Sezon 1967/1968 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Zdobywców Pucharów Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • 12 sierpnia 1967: Pierwszy bezbramkowy mecz sezonu z Zagłębiem Sosnowiec i debiut Adama Musiała w pierwszej drużynie.
  • 20 września 1967: Debiut Wisły w europejskich pucharach. W I rundzie PZP Wisła odprawia z kwitkiem HJK Helsinki (4:1; 4:0).
  • 29 października 1967:. Na stadionie Wisły gości reprezentacja Polski. 35 tys. widzów oglądnęło bezbramkowy remis z Rumunią.
  • 29 listopada 1967: Koniec pucharowych marzeń. W II rundzie PZP Wisła nie daje już rady HSV Hamburg (0:4 na wyjeździe – najwyższa do tej pory porażka Wisły w pucharach).
  • 13 czerwca 1968: Stanisław Gonet debiutuje w lidze w wyjazdowym meczu z Ruchem.
  • 23 czerwca 1968: Klub ratuje się przed degradacją z pierwszej ligi. Ocalenie zawdzięcza wyjazdowemu zwycięstwu w Bytomiu z Szombierkami i niespodziewanej porażce ŁKS-u Łódź na własnym boisku z Pogonią.
    • Debiut Kazimierza Kmiecika.
    • Kiepska gra Wisły w całym sezonie i w konsekwencji 12. miejsce w lidze.

Wisła w prasie


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1967, nr 165 (15/16 VII) nr 6819

Jak już informowaliśmy, jedyna przedstawicielka Krakowa. w pierwszej lidze — WISŁA wyjeżdża w poniedziałek do Węgierskiej Górki na zgrupowanie pod kierunkiem nowego trenera M. Gracza.




Echo Krakowa. 1967, nr 302 (27 XII) nr 6956

Bogate plany piłkarzy Wisły.

NIE ma chyba takiego sympatyka Wisły, który nie zdawałby sobie sprawy W jak trudnej sytuacji po I rundzie rozgrywek znajduje się piłkarska jedenastka. Wiślacy mają najskromniejszy dorobek punktowy i okupują ostatnią lokatę. Zrozumiałe, że tylko pełna mobilizacja może uratować krakowian od spadku z A Kierownictwo klubu, i sami piłkarze Wisły zdają sobie doskonale sprawę z trudnej sytuacji. Czynione są wszelkie kroki mające na celu wzmocnienie bojowości drużyny. Naj­ ważniejszą sprawą jest samo przygotowanie, osiągnięcie, wiosną możliwie wysokiej formy i to zarówno bloku obronnego jak i linii ofensywnych. Szczególnie od tych ostatnich wiele będzie zależało.

Plany są dość bogate, powiedzielibyśmy najbogatsze ze wszystkich dotychczasowych w ostatnich, latach. Do 15 stycznia zawodnicy przejdą lekką zaprawę w podwawelskim grodzie a następnie na 2 tygodnie jadą do Słupska, gdzie nasycą organizm jodem i uodpornią go podczas zaprawy kondycyjnej nad morzem. Kolejnym etapem przygotowań będzie Wyjazd do południowych regionów NRD (Halle), gdzie klimat jest stosunkowo łagodny. Tam już planowane są trzy sparringi z zespołami niemieckimi. Po 10 dniach pobytu w NRD, wiślacy jadą na Węgry do ośrodka pił­ karskiego W Budapeszcie, gdzie w zbliżonych warunkach do naszego marca, przygotowywać się będą do rozgrywek mistrzowskich.; Tam podopieczni trenera M. Gracza będą mieli kilkakrotnie okazję sprawdzić swą ekstraklasy.

formę, w towarzyskich meczach z" czołowymi drużynami naddunajskiej stolicy. W pierwszych dniach marca Wisła wraca do kraju i już w Krakowie przygotowywać się będzie do pierwszego meczu z Zagłębiem.

(F).


Echo Krakowa. 1968, nr 58 (8 III) nr 7017

Krakowian intryguje forma piłkarzy Wisły którzy przezimowali na ostatnim miejscu w tabeli i jeśli marżą o uratowaniu się przed spadkiem, muszą od startu solidnie wziąć się do nadrabiania jesiennych zaległości. Okres przygotowań, spędzili wiślacy pracowicie, ale czy " jest to równoznaczne ze zwyżką formy? — odpowiedź - przynajmniej częściową otrzymamy w meczu niedzielnym z Zagłębiem


Echo Krakowa. 1968, nr 147 (23/24 VI) nr 7106

Turniej Wisły i „Gazety”

WCZORAJ zakończył się turniej piłkarski dla niestowarzyszonych organizowany przez GTS Wisła i „Gazetę Krakowską”, w którym wzięło udział 250 zespołów, tj. ok. 3200 adeptów piłki nożnej. W grupie starszych do 17 lat zwyciężyli Bigbitowcy wygrywając w finale z Pigmejami 4:0


Echo Krakowa. 1968, nr 148 (25 VI) nr 7107

Pytamy się, co w takiej np. Wiśle robi się od 17 lat, kiedy to po raz ostatni zdobyto mistrzostwo ligi? W ciągu 3 ostatnich Sezonów nie wychowano żadnego zawodnika, który awansowałby do pierwszej jedenastki a i cofnąwszy się wcześniej — nie znaleźlibyśmy talentów na miarę Jurowicza, Flanka, Mordarskiego, czy Kohuta. Wyławiane talenty z turniejów dzikich drużyn są zaprzepaszczane, a transfery są tak trafne jakby je dokonywali niewidomi. Nie będziemy przypominali nazwisk kupowanych graczy, którzy w niektórych wypadkach po kilku tygodniach wracali z powrotem do domu, bo nie nadawali się nawet do drużyny rezerwowej.