Sezon 1974/1975 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Doniesienia prasowe)
(Doniesienia prasowe)
(Nie pokazano 3 wersji pośrednich.)
Linia 34: Linia 34:
==Doniesienia prasowe==
==Doniesienia prasowe==
-
[[Grafika:Dziennik Polski 1974-12-11.JPG|thumb|left|Siatkarki znowu w I lidze.]]
+
[[Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1974/1975]]
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1974, nr 300 (28/29 XII) nr 9093===
+
-
[[Grafika:Echo 1974-12-30.jpg‎|thumb|right|200 px]]
+
-
 
+
-
SIATKARKI Wisły przez długie lata należały do czołowych zespołów ekstraklasy, często zdobywały tytuły mistrzyń i wicemistrzyń Polski. W sezonie 1972/73, po odejściu kilku starszych zawodniczek (w tym doskonałej Józefy Ledwigowej) krakowska drużyna została zdegradowana z I ligi. Kwarantanna w niższej klasie na szczęście trwała krótko. Po upływie roku krakowianki znowu znalazły się w gronie najlepszych zespołów krajowych.
+
-
 
+
-
Jak siatkarki Wisły przygotowywały się do nowego sezonu? Jakie mają szanse w ligowych rozgrywkach, które rozpoczynają się w najbliższą niedzielę (tj. 5 stycznia 1975 roku)? Na ten temat rozmawiałem z kierownikiem sekcji siatkówki GTS Wisła, ppłk Julianem Kantkiem, oraz trenerami: Stanisławem Poburką i Józefem Moszczakiem. Warto w tym miejscu dodać, że St. Poburka objął treningi w Wiśle w sierpniu br., a tym samym, po długim okresie, powrócił do Krakowa. Był on bowiem na przełomie lat 40-tych i 50-tych czołowym siatkarzem i koszykarzem krakowskiej Olszy, następnie grał w warszawskiej Legii, a po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się pracy szkoleniowej. Był trener rem żeńskiej reprezentacji Polski, która w 1964 roku zdobyła brązowy medal na Olimpiadzie, później przebywał przez kilka lat w Meksyku i trenował reprezentację tego kraju.
+
-
 
+
-
Wróćmy jednak do głównego tematu: do przygotowań zespołu Wisły przed na pewno trudnym sezonem. Mimo iż zajęcia rozpoczęły się Wcześniej, jednak w okresie jesiennym nastąpiły dość poważne trudności z przeprowadzeniem normalnego cyklu szkoleniowego: operacji musiały poddać się Krystyna Sobańska i Anna Kołda, a Czołowa zawodniczka zespołu, Krystyna Maculewicz-Mioduszewska — dopiero niedawno wznowiła treningi po urlopie macierzyńskim. W zasadzie to dopiero od połowy listopada trenerzy mieli do dyspozycji całą drużynę.
+
-
 
+
-
— Trzeba przyjąć istniejące realia — mówi trener Stanisław POBURKA — obecnie musimy utrzymać się w ekstraklasie. Opracowaliśmy 3-letni plan szkoleniowy. W tym sezonie czeka nas walka o ligowy byt, za rok chcemy awansować do czwórki najlepszych drużyn, a później będziemy się starali o medal, może uda nam się zdobyć... mistrzowski tytuł. Klub stworzył doskonałe warunki dla rozwoju siatkówki. Obecnie w, pierwszym zespole marny sporo młodych, utalentowanych zawodniczek, nasze juniorki zdobyły wicemistrzostwo Polski. Chcemy jednak pozyskać więcej młodzieży, dlatego też za pośrednictwem „Echa” zapraszamy do klubu, da sekcji siatkówki młodej wysokie dziewczęta. Moim zdaniem jest szansa, aby nasz plan zrealizować. Jeśli chodzi 0 przygotowania przed sezonem, to trenujemy bardzo intensywnie, codziennie, również w niedzielę, zawodniczkom dajemy tylko dwa dni odpoczynku na zakończenie starego i przywitanie nowego roku. Później znowu trening — Z tym, że wyjeżdżamy na obóz do Nowego Sącza — i równocześnie mecze, mistrzowskie. Pierwsze spotkanie gramy 5. I, z bardzo trudnym przeciwnikiem, bo z mistrzem Polski, Płomieniem i to w Milowicach...
+
-
 
+
-
Drużyna Wisły grać będzie w następującym składzie: Beata Buhl, Wiesława Chaberska, Urszula Grzybalska, Bożena Kmieć, Anna Kołda, Ewa Kowal, Lucyna Kuśnierz (najmłodsza zawodniczka, ma dopiero 15 lat), Krystyna Maculewicz, Elżbieta Nowak, Krystyna Sobańska, Alina Wrzosek, Ewa Zabajewska.
+
-
 
+
-
W I lidze siatkarek grają (podajemy według kolejności z ubiegłego sezonu): Płomień Milowice, Start Łódź, AZS Warszawa, Polonia Świdnica, Spójnia Warszawa, Odra Wrocław oraz zespoły beniaminków: Wisła i ŁKS Łódź. O mistrzostwo Walczyć będą najprawdopodobniej: Płomień, Start i Spójnia.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+

Wersja z dnia 05:14, 18 paź 2020

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1974/1975

  • I liga Wisła Kraków zajmuje V miejsce w lidze.
  • Juniorki Juniorki Wisły Kraków zajmują IV miejsce w Mistrzostwach Polski.
  • Mistrzostwa okręgu krakowskiego Zarówno seniorki jak i juniorki Wisły Kraków zajmują IV miejsca w rozgrywkach.
  • Turniej o srebrną siatkę Wisła Kraków zajmuje III miejsce w turnieju.
  • Puchar Sportowca Wisła Kraków zajmuje III miejsce w turnieju.


Ocena sportowo-organizacyjna
Praca szkoleniowa zespołu ligowego przebiega prawidłowo i zgodnie z kilkuletnim planem Sekcji, o czym świadczą wyniki uzyskane przez I drużynę w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski, III miejsce w Pucharze „Sportowca” i IV miejsce w Spartakiadzie Krajów Demokracji Ludowej. Wzmożono intensyfikację treningów przez zwiększenie czasu ich trwania, natężenia i częstotliwości. Współpraca aktywu społecznego z kadrą szkoleniową jest bardzo dobra. W Sekcji wzmocniono dyscyplinę, podniesiono wymagania w stosunku do zawodniczek, załatwiając równocześnie prawie wszystkie sprawy materialno-bytowe zawodniczek, co stworzyło bardzo korzystną atmosferę w zespole. Utrzymanie tego systemu działania winno pozwolić na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników całej Sekcji.

Doniesienia prasowe

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1974/1975


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon