Sezon 1969/1970 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Europy Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Turniej w Berlinie III liga Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1969/1970

Mistrzowska drużyna siatkarek, 1970.Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Ewy Musiał
Mistrzowska drużyna siatkarek, 1970.
Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Ewy Musiał


  • I liga Siatkarki Wisły zajmują I miejsce w lidze i po raz czwarty w historii sięgają po Mistrzostwo Polski.
  • Puchar Europy Siatkarki Wisły odpadają w 3 rundzie rozgrywek po dwóch porażkach z Dynamem Moskwa.
  • Puchar Polski Siatkarki Wisły zajmują IV miejsce w Pucharze.
  • III liga Siatkarki Wisły zajmują I miejsce w lidze.
  • A klasa Siatkarki Wisły zajmują IV miejsce w A klasie
  • Turniej o srebrną siatkę Siatkarki Wisły zajmują 3? lokatę.
  • Juniorki Juniorki Wisły zajmują II miejsce w rozgrywkach.
  • Wanda Wiecha-Wanot, Elżbieta Porzec-Nowak i Józefa Ledwig wzięły udział w Mistrzostwach Świata w Warnie (IX miejsce).


Spartakiada młodzieżowa 30-31 lipca 1969


Relacje prasowe

MISTRZYNIE Polski starannie przygotowują się do nadchodzącego sezonu

Echo Krakowa. 1969, nr 238 (10 X) nr 7503

MISTRZYNIE Polski — siatkarki krakowskiej Wisły bardzo starannie przygotowują się do nadchodzącego sezonu. Treningi rozpoczęły w pierwszych dniach września, a następnie wyjechały do NRD, gdzie rozegrały. dwa spotkania z reprezentacją juniorek tego kraju, wygrywając w obu meczach po 3:1. Po powrocie do Krakowa siatkarki Wisły trenowały codziennie we Własnej hali. Obecnie (10—12 bm.) biorą udział w międzynarodowym turnieju w Łodzi. 13 bm. drużyna Wisły wyjeżdża na 10-dniowy obóz do Zakopanego. W dniach 24—26 bm. w Krakowie odbędzie się międzynarodowy turniej siatkarek o „Srebrną siatkę Wisły”. W listopadzie wiślaczki wezmą udział w dwóch turniejach eliminacyjnych o wejście do I ligi (jak już podawaliśmy, w sezonie 1969/70 I liga siatkarek liczyć będzie 8 a nie, jak dotychczas 12 drużyn). Turnieje odbędą się w Tomaszowie Mazowieckim (5—9. XI) i w Poznaniu (19—23. XI).

Weźmie w nich udział 6 drużyn: Wisła, Start Łódź, Gedania Gdańsk, polonia Świdnica, AZS Gdańsk i Spójnia Warszawa. Cztery najlepsze zespoły awansują do I ligi.

Drużyna Wisły w nadchodzącym sezonie będzie grała w następującym składzie: J. Ledwig, E. Porzec, W. Wiecha, D. Kmieć, Maszek-Miśkiewicz, G. Heme-Uzar, T. Zając, T. Osiak, K. Sobańska, K. Mioduszewska, E. Zabajewska, B. Wilczek, T. Żarska oraz nowo pozyskana siatkarka z Gwardii Wrocław — F. Baran. Trenerem zespołu jest dr Z. Szpyt


SEKCJA piłki siatkowej GTS Wisła przyjmuje zapisy

Echo Krakowa. 1969, nr 258 (4 XI) nr 7523

SEKCJA piłki siatkowej GTS Wisła przyjmuje zapisy dziewcząt urodzonych w 1954 r. i młodszych


Gazeta Krakowska. 1969, nr 270 (13 XI) nr 6756

Korzystając z pobytu w Polsce (losowanie rozgrywek pucharowych) prezesa Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej Paul Libaud z Francji oraz sekretarza komisji europejskiej FIVB Olivier Bruyere z Belgii, miłych gości zaprosił Gwardyjski Klub Sportowy Wisła do Krakowa. Prezesowi Libaud towarzyszyła małżonka, Polka z pochodzenia, doskonale wywiązująca się z roli „tłumacza”. Goście żywo Interesowali się rozwojem sekcji siatkówki i drużyną mistrza Polski. Po zwiedzeniu kombinatu sportowego Wisły miłych gości w roli gospodarzy podejmowali czarną kawą sekretarz klubu mgr Z. Buhl, mgr T. Pacuła i trener dr Z. Szpyt.


DZIŚ rozpoczynają się mistrzostwa I ligi siatkarek

Echo Krakowa. 1969, nr 286 (6/7 XII) nr 7551

DZIŚ rozpoczynają się mistrzostwa I ligi siatkarek. Rozgrywki, podobnie jak w I lidze mężczyzn, Odbywać się będą systemem dwurundowym, z tym, że w każdej rundzie drużyny grają między sobą po dwa mecze.

— Siatkarki Wisły bronią tytułu mistrza Polski, Które zespoły będą Waszymi najgroźniejszymi przeciwniczkami? — z tym pytaniem zwróciliśmy się do trenera zespołu krakowskiego, dr Z. Szpyta.

— Polski Związek Piłki Siatkowej chce doprowadzić do tego, aby w I-ligowych zespołach występowały wszystkie zawodniczki wchodzące w skład kadry, grające dotąd w innych drużynach. Mogą więc w niektórych zespołach nastąpić poważne zmiany. O pierwsze miejsce bez wątpienia walczyć będą: Start Łódź, Legia W-wa, AZS W-wa, no i oczywiście Wisła. Dużą niespodziankę mogą sprawić siatkarki Odry Wrocław.

Dziś i jutro, w hali przy ul. Reymonta, Wisła gra z Polonią Świdnica. Mimo iż krakowianki wystąpią bez chorej Wiechy, powinny odnieść zwycięstwa w inauguracyjnych meczach.


Siatkarki Wisły już po raz czwarty zdobyły tytuł mistrzyń Polski

Echo Krakowa. 1970, nr 71 (25 III) nr 7641

Siatkarki Wisły już po raz czwarty zdobyły tytuł mistrzyń Polski. Sezon dla wiślaczek nie zaczął się jednak najlepiej. Przed startem I ligi poważnej kontuzji doznała Wanda Wiecha, a Elżbieta Porzec przez dłuższy czas chorowała. I tak w pierwszej rundzie Wisła przegrała niespodziewanie z Odrą we Wrocławiu i AZS-em w Gdańsku.

Krakowianki najbardziej zawiodły w meczach ze Startem Łódź, przegrywając we własnej hali dwa razy po 0:3. W drugiej rundzie siatkarki Wisły wzięły się solidnie do pracy. Przegrały tylko dwa mecze: jeden w Warszawie z Legią i drugi w Łodzi ze Startem. Tak więc na 28 spotkań krakowianki wygrały 22, co w końcowym efekcie pozwoliło podopiecznym trenera Z. Szpyta na obronienie zaszczytnego tytułu.

A oto skład drużyny mistrzyń Polski: Józefa LEDWIG, Elżbieta PORZEC, Krystyna MIODUSZEWSKA, Teresa ZAJĄC, Wanda WIECHA, Grażyna HEINE-UZAR, Krystyna MASZEK-MISKIEW1CZ, Danuta KMIEĆ, Teresa OSIAK, Krystyna SOBAŃSKA, Ewa ZABAJEWSKA, Franciszka BARAN. Trenerem zespołu jest dr z. Szpyt, kierownikiem Sekcji mjr Edward KMIEĆ, kierownikiem I drużyny — ppor. Lucjan SOBCZYK, opiekunem z ramienia zarządu klubu — mgr Mieczysław KOGUTEK. Ponadto z dużą pomocą w pracy sekcji przychodzi zawsze sekretarz GTS Wisła — mgr Zygmunt BUHL.

Warto przypomnieć, że siatkarki Wisły biorą udział w rozgrywkach I ligi od jej utworzenia, tzn. od 1954 roku.

W tym czasie Wisła cztery razy zdobyła tytuł mistrza Polski, 3 razy wicemistrza, 7 razy zajęła trzecie miejsce i 2 razy czwarte. Jak więc widać, krakowskie siatkarki zawsze zaliczały się do ścisłej czołówki.

Aktualnie cztery zawodniczki Wisły: J. Ledwig, E. Porzec, W. Wiecha i K. Mioduszewska, są w kadrze narodowej. Większość zawodniczek Wisły pracuje. Najmłodszą z nich, 18-letnia K. Mioduszewska jest uczennicą Technikum Terenów Zieleni. Trzy siatkarki studiują: K. Maszek-Miśkiewicz (V rok AGH), T. Zając (III rok AGH) i E. Porzec (II rok WSE), I jeszcze kilka ciekawostek: najwyższą zawodniczką w zespole jest grająca w siatkówkę dopiero drugi sezon K. Mioduszewska — 179 cm, najniższą G. Heine-Uzar — 269 cm. Średni wiek pierwszej szóstki wynosi 24,5 lat.

(kas)



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon