiślacy uzyskają dobrą formę. 5 marca czeka ich pierwszy mecz (pucharowy) z warszawską Legią w Krakowie, a tydzień później inauguracja spotkań mistrzowskich.


Echo Krakowa. 1967, nr 50 (28 II) nr 6705

JESZCZE sezon sportów zimowych w całej pełni, jeszcze trwa sezon sportów halowych a już na plan wychodzą piłkarze, Po bardziej czy mniej solidnych przygotowaniach na obozach kondycyjnych w miejscowościach podgórskich, lub jak w wypadku kilku klubów, za granicą, nadchodzi chwila, kiedy trzeba będzie zaprezentować formę. Właśnie w niedzielę odbędzie się seria spotkań w ramach 1/8 finału Pucharu Polski. W szranki staje 16 drużyn.; W Krakowie odbędzie się najatrakcyjniejsze spotkanie. Wisła gra bowiem z obrońcą pucharu — Legią Warszawa. Obydwie drużyny solidnie przepracowały zimę.

Krakowianie po zajęciach w domu wyjechali następnie do Jeleniej Góry, gdzie rozegrali m. in. kilka spotkań kontrolnych z I i II-ligowymi zespołami, Legia przebywała w Jugosławii. Która z drużyn jest w lepszej formie? — trudno dać odpowiedź, ale można przypuszczać, że żadna z nich nie osiągnęła jeszcze doskonałości.

W Wiśle zobaczymy „stare twarze”. Zespół trenował w zestawieniu, w którym występował w jesieni. Natomiast w Legii zapowiadany jest udział kilku pozyskanych graczy.


Piłkarze Wisły wrócili z Jeleniej Góry.

Echo Krakowa. 1967, nr 51 (1 III) nr 6706


WCZORAJ po­wrócili ze zgrupowania kondycyjnego w Jeleniej Górze piłkarze Wisły. Drużyna rozegrała kilka spotkań kontrolnych, w których nie zaprezentowała jeszcze wysokiej formy. Ostatnie dni przed niedzielnym meczem z Legią wypełnią wiślakom treningi na własnym boisku.


Oldboye Wisły

Echo Krakowa. 1967, nr 131 (6 VI) nr 6785

POZAZDROŚCILI wiślacy rywalom zza miedzy sukcesów. Jak wiadomo, jedenastka i oldboyów Cracovii zanotowała ostatnio na swym koncie kilka sukcesów, w tym i międzynarodowych podczas tournee w NRD. Teraz oldboye Wisły montują zespół złożony z dawnych „gwiazd”. Rozegrali już kilka lokalnych spotkań i solidnie trenują, chcąc w niedalekiej przyszłości Wypowiedzieć mecz Cracovii.


Echo Krakowa. 1967, nr 132 (7 VI) nr 6786

W SOBOTĘ przed meczem ekstraklasy Wisła — Cracovia rozegrane zostanie towarzyskie spotkanie oldboyów pomiędzy Wisłą a Garbarnią. W obydwu zespołach wystąpi wielu doskonałych niegdyś zawodników. I tak w Wiśle wystąpią m. in.: Flanek, Snopkowski, Piotrowski, Jędrys, Michel, Mamon, Adamczyk, Gamaj, Rogoża i Morek a w Garbarni: Jakubik, Feluś, Pikulski, Leśniak, Bieniek, Grabowski, Kucharski, Glajcar, Browarski.

Początek spotkania o godz. 16.15.


W meczu oldboyów. VI

Echo Krakowa. 1967, nr 136 (12 VI) nr 6790


Wisła—Garbarnia 4:1.

MECZ oldboyów Wisła — Garbarnia zakończył się zwycięstwem wiślaków 4:1 (1:0). Bramki zdobyli: dla zwycięzców Rogoża 2 oraz Machowski i Gamaj po 1, dla pokonanych — Browarski. Spotkanie stało na dobrym poziomie, a w obydwu zespołach wystąpiło wielu doskonałych niegdyś piłkarzy.


Wisła pokonała Prądniczankę 6:1

Echo Krakowa. 1967, nr 142 (19 VI) nr 6796

W DALSZYM ciągu piłkarskiego turnieju oldboyów, Wisła pokonała Prądniczankę 6:1 (2:1).


Wisła pokonała Dębnickiego

Echo Krakowa. 1967, nr 161 (11 VII) nr 6815

W SPOTKANIU piłkarskim oldboyów, Wisła pokonała Dębnickiego 5:0 (2:0). Bramki zdobyli: Rogoża 2 oraz Adamczyk, Gamaj i Maniecki po ,1.


Ocena piłkarzy po sezonie. VI

Echo Krakowa. 1967, nr 143 (20 VI) nr 6797

Jedenastka „czerwonych” szczyciła się przed rokiem „czwórką z plusem”, kiedy to zdobyła wicemistrzostwo Polski. A dziś? Z dorobkiem 23 pkt. zajmuje jedną z końcowych lokat i tylko najwyższym wysiłkiem zdołała zapewnić sobie ligową egzystencję. Nie wiemy jak przyjmie zarząd klubu sekcji „świadectwo” pełne ocen „dostatecznych” i to z minusem.

Pewne jest, że jeśli w jak najszybszym czasie nie zostaną wyciągnięte konstruktywne wnioski, to „balans nad przepaścią” będzie trwał i trzeba będzie znów żegnać się z ekstraklasą.

Oceniając postawę zespołu nasuwa się nam kilka uwag. Przede wszystkim dziwne są wahania formy bądź co bądź doświadczonego zespołu a szczególnie w spotkaniach przed własną widownią. Obok dobrych partii jak np. z Górnikiem Zabrze, Zagłębiem Sosnowiec, czy Stalą Rzeszów, zdarzają się mecze na bardzo słabiutkim poziomie. Tu i tam słyszy się uwagi, że wiślacy lepiej grają przeciwko drużynom stosującym ofensywny styl gry To prawda! Czyż więc nie należy zwrócić uwagi na szkolenie gry w tłoku, na rozbijanie skomasowanej obrony przeciwnika? Kiedyś podkreślało się małą szybkość indywidualną napastników, ale obecnie jest przecież co najmniej 3 szybkich graczy: Sykta, Skupnik i Lendzion.

A w ogóle szkolenie wiślaków pozostawia chyba sporo do życzenia, jeśli od lat trudno wprowadzić w zespole nowoczesny styl gry, którego główną cechą jest wychodzenie na wolne pozycje. Zresztą kunktatorstwo obserwujemy nie tylko w pierwszej drużynie, lecz także w rezerwie 1 juniorach. Bodaj tylko trampkarze Wisły łamią konserwatywne szablony i improwizują. Oby tylko w przyszłości nie zapatrzyli się na swych starszych kolegów.


Mieczysław Gracz trenerem Wisły.

Echo Krakowa. 1967, nr 145 (22 VI) nr 6799


JAK NAS informuje sekretarz Wisły — mgr Zygmunt Buhl funkcję trenera pierwszej drużyny piłkarskiej obejmuje z dniem 1 lipca br Mieczysław Gracz.

Okazuje się. że nie znalazły potwierdzenia pogłoski jakoby M. Gracz miał trenować Hutnika Nowa Huta, lub GKS Katowice.